Смяна говорители Passat B5? Каква е пречката?

Силна музика, видео и навигация във Вашия Volkswagen
Потребителски аватар
iiskrev
Мнения: 90
Регистриран на: Вто 14 авг 2007 10:18
Автомобил: VW Passat B6
Двигател: AXZ
Местоположение: София

Смяна говорители Passat B5? Каква е пречката?

Мнениеот iiskrev » Чет 26 фев 2015 10:31


Здравейте колеги,
изчетох много теми за смяната на говорителите на Passat B5 (Passat B5.5 и Golf 4) и разбрах, че за да се сменят трябва да си купя преходници (фланци), да се отварят корите на вратите и т.н. Навсякъде се обсъждат добри варианти, но на мене ми се виждат доста скъпи. Говори се най-вече за купуване на цяла двукомпонентна система: мидбаси + пищялки. При условие обаче, че пищялките ми свирят доволно има ли смисъл? Не може ли да се сложат двулентови или трилентови, които да заместят оригиналните мидбаси? Ще може ли някой който е сменял оригиналните говорители с нови триленотви или двулентови да обясни подробно как се случват нещата с монтажа и най вече свързването. Ако приложи и снимки ще е направо перфектно.
Колоните които съм си избрал са: https://www.technomarket.bg/products/09129066/sony-xs-gt1738f




Потребителски аватар
Dagestan
Мнения: 958
Регистриран на: Съб 30 ное 2013 19:04
Автомобил: Toledo 1M2 и един Фокус
Двигател: AGN 2000
Местоположение: Разград

Re: Смяна говорители Passat B5? Каква е пречката?

Мнениеот Dagestan » Чет 26 фев 2015 18:31


Принципно можеш да сложиш каквито си поискаш, но с 2-лентови или 3-лентови, ниските и средните честоти ще ти малеят на фона на високите, понеже ако оставиш и заводските пищялки ще имаш 2 говорителя за високи честоти.
Фланци можеш да вземеш от тук - http://tpetrov.com/search.php?prod=%D0%A4%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D0%B5%D1%86+%D0%B7%D0%B0+%D0%B0%D0%B2%D1%82%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D0%B1%D0%B8%D0%BB%D0%BD%D0%B0+%D1%82%D0%BE%D0%BD%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%BD%D0%B0+VW+2
Това е най-добрата цена, която аз можах да намеря, може да има и по-евтини някъде.

Ако бях аз, и не ми се даваха много пари, бих сложил Херц DSK165 - струват около 100 лева и са 2-компонентна система. Сигурен съм, че ако не свирят като оригиналните тонколони, то ще свирят по-добре. За 20 лева отгоре, бих взел тях.


Bro0z3r
Мнения: 593
Регистриран на: Пон 11 юни 2012 16:39
Автомобил: Passat B5
Двигател: AFN 1997
Местоположение: Варна

Re: Смяна говорители Passat B5? Каква е пречката?

Мнениеот Bro0z3r » Чет 26 фев 2015 18:51


Подкрепям колегата с две ръце!
Другите (псевдо)пречки са, че оригиналните говорители са занитени и, че кабелите за пищялките излизат от мидбасовете.. Но това са бели кахъри.


Потребителски аватар
iiskrev
Мнения: 90
Регистриран на: Вто 14 авг 2007 10:18
Автомобил: VW Passat B6
Двигател: AXZ
Местоположение: София

Re: Смяна говорители Passat B5? Каква е пречката?

Мнениеот iiskrev » Чет 26 фев 2015 20:18


Колеги,
1. Какво означава, че ниските и средните честоти ще ми малеят? Не съм чувал за касетофон, на който да не можеш да регулираш честотите! Дори касетофоните от преди 25 години я имат тази функция. Просто ще намаля малко високите.
2. Постоянно в този форум се говори за въпросния Hertz сякаш някой Ви плаща да го рекламирате, който е 100 и кусур лева. Да не говорим, че ми трябват 2 комплекта.
3. Въпросните говорители, които посочих мога да ги намеря за 70лв двата комплекта!
За това въпроса беше как да направя така, че да сложа коаксиалните говорители и да запазя и оригиналните пищялки?


