Нова придобивка- Мултиван

Бусове проекти или как се грижим за своя любим бус
Правила на форума
Изображение
naturo
Мнения: 40
Регистриран на: Чет 09 сеп 2021 10:36
Автомобил:
Двигател:

Нова придобивка- Мултиван

Мнениеот naturo » Чет 09 сеп 2021 11:48


Привет,
От седмица съм собственик на буса. Произведен е 2004г, 178 кс. Купих го от човек в София и за момента съм много доволен. Има естествено някои дреболии, които ще отстраня, но всичко с времето си.
Имам молба към Вас за литература: User manual, Service manual, схеми на електриката и въобще всичко, което е свързано с буса.
В нета не окривам почти нищо.
До скоро бях фен, на японска марка и бях много доволен, но ръждата започна да яде яко купето. Но иначе беше и е велик автомобил. Надявам се и Мултивана да не е проблемен.
Все пак разликата е огромна-обем, възможности и все пак друг вид автомобил.
Ще съм много благодарен на всички за информация.
Поздрави.




brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Re: Нова придобивка- Мултиван

Мнениеот brum » Чет 09 сеп 2021 13:29


Честито! Пожелавам ти стотици хилади безаварийни километри :) !

В yandex.ru при търсене изскачат manual-и на английски. На български няма, а не е като да не търсех. Моят Multivan е купуван от България и в него има книжка на немски. Има и електронните схеми и сервизни инструкции. Не съм сигурен от къде точно изтеглих моите, но ако дадеш gmail поща ще ти пусна това което съм събрал като документи.

Кой е тоя мотор 178кс? Предполагам е 2.5TDI R5 мотора дето е 174кс. Че те на Multivan вариантите не са много - 2.5TDI R5 и 3.2 бензин. Ако е първият - точно за него са документите дето съм събрал.


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Нова придобивка- Мултиван

Мнениеот cecoa1 » Чет 09 сеп 2021 15:16


brum написа: Че те на Multivan вариантите не са много - 2.5TDI R5 и 3.2 бензин.

Има и други мотори на Мултиван от тия години, но не с 4х4. Като 2,5 с 4х4 го има и със 131к.с.
Така де, това е на теория, предлагали са се, но колко са продадени с 2,0 бензин-115к.с и 1,9PD(86 и 105к.с) баш като Мултиван, едва ли са много.
https://www.auto-motor-und-sport.de/marken-modelle/vw/bus/t5/technische-daten/


naturo
Мнения: 40
Регистриран на: Чет 09 сеп 2021 10:36
Автомобил:
Двигател:

Re: Нова придобивка- Мултиван

Мнениеот naturo » Чет 09 сеп 2021 16:13


Моят е 174 к.с. Дизел, 5 кюмбета.
Кода на двигателят до колкото си спомням е AXE. Не е 4х4. Предно с 6 скорости.
До колкото разбрах двигателят е с верига и не е нужна честа проверка и смяна. Реално ми отпада този каиш ангренажа.
Някакви съвети относно преглед в тези първи дни? Иначе колота е прегледана в сервиз НО! за японски автомобили и казаха, че е добре. Много съм далече от идеята, че един монтьор, колкото и да е добър разбира от "Краз" до последните автомобилни разработки.

brum написа: но ако дадеш gmail поща ще ти пусна това което съм събрал като документи.

........Ако е първият - точно за него са документите дето съм събрал.

Явно не мога да пращам ЛС, защото съм нов тука.
До brum
Мейл адреса ми е naturo.66@gmail.com
Огромни предварителни благодарности. :beer


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19676
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Нова придобивка- Мултиван

Мнениеот Vlad777 » Чет 09 сеп 2021 16:51


Двигателят не е с верига, а със зъбни колела. Ще е добре да разгледаш темата на колегата brum:
viewtopic.php?style=26&f=100&t=487453
Абсолютно всичко, което е писано в нея, важи и при теб.


brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Re: Нова придобивка- Мултиван

Мнениеот brum » Чет 09 сеп 2021 17:10


Двигателя поне в моят случай е същият и е лек ужас. Задължитено сипвай правилните масла (506.01) на кратки интервали (10 000км). Има писано по форума за бюлетина на VAG в която се казва на този мотор да не се сипва 507.00.

