Отопление на голяма къща - варианти

Компютри и интернет, аудио и видео, GSM, електроуреди и всяка друга техника, различна от автомобилната, обзавеждане
Потребителски аватар
dobrin
Чингис хан
Мнения: 30000
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Отопление на голяма къща - варианти

Мнениеот dobrin » Нед 13 май 2018 13:05


Говорих с колега за реална оферта за къща на сутерен, два етажа и таван по около 140 кв.м. (общо към 500 кв.м.) с пелетно котле 35 кВт, тръби, подово, радиатори и разводка за слънчев колектор - около 17 000 лева. Затова 40к ми се струва повечко.




Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1511
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: Отопление на голяма къща - варианти

Мнениеот Кайзен » Нед 13 май 2018 13:07


Намерих това за което писах преди. Наименувание на български - Когенератор за производство на ток и топлина.
Ако решиш възползвай се от безплатната консултация: https://www.viessmann.bg/bg/%D0%B6%D0%B ... c-200.html


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9869
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Отопление на голяма къща - варианти

Мнениеот group® » Нед 13 май 2018 13:43


Добри не знам какви са тези сметки и за какви елементи, но на мен ми излизаше толкова за пелетна система за под 100м2.
Сигурно може, но едва ли ще сложиш най-базови елементи.
Броя ти близо 20 помещения в къщата. Това са 20 отоплителни тела (радиатори и лири), с термоглави, термостати и всичко нужно. Отвори един сайт и си комплектовай дизайн и функция на едно такова тяло и да видим дали ще паднеш под 300-500 лв за помещение. Дотук си към 10к. А самата система? Цялото дупчене и прокарване на тръби?
Сигурно може да падне цената с базови елементи (грозни радиатори и по една врътка включ/изключ), но силно се съмнявам да останеш доволен.

Едит: много важно е да си направиш хубаво сметката спрямо разположението на самата къща. Забрани обсъждането на климатици, но все пак ще ти дам пример:
При правилна климатична система въздух въздух, в ключовите помещения, ще избегнеш изграждането на парно. Газифициране и разполагане на няколко камини на правилни места, ще ти дадат допълнителен комфорт и независимост. За спални помещения хубави (добро управление), конвектори. Със сигурност ще са по високи сметките, но началната инвестиция също е важна. Ако едното го направиш за 15, а другото 40 - 25к за колко време ще се избият?
В случаите, когато съм правил подобни сметки излизат едни 10-15г минимум. Сега се замисли преди 15г каква беше модата в отоплението и какво е сега и ще разбереш, че инвестиция в скъпо струваща система е рискова.
Преди 3г, когато мислех как да отоплявам моето къще всички бяха луднали по пелети. Правеха едни сметки, колко е лесно и как стрували 300лв за тон. Тая година 3ма около мен си спряха системите заради високата цена и липсата на пелети. Отделно им писна от проблеми (това е свързоно и с ниските цени на изграждане).
Идеята ми е, че трябва сам да седнеш и да обмисляш и четеш, смяташ. Всички фирми и даващи акъл мислят в една посока, а понякога трябва комбиниране.


Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1511
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: Отопление на голяма къща - варианти

Мнениеот Кайзен » Нед 13 май 2018 14:14


И на мен ми се видя нереално ниска офертата.
Още повече, че е обявено и подово. Та само материалите за подово са около 30-35 лв/m2 с ДДС.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6119
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Отопление на голяма къща - варианти

Мнениеот ktamen » Нед 13 май 2018 16:07


gadnyara написа:Да замоля за подробности, защо изолация над 10см е глупост...

Че в цялата ми къща няма въшна стена/покрив с под 20см изолационни м-али и живо ме интересува къде сбърках.

Топлината освен през стените излиза и през вентилацията, дори при 5см изолация, загубите през вентилацията са много по-големи.
Демек ако сметката за отопление ти е 100лв с 5см изолация, при 10 ще е 91, а при 20см ще бъде 90лв.


