Как се формират цените на горивата на бензиностанциите?

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Потребителски аватар
agumba
Мнения: 826
Регистриран на: Пон 07 мар 2011 20:34
Автомобил: Honda Civic 7ма генерация
Двигател: 1600 VTEC 110 hp
Местоположение: Ст.Загора

Re: Как се формират цените на горивата на бензиностанциите?

Мнениеот agumba » Сря 23 дек 2015 18:15


Никой не е казал, че акцизът трябва да се махне, просто трябва да се съобрази с много други фактори в страната, а не да се вдига, само защото, господарите го искат! Всъщност, акцизът е по-скоро инструмент, отколкото данък, неслучайно запитах, кои са акцизните стоки, и защо са акцизни? Мога да изброя някои, който се сети за взаимовръзката, може да сподели! Това са - захар, алкохол, цигари, кафе, памук, горива! Моля да бъда извинен, ако пропускам нещо!

По същата логика, щом Лукойл "плаща" на Путин, то и ТЕЦ-овете се отчитат на Обама, ЧЕЗ на Милош Земан, Енерго-про на Меркел, Софийска вода на Камерън, или направо на Елизабет Втора :mhihi , и прочие! С какво тогава, са по-добри? И дали, като наближи време за плащане, и вземеш пари, първо отиваш да платиш тока и водата, а не отиваш да пълниш резервоара на колата? А доколкото знам, след Газпром, идва Роснефт, и двете са държавни, а Лукойл е частно АД! Все едно, да сравняваш АЕЦ с ТЕЦ 1, кой е по-по-най!

Пари за майчински няма по много причини, акциза е последната от тях! Колко чуждестранни вериги магазини, също източват печалба? Колко прибира на година канадската Дънди Прешъс от българското злато? Колко социални и други плащания получават от малцинствата, за "самотни" майки? Колко се отделят за бюджети на всякакви паразитни институции, структури, НПО-та, партии, проекти, и т.н.? Колко взема като бонуси накрая на годината съдебната система? Колко вземат и другите ведомства? Колко се дават за военни мисии извън граница, в Ирак, и Афганистан? Какъв го държат там нашите военни, освен, че пазят наркотиците на башбрадър задокеански, каква е ползата? Защо не се вземат наеми за чуждите военни бази у нас? И т.н. и т.н., ето ти ги майчинските, умножени в пъти!

Нека гледаме нещата комплексно, Лукойл е само брънка в голямата верига, и тя съвсем не е най-голямата! Щом Марешки показа, че може да продава по-евтино, значи нещата не опират толкова до рафинерията, колкото до веригата след това! Защото не вярвам, че Марешки продава на пълна загуба, както и че взема горивата отдругаде, освен от Лукойл!




Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19662
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Как се формират цените на горивата на бензиностанциите?

Мнениеот Vlad777 » Сря 23 дек 2015 18:59


Темата е за петрола и горивата. Моля да не намесвате бръщолевенето на оная измет бялата златка.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6148
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Как се формират цените на горивата на бензиностанциите?

Мнениеот VWGT » Чет 24 дек 2015 0:17


опитваш се по сложен и завоалиран начин да не политизираш темата, но точно там са и проблемите и отговорите.
И не мисля, че схемата е руска, ами си е наша, българска, както и играчите в нея. В кюпа освен ЛукОйл са и ОМВ, ШЕЛ, ЕКО ... както и всички т.нар. държавни контролни органи.
Иначе сухите сметки сигурно са точно както си ги описал. Всъщност единственият ми коментар е може би само относно литрите готова продукция на 1 барел нефт. Като руска компания рафинерията ЛукОйл най-вероятно работи с руски нефт, за който съм чувал, че е най-ниско калоричен (всъщност американския West Texas Intermediate (WTI) е най-качествения). Та не знам до колко е резонно да ползваш USA данни, които сигурно са върху някой по-калоричен. Мисълта ми е, че това би изкривило малко сметките в ползва на ЛукОйл. Със сигурност няма да покрие тази разлика (а.к.а. далавера), но поне да сме коректни, ако написаното по-горе от мен е вярно.

Последна промяна от VWGT на Чет 24 дек 2015 0:48, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19662
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Как се формират цените на горивата на бензиностанциите?

