Колко ток плащате?

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Колко ток плащате?

Мнениеот gergeto » Сря 16 сеп 2015 8:08


agumba написа:
Бойлер се включва малко сутрин и малко вечер докато дозатопли


А защо не го държиш постоянно включен, на по-малка температура, и само като се налага, го усилваш? Ако всеки път го включваш от нулата да загрява, и пак го изключваш, това определено харчи доста ток!

Щото е настроен на летен режим и като го включа като се прибера макс. за 10мин. се изключва.
Наистина е добра ''машина'' с добра изолация и държи топла вода по 2 дни.
Постоянно вкл. бойлер дава най-добра икономия в зимния период .
Вечер като сме си вкъщи не се изключва естествено ,само когато ни няма.
Два пъти вече ми се е случвало да не задейства защита и от чешмата като пусна хвърчи пара(прегрял) ,за старите ми бойлери говоря.От тогава ме е страх ,ако няма никой вкъщи да го оставям включен.
п.с. С очите си видях поражения от гръмнал бойлер-преди 6-7г.Почти целия етаж на кооперацията беше разрушен.




Потребителски аватар
mely
Мнения: 2728
Регистриран на: Пет 26 авг 2005 10:28
Автомобил: Citroen C crosser
Двигател:
Местоположение: Стара Загора

Re: Колко ток плащате?

Мнениеот mely » Сря 16 сеп 2015 8:59


groznika написа:За август 84 лв.
4 членно семейство. Това лято сложихме и климатик заради бебето и непоносимите жеги. Не сме го ползвали постоянно, а само в най-лютите моменти когато направо не се спеше.
Печка 3-4 пъти седмични.
Пералня почти всеки ден.
Бойлер нямам.
Преди климатика сметките бяха по около 70 лв/м лятото.


Същата работа и при мен .Само че климатиците август работеха почти постоянно / 2 Дайкина и чат пат 1 осака/
Бойлер със програматор -включва се нощем от 4.00 до 7.00 ч. Съдомиялна всеки ден ,пералня . Сметката и моята е там 84-85 лв. Предните месеци/юни юли/ 50 лв.


Потребителски аватар
R.o.s.e.n
Мнения: 288
Регистриран на: Пет 02 мар 2012 14:21
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Колко ток плащате?

Мнениеот R.o.s.e.n » Сря 16 сеп 2015 9:15


При нормални обстоятелства между 40-60 лв.


Потребителски аватар
georgebonev
Мнения: 3098
Регистриран на: Пет 10 май 2013 10:04
Автомобил: Golf 3 Variant
Двигател: 1.9 TD AAZ 1994
Местоположение: Търговище
Контакти:

Re: Колко ток плащате?

Мнениеот georgebonev » Сря 16 сеп 2015 9:38


За август 55 лв., за юли 65 лв.
Бойлера не е изключван, откак е сложен (изключваме го когато ни няма повече от ден). Климатика лятото и зимата почти не се изключва (1кВт/ч, инвертор), пролет и есен е изключен. Печка само за готвене по час-два на ден/два. ТВ-то почти цял ден включен (кинескоп все още). Съдомиялна и пералня 1-2 пъти на седмица.
Обаче стационарния комп ми харчи към 30-40 лв. месечно - включен постоянно, целодневно, 450вата захранване (засичал съм го, толкова си харчи). Имаше преди години няколко месеца и захранване на 600 вата, но сметките тогава лятото не падаха под 80 лв. и него го засичах и се хванах за главата...
Зимата топлим една стая с климатика, другата на дърва само вечер. Максимум 130 лв за ток на месец зимата.


Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Колко ток плащате?

Мнениеот gergeto » Сря 16 сеп 2015 13:04


А, е това за стац. компютър на малката,нон стоп работи-казвам и на жена ми ,че най-малко 40лв. на месц оттам идват,ама със жена да спориш... :scare3


Потребителски аватар
polovera_9n3
Мнения: 1916
Регистриран на: Съб 17 авг 2013 22:39
Автомобил: VW POLO TDI
Двигател: BNM 2007
Местоположение: Кърджали

Re: Колко ток плащате?

