KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
ivanov72
Мнения: 90
Регистриран на: Пет 18 юли 2008 8:38
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Дупница

Re: KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Мнениеот ivanov72 » Вто 13 дек 2011 18:25


ЗДП- Чл.100(2) (Нова - ДВ, бр. 6 от 2004 г., изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г., изм. - ДВ, бр. 39 от 2011 г.) Водачът на моторно пътно превозно средство е длъжен да залепи валиден винетен стикер за платена винетна такса съгласно чл. 10, ал. 1, т. 1 от Закона за пътищата в долния десен ъгъл на предното стъкло на моторното пътно превозно средство при движение по републиканските пътища и да премахва незабавно винетния стикер след изтичането на неговата валидност." Да не изгори някой ненужно, защото глобата вече е 300лв.




Потребителски аватар
vasstop
Гадфадъ'
Гадфадъ'
Мнения: 17178
Регистриран на: Сря 11 авг 2004 6:15
Автомобил: Golf 2 syncro
Двигател: 1P 1990
Местоположение: София
Контакти:

Re: KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Мнениеот vasstop » Вто 13 дек 2011 22:03


ivanov72 написа:ЗДП- Чл.100(2) (Нова - ДВ, бр. 6 от 2004 г., изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г., изм. - ДВ, бр. 39 от 2011 г.) Водачът на моторно пътно превозно средство е длъжен да залепи валиден винетен стикер за платена винетна такса съгласно чл. 10, ал. 1, т. 1 от Закона за пътищата в долния десен ъгъл на предното стъкло на моторното пътно превозно средство при движение по републиканските пътища и да премахва незабавно винетния стикер след изтичането на неговата валидност." Да не изгори някой ненужно, защото глобата вече е 300лв.
Покажи ми в закона къде е посочено каква е глобата за "незалепен винетен стикер", а не за "незаплатена винетна такса"! :idea:


BladeMast6r
Мнения: 5
Регистриран на: Нед 30 юли 2006 16:10
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Кюстендил

Re: KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Мнениеот BladeMast6r » Пон 19 дек 2011 15:00


Здравейте, точно преди месец ми съставиха акт че не съм спрял на стоп и не съм бил с включени къси светлини. Писах добре формулирано възражение в което по безспорен начин доказвам че полицаите не виждат знака от местоположението си и няма как да ми пишат акт и да се пишат свидетели на нещо което не са видяли, приложих снимки на патрулната кола и на знака от които и малко дете може да разбере че не могат да ме обвиняват в нещо което не могат да видят. За светлините не бях на къси но си бях включил LED диодните светлини които по закон могат да ги заместват. Днес си взех наказателното постановление 20лв + 20лв + 7 точки. За нещо което не съм извършил и не мога да се примиря. Не мога да обжалвам в съда защото е под 50лв. Отидох и разговарях с началника на КАТ и той тактично ми отговори че на неговите хора е забранил да застават на това и още няколко места на които нямат видимост а на мен акта са ми го писали служители на МВР и моето възражение е разглеждано от техния началник.
Отидох в МВР и поисках среща с началника за да ми обърне внимание и да ми отговори след като доказвам по безспорен начин моята правота пак ми налага глоба. Казаха ми че след 30мин ще ме приеме но след 20 мин излезе един господин и ме пита за какво става въпрос. След като му обясних ми каза правиш две копия и ги адресираш до началника.

Само че не знам как да го формулирам и как да изглежда този формуляр да началника на РУП.

Само никой да не пише че глобата ми е минимална и да не се занимавам. Аз не се примирявам с подобно отношение, писнало ми е. До последно си търся правата.


BladeMast6r
Мнения: 5
Регистриран на: Нед 30 юли 2006 16:10
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Кюстендил

Re: KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Мнениеот BladeMast6r » Пон 19 дек 2011 20:25


Ако има някой запознат по чл 189 ал 13 не мога да обжалвам в съда. Но забелязах че има разминаване във презимето на полицая от административното нарушение и наказателното постановление. Самоче в КАТ ми взеха акта и сега немога да проверя със сигурност различни ли са двете презимена, ако отида ще ми дадът ли копие. И това не ми ли дава законово право да обжалвам в съда, след като се оказва че несъществуващ полицай или ми е съставил акта или е съставено наказателното постановление под името на несъществуващ полицай.


