Т5 Мултиван - за деца и за палатки

Бусове проекти или как се грижим за своя любим бус
Правила на форума
Изображение
cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Т5 Мултиван - за деца и за палатки

Мнениеот cecoa1 » Сря 23 юни 2021 17:23


Не е задължително да се шлайфа колянов вал и да се минава на друг размер лагери. Ако е читав, което ще се види. Има вариант и за друг вал втора ръка на заводски размер лагери.
Маслена помпа се сменява профилактично, ако не е нещо хептен скъпоценна. За други мотори на VAG има процедура за проверка на хлабините в помпата, вероятно и за този. Обикновено излиза извън норми, далеч преди да и е паднало налягането.




brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Re: Т5 Мултиван - за деца и за палатки

Мнениеот brum » Сря 23 юни 2021 17:32


Ще се мисли за коляновият вал. За него нямам драма да взема втора ръка. Не е част която да е известна с болежки по тези мотори. А дали е читав - ще се гледа и ще се мери. Силно се надявам да мина само с лагерите там. Пък след 20-30 хиляди километра ако се окаже, че буса е за мен ще съм ОК и нов мотор да му купя. Ама първо да му посвикна, че нямам и 1000км зад волана му.

За маслената помпа - звучи разумно. Ще го имам в предвид. Благодаря за съвета!


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Т5 Мултиван - за деца и за палатки

Мнениеот cecoa1 » Сря 23 юни 2021 18:20


Ако вала изглежда читав, може да се мине и без свалянето му, а със смяна на лагери на място. Т.е. не се сваля скоростна кутия, облекчава се ремонта.
Но като гледам как подхождаш към нещата, сигурно ще предпочетеш по-дългата процедура, а и при нея ще можеш да погледнеш и съединител и скорости ако решиш. Зависи от мерак и пари. Успех!


brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Re: Т5 Мултиван - за деца и за палатки

Мнениеот brum » Сря 23 юни 2021 18:28


По-дългата процедура ще действаме. Маховика се обажда вече (хлопа при гасене), та ще се провери и много вероятно ще се смени. За скоростите - другата седмица ще се реши като ги свалят. Но е много вероятно като са долу и те да заминат за подмяна на лагерите.

И печката замина към сервиз. Дала фира при предишният собственик. За нея като получа потвърждение че ще я бъде ще взема един Webasto Telestart T91. Не намирам друго управление за печки по кан шината, а тоя модел си има точно вариант за T5 с климатроник.


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Т5 Мултиван - за деца и за палатки

Мнениеот muns61 » Чет 24 юни 2021 6:20




brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Re: Т5 Мултиван - за деца и за палатки

Мнениеот brum » Чет 24 юни 2021 6:36


Да се надяваме, че цилиндрите са читави. Ако започне да има проблеми с тях ще се мисли. Достатъчно съм се филмирал вече, та да мисля от сега за тях. Имам го от 1000км и е изкарал повече по сервизи отколкото при мен :) .


brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Re: Т5 Мултиван - за деца и за палатки

Мнениеот brum » Пет 20 авг 2021 6:35


Събрахме го. Вече цяла седмица го карам :) . Толкова колкото съм бил с него тази седмица не съм направил от как го имам от 3 месеца заради седене по сервизи.

Покритието на цилиндъра беше с минимални забележки. Само един лагер на колянов вал беше с проблем. Минала стружка през него. В картера имаше също стружки от разпробиването на отворите за болтовете на дюзите.

Баси скандалният мотор. Болтовете на коляновият вал се държат на шпилки дето държат болтовете на главата. При развиване на първата пета изпуква от главата като на отлепяне на гарнитура. После кратка справка според сервизните насоки на VW и пише, че за да се свали колянов вал се сваля глава. Смяната на лагери на колянов вал който я прави на място шапка му свалям. С т'ва дето съм натрупал като знания не бих разхлабил и стегнал глава без да сменя гарнитура.


И тъй - мотора беше ревизиран основно. Скоростната кутия и тя. Че даже и Webasto-то бе върнато към живота. Следва първо ходене по черно и после ремонти по електрическата инсталация. Някой нещо е освинил заради утечка и май климатроника и радиото са вързани изцяло през контакт. Нещо по комфорт модула също е правено в тази посока. Вратите се засичат като отворени, но докато не подадеш контакт лампите не светват. Докато не се оправи това няма да мисля за дистанционно за печката, че шанса да не успее да завърти вентилатора без ключ е голям.


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19688
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Т5 Мултиван - за деца и за палатки

Мнениеот Vlad777 » Пет 20 авг 2021 7:04


Ами честито! Много безаварийни пожелавам занапред! В крайна сметка какво се оказва? Сменяли са болтовете на дюзите и са разпробили, което е пратило стружки в картера? Баси.

Ако може да споделиш в какъв порядък излезе ремонта и особено на скоростите какво се смени и колко струваше, защото ми е интересно.


brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Re: Т5 Мултиван - за деца и за палатки

Мнениеот brum » Пет 20 авг 2021 9:46


За стружките - така изглежда. Болтовете са М8х1 и стружките изглеждат като от разпробиване. И маслената помпа беше яла метал, ама я оставихме. От морга беше по-зле, а нова е над 1000лв. Как са минали след филтъра, че да стигнат до основен лагер не знам. Предположението е, че са влезли директно след филтъра при процедурата.