Мнениеот polovera_9n3 » Сря 16 сеп 2015 13:50


3 стаи и кухня - 3ма човека- нашите и аз. По цял ден няма никой вкъщи. Имаме 2 бойлера, които никога не изключваме- един в банята 80 литров и един в кенефа за кухнята 60 литра. пералня се пуска почти всеки ден, готви се здраво, климатика работи в хола рядко. Сметката лятото се мотае около 70 80 лв, зимата стига и до 180 200, щото се топлим на ток. Ако сестра ми се върне за седмица две зимата може и 300 лв да иде :mhihi
пп. С бойлерите сметката може много да варира- ако е нагласен на макс- 70 80 градуса, почти няма да изключва- измиеш си ръцете, после бачка половин час да вдигне пак температура. Нашите и 2та сега са на около 50 градуса и почти не ги виждам да включат. Като си метна един бърз душ включва и до 20 минути е спрял


Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Колко ток плащате?

Мнениеот gergeto » Сря 16 сеп 2015 14:45


Е добре де ,дотук като чета излиза, че и тук във форума моите летни сметки са едни от най- високите,на какво се дължи бе мама му стара...Айде зимните са друг въпрос,щото примерно Polovera гледам,че е по на юг от мен.При мен зимата достига минус 20 и нагоре...,а ''надолу''винаги е по-топло.Казах за компа ,ама всички имаме компютри...Скоро слушах тъста да се кара на тъщата ,че в горещините дето била включвала климатика много, сметката им станала почти 70лв.Аз на такива сметки лятото с ''много включен климатик'' -софра ще опъна от радост,а 50 лв. си е ''мечта-недостижима'' :no


Потребителски аватар
betaserk
Мнения: 1261
Регистриран на: Нед 09 мар 2014 9:57
Автомобил: Renault Zoe
Двигател: electric 2014
Контакти:

Re: Колко ток плащате?

Мнениеот betaserk » Сря 16 сеп 2015 16:00


Да допълня към горното ми мнение, че сме с два лаптопа, батериите са :bishop и работят само на ток и почти през цялия ден, но те не горят почти нищо, брат ми е с настолен и реве, че много ток горял. Купувайте лаптопи! А бойлера ни е Елдом 80 литра и върви нон стоп както казах, незнам на колко е наместен, но като си измия ръцете не се включва, ако се къпя се пуска за има няма 5 мин и изгася, мощна е пущината :mrgreen


Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Колко ток плащате?

Мнениеот gergeto » Сря 16 сеп 2015 17:25


Сина ми е с лаптопа,а стария му ''курник''(настолния) е за сестричката му,ама от близо месец почнахме следобед като е на занимални да го изключваме ,също и през ноща-очаквах да се отрази в сметката за август,ама не виждам особен ефект засега...


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Колко ток плащате?

Мнениеот инжектопляктор » Сря 16 сеп 2015 17:50


Много ток плащаме май в България. Готварска печка, която работи от дъжд на вятър(готви се често на газ), микровълнова, която работи от дъжд на вятър, електрическа кана, телевизор, хладилник, пералня, бойлер и осветление - стигало е като нищо до 80лв. В момента по 65, но пак е доста при ниската консумация. Сменях всички крушки с LED и малко падна, но с тия повишаващи се цени не можеш да си избиеш по-високият енергиен клас уреди направо. А, да - не се топля на ток.
DJ_TOLYO написа:че трябва да се подаде допълнителна молба някакаква, за да ти таксуват отделно нощната тарифа

И при нас е така - ЕВН. И освен молбата искат и 40лв. И си чакаш. А електромерите електронни, с вграден часовник, отчитат двете тарифи, но и на двете има написана цена 21 стотинки - ако искаш. :censored2


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19133
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Колко ток плащате?

