Passat 2.0 TFSI въпрос за катализатор. Смяна, не премахване

Техническа и сервизна информация за Passat
Потребителски аватар
Johnny_Brawo
Мнения: 185
Регистриран на: Пет 01 фев 2008 11:54
Автомобил: VW Passat
Двигател: BWA
Местоположение: София-Стара Загора

Passat 2.0 TFSI въпрос за катализатор. Смяна, не премахване

Мнениеот Johnny_Brawo » Нед 04 фев 2018 16:11


Здравейте ,
Искам да попитам колегите, които са сменяли катализатор на автомобила си. Предстои ми подобно нещо поради диагноза - "Запушен катализатор". Имал съм 3-4 коли досега ( бензин/газ, само бензин, дизел ) и на всички съм махал катализатора. Колко е трябвало или не - нямам представа, просто по навик съм го правил. Няма да говоря за ползи, оплаквания, шум, разход и други. Реших да спра с това и колата да си е във вида, в който производителя е сметнал че трябва да работи. Не заради столична община и неразбориите дали и кои автомобили да бъдат оставени в движение! За 2.0 TFSI , а предполагам че и за повечето модели с турбина, запушването на катализатора води до бая чуденки, скъпи ремонти и т.н. Та на въпроса :
Разгледах доста сайтове, в които се предлагат универсални, не-универсални и оригинални катализатори. Мисля че може да се обобщи :
1. Оригинален катализатор за моя мотор - 1400 - 2000 лв като предлагания продукт изглежда ориентировъчно така :
Изображение
Това мисля са твърде много пари
2. Универсален катализатор - тук вариантите са леко съмнителни. Предлаганите продукти са с описание - "За бензинови мотори от 1600 до 2000 куб. см." . Цена 150 - 200 лева. Без да правя реклама !!! само като пример :
https://www.autokelly.bg/Product/99-40-521/549200/39849642;38957081;39051019;40109151 Не съм звънял за конкретните оферти, но имам съмнения относно работата. Керамична част, ефективни съставки, които реално правят катализатора такъв, какъвто трябва и т.н.
3. Катализатор според модела автомобил - приблизително 800 лв.
За втора употреба мисля няма смисъл да говорим, при положение че вече си имам един такъв :) Искам съвет някой правил ли е тази процедура, как се държи колата и най-вече за колко време. Виждам на повечето предлагани продукти гаранцията им е 2 години. Единствено на 1-ва точка е 4 години или 120 000км, но тая точка само я споменах. :love.vwclub

Последна промяна от Johnny_Brawo на Нед 04 фев 2018 17:25, променено общо 1 път.




Потребителски аватар
IvanMan
джедай
джедай
Мнения: 10401
Регистриран на: Пон 23 май 2005 15:12
Автомобил: Golf 7 TDI Estate BlueMotion
Двигател: CRLB
Местоположение: София

Re: Въпрос за катализатор - смяна, не премахване

Мнениеот IvanMan » Нед 04 фев 2018 16:38


Коригирай заглавието според шаблона:
viewtopic.php?f=6&t=352512

dobrin написа:Модела на колата (Passat), вид на купето (3BG или B5.5), година на производство (пр.2002г.), букви (код) на мотор/двигател (пр. AZM) - , проблем за който се пуска темата.

пример: Passat 3BG 2002г. АZM - проблем с гарнитура на главата


Всяка една тема със заглавие, различно от описания начин, ще бъде моментално заключена!


