Passat B4 1,8 ADZ - странно тропане като от каре

Техническа и сервизна информация за Passat
Потребителски аватар
doktora
Мнения: 813
Регистриран на: Нед 27 фев 2005 18:04
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: гр.Лясковец,обл.В.Търново, PASSAT B4, COMBI,1.8Mi, ADZ , 94г, LPG BRC
Контакти:

Passat B4 1,8 ADZ - странно тропане като от каре

Мнениеот doktora » Пет 08 сеп 2017 10:10


Здравейте Колеги!
Имам неотркиваем проблем при Пасат В4 1,8 двигател ADZ , 94г., който се изразява в следното - появява се ритмично тропане/хлопане някъде от предницата при подаване на газ, като най-странното е че когато времето е по студено, примерно сутрин, тропането се чува много по силно и отчетливо и изчезва постепенно при покачване на температурата навън, като над 30 градуса вече не се чува. Външните карета не сме ги сменяли, тъй като при ляв и десен завой не се чува нищо, само направо и само при подаване на газ, при всякаква скорост, като при отнемането на газта - изчезва. Тропането се чува понякога едвам доловимо на 3-та предавка, а на 4-та и 5-та вече е силно изразено.
Вдигахме предницата на крик, на нито една предавка при подаване на газ не се чува тропането.
Като за начало набедихме вътрешните карета - първо сменихме дясното с ново, без резултат, след което оригиналното дясно го сложихме в ляво - пак без резултат. Майсторите в сервиза се виждат в чудо и си нямат на идея какво може да е, тъй като според тях тампоните на двигателя са здрави, както и тези на макферсона. Полуоските не са криви тъй като няма вибрации.
Звукът от тропането е трудно да се определи от коя страна идва.
Моля ако някой се е сблъсквал с подобен проблем или ако има някакви предположения да сподели?!




Потребителски аватар
Pet_rov
Мнения: 4413
Регистриран на: Сря 08 май 2013 16:16
Автомобил: Passat Variant B4
Двигател: ADZ 1996
Местоположение: Шумен

Re: Passat B4 1,8 ADZ - странно тропане като от каре

Мнениеот Pet_rov » Пет 08 сеп 2017 11:38


Аз бих проверил тампоните на стабилизиращата щанга. Имай предвид, че се проверяват само на канал, в "работно" положение, а не на вдигната във въздуха кола. Да не би някой тампон на гърне да има откачен?


Потребителски аватар
doktora
Мнения: 813
Регистриран на: Нед 27 фев 2005 18:04
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: гр.Лясковец,обл.В.Търново, PASSAT B4, COMBI,1.8Mi, ADZ , 94г, LPG BRC
Контакти:

Re: Passat B4 1,8 ADZ - странно тропане като от каре

Мнениеот doktora » Пет 08 сеп 2017 14:55


Pet_rov написа:Аз бих проверил тампоните на стабилизиращата щанга. Имай предвид, че се проверяват само на канал, в "работно" положение, а не на вдигната във въздуха кола. Да не би някой тампон на гърне да има откачен?


Здрасти и Благодаря за включването!
Бях пропуснал да уточня че всички тампони на гърнетата са проверени, така че ги изключваме.
Тампоните на стабилизиращата щанга не са проверявани или поне не са споменавали от сервиза. Ще ги имам в предвид. А те могат ли да се влияят от температурата на околния въздух ( имайки в предвид че тропането изчезва при температура над 30 градуса ) ?


Потребителски аватар
Pet_rov
Мнения: 4413
Регистриран на: Сря 08 май 2013 16:16
Автомобил: Passat Variant B4
Двигател: ADZ 1996
Местоположение: Шумен

Re: Passat B4 1,8 ADZ - странно тропане като от каре

Мнениеот Pet_rov » Пет 08 сеп 2017 15:34


Това не знам, аз имах тупкане като от тенис топка. Бях изпроверил всичко, вкл тампон на мотора и макферсони. При смяна на ляв накрайник и в последствие реглаж, споделиз за тоя "шум". Момчето ръгна с щангата 2 пъти и каза - тампоните са за смяна. И съответно за проверката в работно положение той ми каза. Имах ги налични в момента, сменихме ги там и тупкането изчезна.