Мнениеот stefan4o » Сря 16 сеп 2015 18:59


При нас сметката летните месеци се върти около 50 кинта. Но климатика не сме го пускали толкова често, да не кажа, че е работил само няколко дни сумарно за цялото лято. Иначе - бойлерът работи нон-стоп, пералнята пере всеки ден, даже понякога и по дважди се зарежда, готварската печка почти всеки ден и тя работи (жена ми е много добър кулинар и си угаждаме постоянно). Да се похваля, че майка ми откак живея отделно не ми е плащала тока - има-няма 10 години, иначе и на нас ни помагат доста (даже ми купиха апартамент :mhihi )


Потребителски аватар
minimiro
Мнения: 676
Регистриран на: Нед 13 юни 2004 1:12
Автомобил: Audi A3
Двигател:
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Колко ток плащате?

Мнениеот minimiro » Сря 16 сеп 2015 19:10


Последно време летните сметки под 60-70-тук таме 80 не моа фана...
изненадващо, последните два месеца се върти около 50-55... чак станах подозрителен
всичко ни е на ток...
климата сравнително рядко го пускахме в жегите... обикновен е....
аз си работя от вкъщи, така че разходите ни по принцип са по-високи от на хората дето по цял ден ги няма....

последния месец съм се хванал да пускам и спирам бойлера само по нощната тарифа, да видим ще даде ли разлика...
всеки ден, готварска печка, миялна, през ден максимум пералнята върти... ама най-големия пирон в ковчега ни е осветлението...
като купихме апартамента на времето нямаше изводи за ток на тавана, само по стените тук таме, и си изтеглихме ток и всичко ми е с лунички... в хола са 12, в коридора и банята по 4-5.... по 50W всяка.... като дръпна калема ме заболява главата... киловат на час.... айде лятото светят само по няколко часа, обаче сега със ранното стъмване работата отива на по 8-10-12ч нека бъде светлина, особено като отнеса да бачкам по нощите..... :(
Замислил съм се да сменя навсякъде със светодиодни, ама малко е брадва инвестицията... въпреки че по мойте сметки за 3-4 месеца се избиват само в разликата от тока....


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13428
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Колко ток плащате?

Мнениеот kris11 » Сря 16 сеп 2015 19:16


не смея да пиша Много малко лятно време. Сам съм с кокера ми. Бойлера 2 пъти в седмицата на нощна, пералнята 1 път, почти не готвя лятно време. Компа след 19-20даже 21 часа лятно време.Климатика съм го пускл 4-5 пъти за цялото лято /дебели стени, изолция/ЛЕД осветление.Хладиника работи не е енергоспестяащ, но е вечен. Не го сменям от сантиментални спомени макар и тежки. Първата ни покупка с покойната ми съпруга/ Бях купил нов , но го дадох на сина ,а антиката си яприбрах от вилата.


Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Колко ток плащате?

Мнениеот gergeto » Сря 16 сеп 2015 20:07


kris11 написа:не смея да пиша Много малко лятно време. Сам съм с кокера ми. Бойлера 2 пъти в седмицата на нощна, пералнята 1 път, почти не готвя лятно време. Компа след 19-20даже 21 часа лятно време.Климатика съм го пускл 4-5 пъти за цялото лято /дебели стени, изолция/ЛЕД осветление.Хладиника работи не е енергоспестяащ, но е вечен. Не го сменям от сантиментални спомени макар и тежки. Първата ни покупка с покойната ми съпруга/ Бях купил нов , но го дадох на сина ,а антиката си яприбрах от вилата.

Искренно съжалявам за загубата на близкия ти човек!!!


Потребителски аватар
Xaxy
Мнения: 1568
Регистриран на: Вто 03 мар 2015 16:57
Автомобил: Passat B5 1999
Двигател: AFN 1.9 TDI 110

Re: Колко ток плащате?

Мнениеот Xaxy » Сря 16 сеп 2015 21:17


2 стай и кухня, сам живея; нон-стоп компютъра е включен,климатика на ден работи по 5-7 часа,готяя на ток,телевизора цяла вечер ми работи,пред деня също когато съм в нас. Един бойлер 100 литра,пералята през ден пускам. Сега лятото,вървя м/у 50-70 лв. Зимата предимно се топля с камината,плащах по 100-120 лв,но тази година с климатика сигурно шъ скочи с едно 30-50 лв. Майка и татко в другия апартамен, 4 стаен с два климатика,през деня са на раота и плащат лятото по 80-100 лв, а зимата над 180 лв праят :mhihi



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 56 госта