газова бутилка годност

При тази цена на горивата, все повече от нас се "газифицират". Проблеми и решенията им тук
Потребителски аватар
vladovelin
Мнения: 1323
Регистриран на: Чет 27 дек 2007 11:18
Автомобил: Golf3 GTI
Двигател: 2E 1994
Местоположение: Пазарджик

Re: газова бутилка годност

Мнениеот vladovelin » Сря 09 мар 2016 1:12


agumba написа:Не съм чувал за пасивна умора на метала, когато е "пасивен", само ръждясва, не се пука! Ръждясва, ако има пряк досег с кислород, и производните му! Впрочем, за бутилка, спукала се по тоя начин, не съм чувал!

Само за пример, казанчетата на старите бойлери, поцинкованите, спокойно изкарваха и по над 20 години, без да се пробият.



Виждал съм спукана бутилка за СО2 в Стара Загора в АТЗ. Напълнили им на хората бутилките, натоварили ги на камиона и тръгват.След 15 -20 метра една изгърмяла. Поражения по камиона и хората не е имало.Дебелината на стоманата беше от порядъка на 15-18 мм. Вярно там налягането е 150 bara.

Виждал съм и горящ Голф2 с АГУ . Изгоря за 7 минути в присъствието на пожарникарите и опита им да го изгасят.Не остана нищо, което не е метално от него. А бутилката не беше спукана.




Потребителски аватар
agumba
Мнения: 826
Регистриран на: Пон 07 мар 2011 20:34
Автомобил: Honda Civic 7ма генерация
Двигател: 1600 VTEC 110 hp
Местоположение: Ст.Загора

Re: газова бутилка годност

Мнениеот agumba » Сря 09 мар 2016 17:52


Това, за което казваш, иде реч за човешкия фактор, ако бутилката не е направена според изискванията за качество, рано или късно, става издънка! Но това не е от умора на метала, та по тази причина, да се иска тотална смяна, на по 10 години! Все пак, всички бутилки се тестват, преди да се пуснат в продажба, и ако по тоя начин се казва, че самото им производство е некачествено, за какво говорим изобщо? Какъв срок на годност, това да не е шпеков салам, във вакуумна опаковка?


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: газова бутилка годност

Мнениеот muns61 » Сря 09 мар 2016 18:08


vladovelin написа:
agumba написа:

Виждал съм спукана бутилка за СО2 в Стара Загора в АТЗ. Напълнили им на хората бутилките, натоварили ги на камиона и тръгват.След 15 -20 метра една изгърмяла. Поражения по камиона и хората не е имало.Дебелината на стоманата беше от порядъка на 15-18 мм. Вярно там налягането е 150 bara.


Това е била кислородна бутилка, СО2 даже лятото под пряка слънчева грейка не вдига над 90 бара.


Golfan3
Мнения: 13
Регистриран на: Пон 14 мар 2016 16:37
Автомобил:
Двигател:

Re: газова бутилка годност

Мнениеот Golfan3 » Вто 15 мар 2016 21:12


Здравейте, днес погледнах с каква бутилка карам , никъде не видях да пише марка, а имаше само един надпис ( изпитана ) на завaрена пластина и 2 реда по четири числа. Та ми е интересно ако единия ред е датата на проверката, а бутилка се сменя на 15-20г си карам с г/д 10г бутилка :biggrin а мислех че е българска ако има такива въобще. Мисля да я сменям ако е някакво менте или се филмирам излишно?


automan
Мнения: 1233
Регистриран на: Пет 09 апр 2010 17:25
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pazardjik

Re: газова бутилка годност

Мнениеот automan » Чет 17 мар 2016 21:12


какво ви е мнението за турски евронивомер,надежни ли са ?


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: газова бутилка годност

Мнениеот Iezekil » Нед 20 мар 2016 18:17


Бях пуснал или писал в тема за тия пусти бутилки..Та по прегледите се проверява дали отговаря на изискванията/евро,мевро/ и дали е в срок на годност.Срока от 10години се дава от производитела.Водна проба няма кой да направи.Решението е смяна.И цената с евро сонда и клапан/понеже старите нямат/ е там някъде-200-250лв.според бутилката.
Тороидалните особено ръждясват от долу,няма как да се види.Умора на метала има,корозия сщо.Аз лично сменям вече 3 пъти,първата я махнах от багажника само защото се нагряваше доста лятото,предпочитам да е на сянка в мястото на резервната гума.
Та с новата бутилка ти дават сертификат,ако имаш стар паспорт ти го прикрепят в него,можеш да искаш корекция на номера на бутилката и заверка в паспорта..
Добре е лицензиран газаджия да извърши манипулацията,понеже има списък с одобрените марки бутилки.


dobadoba
Мнения: 67
Регистриран на: Пет 27 мар 2009 13:17
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: varna
Контакти:

Re: газова бутилка годност

Мнениеот dobadoba » Сря 05 окт 2016 12:16


Здравейте и от мен.