Потребителски аватар
bulaki
Мнения: 750
Регистриран на: Нед 12 ное 2006 14:41
Автомобил: VW Passat B8 variant Hight Line
Двигател:
Местоположение: София,кв. Горубляне, ул. Лазар Плачков 10
Контакти:

Re: KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Мнениеот bulaki » Пон 19 дек 2011 22:42


Това за обжалването под 50 лв да не може мисля,че вече падна и вече дори и 20 лв може да се обжалват.Това мислеха да го вкарат точно поради тази причина,защото така прибираха яко пара,понеже тези 50 лв не могат да се обжалват.Даже някъде по темите из форума имаше точно това написано,че е отпаднало,но не съм на 100% сигурен.Все пак ти пожелавам успех и обжалвай всичко до последно,стига тези са се правели на много велики


BladeMast6r
Мнения: 5
Регистриран на: Нед 30 юли 2006 16:10
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Кюстендил

Re: KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Мнениеот BladeMast6r » Вто 20 дек 2011 14:20


Аз доколкото знам не е отпаднало, чака се да се произнесе Конституционния съд. Освен ако нещо съм пропуснал и вече се е произнесъл. Някой има ли информация още ли важи чл.189 ал. 13, защото смятам да обжалвам на 100% без адвокат точно 10 лева ще ми струва, а имам достатъчно факти и сам да докажа че съм прав.



Сега се порових и видях че са приели за разглеждане делото на омбудсмана на Република България за установяване на противоконституционност на чл. 189, ал. 13 от Закона за движението по пътищата и скоро ще се разбере дали ще отпадне този безумен закон.


София, 8 декември 2011 г.
по конституционно дело № 10 от 2011, съдия докладчик Красен Стойчев


ОПРЕДЕЛИ:
1. Допуска за разглеждане по същество искането на омбудсмана на Република България за установяване на противоконституционност на чл. 189, ал. 13 от Закона за движението по пътищата (обн., ДВ, бр. 20 от 5 март 1999 г.; посл. изм., ДВ, бр. 19 от 8 юни 2011 г.)
2. Конституира като заинтересовани страни по делото Народното събрание, Министерския съвет, министъра на вътрешните работи, министъра на правосъдието, министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията, Върховния касационен съд, Върховния административен съд, Висшия адвокатски съвет, Съюза на българските автомобилисти и Българската браншова асоциация “Пътна безопасност”.
Препис от искането и определението да се изпратят на заинтересованите страни, като им се предостави възможност в 20-дневен срок от датата на получаването да представят писмени становища по делото.
Препис от определението да се изпрати и на омбудсмана на Република България, който в 20-дневен срок може да представи допълнителни аргументи по искането си.

Председател: Евгени Танчев


Петър Петров
Мнения: 1139
Регистриран на: Вто 03 юли 2007 23:03
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Нови Искър

Re: KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Мнениеот Петър Петров » Сря 21 дек 2011 0:13


vasstop написа:
ivanov72 написа:ЗДП- Чл.100(2) (Нова - ДВ, бр. 6 от 2004 г., изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г., изм. - ДВ, бр. 39 от 2011 г.) Водачът на моторно пътно превозно средство е длъжен да залепи

Код: Избери всички

валиден винетен стикер
за платена винетна такса съгласно чл. 10, ал. 1, т. 1 от Закона за пътищата в долния десен ъгъл на предното стъкло на моторното пътно превозно средство при движение по републиканските пътища и да премахва незабавно винетния стикер след изтичането на неговата валидност." Да не изгори някой ненужно, защото глобата вече е 300лв.
Покажи ми в закона къде е посочено каква е глобата за "незалепен винетен стикер", а не за "незаплатена винетна такса"! :idea:

Глобата нещо се бави?


