Актове, давности, закони - разяснения

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Потребителски аватар
Thunder
Мнения: 83
Регистриран на: Пет 22 дек 2006 10:12
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Плевен
Контакти:

Re: Актове, давности закони - разяснения

Мнениеот Thunder » Пон 31 яну 2011 21:44


Здравейте искам да попитам и аз. Днеска ми писаха акт, че съм преминал на червено.Аз им написах възражение отдолу на трите реда,че тъкмо е светнало жълтото и че ако съм бил спрял съм щял да предизвикам ПТП.Даже и като си прочетох после акта по внимателно у нас видях че куката е сбъркал и номера на свидетелството за управление или по-точно е изпуснал една единица. Чудя се дали ако обжалвам ще има смисъл. и ако обжалвам по-добре адвокат да ми напише жалба,че ще е по-професионално нали така?




foker
Мнения: 1
Регистриран на: Вто 01 фев 2011 8:42
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Varna

Re: Актове, давности закони - разяснения

Мнениеот foker » Вто 01 фев 2011 8:50


Здравейте,трябва да си сменям книжката но имам акт от преди 3 годи.Искам да попитам дали ще трябва да го платя когато си получавам книжката от КАТ.


Потребителски аватар
tonyno_gti
Мнения: 76
Регистриран на: Съб 08 дек 2007 2:24
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Плевен
Контакти:

Re: Актове, давности закони - разяснения

Мнениеот tonyno_gti » Вто 01 фев 2011 10:02


Аз пък имам следния въпрос, който не беше дискутиран досега в темата. Преди 1-2 седмици ми дойде решението по едно дело (за преминаване на червен светофар). За моя радост го спечелих, понеже не беше никак малко - 100лв и 5 точки. След като отпадна отидох в КАТ, защото нямам от 2 години актове и реших да ги въстановя. Ако не се лъжа в момента са ми в процес на въстановяване. Въпроса обаче ми е следния: на делото бях с адвокат, на който платих 100лв хонорар. Преди делото един приятел съдия ми каза, че ако спечеля делото мога да изискам парите по делото да ми бъдат въстановени (след представяне на фактура от адвоката). След като го спечелих попитах адвоката по тоя въпрос и той ми каза, че било трудно, не знам си кфо, бла бла... явно не му се занимава за 100лв. Някой по-компетентен ако може да ми даде съвет какво да правя, защото нямам намерение да храня държавата.... аз НЕ преминах на червено, а съм длъжен да плащам за това нещо.... ако има някакъв начин аз сам да отида в съда и да почна да си движа нещата.


Потребителски аватар
Disturbed
Мнения: 94
Регистриран на: Сря 25 мар 2009 21:24
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Варна

Re: Актове, давности закони - разяснения

Мнениеот Disturbed » Вто 01 фев 2011 15:42


Няма да си върнеш парите, обяснението на адвокат и съдия които познавам е, че по тоя вид дела пари не се връщат. Незнам видовете дела, незнам и точно тоя вид какъв е. Казвам ти директно какво ми се отговори на мен при този въпрос.


Потребителски аватар
vwfena
Мнения: 1827
Регистриран на: Пон 04 апр 2005 0:14
Автомобил: VW passat
Двигател: PB 1991
Местоположение: Елин Пелин
Контакти:

Re: Актове, давности закони - разяснения

Мнениеот vwfena » Вто 01 фев 2011 15:53


Закон за изменение и допълнение на Закона за движението по пътищата

ЗАКОН
за изменение и допълнение на Закона за движението по пътищата (обн., ДВ, бр. 20 от 1999 г.; изм., бр. 1 от 2000 г., бр. 43 и 76 от 2002 г., бр. 16 и 22 от 2003 г., бр. 6, 70, 85 и 115 от 2004 г., бр. 79, 92, 99, 102, 103 и 105 от 2005 г., бр. 30, 34, 61, 64, 80, 82, 85 и 102 от 2006 г., бр. 22, 51, 53, 97 и 109 от 2007 г., бр. 36, 43, 69, 88 и 102 от 2008 г., бр. 74, 75, 82 и 93 от 2009 г. и бр. 54, 98 и 100 от 2010 г.)
§ 1. В чл. 99, ал. 1 се правят следните изменения:
1. В изречение първо думата „кратковременно“ се заменя с „платено и безплатно“.
2. Изречение второ се заличава.
§ 2. В чл. 165, ал. 2, т. 6 думата „и“ се заменя с „и/или“.
§ 3. В чл. 167, ал. 2, т. 2 думата „кратковременно“ се заличава.
§ 4. В чл. 168, ал. 1 думата „и“ се замeня с „и/или“.
§ 5. В чл. 182 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1:
а) в т. 1 думите „10 лв.“ се заменят с „20 лв.“;
б) в т. 2 числото „30“ се заменя с „50“;
в) в т. 4 числото „150“ се заменя с „200“, а думите „и един месец лишаване от право да управлява моторно превозно средство“ се заличават;
г) в т. 5 числото „41“ се заменя с „40“, числото „200“ се заменя с „300“, а думите „и два месеца лишаване от право да управлява моторно превозно средство“ се заличават;
д) в т. 6 числото „51“ се заменя с „50“, числото „250“ се заменя с „350“, а след думата „средство“ се поставя запетая и се добавя „като за всеки следващи 5 km/h превишаване над 50 km/h глобата се увеличава с 50 лв.“.
2. В ал. 2:
а) в т. 1 думите „10 лв.“ се заменят с „20 лв.“;
б) в т. 2 числото „30“ се заменя с „50“;
в) в т. 3 числото „50“ се заменя със „100“;
г) в т. 4 числото „100“ се заменя със „150“, а думите „и един месец лишаване от право да управлява моторно превозно средство“ се заличават;
д) в т. 5 числото „150“ се заменя с „200“, а думите „и два месеца лишаване от право да управлява моторно превозно средство“ се заличават;
е) в т. 6 числото „51“ се заменя с „50“, числото „200“ се заменя с „300“, а думите „и 3 месеца лишаване от право да управлява моторно превозно средство“ се заменят с „като за всеки следващи 5 km/h превишаване над 50 km/h глобата се увеличава с 50 лв.“.
3. В ал. 3:
а) в т. 1 думите „10 лв.“ се заменят с „20 лв.“;
б) в т. 2 числото „30“ се заменя с „50“;
в) в т. 3 числото „100“ се заменя със „150“, а думите „и един месец лишаване от право да управлява моторно превозно средство“ се заличават;
г) в т. 4 числото „200“ се заменя с „250“, а думите „и два месеца лишаване от право да управлява моторно превозно средство“ се заличават;
д) в т. 5 числото „300“ се заменя с „400“, а думите „и три месеца лишаване от право да управлява моторно превозно средство“ се заличават;
е) в т. 6 числото „51“ се заменя с „50“, числото „400“ се заменя с „500“, а след думата „средство“ се поставя запетая и се добавя „като за всеки следващи 5 кm/h превишаване над 50 km/h глобата се увеличава с 50 лв.“.
4. Алинея 4 се изменя така:
„(4) Когато нарушението по ал. 1, т. 1 – 5, ал. 2 и ал. 3, т. 1 – 5 е повторно, наказанието е предвидената за съответното нарушение глоба в двоен размер, а за повторно нарушение по ал. 1, т. 6 и ал. 3, т. 6 – предвидената за съответното нарушение глоба в двоен размер и лишаване от право да се управлява моторно превозно средство за срок три месеца.“
5. Създава се ал. 5:
„(5) Когато нарушението по ал. 1, т. 4 – 6, ал. 2, т. 4 – 6 и ал. 3, т. 4 – 6 е системно, водачът се наказва с предвидената за съответното нарушение глоба в двоен размер и лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок 6 месеца.“
§ 6. В чл. 183 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 2 т. 10 се отменя.
2. В ал. 4 се създава т. 12:
„12. управлява моторно превозно средство по пътна лента, сигнализирана за движение само на пътни превозни средства от редовните линии за обществен превоз на пътници, без да има право на това.“
§ 7. В чл. 188 се правят следните изменения и допълнения:
1. Досегашният текст става ал. 1.
2. Създава се ал. 2:
„(2) Когато нарушението е извършено при управление на моторно превозно средство, собственост на юридическо лице, предвиденото по този закон наказание се налага на неговия законен представител или на лицето, посочено от него, на което е предоставил управлението на моторното превозно средство.“
§ 8. В чл. 189 се правят следните изменения и допълнения:
1. Създават се нови ал. 4, 5, 6, 7 и 8:
„(4) При нарушение, установено и заснето с техническо средство, в отсъствието на контролен орган и на нарушител се издава електронен фиш за налагане на глоба в размер, определен за съответното нарушение. Електронният фиш съдържа данни за: териториалната структура на Министерството на вътрешните работи, на чиято територия е установено нарушението, мястото, датата, точния час на извършване на нарушението, регистрационния номер на моторното превозно средство, собственика, на когото е регистрирано превозното средство, описание на нарушението, нарушените разпоредби, размера на глобата, срока, сметката или мястото на доброволното й заплащане. Образецът на електронния фиш се утвърждава от министъра на вътрешните работи.
(5) Електронният фиш по ал. 4 се изпраща на лицето по чл. 188, ал. 1 или 2 с препоръчано писмо с обратна разписка. В 14-дневен срок от получаването му собственикът заплаща глобата или предоставя в съответната териториална структура на Министерството на вътрешните работи писмена декларация с данни за лицето, извършило нарушението, и копие на свидетелството му за управление на моторно превозно средство. На лицето, посочено в декларацията, се издава и изпраща електронен фиш по ал. 4 за извършеното нарушение. Първоначално издаденият електронен фиш се анулира.