Позаинтересувах се от случая, дори отправих питане към ИА 'Автомобилна регистрация'.

Ето и отговорът им/в прикачения файл/.

Там се посочва, че никъде не е посочен 10г срок на експлоатация, а информация за конкретния срок може да се намери в 'посочения регистър в информационната система или допълнително да я изискате от производителя на резервоара на уредбата', каквото и да значи това.

Не можах да намеря регистъра в мрежата, освен да се пише до производителите на бутилката.
;)
Прикачени файлове
LPG_stanovishte.jpg


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11902
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: газова бутилка годност

Мнениеот К.Одаджийски » Сря 05 окт 2016 13:06


Интересно, тоя регистър обаче е достъпен явно само да тези които провеждат ГТП и прегледи на газовите уредби. А всеки би следвало да зададе въпрос към производителя, неговата бутилка с какъв срок на годност е за да е информиран и да знае дали на прегледа примерно няма да му заверят уредбата


Потребителски аватар
Pet_rov
Мнения: 4412
Регистриран на: Сря 08 май 2013 16:16
Автомобил: Passat Variant B4
Двигател: ADZ 1996
Местоположение: Шумен

Re: газова бутилка годност

Мнениеот Pet_rov » Сря 05 окт 2016 13:11


Браво, колега, за този документ. Доста се рових, но никъде не видях на какво основание аджеба, да си сменя 8 годишната бутилка на "Зора" Търговище, монтирана от лицензиран газаджия, с издаден паспорт на уредбата. Може да не съм търсил правилно, та ако може нека някой ме просветли.


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: газова бутилка годност

Мнениеот Iezekil » Сря 05 окт 2016 13:13


Би трябвабо да го пише в сертификата към бутилката,ако ли не е прието 10г.И то това е от няколко години мисля,понеже преди това ми искаха водна проба на 5 години.


dobadoba
Мнения: 67
Регистриран на: Пет 27 мар 2009 13:17
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: varna
Контакти:

Re: газова бутилка годност

Мнениеот dobadoba » Сря 05 окт 2016 15:36


'Би трябвабо да го пише в сертификата към бутилката,ако ли не е прието 10г'
А къде е документа, където са определени тези 10г.
Много търсих, но никъде не го видях?

Лично аз се заинтересовах по случая, защото си купих нов внос VW от Германия, в много читаво състояние.
След като разбрах, че трябва да сменя супер запазената си бутилка, германско производстово, с най-вероятно турска или друга такава се заинтересувах по въпроса.


Потребителски аватар
Pet_rov
Мнения: 4412
Регистриран на: Сря 08 май 2013 16:16
Автомобил: Passat Variant B4
Двигател: ADZ 1996
Местоположение: Шумен

Re: газова бутилка годност

Мнениеот Pet_rov » Сря 05 окт 2016 15:44


И аз не мога да разбера къде пише, че трябва да сменя бутилката си, щото номера и не започвал с Е нещо си.


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: газова бутилка годност

Мнениеот Iezekil » Сря 05 окт 2016 16:09


За Е-то излезе наредба преди време,има я в нета,има Я и в другата по-обширна тема.Срока както казах е на сертификата на бутилката/или паспорта/.Или искате да ги сменяме,като гръмнат?


dobadoba
Мнения: 67
Регистриран на: Пет 27 мар 2009 13:17
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: varna
Контакти:

Re: газова бутилка годност

Мнениеот dobadoba » Сря 05 окт 2016 16:21


Iezekil написа:За Е-то излезе наредба преди време,има я в нета,има Я и в другата по-обширна тема.Срока както казах е на сертификата на бутилката/или паспорта/.Или искате да ги сменяме,като гръмнат?


Въпросът със сигурността винаги е бил на първо място за мен.
Возя и децата си в колата.

Но никой не може да ме убеди, че оригинална немска бутилка няма да е сигурна след 20г, примерно, при добра поддръжка.
;)

Писах писмо и на производителя, да видим дали/какво ще ми отговори, немският ми е относително добър.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6119
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: газова бутилка годност

Мнениеот ktamen » Сря 05 окт 2016 18:23


Вероятно ще ти отговорят, че срокът е 20г. Ама пак ще те накарат да я смениш, щото поради католически съображения :mhihi



Върни се в “Автогазови уредби”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Pet_rov и 37 госта