Тайната на екологичните дизели на VW и скандалът в USA

Главният форум, касаещ всичко свързано с автомобилите Volkswagen
Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19727
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Тайната на екологичните дизели на VW и скандалът в USA

Мнениеот Vlad777 » Чет 24 сеп 2015 22:37


Винтеркорн е начело на VW от 8 години насам. Пиех беше председател на борда на директорите, който едва ли има много понятие от оперативна работа.

В тази връзка според мен и двамата може да не са знаели или пък предполагали за реалните възможни последствия от проблема.

Както писах и по-нагоре VW има 2.5% пазарен дял в щатите. От всички VW продадени там, 1/5 са дизелите. Някакви си половин милион за 6 години. 1% от общата продукция на концерна. Ако наистина е "далаверата на века" какво са спечелили от нея?

Ако един голф или бийтъл 2.0 ТДИ струва максимум 20000 евро в САЩ то оборотът е под 10 милиарда при 480000 автомобила. А за тези 6 години VW има около 980 милиарда оборот. Т.е. "голямата афера" е донесла на VW около 1% от приходите им за 6 години... Да не забравяме, че все пак за тези пари хората са получили все пак висококачествени и надеждни автомобили с несъществен недостатък, който по никакъв начин не застрашава сигурността, а не някакъв боклук, който няма стойност.

В крайна сметка не се е случило кой знае какво. Така или иначе и в Европа и в Щатите е пълно с коли над 7 години, които по дефолт замърсяват много повече и си се движат по улиците. Медийната истерия и "експертите" обаче надуват яко балона. Следя доста издания и се пишат какви ли не небивалици, само и само да се почерни марката.




jordanpar
Мнения: 840
Регистриран на: Вто 20 фев 2007 15:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Тайната на екологичните дизели на VW и скандалът в USA

Мнениеот jordanpar » Чет 24 сеп 2015 23:41


Не бранда,удара е по дизела като цяло. :wink
Просто почват от най-големите .
Франция,Вестфалия,Белгия и Южна Холандия вече от над година водят война с дизеловите лични автомобили.Франция гласува редица закони миналата година и имат план 2020 да премахнат дизелите.И ще го направят.
Европейските автомобилопроизводители ще бъдат съсипани от ..... европейските чиновници.Черен хумор на съдбата.Прекомерно завишените изисквания всяка година към екологичните изисквания ,стремежа към по-нисък разход с цел по малки числа на вредните емисии докара до тотално изоставане на развитието на бензина и милиарди евро вложени в развитието на сложни,тежки и все по-трудно поддържаеми дизелови двигатели.
81% при БМВ и 71% при Даймлер са продажбите в Европа на дизелови автомобили.
Американците не са виновни ,че използват удар по един от стожерите на европейската икономика-металургия,автомобилостроене и лека промишленост.Самите бели якички ,на които уж им се плаща да мислят им дадоха този коз в ръце.
Всеки би постъпил така-интереса си е интерес.
Вместо да защитаваме една или друга марка да се замислим на какво са готови корпорациите които ни продават коли,храни,комуникационна техника,козметика и какво ли още не за да генерират огромни печалби.......Точно така-да ни мамят,залъгват и подвеждат....
До това ни доведе консуматорското общество.


Потребителски аватар
richko25
Мнения: 392
Регистриран на: Сря 09 дек 2009 12:28
Автомобил: VAG
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: Тайната на екологичните дизели на VW и скандалът в USA