Потребителски аватар
pas1.8mi
Мнения: 5208
Регистриран на: Нед 10 окт 2004 14:08
Автомобил: Passat B5
Двигател: 1.8T AEB 1999
Местоположение: София,Плевен

Re: Passat B4 1,8 ADZ - странно тропане като от каре

Мнениеот pas1.8mi » Пет 08 сеп 2017 15:49


Пак проблеми,Тоше! :mhihi На какво определяш този шум? Имаш ли масло в скоростите,и с катализатор ли си още?Може да се е отчупило парче от катализатора и при обороти да подскача и дрънчи! icon_idea


Потребителски аватар
doktora
Мнения: 813
Регистриран на: Нед 27 фев 2005 18:04
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: гр.Лясковец,обл.В.Търново, PASSAT B4, COMBI,1.8Mi, ADZ , 94г, LPG BRC
Контакти:

Re: Passat B4 1,8 ADZ - странно тропане като от каре

Мнениеот doktora » Пон 11 сеп 2017 8:37


Според сервиза и според мен, тампоните на макферсона са добре.

Цецко, пак проблеми ... и този път неоткриваеми :) .
Шума го определяме като тропане, като от каре. В сервиза са двама майстори, по едно време се качи и втория и му се стори че трака аванса, но всъщност според мен звука няма нищо общо с аванса и се оказах прав тъй като си тропка на газ и на бензин.
Ще направя опит по време на движение да запиша звука и да го споделя тук.
Катализатор нямам повече от една година така че отпада, като цяло отпада ауспуховата система защото е прегледана.
Маслото на скоростната кутия не е проверявано скоро, така че ще го имам и него в предвид :th_up

При положение че тропането се чува много по отчетливо при студено време и намалява когато се затопли, даже ми се струва че не се влияе от температурата на двигателя ... нека да се насочим към това. Кое се свива при по студено време?! Да попитам - някои от тампоните на двигателя да са маслени, макар че те се загряват от двигателя ...? Гумата и тя се свива при по студено време ... Тези тампони на стабилизиращата щанга почват много да ме съмняват ... :gruebel


gancho
Мнения: 1063
Регистриран на: Вто 26 яну 2010 10:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: българия,София

Re: Passat B4 1,8 ADZ - странно тропане като от каре

Мнениеот gancho » Пон 11 сеп 2017 21:25


Да не би някой шарнир да е поизсъхнал и да движи на сухо и оттам -тупкането.
Щарнира може да си няма луфт.


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Passat B4 1,8 ADZ - странно тропане като от каре

Мнениеот Iezekil » Вто 12 сеп 2017 6:50


Шарнира ще скърца.
Маслен е предния тампон на мооторя и единия на кутията мисля.Но там трябва да е обратното,при загряване да тропа.
Аз съм имал:
тропане от тампоните на носача,бяха ми ги сменили и спестили разпорните втулки.Тропането беше удар при тръгване и при даване на газ.При теб е интересно,че е на 4та и 5та,което може да е свързано със самата кутия....
И тропане от спирачните супорти...силно изразено при натискане на спирачката.


Потребителски аватар
doktora
Мнения: 813
Регистриран на: Нед 27 фев 2005 18:04
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: гр.Лясковец,обл.В.Търново, PASSAT B4, COMBI,1.8Mi, ADZ , 94г, LPG BRC
Контакти:

Re: Passat B4 1,8 ADZ - странно тропане като от каре

Мнениеот doktora » Вто 12 сеп 2017 8:59


Iezekil написа:Шарнира ще скърца.
Маслен е предния тампон на мооторя и единия на кутията мисля.Но там трябва да е обратното,при загряване да тропа.
Аз съм имал:
тропане от тампоните на носача,бяха ми ги сменили и спестили разпорните втулки.Тропането беше удар при тръгване и при даване на газ.При теб е интересно,че е на 4та и 5та,което може да е свързано със самата кутия....
И тропане от спирачните супорти...силно изразено при натискане на спирачката.


Свързвам нещата с нещо маслено или хидравлично покрай логиката, че при студ се свива, но щом казваш че трябва да е обратното при маслен тампон на мотора, значи да речем че на този етап отпадат, още повече че в сервиза ги бяха отхвърлили като причина.
Относно тампоните на носача - преди около 1 година/8 000 км. бяха сменени задните, При смяната бях свидетел в сервиза че сложиха разпорните втулки. Друг е въпроса колко качествени са били тампоните на Febi. Иначе нямам посочения от теб тропане/удар при потегляне, а само при подаване на газ и то над 40-50 км. И тропането на 3-та предавка започна вече да се усеща по осезаемо, особено по наклон нагоре, т.е. не е само на 4-та и 5-та предавка.
Тропане от спирачните супорти по време на натрискане на спирачката няма.


