Актове, давности, закони - разяснения

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Потребителски аватар
Lupender
Мнения: 708
Регистриран на: Съб 29 окт 2011 18:22
Автомобил: SEAT Cordoba
Двигател: TDI 1.9 ASV
Местоположение: Благоевград

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот Lupender » Пет 20 яну 2023 16:49


Колега MapTo_D, на кантар си, понеже има едно такова "нещо" като прекъсване на давностния срок, ако е образувано изпълнително производство. Тогава започва да тече нов давностен срок, отново от две години. Това означава, че като дойде реда да си подновяваш СУМПС, има вероятност да те накарат да си платиш глобата. Хубавото е, че за глобите поне не текат лихви. Неблагоприятно събитие може да произтече за тебе, ако се наложи да си вадиш удостоверение за липса на задължения като физическо лице. Все пак прегледай подробно закона за административните наказания!




MapTo_D
Мнения: 52
Регистриран на: Чет 17 юни 2021 17:51
Автомобил:
Двигател:

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот MapTo_D » Пет 20 яну 2023 17:08


Да, има образувано изпълнително дело, има номер, но не пише кога аджеба е образувано (
3140005015/2014 )
Нищо де, началото на май ще пробвам да пусна заявление за погасяване по давност, ако стане чудесно, ако не ще си платя.


Потребителски аватар
NikMar55
Мнения: 205
Регистриран на: Вто 26 окт 2021 17:05
Автомобил: Golf 4
Двигател: TDI 1900 101 к с 2003 г
Местоположение: Габрово

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот NikMar55 » Съб 21 яну 2023 10:54


Ако не си платиш не ти дават СУМПС или какъвто и де е документ. Личен опит. Отивам да си сменям личната карта и СУМПС и ми казват че има фиш. Проверката установи, че имам фиш на продадената ми седмица по-рано кола. Оня не отишъл в КАТ за регистрация и въпреки, че от нотариуса директно влиза в базата на КАТ някой заспал ми натриса на мен фиша. С малко разправии и посипването с пепел от страна на служителите, ми го махнаха.


vocil
Мнения: 249
Регистриран на: Пон 14 апр 2008 12:58
Автомобил: Рено Меган
Двигател: K4M760 2004
Местоположение: София

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот vocil » Съб 21 яну 2023 18:12


Щом има изпълнително дело, давността е прекъсната. Вече се дължат :сумата по фиша, такси по изпълнителното дело, хонорари на юристконсултите, законна лихва върху всичко това всеки месец.Плаща се по сметка на образувалият делото съдебен изпълнител. Най-малкият Ви проблем е ваденето на ново СУМПС.


MapTo_D
Мнения: 52
Регистриран на: Чет 17 юни 2021 17:51
Автомобил:
Двигател:

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот MapTo_D » Вто 13 юни 2023 12:23


Така, да си напиша какво стана.
Вече съм с нова книжка, като към момента не съм платил глобата с фиш. Във второ районно във Варна се чудеха как така ми е издадена книжката при положение, че имам неплатена глоба, вчера, когато я взимах чичко полицай си направи устата да я плащам, но пък едни жени му казаха, че е дадена за събиране от НАП и така си взех книжката и си тръгнах.
А това, че има изпълнително дело от НАП е било някаква моя заблуда, няма такова към момента.
Глобата иначе си излиза при проверка и на новата книжка, явно е по ЕГН, а не по номер на документ.
Сега, ако ме спрат за проверка на пътя ще е интересно, глоба имам, нова книжка имам, ще се чудят господата какво се случва. :)


Потребителски аватар
StS
Мнения: 2390
Регистриран на: Нед 02 юли 2006 1:02
Автомобил: Golf VI
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот StS » Сря 05 юли 2023 8:46


Преди 2 год, са снимали колата в 2 нарушения, предполагам скорост. Въпроса е че колата не се кара от собственика и досега не са връчени...Колко е периода който трябва да се изчака за давност? Проблема е че собственика му изтича книжката слез 8-9 месеца, и като отиде в КАТ ще го изпържат веднага...


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6151
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот VWGT » Сря 05 юли 2023 11:03


Наскоро четох, че КС отмени практиката да не ти преиздават книжката при неплатени глоби.

https://www.dnevnik.bg/bulgaria/2023/06 ... davane_na/

Иначе по спомен за връчването срока беше 2 години от момента на съставянето на акта. С някакви административни хватки може да стигне до 3.


Потребителски аватар
StS
Мнения: 2390
Регистриран на: Нед 02 юли 2006 1:02
Автомобил: Golf VI
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот StS » Сря 05 юли 2023 11:45


т.е ако са минали 2г, и не са връчени, не могат да ги връчат на гише в КАТ?


thanis
Мнения: 1332
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот thanis » Сря 05 юли 2023 12:03


Ако са минали не могат да ти ги връчат насилствено. Могат да ти предложат дали ги приемаш и ако кажеш - да, тогава все едно са ти го връчили и си дължиш суми.

Нямат правно основание да те задължат, но го виждат нарушението и ако са находчиви, могат да те питат дали искаш да ти го връчат.


