Дневниците на буса. Том I

Бусове проекти или как се грижим за своя любим бус
Правила на форума
Изображение
Потребителски аватар
me4ou
Мнения: 259
Регистриран на: Съб 17 апр 2010 23:24
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Дневниците на буса. Том I

Мнениеот me4ou » Пет 02 юни 2017 23:11


Ех времето си тече, морското време е вече тук, а аз китосвам (китвам). Неблагодарна работа е тенекиджийството особено, ако преди теб някой олигофрен е ма'ал маламашката... Абе като гледам съседната тема на Валката благородно завиждам. Но нека да има нагледен пример и за не до там лъскавата страна на манията.

Първо искам да ви кажа, че макар да съм заклеймил буса строго като кемпер, понякога се налага да върши и работа. Много съм горд да се похваля, че извозих над 5000 книги, барабар с Болшой Съветская Медицинска Енциклопения - 36 тома + 4 допълнително (продава се, при интерес - Л.С.). Е, вярно на три курса, но бусът клекна яко и хич не му беше лекичко. Важното е че се представи достойно и свърши добра работа.

Това е "един курс" складиран в гаража:
Изображение

След доста хамалуване и създалото се леко усещане за напрежение в кръста от 60-70 кашона за банани пълни с книги, реших, че е време за отмор. Язовир Батак. Имаме един куп снимки и клипове от там, но приятелката ми ми ги праща вече 3-та седмица...
За мое най-голямо нещастие обаче, дневният брояч на километражът преброи 146,2км и спря... Писна ми... Отворихме го, един от старите имаше същия проблем - зъбните колела са набити на оста и разчитат само на стегнатост за да предават въртенето. Имам едно много яко лепило за лагери, преди свърши работа, но този не успяхме да го намажем съвсем качествено - за сега 3,4км държи.

Междувременно ми изпаднаха четири захвата на багажник, малко са ниски - от лека кола, но конструирах нещо, ще ви го покажа по нататък.

Още февруари месец си купих средни отварящи се стъкла и май е крайно време да ги слагам как мислите? Тъй и тъй рамките имат една две забележки от ръжда, реших да отупам целия кит от плъзгащата врата и да я оправя цялата наново.
Пак ще кажа, че човекът, от когото купих буса беше доста възрастен, но и също толкова симпатичен и добронамерен. Не знам той сам ли си го е правил или го е водил някъде, но този, който го е клепал и боядисвал трябва да му забранят да се доближава до кола, камо ли да хваща шпакла или бояджийски пистолет...

И за да не кажете, че само хлебя човека:

Това падна само с ръка
Изображение



Изображение

А не ми се говори колко кит още изпилих с флекса. Всичко беше не само напукано, а и ръждиво отдолу, за щастие само повърхностно.

След порядъчна обработка, започнахме да градим слоеве, където е небходимо. Малко по малко първо с влакнест, после с обикновен кит, започва да заприличва на врата.

Изображение




Потребителски аватар
musuibie
Мнения: 403
Регистриран на: Сря 18 фев 2009 21:02
Автомобил: gotin
Двигател: chugunen glava - aluminieva
Местоположение: У нас
Контакти:

Re: Дневниците на буса. Том I

Мнениеот musuibie » Вто 06 юни 2017 8:37


Яко се заиграваш....


Потребителски аватар
me4ou
Мнения: 259
Регистриран на: Съб 17 апр 2010 23:24
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Дневниците на буса. Том I

Мнениеот me4ou » Вто 06 юни 2017 17:31


Баща ми си играе. Има някакъв невероятен ресурс от търпение и желание. Аз бих я намацал по-набързо, понеже дори и да стане супер, целия бус е като войнишко канче. Днес я боядисахме и стана голяма манджа с грозде, но после ще разправям.
=)


p.sqrov
Мнения: 46
Регистриран на: Нед 30 ное 2008 9:30
Автомобил: VW T3
Двигател: DJ 2100
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Дневниците на буса. Том I