(6) В 7-дневен срок от получаването на електронния фиш може да се направи писмено възражение пред директора на съответната структура на Министерството на вътрешните работи. Директорът разглежда възражението и преценява доказателствата в 7-дневен срок от постъпването му. Издаденият електронен фиш се анулира, ако от събраните доказателства е установено, че:
1. моторното превозно средство е било обявено за издирване;
2. нарушението е извършено с моторно превозно средство със специален режим на движение.
(7) Директорът на областната дирекция на Министерството на вътрешните работи уведомява собственика на превозното средство, а когато то е собственост на юридическо лице – неговия законен представител, за решението си по ал. 6 в 7-дневен срок от датата на анулирането, съответно – на отказа за анулиране на фиша.
(8) Електронният фиш подлежи на обжалване по реда на Закона за административните нарушения и наказания. Жалбата срещу електронния фиш се подава в 14-дневен срок от получаването му, а когато е направено възражение по ал. 6 – в 14-дневен срок от съобщаването на отказа за анулиране на фиша.“
2. Създават се ал. 9, 10 и 11:
„(9) При плащане на глобата, наложена с електронен фиш, в срока по ал. 8 се дължи 70 на сто от нейния размер. Глобата, наложена с електронен фиш, който е бил обжалван и потвърден от съда, се дължи в пълен размер.
(10) Влизат в сила електронните фишове, които:
1. не подлежат на обжалване;
2. не са обжалвани в срока по ал. 8;
3. са обжалвани, но са потвърдени или изменени от съда.
(11) Влезлият в сила електронен фиш се смята за влязло в сила наказателно постановление.“
3. Досегашната ал. 4 става ал. 12.
4. Досегашната ал. 5 става ал. 13 и в нея след думата „постановления“ се добавя „и електронни фишове“.
5. Досегашните ал. 6, 7 и 8 стават съответно ал. 14, 15 и 16.
§ 9. В допълнителните разпоредби се правят следните изменения и допълнения:
1. В § 1 се създава ал. 4:
„(4) Създава се Фонд за безопасност на движението, управляван от министъра на вътрешните работи:
1. във Фонда за безопасност на движението постъпват средствата от глоби за нарушения, установени с технически средства и системи, както и средства от дарения и други приходи, предвидени в нормативен акт;
2. средствата от фонда се разходват за дейности по контрола на движението по пътищата и подобряване на пътната безопасност;
3. редът и условията за управление на средствата от фонда се определят с акт на Министерския съвет.“
2. В § 6 се създават т. 61 и 62:
„61. „Системно“ е нарушението, извършено три или повече пъти в едногодишен срок от влизането в сила на първото наказателно постановление или на първия електронен фиш, с който на нарушителя се налага наказание за същото по вид нарушение.
62. „Електронен фиш“ е електронно изявление, записано върху хартиен, магнитен или друг носител, създадено чрез административно-информационна система въз основа на постъпили и обработени данни за нарушения от автоматизирани технически средства.“
Преходни и заключителни разпоредби
§ 10. В Закона за административните нарушения и наказания (обн., ДВ, бр. 92 от 1969 г.; изм., бр. 54 от 1978 г., бр. 28 от 1982 г., бр. 28 и 101 от 1983 г., бр. 89 от 1986 г., бр. 24 от 1987 г., бр. 94 от 1990 г., бр. 105 от 1991 г., бр. 59 от 1992 г., бр. 102 от 1995 г., бр. 12 от 1996 г., бр. 110 от 1996 г., бр. 11, 15, 59, 89 и 85 от 1998 г., бр., 51, 67 и 114 от 1999 г., бр. 92 от 2000 г., бр. 25, 61 и 101 от 2002 г., бр. 96 от 2004 г., бр. 39 и 79 от 2005 г., бр. 30, 33, 69 и 108 от 2006 г., бр. 51, 59 и 97 от 2007 г., бр. 12, 27 и 32 от 2009 г.) се правят следните изменения и допълнения:
1. В чл. 39 се създава ал. 4:
„(4) За случаи на административни нарушения, установени и заснети с техническо средство или система, в отсъствие на контролен орган и нарушител, когато това е предвидено в закон, овластените контролни органи могат да налагат глоби в размер над необжалваемия минимум по ал. 2, за което се издава електронен фиш.“
2. В глава трета наименованието на раздел V се изменя така: „Обжалване на наказателните постановления и на електронните фишове“.
3. В чл. 59:
а) в ал. 1 думата „подлежи“ се заменя с „и електронният фиш подлежат“;
б) в ал. 2 се създава изречение второ: „Електронният фиш подлежи на обжалване в определения в Закона за движението по пътищата срок.“;
в) в ал. 3 след думата „постановления“ се добавя „и електронните фишове“.
4. В чл. 60:
а) в ал. 1 след думата „постановление“ се добавя „и на електронния фиш“, а думата „го“ се заменя с „ги“;
б) в ал. 2 след думата „постановление“ се добавя „или на обжалвания електронен фиш“.
5. В чл. 61, ал. 1 след думата „постановление“ се добавя „или електронния фиш“.
6. В чл. 63, ал. 1 след думата „постановление“ се добавя „или електронния фиш“.
7. Създава се чл. 85а:
„Чл. 85а. Доколкото в този закон няма особени правила за административнонаказателния процес при нарушения, установени с техническо средство или система съгласно чл. 39, ал. 4, се прилагат разпоредбите на Закона за движението по пътищата.“
8. След чл. 87 се създава „Допълнителна разпоредба“ с § 1:
„§ 1. По смисъла на този закон „електронен фиш“ е електронно изявление, записано върху хартиен, магнитен или друг носител, създадено чрез административно-информационна система въз основа на постъпили и обработени данни за нарушения от автоматизирани технически средства или системи.“
9. В „Изменение на други закони“ досегашният § 1 става § 1а.
§ 11. За нарушения, установени до влизането в сила на този закон, се прилага досегашният ред.

