Покупка Golf mk5 1.9 - въпроси

Volkswagen или Audi, Golf или Passat, Bentley или Bugatti - това е мястото да питате, да споделите и да разберете
oldschoolnga
Мнения: 9
Регистриран на: Сря 05 сеп 2018 10:34
Автомобил:
Двигател:

Покупка Golf mk5 1.9 - въпроси

Мнениеот oldschoolnga » Сря 05 сеп 2018 10:43


Здравейте,

Обмислям да закупя Golf 5, 1.9 TDI. Идеята на автомобила ще е да е евтин за купуване и поддръжка, колкото да има какво да "търкаляме" надеждно (и да не е "кошница"), докато си вземем нова кола (дай Боже някой ден). Поради това се спряхме на този модел.

Въпросите ми към вас са:

1) за какво най-вече трябва да се ослушвам и оглеждам при тест драйв на кола (свистене от турбото? да тресе, след като е спрян двигателя? да губи мощност/да не ускорява равномерно?), има ли някои критични неща, които могат да се уловят на първи оглед + тест драйв?
2) доверен сервиз (хора, които работят качествено и на които може да им се има вяра), при който да се прегледа колата (без официални сервизи моля; тях всички ги знаем).

Ще съм ви много благодарен за предоставената информация!

Поздрави




MMM1
Мнения: 176
Регистриран на: Пет 26 мар 2010 20:43
Автомобил:
Двигател: Petrol

Re: Покупка Golf mk5 1.9 - въпроси

Мнениеот MMM1 » Сря 05 сеп 2018 15:09


Защо си предубеден за официалните сервизи? За диагностика са най-добрия избор. Винаги съм оставал много доволен.
За помпа дюзата и най-шумния дизелов двигател в света , мога да напиша само отрицателни неща. Форумът прелива от информация и е добре да почетеш.


oldschoolnga
Мнения: 9
Регистриран на: Сря 05 сеп 2018 10:34
Автомобил:
Двигател:

Re: Покупка Golf mk5 1.9 - въпроси

Мнениеот oldschoolnga » Сря 05 сеп 2018 15:14


Благодаря за мнението.

1) официалните сервизи - не защото не са качествени, а защото трудът им се оценява прекалено високо, а не предлагат 100% повече от други надеждни сервизи; може (на теория поне) с разумна сума да се стигне до надеждна проверка в друг сервиз. Само от тази гледна точка;
2) за това, че е шумен - да, разбира се, че е шумен. Но не е танк, не е най-шумният мотор на света. А мога ли да помоля да напишеш част от тези отрицателни неща? Накратко. Защото форумът прелива от положителни мнение, особено в сравненията с 2.0 ТДИ; за бензиновите астматици не говорим (не им е силата на VW от тези години).


MMM1
Мнения: 176
Регистриран на: Пет 26 мар 2010 20:43
Автомобил:
Двигател: Petrol

Re: Покупка Golf mk5 1.9 - въпроси

Мнениеот MMM1 » Сря 05 сеп 2018 16:06


Пълна диагностика на дизелово Ауди А4 в официалния сервиз преди няколко месеца беше около 80лв. За мен цената е добра. Ако мислиш, че е скъпо купувай колело.
Щом форума прелива от положителни мнения за 1.9 PD купувай. Ще можеш да се насладиш на "песента" на помпа дюзата.


oldschoolnga
Мнения: 9
Регистриран на: Сря 05 сеп 2018 10:34
Автомобил:
Двигател:

Re: Покупка Golf mk5 1.9 - въпроси

Мнениеот oldschoolnga » Сря 05 сеп 2018 16:30


В София? В кое Порше, ако мога да попитам? В Порше Изток ми казаха 130 лв. по телефона; ако в някое друго е 80 - виж, това е повече от приемлива цена. 50 лв. разлика не са много; въпросът е принципен.
Колкото за PD - не търся личностно мнение "харесва ми/не ми харесва". Търся доводи за техническата надеждност на автомобила, не само на двигателя; колата не е само двигател. Силно бих се надявал на по-конкретни и не заядливи мнения.


