Зимни гуми - кой с какви - оценка

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8292
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот Stivi » Чет 15 ное 2018 20:18


Ами в нета е пълно с тестове и информация по въпроса. Интересно защо в 95% от случаите се твърди че при положителни температури /включително 4-5 над нулата/ лятната гума има по-къс спирачен път от зимната icon_idea Но ти може да си уцелил онези 5% когато е обратното :question




i.stojanov
Мнения: 552
Регистриран на: Пон 02 май 2011 15:46
Автомобил: Golf 5 TDI
Двигател: BXE 2007
Местоположение: София

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот i.stojanov » Чет 15 ное 2018 22:22


Е, надявам се никой не взема предвид мнението на някакъв потребител във форум за чиста монета. Твърде е възможно да съм с е заблудил. За съжаление не се сетих да направя елементарно замерване.
На следващата смяна.


Потребителски аватар
Lupender
Мнения: 708
Регистриран на: Съб 29 окт 2011 18:22
Автомобил: SEAT Cordoba
Двигател: TDI 1.9 ASV
Местоположение: Благоевград

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот Lupender » Пет 16 ное 2018 8:27


Не е ли по-точно измерването на спирачен път на гумите при автомобили без АБС? В смисъл, при тях може да се измери директно дължината на черните черти по асфалта и така да се направи съответното заключение за нивото на сцепление. Има логика при сух асфалт, лятната гума да спира по-добре, всъщност колкото по-голяма е контактната повърхност, толкова по-добре, със сликове най-добре. Вероятно има значение и температурата на гумата, а не само тази на асфалта.


Потребителски аватар
Andonov
Мнения: 3925
Регистриран на: Вто 06 мар 2007 8:44
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Ямбол
Контакти:

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот Andonov » Пет 16 ное 2018 9:57


Stivi написа:Ами в нета е пълно с тестове и информация по въпроса. Интересно защо в 95% от случаите се твърди че при положителни температури /включително 4-5 над нулата/ лятната гума има по-къс спирачен път от зимната icon_idea Но ти може да си уцелил онези 5% когато е обратното :question


Защото е така наистина. При премиум класа поне е така, за другите не е. Аз също гарантирам че лятна гума (премиум клас) при температура дори малко под 0 градуса спира много по добре от зимна.
При температура около 2-3 градуса на мокра настилка пак лятната е много по-добра. То зимна която да е добра (клас А) на мокро няма.
На една от служебните се кара с летни и зимни премиум клас (гумата е 500лв) и зимна и лятна, така че пряко го виждам и тествам.
Все още е с летните и днес сутринта при температура +3 градуса и мокро гледах как се държат другите коли обути вече със зимни гуми.


Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1624
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот MMX » Пет 16 ное 2018 11:04


Andonov написа:Аз също гарантирам че лятна гума (премиум клас) при температура дори малко под 0 градуса спира много по добре от зимна.

Аз пък гарантирам обратното. И шарката и материала на зимната е за максимално сцепление и триене. Както и да го гледаш, лятната може да е по-добра само спрямо евтина или износена зимна.


Потребителски аватар
Andonov
Мнения: 3925
Регистриран на: Вто 06 мар 2007 8:44
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Ямбол
Контакти:

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот Andonov » Пет 16 ное 2018 11:09


Но в снега само. На сухо и мокро издъхва. Няма как да се произведе гума да върви в снега и да е добра на сухо и мокро.