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19676
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот Vlad777 » Сря 05 юли 2023 14:28


Полицаите "респектират" участниците в движението като нарушват ЗДВП :h020


Потребителски аватар
dobrin
Чингис хан
Мнения: 30000
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот dobrin » Пет 14 юли 2023 7:57


StS написа:Преди 2 год, са снимали колата в 2 нарушения, предполагам скорост. Въпроса е че колата не се кара от собственика и досега не са връчени...Колко е периода който трябва да се изчака за давност? Проблема е че собственика му изтича книжката слез 8-9 месеца, и като отиде в КАТ ще го изпържат веднага...

Закон за административните нарушения и наказания написа:Чл. 82. (1) Административното наказание не се изпълнява, ако са изтекли:
а) две години, когато наложеното наказание е глоба;
б) (доп. - ДВ, бр. 109 от 2020 г., в сила от 23.12.2021 г.) шест месеца, когато наложеното наказание е временно лишаване от право да се упражнява определена професия или дейност или безвъзмезден труд в полза на обществото;
в) три месеца, когато наложеното наказание е обществено порицание.
(2) Давността започва да тече от влизане в сила на акта, с който е наложено наказанието, и се прекъсва с всяко действие на надлежните органи, предприето спрямо наказания за изпълнение на наказанието. След завършване на действието, с което е прекъсната давността, започва да тече нова давност.
(3) Независимо от спирането или прекъсването на давността административното наказание не се изпълнява, ако е изтекъл срок, който надвишава с една втора срока по ал. 1.
(4) (Нова - ДВ, бр. 28 от 1982 г.) Разпоредбата на предходната алинея не се прилага по отношение на глобата, когато за събирането и в срока по ал. 1 е образувано изпълнително производство. Това се отнася и за висящите дела, давността по които не е изтекла до влизането на тази алинея в сила.

Само да уточня, че въз основа на актовете се издава наказателно постановление, което се връчва и съответно подлежи на обжалване.
Закон за административните нарушения и наказания написа:Чл. 64. (Доп. - ДВ, бр. 109 от 2020 г., в сила от 23.12.2021 г.) Влизат в сила наказателните постановления, предупрежденията, резолюциите и електронните фишове, които:
а) не подлежат на обжалване;
б) не са били обжалвани в законния срок;
в) (Изм. - ДВ, бр. 59 от 1998 г.) са били обжалвани, но са били потвърдени или изменени от съда.

Друг вече е въпросът относно сроковете за започване и приключване на административно-наказателните производства, моментът на установяване на извършителя на нарушението, датите, които се посочват при връчване на наказателното постановление и т.н.


Потребителски аватар
StS
Мнения: 2390
Регистриран на: Нед 02 юли 2006 1:02
Автомобил: Golf VI
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот StS » Пет 14 юли 2023 19:43


Не съм бил глобяван, и не ми е ясно затова и питам, на мен нищо не са ми връчвали, няма и как. Те търсят собственика на МПС-то. Как НП се връчва освен ако не те спрат от КАТ? Ако не е връчено, да разбирам че собственика ще си смени книжката и няма да ги плати реално?


Потребителски аватар
dalgia-73
Мнения: 416
Регистриран на: Пет 16 юли 2010 17:00
Автомобил: VW Touran
Двигател: BKC
Местоположение: Силистра

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот dalgia-73 » Съб 15 юли 2023 5:16


StS написа:Не съм бил глобяван, и не ми е ясно затова и питам, на мен нищо не са ми връчвали, няма и как. Те търсят собственика на МПС-то. Как НП се връчва освен ако не те спрат от КАТ? Ако не е връчено, да разбирам че собственика ще си смени книжката и няма да ги плати реално?

Носят писма по постоянен адрес.


Потребителски аватар
dobrin
Чингис хан
Мнения: 30000
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот dobrin » Нед 16 юли 2023 11:36


StS написа:Не съм бил глобяван, и не ми е ясно затова и питам, на мен нищо не са ми връчвали, няма и как. Те търсят собственика на МПС-то. Как НП се връчва освен ако не те спрат от КАТ? Ако не е връчено, да разбирам че собственика ще си смени книжката и няма да ги плати реално?

Наказателните постановления се връчват по предвидения в закона начин. Най-често това става по пощата или чрез кварталния полицай, може и с призовка да бъде извикан да се яви на посочено място за получаване.
Ако не бъде намерен или по други причини до настъпване на момента за подновяване на СУМПС не е получил наказателното постановление, то ще му бъде връчено когато отиде за подновяване.
Ако собственикът на МПС няма СУМПС, трябва да посочи кой е управлявал. Въпросното посочено лице трябва да се яви за съставяне на акт и връчване на наказателно постановление.


Потребителски аватар
Dils
Мнения: 23
Регистриран на: Сря 24 ное 2021 11:56
Автомобил: Golf 5 GTI
Двигател:
Местоположение: София

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот Dils » Пет 06 окт 2023 14:49


Някой регистрирал ли се е тук по отношение проверка на невръчени фишове - https://edelivery.egov.bg/

Имам ПИК, знам, че имам и невръчени.. но ме притеснява словосъчетанието "Система за сигурно електронно връчване" :) Дали след регистрация можеш да видиш връчените и невръчените ти фишове, или ги виждаш + бонус - ти ги връчват :biggrin :biggrin



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 14 госта