Потребителски аватар
xeson
Мнения: 728
Регистриран на: Сря 20 ное 2013 22:24
Автомобил: Golf 2 1989
Двигател: 1272 cc 2G
Местоположение: София

Re: Отопление на голяма къща - варианти

Мнениеот xeson » Нед 13 май 2018 16:19


Етаж от къща (около 70 м2) в студен планински район (Бояна, Витоша) без изолация, в София. 3 японски климатика, бойлер, пералня, печка, съдомиялна,микровълнова.
Отоплителния ми сезон за 8 месеца (Септември- Април) 2017-2018та е 1551,12 лева. Включва всичко. С качествена външна изолация ( минимум 10 см.) на къщата ще е под 1100 лв., но за нея ми трябват най-малко 10000 лв. Приготви се за много солен данък смет при некачествено изпълнение на услугата.
И да, препоръчвам ти термопомпа :c020


Потребителски аватар
dobrin
Чингис хан
Мнения: 30000
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Отопление на голяма къща - варианти

Мнениеот dobrin » Нед 13 май 2018 16:26


Мисля, че оптималният вариант е да се реализира нещо средно между размер на първоначалната инвестиция и последващи разходи за отопление. Да речем, че предпочитам по-ниски последващи разходи. Но и над 20к за системата ми се струва неоправдано. И не си правя толкова сметката за общата сума, а какво ще се постигне като ефективност с допълнително вложената първоначална сума. Не искам да влагам нискобюджетни материали разбира се, но не съм роб на снобски модерни вещи, които струват пари само защото са определена марка или имат не знам какъв дизайн.


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9869
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Отопление на голяма къща - варианти

Мнениеот group® » Нед 13 май 2018 16:39


За до 20к можеш да опиташ с газ или това, което ти описах.
ТП няма да стане - според цените, които аз съм виждал.
За газта ще направиш компромиси, но поправими във времето. Като ефективност ще зависи от изолирането. Там ще налееш и най-много пари и заслужава повече мислене, смятане и търсене. Лично аз съм обезкуражен, че в БГ има професионалисти по който и да било въпрос. Затова разчитай най-вече на себе си. Безплатен съвет от патило :biggrin


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Отопление на голяма къща - варианти

Мнениеот Iezekil » Нед 13 май 2018 19:43


35квт ми се струват малко за 500м2.
500м2 ми се струват по-малко от обявените в началото.
Инсталацията е сигурната инвестиция,във времето може да се смени източника,инсталацията си остава/основната/.А ми се струва,че бъдещето си е на газта.
Това с производството на ток ми се струва гнило,понеже познавам човек,който се мъчеше да си сложи ветрогенератор в двора и не успя.


Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1511
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: Отопление на голяма къща - варианти

Мнениеот Кайзен » Нед 13 май 2018 21:22


Сега се загледах в едни таблици с немски изивания, които събирах когато се чудих дали да купувам построена къща или аз да строя.

Ако спазваш следните критерии:
- външна изолация поне 14 cm
- покривна изолация поне 20 cm
- изолация таван сутерен поне 8 cm
- прозорци с двоен стъклопакет
- газово котле
- соларна система за затопляне на вода (мин. 10 % от общата необходима енергия)
- вентилация с 80 % рекуперация
ще ти трябва допълнителна мощност от 6,28W/m², която да идва от котлето. Обща необходима енергия - между 20 и 50 W/m², средна стойност 35 W/m².

Ако спазваш следните критерии:
- външна изолация поне 18 cm, тухла/газобетон 24 cm, обща дебелина на външна стена с вътрешна и външна замазка 49 cm
- покривна изолация поне 24 cm
- изолация таван сутерен поне 10 cm
- прозорци с троен стъклопакет
- газово котле
- соларна система за затопляне на вода (мин. 20 % от общата необходима енергия)
- вентилация с 80 % рекуперация
ще ти трябва допълнителна мощност от около 5W/m², която да идва от котлето. Обща необходима енергия - между 15 и 25 W/m², средна стойност 20 W/m².

Ако топлата вода ще се затопля от газовото котле, то трябва да се добавят по 0,25kW/човек/ден, при условие че един човек използва 50л топла вода със средна температура 45°C.


Потребителски аватар
viksanlg
Мнения: 893
Регистриран на: Пет 10 авг 2012 18:46
Автомобил: Пасат б3 Лада Калина
Двигател: пб
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Отопление на голяма къща - варианти

Мнениеот viksanlg » Нед 13 май 2018 21:49


xeson написа:Етаж от къща (около 70 м2) в студен планински район (Бояна, Витоша) без изолация, в София. 3 японски климатика, бойлер, пералня, печка, съдомиялна,микровълнова.
Отоплителния ми сезон за 8 месеца (Септември- Април) 2017-2018та е 1551,12 лева. Включва всичко. С качествена външна изолация ( минимум 10 см.) на къщата ще е под 1100 лв., но за нея ми трябват най-малко 10000 лв. Приготви се за много солен данък смет при некачествено изпълнение на услугата.
И да, препоръчвам ти термопомпа :c020

