За какво служи EVAP датчика?

Техническа и сервизна информация за Polo, Lupo, Up и Fox
Потребителски аватар
BastunSelski
Мнения: 600
Регистриран на: Вто 20 мар 2007 10:11
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Сеат Ибиза 1.4 АЕХ у Софето
Контакти:

За какво служи EVAP датчика?

Мнениеот BastunSelski » Чет 16 авг 2007 22:01


На пръв поглед нямам такъв датчик и се чудя дали това е някакъв проблем? Изобщо някой има ли такъв в колата си или винаги някай ги избучва? Гледам,че явно им пречи на някои хора :? http://forums.vwvortex.com/zerothread?id=3111538




Потребителски аватар
VeilSide
Мнения: 856
Регистриран на: Нед 13 авг 2006 5:23
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Мнениеот VeilSide » Пон 20 авг 2007 0:25


Най-накратко казано EVAP системата се използва с цел екология и изгаряне на горими газове. Когато колата не е в движение бензиновите изпарения от резервоара вместо да се отделят в атмосферата се събират в един канистър от активен въглен. След като колата е в движение и достигне оптимална работа температура събраните в канистъра газове посредством EVAP клапана се пускат в смукателния колектор за изгаряне. (в случая пичът е махнал този клапан като на негово място е сложил резистор, за да не избива грешка в ECU-то). Другата част от системата е свързана с картерните газове вместо да се освобождават в околната среда се пускат в смукателния колектор пак посредством клапан (в случая човекът си е сложил oil catch tank, който да му събира конденза и маслото, което излиза през картерната вентилация. Това не означава, че моторът му е издухан ;))
В своя автомобил ти съшо имаш такава система. С автомобила от аватара ли си?


Потребителски аватар
BastunSelski
Мнения: 600
Регистриран на: Вто 20 мар 2007 10:11
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Сеат Ибиза 1.4 АЕХ у Софето
Контакти:

Мнениеот BastunSelski » Пон 20 авг 2007 13:32


Да с тази кола съм,ама като гледам няма такова нещо да ми събира бензина :wink: То това ,за да го сложа сигурно струва майка си и баща си пък и не мисля толкова за околната среда :oops: . Ама ако ми свали разхода мога и да го сложа :twisted: Щото сега градско ми гори 9/100 и ми си струва много,а и има хора,които твърдят,че колите с този двигател им горят в София около 7-7,5.
BTW Благодаря за отговора :D


Потребителски аватар
Anbuch
Полохолик
Мнения: 3278
Регистриран на: Пет 03 мар 2006 23:53
Автомобил: VW POLO 6R
Двигател: CGGB 2010г
Местоположение: Хасково
Контакти:

Мнениеот Anbuch » Пон 20 авг 2007 13:59


BastunSelski написа:Да с тази кола съм,ама като гледам няма такова нещо да ми събира бензина :wink:


Да позная ли ... чудиш се закакво е този цилиндър раположен пред/в денсният ти калник точно зад фара дето влизат едни мъркучи отгоре му. Е то това е !!! Вътре има някакви въглища дето кондензирват изпареният бензин.
На старото ми поло 2F изглеждаше така:
Изображение


Потребителски аватар
VeilSide
Мнения: 856
Регистриран на: Нед 13 авг 2006 5:23
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Мнениеот VeilSide » Пон 20 авг 2007 15:17


BastunSelski написа:Да с тази кола съм,ама като гледам няма такова нещо да ми събира бензина :wink: То това ,за да го сложа сигурно струва майка си и баща си пък и не мисля толкова за околната среда :oops: . Ама ако ми свали разхода мога и да го сложа :twisted: Щото сега градско ми гори 9/100 и ми си струва много,а и има хора,които твърдят,че колите с този двигател им горят в София около 7-7,5.
BTW Благодаря за отговора :D


Теоретично влияе в/у разхода, но не вярвам да е с повече от 0.5 на 100 дори и това е много. Все пак виж дали го имаш. Ако скучайно го нямаш и маркучите ти висят свободно запуши този който отива към смукателния колектор, за да не влиза паразитен въздух.


Потребителски аватар
VeilSide
Мнения: 856
Регистриран на: Нед 13 авг 2006 5:23
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Мнениеот VeilSide » Пон 20 авг 2007 15:19


BastunSelski написа:Да с тази кола съм,ама като гледам няма такова нещо да ми събира бензина :wink: То това ,за да го сложа сигурно струва майка си и баща си пък и не мисля толкова за околната среда :oops: . Ама ако ми свали разхода мога и да го сложа :twisted: Щото сега градско ми гори 9/100 и ми си струва много,а и има хора,които твърдят,че колите с този двигател им горят в София около 7-7,5.
BTW Благодаря за отговора :D


BTW аз благодаря за статията, не че не го знаех ама си е полезно за всички особено така както е с картинки въпреки че моторът е 1.8Т :). Напрво си е за раздел "направи си сам" :)



Върни се в “Polo, Lupo, Up & Fox”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 93 госта