Източник Държавен вестник-публикувано 01,02,2011г.


Потребителски аватар
vwfena
Мнения: 1827
Регистриран на: Пон 04 апр 2005 0:14
Автомобил: VW passat
Двигател: PB 1991
Местоположение: Елин Пелин
Контакти:

Re: Актове, давности закони - разяснения

Мнениеот vwfena » Сря 02 фев 2011 0:08


Само да попитам някой от по-компетентните колеги в правото, тъй като утре ми предстои ходене до КАТ за презаверка на акт и може да ми връчат наказателното постановление и са влезли промените в закона за движение по пътищата, то по новия закон ли ще се приложи наказанието ми в наказателното постановление. Мерси предварително за отговорите!


brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Re: Актове, давности закони - разяснения

Мнениеот brum » Сря 02 фев 2011 10:11


Би трябвало да е по законите към датата на извършване на нарушението.


ivanov72
Мнения: 90
Регистриран на: Пет 18 юли 2008 8:38
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Дупница

Re: Актове, давности закони - разяснения

Мнениеот ivanov72 » Сря 02 фев 2011 10:30


Наказанието е по стария закон - виж и §11 от изменението на закона


Потребителски аватар
vwfena
Мнения: 1827
Регистриран на: Пон 04 апр 2005 0:14
Автомобил: VW passat
Двигател: PB 1991
Местоположение: Елин Пелин
Контакти:

Re: Актове, давности закони - разяснения

Мнениеот vwfena » Сря 02 фев 2011 20:09


brum написа:Би трябвало да е по законите към датата на извършване на нарушението.