Мнениеот richko25 » Пет 25 сеп 2015 1:07


Напълно съм съгласен с колегата jordanpar за консуматорското общество :th_up

В тази ситуация ,да защитавам и да се кълна в VW е нелепо.Просто и те и другите производители фалшифицират данни за да влязат нови и нови в спиралата - нов модел върви повече гори по-малко , повече асистенти за водача,повече място,по комфортно и т.н.Променят се компоненти ,но не и ядрото.
Пак ще го напиша това е технология от миналия век. То не бяха дефектни скоростни кутии,замръзващи двигатели ,ангренажни вериги ,дефектни глави/дюзи и т.н.Всичко това е за сметка на потребителя - той изпитва.
Колега Vlad777 за мен това не е "несъществен недостатък" и "В крайна сметка не се е случило кой знае какво." пак не съм съгласен с теб /не се заяждам/.Много им е хубаво и на VW и на Audi ,Seat Skoda направиха 1 000 000 автомобила май тази година и другите производители като си качват продажбите.От едната страна имаме закони да намаляваме вредни емисии от другата все повече продадени автомобили.В по-добрия случай държим едно ниво на вредни емисии в другия е ясно-отиваме по*яволите.


Потребителски аватар
НарКол
Мнения: 888
Регистриран на: Чет 31 мар 2011 8:00
Автомобил: Polo Classic
Двигател: AFT
Местоположение: София

Re: Тайната на екологичните дизели на VW и скандалът в USA

Мнениеот НарКол » Пет 25 сеп 2015 6:39


Vlad777 написа:Винтеркорн е начело на VW от 8 години насам. Пиех беше председател на борда на директорите, който едва ли има много понятие от оперативна работа.

Много шеф, много нещо. :icon_lol Тези подробности явно съм ги пропуснал.
Vlad777 написа:В тази връзка ред мен и двамата може да не са знаели или пък предполагали за реалните възможни последствия от проблема.

И аз мисля, че има голям шанс да са ги подвели. Или направо да са им заложили капан.
Все пак един шеф не може да знае всичко, което става във фирмата му. Особено в такава огромна фирма. Мисля, че всеки може да потвърди от собствения си работен опит.
jordanpar написа:Не бранда,удара е по дизела като цяло. :wink

Точно. На някой не му харесаха икономичните дизелови коли и реши да им види сметката. :twisted


restless
Мнения: 1118
Регистриран на: Вто 03 окт 2006 13:57
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Тайната на екологичните дизели на VW и скандалът в USA

Мнениеот restless » Пет 25 сеп 2015 7:33


Vlad777 написа:В тази връзка според мен и двамата може да не са знаели или пък предполагали за реалните възможни последствия от проблема.
Викаш чукча писател, не читател...
Никой, НИКОЙ програмист или малък шеф на отделче няма да си заложи гъза по такъв начин.
Не в Германия.
Минимум шеф на R&D е знаел и одобрил. Може би шефа на R&D на Ауди, който замина.


Както писах и по-нагоре VW има 2.5% пазарен дял в щатите. От всички VW продадени там, 1/5 са дизелите. Някакви си половин милион за 6 години. 1% от общата продукция на концерна. Ако наистина е "далаверата на века" какво са спечелили от нея?

Не са само американските, ФВ официално призна че над 11млн автомобила с този 2.0 двигател са с пипнат софтуер. Това е почти 20% от продажбите за 6 години(2008-2014)
А е почти сигурно че в кюпа са и другите - новите 1.6TDi както и V6 двигателите. И двата двигателя са спрени доброволно от продажба.
А това включва много от продаваните А6, А8, Панамера, Кайен... тези коли не се купуват от обикновени хора в САЩ. За тях имиджът е съществен.

Да не забравяме, че все пак за тези пари хората са получили все пак висококачествени и надеждни автомобили с несъществен недостатък, който по никакъв начин не застрашава сигурността, а не някакъв боклук, който няма стойност.

Викаш, ако някой ти продаде флумастери с отровни бои за деца, няма да ти пука?

Да не дава господ детето ти да има астма или алергия (които силно се дразнят от азотни окиси и фини частици)...


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19727
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Тайната на екологичните дизели на VW и скандалът в USA

Мнениеот Vlad777 » Пет 25 сеп 2015 7:50


В USA най-продавания автомобил 33 години подред е форд F150, който се предлага с 3.6 и 5.0 литрови двигатели. Само F150 е продаден през 2014 повече от всички автомобили на VW, Lincoln, Cadillac и Mitsubishi взети заедно!