Мнениеот Vlad777 » Чет 24 дек 2015 0:43


Точно това е и целта на темата, да разберем на каква цена се купува нефт в България, на каква цена се продава на едро и кой печели най-много по веригата. Цифри да видим. А че схемата се обслужва от българските правителства мисля, че всички го виждат вече (дано).

Като за начало е ясно, че Лукойл купува нефт, който се доставя от собствената му компания Литаско Груп от Русия, на солидно завишени цени. Няма как иначе въпреки изключително високите цени на горивата в България и евтината работна ръка тук, Лукойл да е на загуба вече над 10 поредни години с по 500 милиона и въпреки това да продължава да работи. За тези години са направили 60-70 милиарда оборот! Просто цялата печалба (и дължимите данъци) заминават за закупуването на скъп нефт, от което печелят тези, които го добиват, а губят българските граждани и бюджета на нашата държава.

След това идват бензиностанциите, за които между другото съм написал моето мнение в тази тема.

Схемата е ясна, но ако имаме цифри ще можем да добием по-добра представа какво точно се случва и защо не зареждаме дизел на средните за Европа цени.

Ако дизелът в България струваше 43 евроцента преди данъци, както е в съседна Румъния например, то цената на колонката щеше да е:
0.84 лв + 0.65 лв акциз + 0.30 лв ДДС = 1.79 лв за литър.


Потребителски аватар
joro_kem
VW експерт
VW експерт
Мнения: 3923
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 7:11
Автомобил: Octavia I Tour Octavia III FL
Двигател: AXR DFFA
Местоположение: Пловдив

Re: Как се формират цените на горивата на бензиностанциите?

Мнениеот joro_kem » Чет 24 дек 2015 9:28


Vlad777 написа:...Просто цялата печалба (и дължимите данъци) заминават за закупуването на скъп нефт...

това твърдение не е вярно (или поне не изцяло) - счетоводно печалбата отива в инвестиции за производството на горива и фракции на площадката на Лукойл Нефтохим в Бургас и това е и формалната причина дружеството да не е на печалба. което съвсем не означава, че няма схеми, канали, врътки, нарушения и отклонения в цялата верига на производство.
Весели празници на всички!


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6148
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Как се формират цените на горивата на бензиностанциите?

Мнениеот VWGT » Чет 24 дек 2015 13:30


Проблемите (схемите) са две. Първо говорим за покупната цена върху която се набиват акцизи и ддс. Която се оказва, че е доста висока, каква е логиката един пазарен субект да купува скъпо, като има по-хубаво на по-ниска цена аз не знам. После какво прави дружеството с приходите е втори проблем. Счетоводни схеми за ощетяване на държавата. Всъщност тя държавата пие вода и от двете схеми. Първо прописнати ползи от по-високи акцизи, второ от укрити данъци. Виждаме американците как изкараха няколко бързи милиарда от ВАГ, нашето правителство се грижи само за личните сметки и джобове.


Потребителски аватар
KOKO ГЕОРГИЕВ
Мнения: 1110
Регистриран на: Вто 25 яну 2005 15:38
Автомобил: AUDI A8 4.2 Quattro + FORD Galaxy
Двигател: AUW 2001
Местоположение: София

Re: Как се формират цените на горивата на бензиностанциите?

Мнениеот KOKO ГЕОРГИЕВ » Чет 24 дек 2015 13:39


Мисля, че съм го писал вече, но го повтарям пак:
Явно не се разрешава на компетентните органи да наемат специализирани експерти, които да съставят пълна експертиза на реалните разходи по преработката на нефта от покупката му в пристанище Новоросийск до получаването на готови нефтопродукти. Аз лично съм държал в ръцете си такава експертиза за производството на лекарствен препарат, който се продаваше в големи количества в страните на бившия СССР. Там ролята на нефта се изпълняваше от семената на растението Бял трън и при лоша реколта се закупуваше от Полша, което водеше до рязко поскъпване на готовия продукт.
При наличието на такива документи е напълно възможно да не се признаят разходните документи.
Vlad777 и Joro kem фактически говорят за едно и също нещо наричано "счетоводна загуба" (която съвсем не е реална загуба), но изразяват 2 съвсем различни виждания.
Влад говори за представяне на документи с невярно съдържание, а Жоро говори за това, че принципно счетоводната загуба е допустима. И двамата са прави, колкото и да е странно!
Този похват е отдавна и добре познат, но опитните данъчни го "усещат" и в определен момент с не дотам почтени средства заставят съответната фирма и собствениците да започнат чинно да плащат данъци.
Последиците от неизпълнението на подобно "указание" могат да бъдат катастрофални за съществуването на фирмата, но за мастодонти, като "нефтохимиците" явно не се отнася и никой не смее да им се озъби. :eek
Това вече се нарича политически чадър и Влад грубо греши, като намесва Русия, руснаци и руски интереси, както вече му е казано. :rolleyes


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19662
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Как се формират цените на горивата на бензиностанциите?