Всичко дойде малко под 10 000лв. Вътре в тази сума са скоростите, ревизията на главата, частите 2ра ръка (дето отидоха за скрап), маховик и съединител, помпата и чистенето на резервоара, ревизия на стартер и алтернатор, амортисьори, ревизията с ремонтите на мотора и още една смяна на маслото.

Само маслото на задният диференциал не е сменяно. Скоро и то. Да му навъртя малко километри първо.

Иначе върви по-добре от преди. За 400км след ремонтите маслото не мръдва.

За скоростите niks76 може да каже евентуално.


Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Мнения: 6059
Регистриран на: Пон 12 сеп 2005 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Т5 Мултиван - за деца и за палатки

Мнениеот DoH_KuXoT » Пет 20 авг 2021 9:49


Стабилна сума е заминала, дано вече само да се возиш!!!


brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Re: Т5 Мултиван - за деца и за палатки

Мнениеот brum » Съб 21 авг 2021 14:41


Първи тестове на черно. Скоростната кутия е със скандално къса 1ва предавка, но и тя идва дълга на моменти. На един баир се узори малко. Но може и да се дължи на навици изградени на автоматик с торк конвертор.

Място бол. На задните седалки обърнати като легло се спи тегаво с моите размери (190+см). Но за децата е идеално.

Шкафчета отзад са задължителни. Новият лаф е:
- Къде е нещо си?
- В буса. В торбичка.
И след 5 минути псуване нещото изскача. Та така - чекмеджета и организация за следващият път. Този път наринахме багажа и хаоса е тотален.

Тентата и тя мина първи тестове успешно. Преди 3-4 дни напечатах на 3D принтера държачи дето влизат в релсата на покрива. За тях се закача рейка за палатка. На рейката се закача 3м х 4м платнище. Като направя финална версия ще кача файловете в thingiverse-а.
Прикачени файлове
20210820_185926.jpg


brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Re: Т5 Мултиван - за деца и за палатки

Мнениеот brum » Сря 25 авг 2021 7:18


Видях се в чудо да търся дръжка за долната ръчка на задната тройна седалка. При мен е счупена от напъване. А напъване беше нужно поради задържане. По чуждоезичните форуми се срещат само един тип съвети - клатете седалката докато успеете да издърпате долната ръчка. Та при всички нещо заклинва и после е ужас да успееш да я освободиш. Срещаха се и мнения за сваляне на колелата които носят седалката за да може да се освободи ръчката.

И тъй като съвети от този тип "клати и напъвай" не ми допадат реших да видя какво всъщност задържа. Оказа се заключващият механизъм в 4те точки който държи седалката фиксирана. Има притиснати един в друг два метални детайла - основата на колелата под средната седалка и заключващият детайл който затяга в тази основа. С отвертка вкарах по съвсем малко грес (колкото зърно от леща) на точката на триене. Става лесно докато някой държи лоста дръпнат, а втори човек е от задният край на седалката и бръква с отвертката в точките на триене. Дал съм пример за едната от тях на прикачената картинка.

Резултата - нулево задържане вече втори ден. Сваляш облегалката и с минимално усилие лоста освобождава седалката.

Ще съм благодарен ако някой има идея от къде да намеря счупената дръжка. Номерът е 7h5 885 639. По него дори от Порше Изток до колкото разбрах са казали, че не могат да намерят такъв детайл. В щатско я има по 40 долара, ама щатско е далеч. И като гледам така двете дръжки вървят в комплект - горната за сваляне на облегалката и долната за местене на седалката.
Прикачени файлове
1.jpg
2.jpg


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9873
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Т5 Мултиван - за деца и за палатки

Мнениеот group® » Съб 04 сеп 2021 22:43


Първо - съжалявам за разправиите и разходите покрай този кеф!

И понеже заглавието е такова едно, ще ползвам да те питам теб и другите с такова 'нещо':
Какви са съществените неща в оборудването на един мултиван?
Прекарвам конфигуратора на VW за мултиван и се шашкам колко неща има. Нагреватели за вода, охладители, комарници, etc.
Интересно ми е да чуя от хора с опит, какво биха поръчали, ако си го конфигурират сами?


brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Re: Т5 Мултиван - за деца и за палатки

Мнениеот brum » Нед 05 сеп 2021 8:45


При мен са релси в пода за местене на седалките, масичка, тройна седалка която става на легло, щори вградени във корите под прозорците и някакви пердета дето не съм ги слагал за сега.

Има и доподгряваща нафтова печка която може да се конвертира в паркинг отоплител. Климатроник а е тризонов.

Задните единични седалки могат да се въртят и хората отзад могат да се гледат и да си говорят докато пътуват. Масичката си я слагат по средата и в поставките за чаши влиза с лекота бирена бутилка.

И май това е. Съществената разлика са релсите в пода които позволяват да местиш седалките както ти е удобно. При мен седи само тройната към момента.

Иначе екстри бол. Ама при мен е сравнително постно.


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9873
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Т5 Мултиван - за деца и за палатки

Мнениеот group® » Нед 05 сеп 2021 9:22


brum написа:
Иначе екстри бол.


Именно!
Има неща, които ми се струват доста яки за къмпинг.
Като 230V мрежа, хладилник, нагревател за вода, etc.
Чудя се и доколко е яка Калифорния спалнята? Дали могат да се слагат греди и кутия върху нея?
Интересно дали има и някакъв вграден генератор за ток или газова система?
Не съм чувал и не съм ровил за подобни екстри, а конфигуратора на VW е ужасен.



Върни се в “Моят VW Bus”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 155 госта