Потребителски аватар
Dagestan
Мнения: 958
Регистриран на: Съб 30 ное 2013 19:04
Автомобил: Toledo 1M2 и един Фокус
Двигател: AGN 2000
Местоположение: Разград

Re: Смяна говорители Passat B5? Каква е пречката?

Мнениеот Dagestan » Чет 26 фев 2015 21:07


Просто Херц са едни от най-достъпните, затова се говори често за тях. За рекламата... няма такова нещо, аз дори съм с DLS.
Разбира се, че може да си регулираш честотите, просто потенциала на говорителите няма да е използван напълно.
Буксите на оригиналните говорители са с 4 кабела, средните 2 са за мидбасите(червения е плюс) крайните 2 кабела се връщат нагоре към пищялките(зелен с червена ивица е плюс) като сложиш новите говорители, ако искаш да оставиш заводските пищялки, свързваш и техните кабели. Плюса на мидбасите(червения кабел), плюса на пищялките(зелен с червена ивица) и плюса на новите говорители връзваш на едно, останалите 3 кабела пак заедно.

Наистина, щом ги взимаш 4-те за 70лв, си струва, ако ти е слаб баса, евентуално може един малък суббуфер(2-ра ръка заедно с усилвател може да се намери за 100-150лв).


Потребителски аватар
iiskrev
Мнения: 90
Регистриран на: Вто 14 авг 2007 10:18
Автомобил: VW Passat B6
Двигател: AXZ
Местоположение: София

Re: Смяна говорители Passat B5? Каква е пречката?

Мнениеот iiskrev » Чет 26 фев 2015 21:26


Усилвател със субуфер си имам (и те са Sony) :) Така че от бас не мога да се оплача. По въпроса обаче за оригиналните пищялки не трябва ли да ги отделя по някакъв начин с кондензатор (филтър) от мидбасите? Начина по който ми казваш да ги свържа реално е успоредно (паралелно) свързване. По този начин намалям съпротивлението на канала и няма ли веротност да ми се товати CD-то? Или няма да има проблем понеже доколкото знам оригиналните мидбаси са 4ома - новите също?

P.S. След като проблема ще е в твърде силните високи честоти, по-добре ли ще е да мина на вариант двулентови говорители (а не трилентови)?


Потребителски аватар
radi_nrj
Мнения: 9331
Регистриран на: Вто 20 ное 2007 16:06
Автомобил: Audi A6 C4 Quattro Golf 4 TDI
Двигател: AEL ALH
Местоположение: София

Re: Смяна говорители Passat B5? Каква е пречката?

Мнениеот radi_nrj » Чет 26 фев 2015 22:30


Може да стане с тия Сонита и заводските пищялки, но е добре пищялките на Сонитата да ги откачиш.


Потребителски аватар
iiskrev
Мнения: 90
Регистриран на: Вто 14 авг 2007 10:18
Автомобил: VW Passat B6
Двигател: AXZ
Местоположение: София

Re: Смяна говорители Passat B5? Каква е пречката?

Мнениеот iiskrev » Пет 27 фев 2015 6:16


Колега, приказваш хуморески. Защо да ги откачам? Това е като да си построиш къща на 3 етажа и поради факта, че на комшията му закриваш слънцето да събориш горните 2.
На оригиналния говорител виждам 2 елемента - бобина (червеното) и кондензатор (синьото), на които не им знам стойностите. Трябва ли да ги взема и да ги използвам някъде в схемата на свързване на новия коаксиален говорител за да отделя оригиналната пищялка?
100_6982_1142x857.jpg

Последна промяна от iiskrev на Пет 27 фев 2015 15:02, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
radi_nrj
Мнения: 9331
Регистриран на: Вто 20 ное 2007 16:06
Автомобил: Audi A6 C4 Quattro Golf 4 TDI
Двигател: AEL ALH
Местоположение: София

Re: Смяна говорители Passat B5? Каква е пречката?

Мнениеот radi_nrj » Пет 27 фев 2015 14:42


Човек, не познаваш бобина и кондензатор, а и ми обясняваш, че аз приказвам хуморески. Имах желанието да ти помогна ама ми го угаси!