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11902
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Въпрос за катализатор - смяна, не премахване

Мнениеот К.Одаджийски » Нед 04 фев 2018 16:40


На Рено лагуна 3 поръчвахме оригинален катализатор от Рено, който трябваше да доставят за 10 дни, но го доставиха за 3 месеца. Цената му беше 720 лв. Човекът ходи зимата с тая кола по курортите в алпите и искаше всичко да си е наред.
Нямам отзиви за универсалните катализатори, но май ще излезе, че ще са само за успокоение на съвестта на собственика


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13422
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Въпрос за катализатор - смяна, не премахване

Мнениеот kris11 » Нед 04 фев 2018 16:49


имаш крава пиеш мляко - нямаш крава -плащаш. За какво се чудиш? Купуваш си нов катализатор за нагъчканата с датчици количка и да ти е мирна главата. Това е за да не питаш после защо ми светва чека и еди какви грешки набива.За диагностика и ремонти ще потрошиш много повече пари / а и са малко сервизите за този двигател/./Офф това е мое мнение и не е задължително да се вслушаш/


Потребителски аватар
radotom
Модератор
Модератор
Мнения: 19550
Регистриран на: Пет 10 мар 2006 19:42
Автомобил: Sharan 7M
Двигател: AFN
Местоположение: Пловдив

Re: Въпрос за катализатор - смяна, не премахване

Мнениеот radotom » Нед 04 фев 2018 16:57


А защо не пробваш да си почистиш твоя?
Трябва ти ПАРОструйка (а не водо... ) и някакъв разтворител на мазнини.
Може и Мелио, макар, че е слабичък - по-добре някой индустриален обезмаслител. С по-висока концентрация са.
Сваляш катализатора, пръскаш яко с пароструйката в посока, обратна на потока на газовете, после заливаш хубаво с обезмаслителя и след 15-20мин плакнеш отново яко с висока температура на водата.
Има хора, твърдящи, че обезмаслителя прецаква каталитичните съставки в катализатора (в повечето случаи - платина)
Не ми е ясно как обезмаслител ще отмие метал, но то и споменатите хора не го обясняват :Mr Green Fun
А дори и да е вярно - нищо не губиш!


Потребителски аватар
Johnny_Brawo
Мнения: 185
Регистриран на: Пет 01 фев 2008 11:54
Автомобил: VW Passat
Двигател: BWA
Местоположение: София-Стара Загора

Re: Passat 2.0 TFSI въпрос за катализатор. Смяна, не премахване

Мнениеот Johnny_Brawo » Нед 04 фев 2018 17:33


Колата не е чак толкова "нагъчкана" :D с датчици. Нищо до сега не е светнало. Цялата програма с диагнозата на катализатора е моя инициатива донякъде, защото рециклирах турбина с диагноза "прегряла". Снимахме на инфрачервена камера или както се казва там - близо 200 градуса разлика в температурите на турбината и катализатора. Принципно е прав колегата за кравата и млякото. По всеобщото мнение - имаш пари за тая кола, значи ще извадиш още 1 торба за тоя чарк. Аз не съм фен на хвърлянето на пари. Да се дават за качествени ремонти - да, но не и да ги пилееш. Не съм питал в официалния дистрибутор, но силно се съмнявам да е близка до разумното цена.
Сервизите за ремонт на тоя мотор наистина нямам представа дали са много или малко, аз не съм влизал за нещо кой знае колко сложно.
Момента с миенето го има. Нямам нищо против да пробвам, дори обратното. Ще ми се някой, който го е правил на бензинов мотор, да сподели мнение.


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13422
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Passat 2.0 TFSI въпрос за катализатор. Смяна, не премахване

Мнениеот kris11 » Пон 05 фев 2018 10:12


Радо какви мазннини ще чисти от катализатора при бензинов двигател?


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12769
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Passat 2.0 TFSI въпрос за катализатор. Смяна, не премахване

Мнениеот Zdravko Zankov » Пон 05 фев 2018 10:13


От изгорялото масло.