Потребителски аватар
zoovanka
Мнения: 641
Регистриран на: Чет 02 май 2013 13:10
Автомобил: VW Caddy MAXI Life 1395 TGI 109
Двигател: 2016 1395 TGI метан
Местоположение: Бургас

Re: Покупка Golf mk5 1.9 - въпроси

Мнениеот zoovanka » Сря 05 сеп 2018 16:44


И аз бях пред подобна дилема,накрая се спрях на МК 6 1,6 CR,доста по-балансиран двигател от предшественика си,в момента е на 267 хил.км и освен една гаранционно сменена дюза на 38 хил. други драми не е имал.


MMM1
Мнения: 176
Регистриран на: Пет 26 мар 2010 20:43
Автомобил:
Двигател: Petrol

Re: Покупка Golf mk5 1.9 - въпроси

Мнениеот MMM1 » Сря 05 сеп 2018 16:48


Всеки двигател има слаби места. При този са разбиване на леглата на PD елементите, износване на хидрокомпенсатори и разпределителен вал. Проблемът е че никой не ремонтира помпи-дюзи. Можеш да поразпиташ из сервизите за дизелова горивна система как стоят нещата. Това е повече от достатъчен довод да не се купува двигател с PD. Шумът тип разгневена каменотрошачка го оставяме настрана. Препоръчвам ти ако все пак купиш такова "нещо" да има някаква система за подгряване на антифриза, ел. отоплител или печка. Иначе зимата с ушанка и ръкавици ако все пак успееш да размразиш стъклата.


Потребителски аватар
joro_kem
VW експерт
VW експерт
Мнения: 3923
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 7:11
Автомобил: Octavia I Tour Octavia III FL
Двигател: AXR DFFA
Местоположение: Пловдив

Re: RE: Re: Покупка Golf mk5 1.9 - въпроси

Мнениеот joro_kem » Сря 05 сеп 2018 16:57


oldschoolnga написа:Колкото за PD - не търся личностно мнение "харесва ми/не ми харесва". Търся доводи за техническата надеждност на автомобила, не само на двигателя; колата не е само двигател. Силно бих се надявал на по-конкретни и не заядливи мнения.

От 10 години имам Октавия 1 1.9 74 kW PD (който е почти идентичен с този 77 kW). Вече е на около 180 хиляди без никакви проблеми дотук. От магазина излезе с масло шел, но още на 7000 км минах на кастрол, което ползвам и до днес. За 15000 км обикновено доливам максимум 250 грама и то към края на пробега. Среден разход откакто я имам е 6.6 л/100 км. При скорости над 150 км/ч определено е шумно в купето, но голфът вероятно е по-добре обезшумен.


oldschoolnga
Мнения: 9
Регистриран на: Сря 05 сеп 2018 10:34
Автомобил:
Двигател:

Re: Покупка Golf mk5 1.9 - въпроси

Мнениеот oldschoolnga » Сря 05 сеп 2018 17:06


zoovanka написа:И аз бях пред подобна дилема,накрая се спрях на МК 6 1,6 CR,доста по-балансиран двигател от предшественика си,в момента е на 267 хил.км и освен една гаранционно сменена дюза на 38 хил. други драми не е имал.


Благодаря за мнението! Прогресията на решението (за Golf 5 1.9 TDI):

1) бяхме се спряли (аз главно) на 7ца, 2.0 TDI CR (след 2013, условно казано; имаше и 1-2 бройки 2014 даже) от официални представителства (дас****ауто); цена около 20 000 - 22 000 лв.;
2) понеже ми е много трудно през седмицата да правя тест драйв, точно 2 бройки имаше - и двете ги взеха преди да имам шанс да реагирам.
3) след това намерихме една Insignia 2.0 cdti 2012 или 2013 > и тя замина по същата схема... поне можах технически преглед да направя, но веднага след това я взеха;
4) финално се спряхме на Golf 5 1.9 TDI с оглед това, че:
- е цялостно надежден автомобил (надявам се);
- 1.9 TDI е по-надежден от 2.0 TDI (надявам се);
- решихме, че искаме нещо старо, което да се поддържа ОК, и което да караме 1-2 години, докато не се реша да взема (например) една чисто нова и уникално готина октавия 2.0 дизел от Еуратек за ~ 39 000.

MMM1 написа:Всеки двигател има слаби места. При този са разбиване на леглата на PD елементите, износване на хидрокомпенсатори и разпределителен вал. Проблемът е че никой не ремонтира помпи-дюзи. Можеш да поразпиташ из сервизите за дизелова горивна система как стоят нещата. Това е повече от достатъчен довод да не се купува двигател с PD. Шумът тип разгневена каменотрошачка го оставяме настрана. Препоръчвам ти ако все пак купиш такова "нещо" да има някаква система за подгряване на антифриза, ел. отоплител или печка. Иначе зимата с ушанка и ръкавици ако все пак успееш да размразиш стъклата.