Мотора има много специфики и на много малко места искат да го работят. Особенно читавите места където биха го погледнали са кът.

На този мотор се сменят задължително (профилактично) повдигачи с ПРАВИЛНИТЕ за PD мотор и се преглежда разпределителният вал в какво състояние е. Следи се редовно маслото и ако забележеш миризима на нафта или да качва нивото бягаш да сменяш уплътненията на дюзите преди да си се вкарал в големите филми.

Ако пали студен от раз и не пуши бяло е много вероятно да е читав. Заслушай се дали се чува тупане от филтърната кутия - ако да побързай със проверката на повдигачите и проверката на състоянието на вала.

Другото слабо място уж са скоростите. niks76 може да ти каже за тях повече подробности. На 250-350 хиляди километра им се сменяли лагери. Моите нямаха никакви симптоми освен трудно нацелване на 1ва/3та, но засилих една торба пари да ми е мирна глават.

Ето ги документите. Би трябвало всеки да има достъп до тях с този линк: https://drive.google.com/drive/folders/ ... CQVy3TpWu7


Потребителски аватар
niks76
VW експерт
VW експерт
Мнения: 5312
Регистриран на: Нед 25 юни 2006 19:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Париж

Re: Нова придобивка- Мултиван

Мнениеот niks76 » Чет 09 сеп 2021 19:57


Слаби места са и тампоните на носачите(оттам тръгват филмите с полуоски)ел.водачите на страничните врати и като цяло е това-мотора си е достатъчно специфичен и прост за ремонт за хора в час с тематиката-НИКАСИЛА не е интересен-получват се нещата ,скоростите са подсказани кога се обаждат за внимание
п.с капки от масло са задължителни за този двигател................


naturo
Мнения: 40
Регистриран на: Чет 09 сеп 2021 10:36
Автомобил:
Двигател:

Re: Нова придобивка- Мултиван

Мнениеот naturo » Пет 10 сеп 2021 9:45


Много благодаря за съветите и менюалите.
Оценявам помощта и мисля, че този форум е изключително дружелюбен и помагащ/поне писалите ;)/
Надявам се след като изчета всичко и имам време да се заема да постегна някои неща. Бившият собственик се е грижил много внимателно за колата и нямам особени притеснения за сега. Имам някакво потропване и скърцане само от облицовката на дясната плъзгаща врата. Иначе скорости, вървеж, палене и пушаци не ми правят впечатление. Това, което ме стресна леко е, че е сменено маслото преди 2 к.км с Fusch 5w40, и трябва да го сменя незабавно почти.

@brum може ли ако искаш и имаш време някой ден да мина да ти покажа возилото. Виждам, че си от София и си имал технически изпитания с твоят бус. Също така с какво масло бих го сменил. В ato24.de има само два избора RAVENOL WIV SAE 0W-30 VW NORM 50300 50600 50601 и LIQUI MOLY TOP TEC 4200 5W-30. От България много отдавна не купувам масла поради десетки причини, но ако е проверен доставчика ще взема от него от тук.
Аз не мога да пращам ЛС и ако можеш ти, естествено ако можеш и искаш да ми дадеш контакт.
Поздрави на всички!


brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Re: Нова придобивка- Мултиван

Мнениеот brum » Пет 10 сеп 2021 16:40


Ако имах ред - с удоволствие. Ама 3 деца, къща строим и бачкам като изоглавен. Та ако ми остане свободно време бих го прекарал в парка с децата...

Моят бус беше каран с 505.01 масло, но 5W30. И не маслото беше причина за драмите. Не мога да кажа кое е правилното, но това което VW са казвали като са произвели мотора, е било да се кара с 505.01 (при нормални интервали на смяна на маслото) или 506.01 (про удължени интервали на смяна на маслото). След някакво време са сменили препоръките на 506.01 без значение от интервалите. При нас в България уж поради качествата на горивата не се препоръчват удължентие интервали.



Върни се в “Моят VW Bus”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 13 госта