Потребителски аватар
Johnny_Brawo
Мнения: 185
Регистриран на: Пет 01 фев 2008 11:54
Автомобил: VW Passat
Двигател: BWA
Местоположение: София-Стара Загора

Re: Passat 2.0 TFSI въпрос за катализатор. Смяна, не премахване

Мнениеот Johnny_Brawo » Пон 05 фев 2018 13:07


Налепвания от изгоряло масло е напълно възможно да има, като се има на предвид фабричния "нормален" разход на масло, който имат този мотор. На принципа ако намаля нивото и не тече от никъде - значи го гори :) В търсене съм на място където да опитам измиване, за да видя резултата. Ако не забравя и мога разбира се ще снимам замерването на температурите след това. Обезмаслител, било и индустриален може да се намери, ако ще го правя сам. Обратно на посоката на газовете, но това което нещо не си го представям е, че в повечето теми за мието пишат, че ефект има ако първо е нагрят самия катализатор , след това пръскане с някакво химическо "чудо" и пръскане с ПАРОструйка. Клипчета на обгазяния с каквото се сетиш също има. Другия момент, който намерих е впръскване на Carbon Clean пръскало непосредствено преди катализатора, след това запалване и всичката / или по-голяма част / от мръсотията изтичала от ауспуха.
Колегата иначе е много неприятно прав, че парите за ремонт на други елементи от колата, заради запушен катализатор ще са в пъти повече от замяната на запушения с нов.
Идеята да пусна темата беше, ако някой е правил подобно нещо да сподели. Не да си е** мамата на колата от пробване на какво ли не или пак мамата на бюджета за чисто нов.


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12769
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Passat 2.0 TFSI въпрос за катализатор. Смяна, не премахване

Мнениеот Zdravko Zankov » Пон 05 фев 2018 15:57


Без да изпадам в подробности,но точно такъв вариант сме обсъждали с колега на лични съобщения.Измиване на самия катализатор.По посочения начин.И това се случваше преди около година,тъкмо се бях засилил да махам моя и търсех варианти за залъгване на втората сонда


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13422
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Passat 2.0 TFSI въпрос за катализатор. Смяна, не премахване

Мнениеот kris11 » Пон 05 фев 2018 19:21


:screwy Новите кочини стават все по- големи кочини от старите дърти кочини. :screwy
А по темата - утре ще се поровя из руските форуми. Преди време бях мернал такава тема, но като не ме засяга не я отразих ще търся за да помогна.
Нещо смътно ми се върти в главата за почистване с толуол - но са само смътни стари спомени.


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12769
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Passat 2.0 TFSI въпрос за катализатор. Смяна, не премахване

Мнениеот Zdravko Zankov » Пон 05 фев 2018 20:00


kris11 написа::screwy Новите кочини стават все по- големи кочини от старите дърти кочини. :screwy
А по темата - утре ще се поровя из руските форуми. Преди време бях мернал такава тема, но като не ме засяга не я отразих ще търся за да помогна.
Нещо смътно ми се върти в главата за почистване с толуол - но са само смътни стари спомени.

Крис,тия коли които караме, един ден ще трябва да сменяме.


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13422
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Passat 2.0 TFSI въпрос за катализатор. Смяна, не премахване

Мнениеот kris11 » Пон 05 фев 2018 21:39


Zdravko Zankov написа:Крис,тия коли които караме, един ден ще трябва да сменяме.

Вие ще ги смените, аз едва ли . Я изкарам още 5-10г , я не, но ставам вече песимист, като гледам как мре народа /набори и малко го -възрастни - много бивши колеги и приятели/.
Ще се радвам, ако успея още 4-5 сезона да покарам ски. :beer


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12769
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Passat 2.0 TFSI въпрос за катализатор. Смяна, не премахване

Мнениеот Zdravko Zankov » Пон 05 фев 2018 22:40


Я малко по-бодро.


Потребителски аватар
Johnny_Brawo
Мнения: 185
Регистриран на: Пет 01 фев 2008 11:54
Автомобил: VW Passat
Двигател: BWA
Местоположение: София-Стара Загора

Re: Passat 2.0 TFSI въпрос за катализатор. Смяна, не премахване

Мнениеот Johnny_Brawo » Пон 05 фев 2018 22:53


Ехее, от един катализатор че къде се отвяхме. Наистина ще съм благодарен ако колегата успее да намери темичката в руските форуми. Няма начин да не са опитали, аз съм доста зле с руския



Върни се в “Passat”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 36 госта