Мнениеот Vlad777 » Чет 24 дек 2015 13:59


VWGT написа:каква е логиката един пазарен субект да купува скъпо, като има по-хубаво на по-ниска цена аз не знам.

Ако ти имаш мандра, а баба ти има крава, която дава мляко и ти го продава продава по 2 лева литъра, а ти го правиш на сирене, което успяваш да продаваш по 20 лв. килото и за него отиват 10 литра мляко, значи си 0:0, като изключим другите ти разходи.

Вярно е, че в съседство има и други доставчици на мляко, които го продават много по-евтино на другите мандри, но те не са ти рода и не са баба ти. А иначе другите мандри купуват мляко по 0.80 лв литъра и продават сирене по 15 лв килото на хората с печалба, но на твоите клиенти не могат да продават, защото има само твои магазини наоколо и населението е принудено да яде само твоето сирене от 20 лв., вместо по-хубаво от 15 лв.

В края на годината се оказва, че баба ти е спечелила една доста прилична сума пари, защото печели по 1.20 лева повече от останалите млекопроизводители на всеки литър мляко. Част от тези пари ти дава на заем, защото иначе ще фалираш и няма да има кой да й купува млякото на тия зверски цени. След няколко години този заем ти не го връщаш, защото продължаваш да си на загуба, а даваш на баба ти вместо него акции от твоята мандра. После пак получаваш заем, пак даваш акции и колелото се върти.

Така в крайна сметка хем ядем скъпо сирене, хем мандрата е на загуба, но пък млякото на баба ти е на свръхпечалба.

Ето едно четиво: Лукойл вдига капитала на бургаската рафинерия

KOKO ГЕОРГИЕВ написа:Това вече се нарича политически чадър и Влад грубо греши, като намесва Русия, руснаци и руски интереси, както вече му е казано. :rolleyes

А кой има интерес от горната схема? Дали не е собственикът на нефта? А кой ли е собсвеника? Сигурно е някой в Африка... :rolleyes


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6148
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Как се формират цените на горивата на бензиностанциите?

Мнениеот VWGT » Чет 24 дек 2015 14:42


Така, така, при един нормално работещ конкурентен пазар няма как населението да е принудено да яде сиреньето на баба ми, щото дори и да се правя на ербап у селото, ще дойде горския. Ама когато горския ме пази, ако нещо не си доволен от утре за теб специално сиреньето става 30 лв, а дърва за зимата нъцки.

При положение, че горския ич не се обича с баба ми, първо й забрани да си прокара канализацията през двора му, после й забрани да си пуска патките да прелитат през двора му, ме съмнява чаак толкова да му аресва тва сиренье, че да си трае заради сините ми очи. По скоро ще да е заради винцето и прасенцето към него, които получава на аванта от мен (не от баба ми), за да е жив и здрав нали.

Важното е горския да има интерес от мен, оти че ме изгони и че дойдат и други, тогава и баба ми ще неще че почне да продава млекото тънко. Нещата ще се оправят кога се оправи горския и започне да гледа интетеса на селото, а не своя, щото аз немам далавера да черпя целото село с вино и прасета, тва сирене и на мен ще ми излезе златно.

За да не стане прекалено абстрактно искам да кажа, че държавата ако си е на мястото, основната й цел трябва да е нейния интерес. Ако не е тая мандра друга ще дойде на нейно място. Пазара си го има и без сирене няма да останем.


Потребителски аватар
KOKO ГЕОРГИЕВ
Мнения: 1110
Регистриран на: Вто 25 яну 2005 15:38
Автомобил: AUDI A8 4.2 Quattro + FORD Galaxy
Двигател: AUW 2001
Местоположение: София

Re: Как се формират цените на горивата на бензиностанциите?

