Избор на семеен автомобил

Volkswagen или Audi, Golf или Passat, Bentley или Bugatti - това е мястото да питате, да споделите и да разберете
Потребителски аватар
angel.stoenchev
Мнения: 5
Регистриран на: Сря 01 яну 2020 12:05
Автомобил:
Двигател:

Избор на семеен автомобил

Мнениеот angel.stoenchev » Сря 01 яну 2020 13:20


Здравейте и Честита Нова Година.
С настъпването на 2020г назря момента в който трябва да сменим семейният си автомобил с малко по нов.
В момента колата която ползваме е Skoda Octavia 1 Комби 99г. (1.6 бензин, 101к.с) с Газ.
Колата просто вече е морално стара, а освен това си е слабичка за купето. Още след като я купихме осъзнахме това...
Освен градско каране в Пловдив, често (веднъж месечно) пътуваме през балкана на Стара планина (Твърдица - Елена).
Та на въпроса за нов - стар автомобил.
Харесали сме си няколко модела, който искам да ви помоля да коментирате и да споделите мнения.

1. Toyota Corola Verso или само Verso и аз вече незнам как го водят. Ориентирали сме се след 2008г. Като цяло се блазним от двигателя 1.8 бензин на който да може да сложим газ. Също така 2.0 D4D дизела знаем, че е добър. Тук идва и въпроса лесно ли се газифицира бензина и ....?

2. Toyota Avensis комби. За нея важи същото като за версото. Като цяло тези двата автомобила ги харесваме защото работили на газ.

3. VW Pasat комби. Незнам 7 или 8 се води, с кръглите фарове, към 2010г гледаме да е колата. Доколкото четох тук трябва да търся само дизел защото бензина не е подходящ за газ? И конкретно 1.9 TDI а ако е след 2012г 2.0 TDI.

4. VW Touran. Като цяло същата работа с двигателя???

5. Kia Carens Модел след 2013г - За тази кола не знамем или не съме чели нищо. Визията обаче много ни харесва.

6. Chevrolet Orlando - Отново както при кията визията ни допадна много.

И така това сме харесали с жената, (която ще кара колата в градът защото аз си имам служебна, а извън градът ще съм си аз).

Моите предпочитания са : 1/4/6/5 в тази последователност - Просто харесвам ванчетата повече :)
Докато нейните: 3/2/5/1 А тя си държи на комбито :)
Единствено се припокриваме във визията при Кията за която единствено знаем, че не се произвежда вече.
Но като гледам от сега нещата вървят към пасата и все пак за това пускам пост, за да прочетем повече мнения.
А да за малко да забравя, бюджета ми е 10-12К.

Ако все още не сте се отегчили от дългият пост моля за мнения, разбира се може да препоръчвате и други марки и модели.




cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Избор на семеен автомобил

Мнениеот cecoa1 » Сря 01 яну 2020 17:17


Ако ще караш на газ, Тойотите са ОК, стига да нямат ръжда. Шевролет Орландо, е на базата на Опел Астра, и има заводски вариант на газ.
Дизела на Тойота е хубав, но дюзите са скъпи и не се ремонтират, както и комплект съединител май беше с неприятна цена. Затова не е много добър избор за втора ръка на незнайни километри.
Кията е с директно впръскване при бензина, не става на газ, за дизела нищо не знам.
Между Пасат и Туран, Турана е по-безпроблемен, а Пасата по-луксозен. 1,9TDI го има в Пасата до към края на 2008г, а в Туран до към средата на 2010г. Мотора е малко слаб и за двете коли.
2,0TDI при Пасата по някое време през 2008г става с комън рейл, отпадат някои проблеми от помпа-дюза моторите, но не всичките(шестограма, който задвижва маслената помпа го оправят по-късно). От друга страна, 2,0 TDI помпа-дюза, има и варианти с по-малко проблеми, а и относително изгодни за отстраняване, ако въобще се стигне до тях(което не е задължително). Например в Туран, тези мотори нямат балансиращи валове, и в тази връзка нямат проблеми със задвижването на маслената помпа. Имат варианти с осем-клапанова цилиндрова глава, която не страда от проблеми, и се оборудват само с безпроблемни помпи-дюзи на Бош. При Туран, това е мотор с код BMM(прави се до средата на 2010г), а при Пасат BMP(до 02/2008г). И двата са 2,0TDI PD - 140 к.с. При Пасата остава проблема с привода на маслената помпа, но ако се смени превантивно(не е скъпо) при обслужване не е голям проблем(стига да не са разбити и отворите за шестограма). Освен това, осемклапановите 2,0TDI, винаги са с DPF, а и при много километри износват разпределителен вал. И двете неща не са болка да умиране, решенията са отиграни, а и не винаги се стига до проблеми с тези неща.
Проблемите в плюс при Пасата са заради лукса - балансиращите валове и проблемния привод на маслената помпа при 2,0TDI. Ръчната спирачка за паркиране е електрическа с бутон при Пасат, и понякога дава ядове. Ключа за палене на колата е по-различен на Пасата, също понякога дефектира... и подобни дребни неща.
За Пасата не съм сигурен, но дизеловите Турани винаги са с допълнителна печка за подгряване на антифриза, която в повечето работи само като доотоплител за бързо загряване на колата, т.е само при работещ двигател. Този възел също не е много надежден, но пък хубавото е, че сравнително лесно се преработва в автономен отоплител(който може да работи самостоятелно за да подгрее двигателя и салона предварително, което е удобна екстра). На някои тази екстра е налична от завода, ако е била поръчана(разликата понякога е само в управляващия модул на отоплителя и настройките, иначе е една и съща нафтова печка топлеща антифриза).


Потребителски аватар
joro_kem
VW експерт
VW експерт
Мнения: 3926
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 7:11
Автомобил: Octavia I Tour Octavia III FL
Двигател: AXR DFFA
Местоположение: Пловдив

Re: Избор на семеен автомобил

Мнениеот joro_kem » Сря 01 яну 2020 18:42


angel.stoenchev написа:... Toyota Corola Verso или само Verso и аз вече незнам как го водят. Ориентирали сме се след 2008г. Като цяло се блазним от двигателя 1.8 бензин на който да може да сложим газ. Също така 2.0 D4D дизела знаем, че е добър. Тук идва и въпроса лесно ли се газифицира бензина и ....?...

това, което съм чувал и чел за газифициране на бензинови тойоти, е, че прегарят клапаните сравнително бързо.


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Избор на семеен автомобил

Мнениеот cecoa1 » Сря 01 яну 2020 19:22


Трябва редовно регулиране на хлабината на клапаните, щото тия тойоти не са с хидравлични повдигачи.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19150
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Избор на семеен автомобил

Мнениеот stefan4o » Сря 01 яну 2020 19:27


Винаги съм се чудил, каква е причината японците да предпочитат механични компенсатори вместо хидравлични такива? Реално имаш още едно нещо, за което да се грижиш по мотора.


Хачо Стоев
Мнения: 68
Регистриран на: Вто 20 фев 2018 10:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Избор на семеен автомобил

Мнениеот Хачо Стоев » Сря 01 яну 2020 21:29


joro_kem написа:
angel.stoenchev написа:... Toyota Corola Verso или само Verso и аз вече незнам как го водят. Ориентирали сме се след 2008г. Като цяло се блазним от двигателя 1.8 бензин на който да може да сложим газ. Също така 2.0 D4D дизела знаем, че е добър. Тук идва и въпроса лесно ли се газифицира бензина и ....?...

това, което съм чувал и чел за газифициране на бензинови тойоти, е, че прегарят клапаните сравнително бързо.


Мазачките не помагат ли?


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Избор на семеен автомобил

Мнениеот cecoa1 » Сря 01 яну 2020 21:44


Доколкото съм чувал, не помагат особено.
За повечето мотори се знае какво що... примерно на около колко хиляди километра се проверяват/регулират клапаните, и на колко се сваля глава за ревизия и подмяна на това-онова. Това ориентировъчно. Не е болка, щото километрите са относително доста, и ако тепърва се сложи газ и се прегледа всичко, при нормалните пробези за семейна кола, кара няколко години. А докато дойде евентуално да се сваля глава, разходите отдавна са се изплатили от икономия на гориво.

А що не слагат хидравлични - щото са по-скъпи и сложни за изработка. Примерно.