Втори по продажби е Chevrolet Silverado, който се предлага с 4.3 и 6.6 литрови мотори.

Трети са RAM Trucks с 3.6 и 5.7 двигатели.

Тези 3 модела държат над 10% от пазара в САЩ.

Освен тях другите тръкове, огромните SUV с двигатели по 6 литра и т.н. и Crossover са над 50% от пазара. Т.е. в щатите се продават повече камиони и сув, отколкото леки коли.

През 2014 г. в САЩ е имало 253 милиона автомобила, със средна възраст 11.4 години. Както се досещате, повечето от тях стари "камиони" V8, 5.0+ които харчат 15-25 на 100 и не отговарят на никакви екологични изисквания.

При такъв автопарк VW сигурно е отговорен за 0.0001% от вредните емисии, които се изхвърлят всеки ден в атмосферата там...

Аз не твърдя, че проблем няма, но на фона на общата обстановка е незначителен и дори смешно колко много се раздува. Все едно да имаш една цистерна с лайна и да тръбиш колко много замърсява мухата, която плува в тях. :screwy
restless написа:Викаш, ако някой ти продаде флумастери с отровни бои за деца, няма да ти пука?

Да не дава господ детето ти да има астма или алергия (които силно се дразнят от азотни окиси и фини частици)...

Първо - много повече ще ми пука ако ми продадат автомобил, който не е сигурен и надежден и катастрофирам с него. Сравнението с фулмастерите и децата е смешно. На всички е ясно, че двулитровият дизел на VW не води до преки последствия за когото и да е.

Второ - искам да те попитам ние в България как сме още живи, при положение, че нашия автопарк е на светлинни години назад, дори от американския, където плуват в лайна? Тук почти няма дизел с работещ дори катализатор, a с работещ DPF са едно на десет хиляди. Бензин също. катализатори има само на хартия в данъчното. Ако беше толкова апокалиптична и фатална картината с емисиите до сега да са измрели поне няколко милиона българи, живеещи в големите градове. Твоя автомобил дали е по-чист от нов Golf TDI? Даде ли няколко хиляди лева да ти подменят катализатора с нов, който наистина рботи ако си толкова загрижен? А колата на съседа ти, която работи на паркинга пред вас? А на другите колите по улиците? В България половината дизели не само, че нямат катализатори и DPF, ами и се движат на горяло масло и какво ли още не, вместо на нафта. Как си оцелял изобщо до сега в България, където 99.9% от автомобилите дори не ги мерят за вредни емисии и никой не го интересува? Хммм...


Потребителски аватар
НарКол
Мнения: 888
Регистриран на: Чет 31 мар 2011 8:00
Автомобил: Polo Classic
Двигател: AFT
Местоположение: София

Re: Тайната на екологичните дизели на VW и скандалът в USA

Мнениеот НарКол » Пет 25 сеп 2015 8:15


Vlad777 написа:В USA най-продавания автомобил 33 години подред е форд F150, който се предлага с 3.6 и 5.0 литрови двигатели. Само F150 е продаден през 2014 повече от всички автомобили на VW, Lincoln, Cadillac и Mitsubishi взети заедно!

Ето и статистиката за разхода на гориво. :deal
А иначе много им пречи двулитровото дизелче на VW дето гори 2 пъти по-малко.


restless
Мнения: 1118
Регистриран на: Вто 03 окт 2006 13:57
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Тайната на екологичните дизели на VW и скандалът в USA

Мнениеот restless » Пет 25 сеп 2015 8:54


Vlad777 написа: Твоя автомобил дали е по-чист от нов Golf TDI? А на съседа ти? А на другите по улиците? Как си оцелял изобщо до сега в България, където 99.9% от автомобилите дори не ги мерят за вредни емисии и никой не го интересува?