Мнениеот KOKO ГЕОРГИЕВ » Чет 24 дек 2015 14:53


Vlad777 написа:А кой има интерес от горната схема? Дали не е собственикът на нефта? А кой ли е собсвеника?

Ако това го напишем ще превърнем темата в политическа и ще бъде незабавно заключена, каквито са форумните правила. :stumm


Потребителски аватар
Мikk
Мнения: 75
Регистриран на: Сря 05 сеп 2007 8:52
Автомобил: Volkswagen Tiguan
Двигател:
Местоположение: Стара Загора

Re: Как се формират цените на горивата на бензиностанциите?

Мнениеот Мikk » Чет 24 дек 2015 17:07


KOKO ГЕОРГИЕВ написа:
Vlad777 написа:А кой има интерес от горната схема? Дали не е собственикът на нефта? А кой ли е собсвеника?

Ако това го напишем ще превърнем темата в политическа и ще бъде незабавно заключена, каквито са форумните правила. :stumm


И няма как тема за цените на горивата да НЕ е политичеста. Всичко свързано с ценообразуването на горивата е умишленно направено от същите политици.
И всичко ще продължи така до като не сменим тези политици с други, или с настиск не принудим тези да променят правилата. Просто е.


Потребителски аватар
Lupender
Мнения: 708
Регистриран на: Съб 29 окт 2011 18:22
Автомобил: SEAT Cordoba
Двигател: TDI 1.9 ASV
Местоположение: Благоевград

Re: Как се формират цените на горивата на бензиностанциите?

Мнениеот Lupender » Чет 24 дек 2015 17:16


Ами явно, само формално няма монопол... иначе е абсурдно, гореизложените обстоятелства да са верни, ако има реално присъствие на други компании като ОМВ, Шел и пр. Нали идеята на пазарната икономика е точно тази?! Явно кучето е заровено в т.нар. митнически складове, които не е изгодно да бъдат изграждани по сегашните правила (законови регламенти). Интересното е, че никое правителство не се наема да промени тези регламенти, което пък означава... (знаете какво). Но явно да се говори само за политика е невъзможно, понеже винаги става въпрос за "политикономия" :mhihi


Потребителски аватар
Bai Sando
Мнения: 8110
Регистриран на: Чет 27 мар 2008 22:28
Автомобил: Audi A 3
Двигател: 2000 TDI 2006г
Местоположение: Пазарджик

Re: Как се формират цените на горивата на бензиностанциите?

Мнениеот Bai Sando » Чет 24 дек 2015 18:34


Понеже темата "Марешки" е заключена,ето какво е замислил за да пребори монопола.
Възможно ли е това да стане :gruebel
http://novavarna.net/2015/12/24/%d0%bc% ... %b8%d1%8f/


Потребителски аватар
moimoimoi
Мнения: 2418
Регистриран на: Сря 21 мар 2007 21:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: В голф2 VR6 турбо

Re: Как се формират цените на горивата на бензиностанциите?

Мнениеот moimoimoi » Пет 25 дек 2015 18:57


ето цени на явно голям дистрибутор на горива
http://www.lightgas.bg/%D1%86%D0%B5%D0%BD%D0%B8
бензин а95 струва около 70 стотинки,акциз около 71 стотинки,отделно слагаш ддс , печалба за дистрибутора и бензиностанциите и ето ти 2 лева

за сравнение пропан-бутана идва на около 994лева на тон което е около 55 стотинки за литър


Потребителски аватар
KOKO ГЕОРГИЕВ
Мнения: 1110
Регистриран на: Вто 25 яну 2005 15:38
Автомобил: AUDI A8 4.2 Quattro + FORD Galaxy
Двигател: AUW 2001
Местоположение: София

Re: Как се формират цените на горивата на бензиностанциите?

Мнениеот KOKO ГЕОРГИЕВ » Пет 25 дек 2015 23:52


Lupender написа:Ами явно, само формално няма монопол...

Може и да е така, но т.нар. "картел" си има явен рупор наричащ се Българска петролна и газова асоциация:
http://bpga.net/

Дори среднообразован човек ако се зачете ще разбере за скритите цели на въпросното формирование.
Началната страница със самодоволната мутра на Златев и спъсъкът на членовете издават скритите цели.



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 34 госта