Stef4osg
Мнения: 52
Регистриран на: Сря 06 юли 2011 10:58
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Passat B4 1,8 ADZ - странно тропане като от каре

Мнениеот Stef4osg » Вто 12 сеп 2017 12:04


Язви в каретата колега,
Отвори ги едно по едно, измиваш старата грес и всичко ще ти се изясни, особенно внимание обърни на вътрешните карета , гледам сменял си ама послушай ме и ще откриеш злосторника.
:love.vw


Потребителски аватар
doktora
Мнения: 813
Регистриран на: Нед 27 фев 2005 18:04
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: гр.Лясковец,обл.В.Търново, PASSAT B4, COMBI,1.8Mi, ADZ , 94г, LPG BRC
Контакти:

Re: Passat B4 1,8 ADZ - странно тропане като от каре

Мнениеот doktora » Вто 12 сеп 2017 16:48


Stef4osg написа:Язви в каретата колега,
Отвори ги едно по едно, измиваш старата грес и всичко ще ти се изясни, особенно внимание обърни на вътрешните карета , гледам сменял си ама послушай ме и ще откриеш злосторника.
:love.vw

В момента дясното каре е ново и предполагам че при смяната в сервиза са сложили нова грес. Ако си прав, това означава че старото дясно е било проблемното, тъй като то отиде на мястото на лявото. Т.е. отваряме лявото промиваме го и би трябвало да видим проблемните язви и тогава връщаме лявото което си беше преди. Може и него да промием за да сме сигурни че и то не е наранено ...


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Passat B4 1,8 ADZ - странно тропане като от каре

Мнениеот Iezekil » Вто 12 сеп 2017 20:10


След такава галимация е по-логично да сложиш ново,а не да плащаш 10 пъти за въртене на старото.Ако едното е тръгнало,то и другото е пътник.


Потребителски аватар
doktora
Мнения: 813
Регистриран на: Нед 27 фев 2005 18:04
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: гр.Лясковец,обл.В.Търново, PASSAT B4, COMBI,1.8Mi, ADZ , 94г, LPG BRC
Контакти:

Re: Passat B4 1,8 ADZ - странно тропане като от каре

Мнениеот doktora » Чет 14 сеп 2017 11:07


Колеги, значи смяната на каретата беше по следния начин - на мястото на дясното каре сложихме новото, след което 2-3 дена шофиране като тропането си остана същото. Последва смяна на лявото с изваденото дясно - пак никаква промяна. Т.е. ако лявото е било читаво, след смяната на дясното с ново би трябвало проблема да изчезне, т.е. няма смисъл сега да вадя лявото ( староро дясно ) и да сложа обратно старото ляво... Освен и двете карета да са тръгнали, но това е егати съвпадението. Най-лесно е да купя още едно ново, но ако се окаже че проблема не е от тях тогава ще съм олекнал с 200-300 лева просто ей така, а проблема тепърва ще трябва да го търся.
Иначе изчаквам сервизния майстор да се върне от чужбина и ще проверим тампоните на стабилизиращата щанга.

Тази сутрин направих звукозапис на тропането докато пътувах за работа, от този линк би трябвало да успеете да го чуете --> https://drive.google.com/file/d/0B2DbSe5FDUZZOGFJa05wMVJtX00/view?usp=sharing

П.П. Надявам се че различавате тропането от всички шумове? :rolleyes


Потребителски аватар
doktora
Мнения: 813
Регистриран на: Нед 27 фев 2005 18:04
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: гр.Лясковец,обл.В.Търново, PASSAT B4, COMBI,1.8Mi, ADZ , 94г, LPG BRC
Контакти:

Re: Passat B4 1,8 ADZ - странно тропане като от каре

Мнениеот doktora » Пон 09 окт 2017 10:58


Здравейте!

Да доложа какво направих до сега и какво е положението - сменихме и лявото вътрешно каре, според сервиза тампоните на мотора и на стабилизиращата щанга са добре, проверено е нивото на маслото в скоростната кутия, проверени са болтовете на задните тампони на предните носачи, но тропането си остана.
Мнението на сервизните майстори е омекнали пружини на феродовия диск на съединителя и при по-голямо натоварване прескачат, или нещо в скоростната кутия :gruebel :banghead :banghead :banghead .


Потребителски аватар
Pet_rov
Мнения: 4413
Регистриран на: Сря 08 май 2013 16:16
Автомобил: Passat Variant B4
Двигател: ADZ 1996
Местоположение: Шумен

Re: Passat B4 1,8 ADZ - странно тропане като от каре

Мнениеот Pet_rov » Пон 09 окт 2017 11:18


Да бе....



Върни се в “Passat”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot] и 46 госта