Двигател АБФ, и всичко за него...

Главният форум, касаещ всичко свързано с автомобилите Volkswagen
merckx1990
Мнения: 76
Регистриран на: Пон 31 яну 2011 17:53
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Dimitrovgrad/Stara Zagora

Двигател АБФ, и всичко за него...

Мнениеот merckx1990 » Пет 24 май 2013 10:50


Добър ден колеги, тук ще се опитам да систематизирам всичко за ABF доколкото мога, ще се радвам ако и някой друг помогне за систематизирането и за информация. Има доста колеги каращи с такъв , включително и аз, но относно информация трудно се намират теми описващи от-до нещата.

Лично аз съм срещал 3 или 4 поколения, с малки разлики. Първите 2 до 94г, вторите 2 от 95г, като не съм открил период за вторите. Основна разлика смукателния колектор. Всички знаят, за след 95г, че е по-голям, аз съм забелязвал до 94г 2 вида колектори.Те са от малките като единият е с вдлъбнат надпис DOHC 16V , а другият с изпъкнало около надписа. От големите колектори разликите са, че последните години имат допълнителен температурен датчик захванат на колектора, както и планка за такъв посредата между втори и трети цилиндър. Електрониката също се сменя , като се дели до края на 94г и след това(Диджифант 3.0 и 3.2).Имам съмнения за 2 варианта на Диджи 3.2. Диджи 3.0 е винаги без имобилайзер , а 3.2 има.
Като места за захващане , двигателя е абсолютно идентичен за монтаж със всички други двигатели от поколението.
Като цяло двигателя е прост, лесен за поддръжка, но е малко по-различен от другите, като започнем да разнищваме и сравняваме.

1. Запалителна система:
Запалителната система и оборотите на самият двигател се следят по датчик колянов вал, а датчикът на хол в делкото е само синхронизиращ. Тук не можем да пипаме аванса спрямо другите двигатели с основен датчик в делкото. Датчикът се намира под тапата на мястото на делко при 8 клапановите мотори, скрит зад лапата за предния тампон. Следи зъбно колело, което е заедно с коляновия вал. Има 2 датчика за детонации управляващи авансите при натоварване. Бубината е напълно идентична с всички 4 цилиндрови Г3 , пасат Б3, Б4. Палецът също е стандартен за делко Бош на 8 клапановите и е на цена под 10 лв. Капачката е малко по-скъпа. Нормално е двата горни пина вътре да не стърчат, не се плашете оригинално е така. Свещите са за ключ 16мм. Като полюси зависи от производител. При Бош ги дават двуполюсни , виждал съм триполюсни (не помня марката). Оригиналните свещи, които свалих бяха платитени на Шампион. Сложих платитени на NGK с номер pfr6q. По-каталог ги дават само на 1,8Т , но другия вариант (не платинените) за 1,8Т и за АБФ си съвпада, така че не се притеснявам (не гарантирам, че са напълно 100% съвместими, всеки сам решава). При мен двигателя работи една идея по-хубаво спрямо Боша, които бях сложил, както и върви малко по-добре. За разход не мога да потвърдя за разлика с обикновенни свещи. Смяната им като следва би трябвало да е на около 20 000 до 30 000 км за нормални свещи на бензин , и между 15 000 и 20 000 на газ. За платинените има варианти между 50 до 80 хиляди км. Аз редовно си преглеждам системата за износени свещи ,съветвам ви и вие да направите същото.
Датчик колянов вал е слабо място на този двигател, поради факта , че кабелът му се нагрява и изпича с годините, започва да се рони, датчика не се рони, но има вариант вътре да е опечена индукционната бубинка и да закъсява, а колата гасне , прекъсва, забива. ВАГ-КОМ не е гаранция, че ще го хване като грешка от по-ранната система. Дори съм виждал 95г двигател с проблемен датчик и НЕ записва грешка. Смяната му не е от най-приятните.
Относно паленето , този двигател си върти една идея повече от 8 клапановите си събратя, но не и прекалено дълго. Нормално е 3 до 4 завъртания да запали, докато 1,8 моно пали на четвърт както се вика.

Последна промяна от merckx1990 на Пет 24 май 2013 11:08, променено общо 1 път.




merckx1990
Мнения: 76
Регистриран на: Пон 31 яну 2011 17:53
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Dimitrovgrad/Stara Zagora

Re: Двигател АБФ, и всичко за него...

Мнениеот merckx1990 » Пет 24 май 2013 11:06


2.Вакумна система.
Самият Диджифант се управлява по МАП сензор или това е сензор, който следи вакума в смукателния колектор и в съвкупност от стойност на ТПС управлява впръскването на бензин и авансите. Затова е изключително важно всички вакуми да са в изправност. Смуче ли въздух отнякъде, симптомите може да са различни, ще изброя някой от тях. Проблеми с празния ход, кофти палене(лично при мен го имаше), замисляне при леки и средни натоварвания, по-висок разход почти сигурно.
За разлика от други мотори ,към клапана за картерни газове на този мотор има свързан вакум и също така мембраната на клапана се пука с годините от маслото, Изолирането му обаче , не е проблем за колата и работата й. При голф има клапи за управление на парното, които се контролират от вакум , и резервоар в левия подкалник. Там също е доста препоръчително всичко да е изрядно или изолирано, за по-добра работа на мотора. От към клапите в кутията за филтъра , не съм срещал досега спукани или проблемни.
Другото, което е има малко маркуче в самият компютър , виждал съм хора с проблеми там , или запушено или спукано.Както и самият маркуч до компютъра е възможно да се сцепи от годините някъде. Не отписвайте и сервото и маркучът му, чувал съм за трудно уловими проблеми от там.
Остана още вакумът , който управлява бензиновият регулатор и клапана за бензиновите пари от където има вариант да смуче въздух.