BladeMast6r
Мнения: 5
Регистриран на: Нед 30 юли 2006 16:10
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Кюстендил

Re: KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Мнениеот BladeMast6r » Сря 21 дек 2011 14:23


От моя опит няма значение дали има глоба или няма, полицая те спира и ти пише. После ако имаш възражение го чете техния шеф и той естествено няма да изкара хората си некомпетентни и ти праска една глоба в рамките до 50лв. По чл.189 ал.13 нямаш право да обжалваш в съда и пиеш една студена вода. Сега това е масова практика, казвали са ми за случай в който на главен път с ограничение 60км/ч пишат акт на човека че кара бавно с 40км/ч и му слагат 50лв глоба. В кат не му приемат възражението, а в съда му отказват да започнат дело заради чл.189 ал.13 :D :D


Потребителски аватар
Student_pravo
Мнения: 245
Регистриран на: Нед 22 фев 2009 21:49
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Дупница, София

Re: KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Мнениеот Student_pravo » Чет 22 дек 2011 1:26


Здравейте, колеги. Използвайки темата,споделям и моят въпрос, накратко и в обобщен вариант.
Онзи ден, през нощта, пътувах извънградско и тъй като нямаше никакъв трафик, и конкретните пътни условия позволяваха, поддържах скорост от около 120км/ч, вместо законоустановената - 90км/ч. На едно място от пътя имаше ограничение на скоростта - 60км/ч. Мястото не е населено. Не намалих скоростта и продължих да поддържам 120, въпреки установената за това място скорост, а именно - 60км/ч. В последния момент забелязах отдясно спряла патрулка. Катаджиите бяха вътре в нея и така и не слязоха оттам, нито пък направиха някакъв опит да ме спрат. Просто си стояха вътре.
Опасенията са ми дали в патрулката е имало радар, който да е заснел превишената скорост. Патрулката беше паркирана в моето платно, но с гръб към мен, т.е аз съм станал видим за тях едва след като съм ги подминал, а не съм карал срещу тях. Възможно ли е да заснеме скоростта, въпреки че беше тъмно? След като отминах патрулката, насочих погледа си към всички огледала, но не видях нищо да светне (знам че камерите снимат със светкавица).
Става въпрос за пътя София-Кулата, до някакво заведение за хранене "Кошари" или нещо подобно, малко преди качването на магистралата, в посока София.
В случай че съм заснет, какъв е максимално допустимият срок, в който ще получа "честитка"
Каква е предвидената санкция за извършеното нарушение?
Има ли смисъл да обжалвам?


sashko_bg
Мнения: 148
Регистриран на: Вто 22 юни 2010 20:01
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Мнениеот sashko_bg » Чет 22 дек 2011 8:50


Там много често стоят с камера с една синя Астра :!: Дори ги даваха по БТВ веднъж.


Student_pravo написа:Здравейте, колеги. Използвайки темата,споделям и моят въпрос, накратко и в обобщен вариант.
Онзи ден, през нощта, пътувах извънградско и тъй като нямаше никакъв трафик, и конкретните пътни условия позволяваха, поддържах скорост от около 120км/ч, вместо законоустановената - 90км/ч. На едно място от пътя имаше ограничение на скоростта - 60км/ч. Мястото не е населено. Не намалих скоростта и продължих да поддържам 120, въпреки установената за това място скорост, а именно - 60км/ч. В последния момент забелязах отдясно спряла патрулка. Катаджиите бяха вътре в нея и така и не слязоха оттам, нито пък направиха някакъв опит да ме спрат. Просто си стояха вътре.
Опасенията са ми дали в патрулката е имало радар, който да е заснел превишената скорост. Патрулката беше паркирана в моето платно, но с гръб към мен, т.е аз съм станал видим за тях едва след като съм ги подминал, а не съм карал срещу тях. Възможно ли е да заснеме скоростта, въпреки че беше тъмно? След като отминах патрулката, насочих погледа си към всички огледала, но не видях нищо да светне (знам че камерите снимат със светкавица).
Става въпрос за пътя София-Кулата, до някакво заведение за хранене "Кошари" или нещо подобно, малко преди качването на магистралата, в посока София.
В случай че съм заснет, какъв е максимално допустимият срок, в който ще получа "честитка"
Каква е предвидената санкция за извършеното нарушение?
Има ли смисъл да обжалвам?