Двамата уволнени шефове на Ауди и Порше - Улрих Хакенберг и Волфганг Хац, до 2009та са били съответно директор по изследванията и главен конструктором на двигателите на ФВ. Демек са взели решението.


А как съм оцелял - и двете ми деца имат сериозни алергии - едната преди 2 години навръх Великден беше 40 минути практически в кома от алергичен шок.
На тебе сигурно не ти пука - на мене ми ПУКА, КАПИШ?
Щом са МАМЕЛИ СЪЗНАТЕЛНО , да си го ПОЕМАТ В ГЪЗА МОШЕНИЦИТЕ И НЕ МИ ПУКА КАК СЕ КАЗВА ФИРМАТА, ПО НИКАКЪВ НАЧИН НЕ МОГА ДА ИЗПИТВАМ СЪЖАЛЕНИЕ КЪМ МОШЕНИЦИ!
Пука ми когато някой мазен педераст трови децата ми, съзнателно, умишлено, само и само да си сложи пачки в джоба!
И на всичкото отгоре ще пуска реклами от рода на
https://www.youtube.com/watch?v=a2CNHVXvNRo

Последна промяна от restless на Пет 25 сеп 2015 8:55, променено общо 2 пъти.


Потребителски аватар
Milenkatara
Мнения: 470
Регистриран на: Нед 27 юни 2010 23:22
Автомобил:
Двигател:

Re: Тайната на екологичните дизели на VW и скандалът в USA

Мнениеот Milenkatara » Пет 25 сеп 2015 8:55


Vlad777 последиците от азотния окис идват след време, а не на момента.


Потребителски аватар
agumba
Мнения: 826
Регистриран на: Пон 07 мар 2011 20:34
Автомобил: Honda Civic 7ма генерация
Двигател: 1600 VTEC 110 hp
Местоположение: Ст.Загора

Re: Тайната на екологичните дизели на VW и скандалът в USA

Мнениеот agumba » Пет 25 сеп 2015 8:55


Трябваше по някакъв начин да се удари по Европа, и американците пак го направиха! Напипаха слабо място във ФВ, и го използваха. Някои ще кажат - а защо не и по другите, те едва ли са по-свестни? Да, но мисля, че това ще е верижна реакция, и други ще го отнесат, но все пак, не върви някакси, да удариш Ситроен или Дачия да речем, прекалено са малки, удря се най-големия! На никой не му пука, че дизела на ФВ отделя някои и друг микрограм окиси в повече от обявеното, целта е геополитическа! Все пак, е нагло и цинично, след като разпалваш войни, и избиваш ежедневно хора по цял свят, да показваш такава "загриженост", за някакви двигатели! Та само една взривена бомба, отделя повече вредности, отколкото ще отделят всички фолксвагени в САЩ, за години наред!
Наскоро гледах едно видео, в което, в прав текст се казваше, че сегашната стратегическа цел на САЩ е Германия! Да не се допусне обединяването на нейния потенциал и възможности с руските, което би било и края на американската хегемония в света! Затова започна войната в Украйна, затова е и "бежанската" вълна, затова са и тези измислени скандали с ФВ, и т.н. Трябва потенциално опасните за САЩ страни, да бъдат ангажирани с нещо, което да им отнема време и ресурс, ако трябва и да воюват, но да не се съсредоточават в това, да съперничат икономически и военно, на Америка! Че току-виж, и доларът бъде тотално изхвърлен от петролното разплащане, тогава, най-малкия им дерт ще са TDI двигателите, от 2009г насам!

Но пък иначе, в тази връзка, трябва да очакваме, всички стари дръгели от автокъщи и прочие, носещи заветната емблема, да поевтинеят двойно, дизелите - с 80% :mhihi ! Иначе, оти ги ручаме жабетата?