Потребителски аватар
Bai Sando
Мнения: 8114
Регистриран на: Чет 27 мар 2008 22:28
Автомобил: Audi A 3
Двигател: 2000 TDI 2006г
Местоположение: Пазарджик

Re: Избор на семеен автомобил

Мнениеот Bai Sando » Чет 02 яну 2020 0:25


Тойотите стават идеално на газ,но наистина се налага регулиране на клапаните,разните там мазачки са бошлаф работа поне за мен.Имам наблюдения над една корола 2012-та производство,беше с 1.6 мотора,на 40хил.регулиране на клапани.Иначе с най-обикновен инжекцион фобос си вървеше добре.


Ivo_
Мнения: 719
Регистриран на: Вто 06 дек 2005 8:48
Автомобил: MK3 + T3 + МК5 Plus + MYLR
Двигател:

Re: Избор на семеен автомобил

Мнениеот Ivo_ » Чет 02 яну 2020 21:57


Какъв пробег изминавате или планирате да изминавате с колата? Автора не е споделил, а това е от основно значение при избора бензин, газ, дизел. Ако пробега не е голям, моят съвет е да се търси най-безпроблемния автомобил от изброените, тогава избора е Версо с бензиновия 1,8 двигател.


Потребителски аватар
angel.stoenchev
Мнения: 5
Регистриран на: Сря 01 яну 2020 12:05
Автомобил:
Двигател:

Re: Избор на семеен автомобил

Мнениеот angel.stoenchev » Чет 02 яну 2020 22:46


Благодаря за коментарите до момента.

Ivo_ написа:Какъв пробег изминавате или планирате да изминавате с колата?


В момента със Шкодата горе долу 15К годишно, максимум 20К.
Не смятам, че ще се кара повече или по малко бъдещият автомобил.
Едно от важните неща който може би съм пропуснал да уточня е, че пътувайки често през прохода Твърдица - Елена автомобила е пълен до горе с багаж, освен със семейството и кучето разбира се.

От написаното до сега разбирам, че Версото 1.8 бензин би било най-удачно.

Бях чел някъде, че горели доста масло?
Или след 2008 го няма този проблем?


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Избор на семеен автомобил

Мнениеот cecoa1 » Пет 03 яну 2020 12:54


За много багаж, има боец от старата школа, който се прави до 2010г(като и фейслифта на Октавия 1 :mrgreen ), и е сравнително безпроблемен, с адекватни мотори ставащи и на газ. Фолксваген Шаран/Сеат Алхамбра.


Потребителски аватар
angel.stoenchev
Мнения: 5
Регистриран на: Сря 01 яну 2020 12:05
Автомобил:
Двигател:

Re: Избор на семеен автомобил

Мнениеот angel.stoenchev » Съб 04 яну 2020 15:54


cecoa1 написа: Фолксваген Шаран/Сеат Алхамбра.


Прекалени големи и адски грозни коли!!!


Потребителски аватар
silent
Мнения: 2618
Регистриран на: Вто 15 юни 2004 22:41
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Избор на семеен автомобил

Мнениеот silent » Съб 04 яну 2020 16:13


Честно казано всички коли от списъка ти са грозни ...


Потребителски аватар
angel.stoenchev
Мнения: 5
Регистриран на: Сря 01 яну 2020 12:05
Автомобил:
Двигател:

Re: Избор на семеен автомобил

Мнениеот angel.stoenchev » Съб 04 яну 2020 18:14


silent написа:Честно казано всички коли от списъка ти са грозни ...


Може би моят вкус е такъв :D
Пък и нали знаеш разни хора, разни идеали ...


Потребителски аватар
richko25
Мнения: 392
Регистриран на: Сря 09 дек 2009 12:28
Автомобил: VAG
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: Избор на семеен автомобил

Мнениеот richko25 » Съб 04 яну 2020 20:20


1.8 на Тойота си е масларка. И да сложиш ГАЗ с тези грижи после - аз не бих си го причинил. А за визията е прекалено субективно.За мен Шарана е 100 пъти повече автомобил като екстериор и интериор.Като двигатели също. Като ти харесва тойотката вземай, слагай ГАЗ и се кефи.Регистрирай се в тойота форум и споделяй радоста си. :beer



Върни се в “Избор и покупка на автомобил”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 131 госта