Аз на Витоша не съм живял де,ама ако стане минус 20 и духне и ветрец все ми е на акъла как ще се стопли с някоя инверторка пък дали ще бъде Дайкин или Митсубиши Хеви индъстис то няма от къде да вземе топлината ,че да му я вкара вътре ако ще и три климатика да си бухне стаята ,пак ще умре от студ.Термо помпата е по доброто решение ,но много зависи от сметки и цените са брутални! За такава голяма къща , каквото и да реши ще излезе солено дори и да си постави във всяко помещение по една печка ако щеш.Има много логика, което съветва колегата group®.Аз лично съм на мнение ,че няма по добро отопление от живия огън ,но си има хамалогия и не е за всеки,а щом си изчел всички теми dobrin , можеш и да видиш в тях колко плащат реално колеги във форума за квадратури пет пъти по малки от твоята и тогава може да ти настръхне косата на главата.Наистина трябва да помислиш за алтернативи.Не беше далечно времето, когато нямаше газ и имаше дефицит на стоката,не е и изключение да спират токовете по високите планински райони заради накъсани кабели.Ако примерно правиш една система на ток,примерно термопомпа централна или някъкъв чилър и точно тези системи е нормално да се прецакат, когато са под най-голямо натоварване при студено или горещо,тогава след колко дена ще дойдат техниците да го оправят преди да си станал на шушулка!
Аз също мисля, че ще си късметлия ако се разделиш само с 20 бона инвестиция, която няма разбира се да бъде вРъХта!


Потребителски аватар
dobrin
Чингис хан
Мнения: 30000
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Отопление на голяма къща - варианти

Мнениеот dobrin » Нед 13 май 2018 22:19


Кайзен написа:Сега се загледах в едни таблици ...

Каква е зададена като вид изолацията - неопор, каменна вата?
Стъклата какви са?
Какво точно е вентилация с рекуперация и как се постига?
Ако сметнем, че при първия вариант трябват 35 Вт на кв.м. отопляема площ, това означава ли, че котел с мощност около 25 кВт трябва да успее ефективно да стопли 500 кв.м.?
Въпросът със стойността на първоначалната инвестиция е важен, но не е 100% определящ. Ефективност, безпроблемност и нормални последващи разходи са по-важни според мен. Така или иначе тръби и радиатори има почти във всички случаи, въпросът е какво ще грее водата вътре в тях. Четох също, че е много важно да има голям буферен съд, който също води до икономии.


Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1511
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: Отопление на голяма къща - варианти

Мнениеот Кайзен » Нед 13 май 2018 22:39


dobrin написа:Каква е зададена като вид изолацията - неопор, каменна вата?
Не се смята само изолацията. В зависимост от избора на тухли/газобетон и т.н., трябва да се постигне U=0,18 W/m²K за цялата външна стена.
dobrin написа:Стъклата какви са?
Uw=0,9 W/m²K
dobrin написа:Какво точно е вентилация с рекуперация и как се постига?
http://apxe.eu/?p=33&l=1
dobrin написа:Ако сметнем, че при първия вариант трябват 35 Вт на кв.м. отопляема площ, това означава ли, че котел с мощност около 25 кВт трябва да успее ефективно да стопли 500 кв.м.?
Трябва си смятане. Не еизвестна площа на прозорците, външните стени, изложение и т.н.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6119
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Отопление на голяма къща - варианти

Мнениеот ktamen » Пон 14 май 2018 1:20


dobrin написа:Какво точно е вентилация с рекуперация и как се постига?

Демек излизащият въздух минава през топлообменник и загрява влизащия въздух. Звучи просто, ама не е.
Поначало подобни препоръки са само ориентировъчни и не трябва да им се вярва на 100%. Солидна грешка може да се получи от формата на сградата, по-разчупените форми са по-лоши. Броя, размера и изложението на прозорците също липсват в немското уравнение - оттам още една солидна грешка и разбира се никъде не се споменава за температурната разлика вътре/вън. И в крайна сметка възможната грешка става огромна.
Не разбрах за сондата? Ясно, че още няма, ама смяташ ли да дупчиш?


Потребителски аватар
dobrin
Чингис хан
Мнения: 30000
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Отопление на голяма къща - варианти

Мнениеот dobrin » Пон 14 май 2018 5:07


Дали ще има сондаж или не зависи от това дали ще се инсталира термопомпа или не. Естествено може да се ползва и в други случаи за поливане и т.н., но няма да е задължително.



Върни се в “ОФФ-Топик - електроника, техника, обзавеждане”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 32 госта