Да така е от днес съм за един месец без книжка. :(
Имам два въпроса относно наказателното постановление:
1. Объркан е номера на акта ми, записан в наказателното постановление-дали това може да е достатъчно основание да падне акта. Да знам дали да си правя труда да обжалвам и да губя време.
2. Днес 02.02.2011 г. при връчването на НП ми взеха и книжката-кога изтича законовия срок(ако някой е наясно) в който мога да си я взема обратно, защото там почнаха да ми развиват някакви теории че най-рано на 3 март.
Мерси предварително за отговорите!


Потребителски аватар
tonyno_gti
Мнения: 76
Регистриран на: Съб 08 дек 2007 2:24
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Плевен
Контакти:

Re: Актове, давности закони - разяснения

Мнениеот tonyno_gti » Сря 02 фев 2011 22:53


Ми да, на трети март най-рано можеш да я вземеш, но все пак честито... месец февруари е само 28 дни, така че си малко на далавера... :D

Последна промяна от tonyno_gti на Чет 03 фев 2011 16:00, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
vwfena
Мнения: 1827
Регистриран на: Пон 04 апр 2005 0:14
Автомобил: VW passat
Двигател: PB 1991
Местоположение: Елин Пелин
Контакти:

Re: Актове, давности закони - разяснения

Мнениеот vwfena » Чет 03 фев 2011 10:36


Ама защо 1 месец мисля, че се води от 02.02.2011 г. до 01.03.2011 г. :hmmmm
А те как ги смятат не ми стана нещо много ясно.


Потребителски аватар
tonyno_gti
Мнения: 76
Регистриран на: Съб 08 дек 2007 2:24
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Плевен
Контакти:

Re: Актове, давности закони - разяснения

Мнениеот tonyno_gti » Чет 03 фев 2011 16:02


Ми защото ти можеш да я занесеш на 2-ри в края на работни ден и да си я вземеш на 1-ви в началото на деня и така печелиш един ден.... не са глупави... ;)


Потребителски аватар
vwfena
Мнения: 1827
Регистриран на: Пон 04 апр 2005 0:14
Автомобил: VW passat
Двигател: PB 1991
Местоположение: Елин Пелин
Контакти:

Re: Актове, давности закони - разяснения

Мнениеот vwfena » Чет 03 фев 2011 16:38


tonyno_gti написа:Ми защото ти можеш да я занесеш на 2-ри в края на работни ден и да си я вземеш на 1-ви в началото на деня и така печелиш един ден.... не са глупави... ;)

ОК аз не искам на първи ама имах предвид, че на 2 вече мога да си я взема. scare


BURKOF
Мнения: 6
Регистриран на: Сря 23 сеп 2009 18:21
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: Актове, давности закони - разяснения

Мнениеот BURKOF » Пет 04 фев 2011 21:39


Здравейте... Преди 1 месец ми написаха акт за каране в нетрезво състояние. Излезнах от едно заведение и се качих в колата да я преместя от синята зона. Паркирах на 6 7 метра по напред и да изляза от колата.... и хоп патрулка.... ;) 0,8 промила. Днес излезе наказателното постановление 5 месеца и 280 лева глоба.. никога не съм карал пил имам 2 акта и един фиш за 6 годин. карам всеки ден минимум 50 км. Искам да обжалвам не че не съм се качил пиян, но поне да е по малко месеци наказанието като се има впредвид че съм местил колата и че нямам подобни нарушения преди това. Ако някой знае как стоят нещата моля да ми отговори. Също така да ме насочите към някой адвокат (от София съм):)


Потребителски аватар
my heart iS iCe
Мнения: 5418
Регистриран на: Сря 11 мар 2009 20:29
Автомобил:
Двигател:

Re: Актове, давности закони - разяснения

Мнениеот my heart iS iCe » Пет 04 фев 2011 21:48


BURKOF написа:Здравейте...

Колега, когато ти писаха акта, отдоло написа ли възражение!? Ако не си май няма как да обжалваш! Питам шот не си споменал! Късмет и дано си вземеш поука от тази ситуация!



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 7 госта