Актове, давности, закони - разяснения

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
bongoo
Мнения: 160
Регистриран на: Сря 13 юни 2018 15:16
Автомобил: Passat B8-5
Двигател: 150 TDI 7DSG

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот bongoo » Сря 27 мар 2024 10:43


Ако не се връчат в 2 -годишен срок от датата на издаване на документа, тогава отпадат по давност, но следва да подадеш молба(възражение) в НАП по образец.




Потребителски аватар
lucky7o
Мнения: 963
Регистриран на: Чет 22 май 2008 23:47
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот lucky7o » Пон 22 юли 2024 9:40


Здравейте, на 9.7.2024 ми съставиха Акт, в него не пише каква ще е глобата, най-вероятно тепърва ще се разбере.

Не мислех да се занимавам да обжалвам, но все пак да попитам какъв е реда? Май нямам и много време останало ?

Описвам на бързо ситуацията, карам в крайна дясна лента и тръгвам да се отклонявам към бензиностанция (която е вдясно на пътя), в същият момент в който тръгвам ме настига тротинетка караща с минимум 50 км, набих спирарачките като бях съвсем леко кривнал, но все пак се заби в задната врата, от там на пред през огледалото и така. За щастие му нямаше нищо на човека. Съвсем леко ожулен лакът. От такова падане не беше за вярване. По джапанки, къси гащи и гол до кръста.

Та писаха ми акт по чл.25 ал.1 - предприемайки маневра, създава опасност за участниците в движението и не се съобразява с тях... Подписах след час висене и чакане на кат с детето в колата, исках да си тръгнем по-бързо и така.

Сега, първо тротинетки, които вдигат над 25 км по някакъв си закон трява да са регистрирани. После този ме изпреварва от дясно, ако беше кола зад мен и ме удари щеше да е виновен за не спазване на дистанция. И друго, правиха ни тест за алкохол и на двамата. Водача на тротинетката беше пръв - 0,74 промила... Аз нула.

Та пиян човечец ме изпреварва от дясно, удря се в мен и виновен съм аз. Понеже не съм се съобразил с него?

Освен че задната врата ми е за смяна - толкова е смачкана, огледалото трябва да сменя, ще трябва да платя и акт...

Някой, ако скоро е обжалвал, нека напише каква е процедурата.


thanis
Мнения: 1476
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот thanis » Пон 22 юли 2024 20:04


lucky7o написа:Здравейте, на 9.7.2024 ми съставиха Акт,
Сега, първо тротинетки, които вдигат над 25 км по някакъв си закон трява да са регистрирани. После този ме изпреварва от дясно, ако беше кола зад мен и ме удари щеше да е виновен за не спазване на дистанция. И друго, правиха ни тест за алкохол и на двамата. Водача на тротинетката беше пръв - 0,74 промила... Аз нула.

Та пиян човечец ме изпреварва от дясно, удря се в мен и виновен съм аз. Понеже не съм се съобразил с него?



Вие претенции за другия участник не можете да имате (дали е с алкохол, без каска, нерегистрирано ппс и т.н.) Полицията трябва да си го съди за нарушенията. Можете само да обжалвате решението за установеното нарушение. Обективно погледнато, ако камерата на бензиностанцията е хванала случая с него може да падне. Ако имате дашкам също може да помогне.

Ако нямате никакво видео доказателство, може да си пуснете жалба за неправомерно издаден акт, но няма гаранция, че ще падне. Ако е на бус лента - той няма право да се движи там така или иначе. Кой извика полиция иначе ?


Потребителски аватар
lucky7o
Мнения: 963
Регистриран на: Чет 22 май 2008 23:47
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот lucky7o » Вто 23 юли 2024 8:51


Претенции към него нямам, той е учатник в движението, но няма нито гражданска да речем, нито друго с което да ми изплати щетите. Полицая ми каза, че щом сме ги извикали трябва да пишат, а на него няма какво - нямало закони за тях. Та за това ще ми пишат на мен...

Въпроса е в това, че не смятам, че съм виновен. Какво значи не се съобразява с останалите участници? Поглеждам зад мен е, започвам да завивам, решава да ме изпревари... Няма бус лента, аз карам в крайна дясна лента на 30-40 см от тротроара, тръгвам да влизам в бензиностанцията, в самото уширение ме настига и се удря в мен. Каква вина имам? Той е зад мен, не трябва да ме изпреварва в дясно. Или трябва да спазва дистанция, така че да не се удари в мен. Днес е 14-ти ден, така или иначе минава срока за обжалване, както и да е. Ще изчакам да видя каква ще е глобата и така...

Полиция искаше той да извикаме понеже тротинетката струва 6 000 лв. Остана да си му пишат акт за алкохола и там каквото са решили друго явно. Камера имаше, казах им на полицаите, не питаха дали е снимала така, или иначе.


thanis
Мнения: 1476
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот thanis » Вто 23 юли 2024 9:35


Не те обвинявам колега. Евентуално ако имаш каско, можеш през него да си възстановиш щети. Те ще си пуснат регрес към физическо лице и ще си го съдят за доста тлъста сума. Иначе това, че няма гражданска другия участник не го освобождава от отговорност.

Най-доброто което можеш да направиш е да се консултираш с адвокат. Исках да кажа, че фактите покрай другия участник (каски, джапанки, алкохол, липса на регистрация и т.н.) не можеш да ги използваш ти като аргумент да падне акта.

Със сигурност МПС-то му трябва да е регистрирано, трябва да има и гражданска отговорност. Напълно възможно е полицая да е некомпетентен и да ти е нахакал неправомерно акта. Имаш 2 опции или жалба към началника на районния КАТ или консултация с адвокат и обжалване и ходене до съд.

Като писаха акта ти написа ли възражение или го подписа директно ?


Потребителски аватар
lucky7o
Мнения: 963
Регистриран на: Чет 22 май 2008 23:47
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот lucky7o » Вто 23 юли 2024 10:25


Не съм писал възражение, само разписах. По-късно се замислих как, ако беше пострадал въпросния пич щях да го изям аз, след като на мен пишат акт. За това и реших евентуално да обжалвам. Не бях в София до вчера, имах си други неща на главата и общо взето времето си мина. Нямам и представата нито къде, нито в какъв срок може да се обжалва за това и писах. Каско нямам на тази кола, врата и огледало съм взел, но се зачудих за какво да плщам и глоба, която не знам каква ще бъде.


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9932
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот group® » Вто 23 юли 2024 10:30


Дори и да не можеш да обжалваш вече акта, можеш да го направиш с наказателното постановление.
И без това акта нямаше да падне.
Но в съда нещата са други и имаш голям шанс, според мен.



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 5 госта