Благодаря за конструктивното мнение! Минаваме по малко км годишно, сигурно под 20 000... та ни трябва нещо, което просто да ни движи надеждно. След това ще се скочи на нещо чисто ново, но искаме 1-2 години просто да имаме кола, с която да ходим до магазина, почивка и общо взето да ползваме за такива "ежедневни" дейности преди да вземем нещо чисто ново, с което вече спокойно да ходим и извън страната.


oldschoolnga
Мнения: 9
Регистриран на: Сря 05 сеп 2018 10:34
Автомобил:
Двигател:

Re: Покупка Golf mk5 1.9 - въпроси

Мнениеот oldschoolnga » Пет 07 сеп 2018 10:04


Някой да сподели още малко конструктивни мнение с оглед целите горе? :)

Ще съм много благодарен.


Потребителски аватар
vinixxx
Мнения: 1813
Регистриран на: Пет 31 юли 2009 11:52
Автомобил: Seat Altea
Двигател: BJB
Местоположение: Смолян

Re: Покупка Golf mk5 1.9 - въпроси

Мнениеот vinixxx » Пет 07 сеп 2018 12:28


щом е временно,мини по-тънко с една четворка 1.8 125кс,определено е надежден автомобил.


oldschoolnga
Мнения: 9
Регистриран на: Сря 05 сеп 2018 10:34
Автомобил:
Двигател:

Re: Покупка Golf mk5 1.9 - въпроси

Мнениеот oldschoolnga » Пет 07 сеп 2018 12:32


vinixxx написа:щом е временно,мини по-тънко с една четворка 1.8 125кс,определено е надежден автомобил.


Благодаря за мнението! Да, мислех или за 4ка 1.8 или астра 1.8 (патрулка; тъй като имах такава... абсолютен танк), но като че ли искам нещо една идея по-малко морално остаряло. А 5цата изпълнява това като че ли.

Някой още впечатления за този модел и двигател? :)


Потребителски аватар
vinixxx
Мнения: 1813
Регистриран на: Пет 31 юли 2009 11:52
Автомобил: Seat Altea
Двигател: BJB
Местоположение: Смолян

Re: Покупка Golf mk5 1.9 - въпроси

Мнениеот vinixxx » Пет 07 сеп 2018 12:48


ако питаш за 1.9 105 коня истината е,че е адски масов,що годе надежден с не евтина поддръжка,ако мога така да се изразя.Примерно:
съединител-1000лв
чистене на турбо-200 до 300
дюза-100лева стара
ангранажен комплект с труд около 400лв
една камара датчици и клапани
ходовата част е опростена и не много скъпа,отзад е на независимо окачване което е плюс
има тонове информация-използвай търсачката
иначе мотора има прекрасна динамика и създава леко удоволствие от шофирането


oldschoolnga
Мнения: 9
Регистриран на: Сря 05 сеп 2018 10:34
Автомобил:
Двигател:

Re: Покупка Golf mk5 1.9 - въпроси

Мнениеот oldschoolnga » Пет 07 сеп 2018 12:58


Разбирам; благодаря за примерната разбивка :)
Нещото, поради което (главно) търся да е ТДИ, а не атмосферно бензинче - искам да има някаква динамика все пак. Прекалено много време съм карал атмосфера, и 1.8, и 2.2 (не VW, но все пак) - много са готини, но някак искам малко повече да мога да разчитам на мощта, за когато ми трябва.

Идеята е просто да се поддържа съвестно и да служи 1-2 години до покупка на нов автомобил.


Потребителски аватар
hooligan_sk
Модератор
Модератор
Мнения: 7820
Регистриран на: Пет 04 апр 2008 20:06
Автомобил: Tiguan R + Golf MKV GTI
Двигател: EA888 evo4
Местоположение: София

Re: Покупка Golf mk5 1.9 - въпроси

Мнениеот hooligan_sk » Пет 07 сеп 2018 13:30


На твое място бих заложил на предишното поколение. Може да се подбере 1.8Т на не астрономически пробег и мотора е изненадващо корав. Също, виж това: viewtopic.php?f=44&t=475353



Върни се в “Избор и покупка на автомобил”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 30 госта