Забравих да спомена , има вариант гумички на дюзите или гумата около моторче за празен ход за пропускат въздух...

Ще Ви помоля да пазим темата чиста , без излишни ненужни коментари и спам. Ако имате въпроси, предложения и други може да ми ги задавате на ЛС. Казвам се Янислав.


radomc
Мнения: 2
Регистриран на: Пон 26 апр 2010 20:17
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: ABF 1995
Местоположение: София

Re: Двигател АБФ, и всичко за него...

Мнениеот radomc » Пон 27 май 2013 13:52


Здравейте и от мен, колеги. Идеята на merckx1990 доста ми допада.

3. Клапа за празен ход. (ISV, IAC) Или така нареното "стъпково моторче".

При ABF-a празният ход се регулира изцяло от еку-то. Няма ръчна настройка. Оборотите трябва да бъдат 820 +-50.
Клапата за празен ход се състои от електромагнит и котва. Управлява се по 2 проводника - плюс 12V и маса. Съпротивлението й е между 3.5 и 6 ома. Регулацията на постъпващия въздух се извършва чрез ШИМ. Нормално е при изключена клапа да може да минава малко въздух през нея! Тя е напълно затворена при около 15-40% коефицент на запълване на захранващия сигнал.
Има вероятност клапата да се затлачи от маслените пари в картерните газове (особено при коли с обикновена газова уредба). Тогава котвата става по-бавна и не може да реагира достатъчно бързо на промяната на оборотите. Най-неблагоприятния вариант е да остане напълно отворено или затворена. Почиства се доста лесно - моята я сложих в пластмасова чаша от кафе с буксата нагоре и я напълних до половината с меглио. След около 24 часа беше като нова. Не променяйте натсройката на болтчето, което е посредата на входния отвор и е залято с боя. То е калибрирано при производството в завода.

Ако избяга празния ход, е необходимо колата да се свърже с VAG-COM и в 01-Engine се отива в 06 Basic settings. Когато всички цифри са нули, се излиза с Done.

Това е списък с номерата на клапите за празен ход на някои от двигателите на VW. След смяна трябва да се мине през Basic settings с VAG-COM.

ABF, PG, KR 50-N-009 001>>, 2H, 1E
VAG
037 906 457D
037 133 443
037 133 443D

VDO
408 202 011 003
408 202 011 004
408 202 011 005

PB, 2E, ACX, AAC, ACU, AEN
VAG
037 906 457C

VDO
408 202 011 002

KV, HY, GW, KR >>50-N-009 000
VAG
035 133 455F

PL, HT, KX, RD
VAG
034 133 455

Bosch
0 280 140 505


Потребителски аватар
van4ooo
Мнения: 1404
Регистриран на: Нед 13 юли 2008 19:16
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Стара Загора

Re: Двигател АБФ, и всичко за него...

Мнениеот van4ooo » Пет 31 май 2013 17:01


Липсва датчика/реотана/ за подгрев на маслените пари има го по ел.схемите а в ЕТКА го няма като част. Имам в предвид двупиновата букса на тръбата за маслени изпарения отиваща към дросела,на всички ABF които съм виждал там е празно.


Danail_Vylov
Мнения: 31
Регистриран на: Вто 10 яну 2012 18:45
Автомобил: Seat Cordoba
Двигател: abf
Местоположение: Troyan

Re: Двигател АБФ, и всичко за него...

Мнениеот Danail_Vylov » Вто 03 дек 2013 22:17


Къде по точно трябва да има нули във Basic settings ?
Прикачени файлове
03122013674.jpg
Аз излязох с "done" като оставих това след себе си така ли трябва да бъде?


merckx1990
Мнения: 76
Регистриран на: Пон 31 яну 2011 17:53
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Dimitrovgrad/Stara Zagora

Re: Двигател АБФ, и всичко за него...

Мнениеот merckx1990 » Чет 05 дек 2013 12:04


Мисля че беше на Group 4 или 5 , последното поле е с нули и единици.


Потребителски аватар
ilia_d008
Мнения: 249
Регистриран на: Пон 01 окт 2007 17:29
Автомобил: VW Golf III GTI
Двигател: ABF 1995
Местоположение: Панагюрище

Re: Двигател АБФ, и всичко за него...

Мнениеот ilia_d008 » Съб 09 ное 2019 18:51


Кои са заменими датчици на Хол (в делкото) по Бош,оригиналния е 1 230 329 038 но вече не се предлага и с този номер продават само буксата?Кои номера по Бош са подходящи за абф 94г.,датчика е със металната плочка?



Върни се в “Основен Volkswagen Форум”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 191 госта