Мнениеот p.sqrov » Сря 07 юни 2017 12:08


КОЛЕГА СЛЕДЯ ТЕМАТА СГОЛЯМ ИНТЕРЕС И АЗ ИМАМ СЪЩИЯ БУС НО ВСЕ НЕ МИ ОСТАВА ВРЕМЕ ДА СЕ ЗАЕМА СНЕГО НО ЩЕ ВЗЕМА ПРИМЕР ОТ ТЕБ :bowdown :bowdown :bowdown :th_up


Потребителски аватар
me4ou
Мнения: 259
Регистриран на: Съб 17 апр 2010 23:24
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Дневниците на буса. Том I

Мнениеот me4ou » Пон 19 юни 2017 20:44


Радвам се, че има кой да чете хроники и да се кефи! :mhihi

Момци, събирам материали за публикуване, между времено имам нужда от помощ - препоръчайте ми някакъв тип боя/покритие подходящо за багажник на покрива. Идеята е да е по-здраво от обикновена боя, защото според мен би се олюпило лесно и да може да се пръска в някви домашни условия - спрей или с компресор. За цветове нямам претенции (бих предпочел сиво-черно или сребристо, но стига да не е цикламено важи), и ми се ще да боядисам целия багажник (по целия покрив на буса) за около 20-30 лева. Мисля да ползвам черен филър(шприц кит) и да го оставя само на него, но съм отворен за преложения.


keymaker
Мнения: 822
Регистриран на: Съб 07 юни 2008 20:43
Автомобил: Passat+T4
Двигател: ABS+AAB
Местоположение: София /с. Мусачево -гр.Елин Пелин

Re: Дневниците на буса. Том I

Мнениеот keymaker » Пон 19 юни 2017 21:04


Мини го с ръждопреобразувател независимо дали има или не ръжда по метала. После потърси миниум и го разбий с ленено масло ( безир) в готовата смес сипи малко вода и мажи смело и безотговорно. След седмица -две боядисай с какъвто цвят искаш. Повече от 15 г. се занимавах с бояджийство и по този метод до сега имам захвърлени на двора жлеза без никаква ръжда, за разлика от тези боядисвани със разни уж вълшебни бои за по един джоб пари.


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Дневниците на буса. Том I

Мнениеот muns61 » Пон 19 юни 2017 22:15


Намирането на истински ленен безир е почти невъзможно...


Потребителски аватар
me4ou
Мнения: 259
Регистриран на: Съб 17 апр 2010 23:24
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Дневниците на буса. Том I

Мнениеот me4ou » Пон 19 юни 2017 23:17


Тази рецепта звучи ценна, ще я запомня за друг път, благодаря все пак!
Мен ръждата не ме плаши чак толкова, просто към старата половина на багажника, от снимките "конструирах" предна част. Задната е зелена, предната е неръждавейка и някак си много бие на очи.
В крайна сметка не е кораб, а и морето чука на вратата вече, няма време за бавно съхнене.
Май ще го наплескам с грунд - този, с цвят на ръжда :Mr Green Fun и да се приключва на този етап. Мисля, че оранжевото ще тича на бежовия бус, ама да видим какво ще каже Старейшината утре. =)


Потребителски аватар
me4ou
Мнения: 259
Регистриран на: Съб 17 апр 2010 23:24
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Дневниците на буса. Том I

Мнениеот me4ou » Съб 16 дек 2017 19:58


Привет, момци, не съм писал скоро - сори, ще се реванширам. :Mr Green Fun
Днес навирих дупето на буса и утре мисля да сдрусам скоростите на земята. Проблемът: прословутото тресене (вибриране) по време на завой с газ. Настоящата ми кутия е 5-ца с по-новата лостова система, ужким с шпер (май май той дава ядовете). Имам друга кутия, 4-ка с другия лостов механизъм. Смятам да я сложа нея, първо за да я видя в какво състояние е (купих я на сляпо) и второ да съм сигурен, че проблема е в моята кутия а не някъде другаде.
Някой правил ли е такава или обратната преработка? Идеи? Съвети?