Потребителски аватар
betaserk
Мнения: 1261
Регистриран на: Нед 09 мар 2014 9:57
Автомобил: Renault Zoe
Двигател: electric 2014
Контакти:

Re: Тайната на екологичните дизели на VW и скандалът в USA

Мнениеот betaserk » Пет 25 сеп 2015 9:03


Въййй някой май не може да спи от конспирации :mhihi спокойно колега да не ти стане лошо.

Умират и то милиони от замърсения въздух, това че ти не ги виждаш пред теб да падат не значи, че ги няма!


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19727
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Тайната на екологичните дизели на VW и скандалът в USA

Мнениеот Vlad777 » Пет 25 сеп 2015 9:07


restless написа:А как съм оцелял - и двете ми деца имат сериозни алергии - едната преди 2 години навръх Великден беше 40 минути практически в кома от алергичен шок.
На тебе сигурно не ти пука - на мене ми ПУКА, КАПИШ?

Това наистина не е добре, съжелявам за децата, но пак те питам, щом ти пука, сподели каква кола караш и какви емисии има тя? Мерил ли си си изгорелите газове и монтирал ли си нов катализатор, в случай, че е по-стара за да бъде еко-френдли и да не трови децата?

Или викаш ти пука само във форума, докато пишеш срещу VW, а като излезеш на улицата те боли фар?


Потребителски аватар
connor cane
Мнения: 1281
Регистриран на: Чет 05 апр 2007 9:34
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Тайната на екологичните дизели на VW и скандалът в USA

Мнениеот connor cane » Пет 25 сеп 2015 9:14


Щом са лъгали - да си понасят последствията.
Да слагат по-големи катализатори / повече ад блу и тва е.
Със сигурност евреите ги удрят целенасочено, но ако всичко им беше ок - с какво ще ги ударят.
Били са уязвими, от 1 година са информирани - не са предприели нищо.
Това не е ли пълна идиотщина?
Някой би ли очаквал германци да направят такава простотия?
ОК - хванали са ги - хванали.
Викай колите в сервизите, сменяй катализатори, с колко ще се завиши разхода от самопочистването/добавянето на повече ад блу?
Мърлява работа. :dummy


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6170
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Тайната на екологичните дизели на VW и скандалът в USA

Мнениеот VWGT » Пет 25 сеп 2015 9:17


в БГ не е чак толкова зле, защото повече от 1/3 от всички дръгели са с АГУ (макар и гърмящи според някои) :mhihi

сега, с края на дизела не идва края на света. нормално е да има промяна към нова технология. Изкопаемите горива отстъпват място на нещо по-ново и интересно - електро и тем подобните хибриди и тн. Ако няма регулации и всичко се остави само на автомобилните производители, това никога няма да се случи. Това са компании с мнооого средства и пари и е нормално от време на време държавите да ги глобят за нещо, за да си попълнят бюджетите, нормална практика в нормалните страни и не само в авто индустрията. Отделно може да има вътрешна конспирация, не знам :)

Относно акциите и там има нещо интересно, в момента на фин. пазари е поредната криза (бла-бла), акциите и без друго са надолу, не е лош момент за пробутване на всякакви лоши новини. После всичко ще е цвят и рози и само нагоре :)


Потребителски аватар
agumba
Мнения: 826
Регистриран на: Пон 07 мар 2011 20:34
Автомобил: Honda Civic 7ма генерация
Двигател: 1600 VTEC 110 hp
Местоположение: Ст.Загора

Re: Тайната на екологичните дизели на VW и скандалът в USA

Мнениеот agumba » Пет 25 сеп 2015 9:39


Въййй някой май не може да спи от конспирации :mhihi спокойно колега да не ти стане лошо.


Друга песен ще запееш, като ти се настанят чуждестранни джангатайци на улицата, където живееш! Само че, тогава ще е късно, а те прииждат!



Върни се в “Основен Volkswagen Форум”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Tipsy, Ивайло Димов и 33 госта