Потребителски аватар
bobocamaro
R.I.P
Мнения: 7510
Регистриран на: Вто 01 юли 2008 16:21
Автомобил: Golf 3 GTI
Двигател: 2E
Местоположение: София

Re: KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Мнениеот bobocamaro » Чет 22 дек 2011 9:01


Student_pravo написа:Има ли смисъл да обжалвам?

Не, няма смисъл. Да обжалваш показания на електронен прибор ли..Ако искаш да тренираш, изчакай си снимката, някъде из скапаните данни трябва да се вижда дали устройството е с валидна калибрация...ще луднеш.
Ако дойде фиш само за глоба, плащай и не се занимавай.


BladeMast6r
Мнения: 5
Регистриран на: Нед 30 юли 2006 16:10
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Кюстендил

Re: KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Мнениеот BladeMast6r » Пон 26 дек 2011 16:26


Слагам пост от един правен форум

http://www.constcourt.bg/Pages/Document ... px?ID=1581
Конституционният съд ще разгледа този спор по същество. Мога да се обзаложа на 99,99 % какъв ще е резултата. Вероятно този частен случай – чл. 189, ал. 13 от ЗДвП, ще бъде повод за промяна в съдебната практика за всички национални закони, които въвеждат необжалваемост на административни санкции. Така че тази тема скоро няма да е актуална. Възможно е обаче да се предвиди въвеждане на такса от 50 лева за обжалване на НП пред съд! Иначе големите районни съдилища ще бъдат блокирани от дела с нищожен материален интерес. Време е да се помисли и за друата крайност - не е нужно по законите да се пишат санкци и глоби от десетки хиляди левове. Те са несъбираеми. Освен това са несъразмерни с глобите по НК, а наказателната отговорност би следвало да е по-тежка от административно наказателната.


Zamundo
Мнения: 48
Регистриран на: Съб 22 яну 2011 4:37
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: софия

Re: KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Мнениеот Zamundo » Пон 02 яну 2012 3:49


Имам 2 въпроса:
Има ли право служител на митниците (митническа полиция) да пише акти по-конкретно за влизане на знак забранено. Случката е пред Терминал 1, попринцип се влиза свободно, но служителя, който вдига преграждението го нямаше, влязох през изохда и паркирах. Акт не ми писа, но ми е интересно дали имаше право.
Другия ми въпрос е когато вече съм излязъл от колата, заключил я и той ме догонва да ми иска документи за колата, има ли право?


Потребителски аватар
bobocamaro
R.I.P
Мнения: 7510
Регистриран на: Вто 01 юли 2008 16:21
Автомобил: Golf 3 GTI
Двигател: 2E
Местоположение: София

Re: KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Мнениеот bobocamaro » Пон 02 яну 2012 10:23


Zamundo написа: има ли право?

Хм, има право да пише акт за принудително изземване. Ама не по паркинзите и не по ЗДП. mhihi
Лични документи също може да ти иска, но пак при изпълнение на служебните си задължения.
Ти сигурен ли си, че е бил митн. полицай...явно не си го вбесил достатъчно.
Могло е да ти привика патрул на КАТ и да те ушият те, както се полага.
Поолял се е човека леко, ама и ти... :beer


Потребителски аватар
bqlovento
Мнения: 178
Регистриран на: Чет 26 окт 2006 1:48
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Сторгозия
Контакти:

Re: KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Мнениеот bqlovento » Чет 05 яну 2012 1:24


Zamundo написа:Имам 2 въпроса:
Има ли право служител на митниците (митническа полиция) да пише акти по-конкретно за влизане на знак забранено. Случката е пред Терминал 1, попринцип се влиза свободно, но служителя, който вдига преграждението го нямаше, влязох през изохда и паркирах. Акт не ми писа, но ми е интересно дали имаше право.
Другия ми въпрос е когато вече съм излязъл от колата, заключил я и той ме догонва да ми иска документи за колата, има ли право?

Няма такова нещо "митническа полиция" . Явно не правиш разлика от митничар и граничен полицай.Ако е митничар няма право,ако е полицай по приннцип има право да ти иска документи и в някой случаи да пише акт по "кат".Зависи от разпоредбите на началниците.Във всички случаи имаш право да обжалваш ако смяташ, че някой си е превишил правата.



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 14 госта