Потребителски аватар
plameney
Мнения: 397
Регистриран на: Вто 25 май 2010 21:46
Автомобил: Passat B5 1.6
Двигател: ARM 2000
Местоположение: Асеновград
Контакти:

Re: Смяна говорители Passat B5? Каква е пречката?

Мнениеот plameney » Пет 27 фев 2015 15:25


iiskrev написа:.... Трябва ли да ги взема и да ги използвам някъде в схемата на свързване на новия коаксиален говорител за да отделя оригиналната пищялка?

Колега това е нискочестотен филтър т.е. той блокира високите честоти,а пропуска ниските.Ако твоите говорители са широколентови или с вграден филтър няма нужда да добавяш нищо.Погледни си описанието вероятно там има обяснение.
П.П. Колегата над мен има право в съвета за откачането на високочестотния говорител на новите говорители.
Ако ги откачиш ще имаш по-точна звукова картина.Ако детайла на музиката не е от голямо значение,може да ги направиш да свирят всичките заедно.


Потребителски аватар
iiskrev
Мнения: 90
Регистриран на: Вто 14 авг 2007 10:18
Автомобил: VW Passat B6
Двигател: AXZ
Местоположение: София

Re: Смяна говорители Passat B5? Каква е пречката?

Мнениеот iiskrev » Пет 27 фев 2015 15:50


Да вземем варианта, в който не откачам високочестотния говорител от басовия: трябва ли към оригиналната пищялка на пасата да добавям кондензатор?


Bro0z3r
Мнения: 593
Регистриран на: Пон 11 юни 2012 16:39
Автомобил: Passat B5
Двигател: AFN 1997
Местоположение: Варна

Re: Смяна говорители Passat B5? Каква е пречката?

Мнениеот Bro0z3r » Пет 27 фев 2015 16:19


Задните със сигурност имат кондензатори.. Предните още не съм ги разглобявал...


Потребителски аватар
Dagestan
Мнения: 958
Регистриран на: Съб 30 ное 2013 19:04
Автомобил: Toledo 1M2 и един Фокус
Двигател: AGN 2000
Местоположение: Разград

Re: Смяна говорители Passat B5? Каква е пречката?

Мнениеот Dagestan » Пет 27 фев 2015 16:38


Пищялките си имат кондензаторчета.


Потребителски аватар
feikot
Мнения: 3659
Регистриран на: Сря 25 фев 2009 16:37
Автомобил: Passat B5
Двигател: AFN AVG
Местоположение: Казанлък/София

Re: Смяна говорители Passat B5? Каква е пречката?

Мнениеот feikot » Нед 15 окт 2017 15:30


Колеги,да питам и аз,защото 3 пъти сменям всички говорители с оригинални от морга,ама ми писна да се издънват от сд-то,явно средно 20 години са си казали думата. Поръчах фланци,но сега се чудя 2 неща,първо кой от двата модела е по-адекватен (то всъщност разликата е минимална,но какво значи)
http://www.avitel-bg.com/hertz_energy_e ... io-midbass
http://www.avitel-bg.com/hertz-ev-165l-5-midbass

втория въпрос е какво трябва да сторя на 4 пиновата букса за да си свирят другите и пищялката горе,коя букса към кое да вържа ?


helikamov
Мнения: 287
Регистриран на: Сря 10 дек 2008 10:18
Автомобил: TOYOTA AVENSIS
Двигател: 2WW 2017
Местоположение: Велико Търново

Re: Смяна говорители Passat B5? Каква е пречката?

Мнениеот helikamov » Нед 15 окт 2017 16:24


На практика, човешкото ухо няма да забележи разлика м/у двете ти предложения.
4 пиновата букса само захранва пищялките. Т.е. свързва двата говорителя паралелно.

Преди месец, смених и големите и малките говорители с ето това:

http://aval-bg.com/3/Hertz+DSK+165.3
И първо смених само на двете леви врати за да направя сравнение с оригиналните десни.
Е, има си разлика в звука, особено осезаема във високите честоти.
Оригиналните пищялки свирят доста по-слабо от тези.
Едва ли 30лв. повече /за 2 комплекта/ ще те съборят.
П.П. Захранвам ги с крайно стъпало 7851 /4х40/



Върни се в “CAR Audio, Video & Navigation”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 163 госта