Потребителски аватар
hooligan_sk
Модератор
Модератор
Мнения: 7821
Регистриран на: Пет 04 апр 2008 20:06
Автомобил: Tiguan R + Golf MKV GTI
Двигател: EA888 evo4
Местоположение: София

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот hooligan_sk » Пет 16 ное 2018 11:10


Напротив, лятната спира по-добре на сухо. Това е обяснявано 1000 пъти. Ламелите на зимната намаляват контактната площ и правят блокчетата на протектора прекалено меки. Нещата се обръщат, ако сравниш доста бюджетна лятна гума с премиум зимна гума, но при честно сравнение, лятната винаги е по-добра на сухо. Довечера ще щракна точните замервания на Auto bild. Контролната лятна спира за 39м, зимните започват от 42 и стигат до 47м. От 100км/ч.


i.stojanov
Мнения: 552
Регистриран на: Пон 02 май 2011 15:46
Автомобил: Golf 5 TDI
Двигател: BXE 2007
Местоположение: София

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот i.stojanov » Пет 16 ное 2018 11:13


Само да изясним. Говорим за температури под и около 0-та, нали? Студен асфалт, студена гума и влага.


Потребителски аватар
Andonov
Мнения: 3925
Регистриран на: Вто 06 мар 2007 8:44
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Ямбол
Контакти:

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот Andonov » Пет 16 ное 2018 11:21


Говорим по принцип, защото този мит че лятната гума под +7 градуса не държала не е верен.


Потребителски аватар
Piqndurnik
Мнения: 563
Регистриран на: Сря 04 сеп 2013 12:01
Автомобил: Passat Variant
Двигател: CBAB 2010
Местоположение: около Мюнхен

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот Piqndurnik » Пет 16 ное 2018 11:24


Много зависи от това, дали лятната гума е загряла. А това пък зависи от куп фактори: температура, скорост, настилка...


Потребителски аватар
hooligan_sk
Модератор
Модератор
Мнения: 7821
Регистриран на: Пет 04 апр 2008 20:06
Автомобил: Tiguan R + Golf MKV GTI
Двигател: EA888 evo4
Местоположение: София

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот hooligan_sk » Пет 16 ное 2018 11:27


Конкретно в последния тест на Auto bild, не е посочена температура при замерванията на сухо. Вредещайн преди време направиха следния клип: https://www.youtube.com/watch?v=y8m3pzxnD8c

При тях при 5 градуса, на сухо, нещата се изравняват, но независимите тестове, където участват повечето брандове, обикновено дават по-добър резултат за лятната.


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот Iezekil » Пет 16 ное 2018 13:18


Едва ли е обективно да обсъждаме летни гуми на мокър асфалт около 0 градуса.Както често споменавам,тази влага нощно време се превръща в лед и всичко свършва,ако не си решил да караш само по обедните часове.Тук упорито се дъвчи едно-да карам зимата с летни и обратното,да си доизносвам зимните гуми лятото,на магистралата.Ми то е едно и също,километрите дето минаваш с 1 чифт,ще минеш двойно повече км. с 2 чифта гуми.Трябва да си болен,при този прехвърчащ сняг и температури близки до 0,да продлжаваш да си джиткаш с летните.


Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1624
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот MMX » Пет 16 ное 2018 16:17


Andonov написа:Говорим по принцип, защото този мит че лятната гума под +7 градуса не държала не е верен.

Другият мит е, че зимните изобщо не стават за лятото. Пак зависи от конкретния модел. Аз съм карал зимни през лятото без никакви оплаквания или усещане, че спират зле - даже напротив.


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот Iezekil » Пет 16 ное 2018 17:27


Аз пък съм виждал на 3-ма авери да гърмят гумите лятото и бяха зимни,щото и те са тарикати.Та всеки си гледа от неговата камбанария.


Потребителски аватар
valka
Мнения: 274
Регистриран на: Сря 16 май 2007 19:14
Автомобил: поцинкован танк
Двигател:
Местоположение: София

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот valka » Пет 16 ное 2018 19:00


MMX написа:Другият мит е, че зимните изобщо не стават за лятото. Пак зависи от конкретния модел. Аз съм карал зимни през лятото без никакви оплаквания или усещане, че спират зле - даже напротив.


И аз така забелязах на предишната кола. И на "новата" си купих пак същите. :Mr Green Fun



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 70 госта