Потребителски аватар
me4ou
Мнения: 259
Регистриран на: Съб 17 апр 2010 23:24
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Дневниците на буса. Том I

Мнениеот me4ou » Пет 05 яну 2018 17:41


Привет, колеги,
Честита нова година, да сте живи и здрави, пожелавам Ви много успешни проекти, малко и само сполучливи ремонти и повече мигове сред добра компания!

Обратно към същността на нещата.
Скоростите са долу вече две седмици. Използвах времето да събирам информация и да разпитвам за акъли.
SAM_0142.JPG


Днес си играх да въртя чашите, на които лягат полуоските и първоначално за да ги завъртя в противоположни посоки трябва доста голямо усилие, после докато се въртят доста улеква.
После източих старото масло. Ето как изглеждаше пробката, но до колкото съм чел е едва ли не нормално да има някоя друга стружчица.

IMAG0413.jpg


В общи линии след известна доза размисли и страсти, както и няколко компетентни мнения, включително от Ванката (благодаря!), научих, че шперовете са изключително капризни на масло и преди да правя каквото и да е, ще е хубаво да промия кутията и да се уверя, че е с качествено масло.
Или с други думи я свалих малко залудо, ама нали луд умала нема...

До колкото прочетох на обикновените кутии дават 80W-90. Можете ли да препоръчате масло конкретно за шпер или да сипвам обикновено?


Също търся да купя здрав или дори чисто нов машнон на избирача. OEM: 251-711-167/F

Изображение


Потребителски аватар
psihoza
Мнения: 28
Регистриран на: Съб 17 яну 2009 20:21
Автомобил: VW T3 M-Tdi
Двигател: 1z
Местоположение: Гр.Добрич

Re: Дневниците на буса. Том I

Мнениеот psihoza » Пет 05 яну 2018 22:08


Колега такъв маншон си закупих скоро от евро07,предлагат се по JPGroup


Потребителски аватар
me4ou
Мнения: 259
Регистриран на: Съб 17 апр 2010 23:24
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Дневниците на буса. Том I

Мнениеот me4ou » Съб 27 яну 2018 20:31


@psihoza: поръчах го, ама още чакам...

Да ви се похваля с какво се сдобих:



Мисля да я направя мобилна - само закачаш комин и газ и пускаш, а като е топло направо ще стои в мазето. Някой има ли идеи от какво и как да й направя кожух?


petrushkov
Мнения: 317
Регистриран на: Вто 27 окт 2009 21:41
Автомобил: VW T4 1996
Двигател: AET
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Дневниците на буса. Том I

Мнениеот petrushkov » Нед 28 яну 2018 21:24


Мисля че добре ще е да се премени в зимен прахово боядисан ламаринен кожух, със принудително обдухване :)


Потребителски аватар
me4ou
Мнения: 259
Регистриран на: Съб 17 апр 2010 23:24
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Дневниците на буса. Том I

Мнениеот me4ou » Пон 29 яну 2018 0:08


На там отиват нещата! :mrgreen Принудителното обдухване, ще го икономисам най-вероятно. Печката е предвидена да работи на конвекторен принцип, без вентилатор и мисля, че така ще е най-лесно. Също така много ме радва факта, че консумацията е само на газ, без никакъв ток. =)
Имаш ли идеи къде да търся материал за кожуха или ще трябва да импровизирам?


petrushkov
Мнения: 317
Регистриран на: Вто 27 окт 2009 21:41
Автомобил: VW T4 1996
Двигател: AET
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Дневниците на буса. Том I

Мнениеот petrushkov » Пон 29 яну 2018 7:10


След като погледнах клипчето се замислих за боклуците които трупам в мазата ......., но така поставен въпроса ме насочва към ламарини от стара акумулираща печка :) Поне докато не получа заплата :П, но тъй като печката не е в моята градинка :П не е свързана със заплатата :П
:beer Номера е да върши работа ...,да е красиво, и да не струва много парички :(



Върни се в “Моят VW Bus”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 20 госта