Отнета шофьорска книжка- спират колата от движение.

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11922
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Отнета шофьорска книжка- спират колата от движение.

Мнениеот К.Одаджийски » Вто 11 сеп 2012 9:25


freestyler911 написа:Пресни новини.

..

Ще пиша за процедурата на място в КАТ при пускане на колата обратно в движение.

Поздрави!

Дано само пускането в движение да не е свързано с преминаване на ГТП, че някак си ме съмнява само да върнат талона и да махнат лепенката от стъклото, може и да бъркам де :)




Потребителски аватар
freestyler911
Мнения: 2609
Регистриран на: Съб 29 мар 2008 14:20
Автомобил: VW polo
Двигател: AEX 1996
Местоположение: София

Re: Отнета шофьорска книжка- спират колата от движение.

Мнениеот freestyler911 » Вто 11 сеп 2012 9:47


Аз за това писах изрично че ще пиша какво се случва, защото по телефона казаха, че ще върнат талона, нищо повече ...


Потребителски аватар
Haralampi
Мнения: 3612
Регистриран на: Пет 28 ное 2008 13:44
Автомобил: VW Golf 4 - 2002
Двигател: 1.6 16V - AZD
Местоположение: София

Re: Отнета шофьорска книжка- спират колата от движение.

Мнениеот Haralampi » Вто 11 сеп 2012 12:10


А каква е причината или обяснението да се връща талона конкретно след 1 седмица (а не въобще да не се взима или да се върне след месец, както е по-закон От къде междинното положение? Има ли някакво официално или неофициално обяснение?


Потребителски аватар
freestyler911
Мнения: 2609
Регистриран на: Съб 29 мар 2008 14:20
Автомобил: VW polo
Двигател: AEX 1996
Местоположение: София

Re: Отнета шофьорска книжка- спират колата от движение.

Мнениеот freestyler911 » Вто 11 сеп 2012 12:32


За момента в закона пише ДО 1 месец.... Не е уточнено от 1 ден ли , от 20 дни до 1 месец ли е ...

Другата седмица като идем на място в КАТ ще кажа.


Потребителски аватар
anrus
Мнения: 909
Регистриран на: Вто 13 ное 2007 18:08
Автомобил: Golf2 10Millionen и Golf2 Country
Двигател: RF-1988 и 1P-1991
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Отнета шофьорска книжка- спират колата от движение.

Мнениеот anrus » Сря 12 сеп 2012 11:55


Дали тези точки не противоречат на някой член от Конституцията и дали няма да бъдат отменени, ако се сезира КС?


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6156
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Отнета шофьорска книжка- спират колата от движение.

Мнениеот VWGT » Пет 14 сеп 2012 17:18


и) (нова - ДВ, бр. 60 от 2012 г., в сила от 07.08.2012 г.) на собственик, който допуска или предоставя управлението на моторно превозно средство на лице, което не притежава съответното свидетелство за управление и/или е употребило алкохол с концентрация в кръвта над 0,5 на хиляда или друго упойващо вещество - за срок до един месец.


ако собственика не е допуснал или предоставил съзнателно автомобила, следва ли пак да му се отнеме ?
по начина по който е написано не се ли разбира съзнателно деяние, т.е. аз те виждам, че си пиян, или знам че си пиян и ти давам да караш. Или собственика предоставя на едно лице, което преостъпва на трето лице, което се оказва пияно, собственика пак ли го е допуснал и предоставил по смисъла на тази точка ? Нямаше ли да е по коректно да се напише "на собственик, чийто автомобил е бил използван неправомерно, управляван от пиян или неправоспособен водач" ?
Или това е поредната набързо скалъпена кръпка в поредния закон, колкото да покрие шума около драмата в Симеоновград


Потребителски аватар
Haralampi
Мнения: 3612
Регистриран на: Пет 28 ное 2008 13:44
Автомобил: VW Golf 4 - 2002
Двигател: 1.6 16V - AZD
Местоположение: София

Re: Отнета шофьорска книжка- спират колата от движение.

Мнениеот Haralampi » Съб 15 сеп 2012 10:45


Осъзнаваш, че "съзнателно/несъзнателно" оставя огромно отворена порта за измъкване на собственика - "ама аз не знаех, ама той не ми каза, ама аз откъде да го следя, ама аз не бях в града...." - върви доказвай, кое точно е "съзнателно" :idea:

Идеята е проста - мисли 5 пъти преди да си дадеш колата на някои и дали му имаш пълно доверие за навиците му на шофиране!! Пак казвам - и в личен и във фирмен аспект - това че собственика е наказан отново се излива изцяло върху главата на главния виновник - ще бъде уволнен или наказан да предостави друг автомобил или просто повече няма да види кола от същото място!

Аз ако си дам колата на някой и се случи това ще е неприятно, но отново ще си искам цялостно обезщетение от шофьора - кола за ползване докато моята я няма (ако няма - да наеме!), покриване на всички разходи и т.н. и повече най-вероятно няма да види кола от мен.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6156
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Отнета шофьорска книжка- спират колата от движение.

Мнениеот VWGT » Съб 15 сеп 2012 19:32


ако идеята е толкова проста, както казваш, да го напишат просто и конкретно, защото според мен има основание за двусмилие и свободно тълкуване. Все пак това е работата на юристите, те да си кажат. За мен това е глупаво написан закон (а може би не е случайно, за да може определени хора винаги да получат правилното тълкувание).


Потребителски аватар
freestyler911
Мнения: 2609
Регистриран на: Съб 29 мар 2008 14:20
Автомобил: VW polo
Двигател: AEX 1996
Местоположение: София

Re: Отнета шофьорска книжка- спират колата от движение.

Мнениеот freestyler911 » Пон 05 ное 2012 15:34


Привет!

Ето развитието по темата:

1.Пишат акта и спират колата от движение - изчакваме 40 дни (малко над месец).
2.Отиваме в КАТ със спрения автомобил (по адрес на регистрация на автомобила) и носим следните документи:
-Гражданска отговорност - полица, картончето
-Бележка за платен данък (и без нея пускат, но е много разправия)
-Валиден тех. преглед, све картончета и т.н.
-Големия талон на колата.
-Акта , постановлението и решението , ако са излезли, ако не само акта.
-Ако не сте собственик на автомобила, носете собственика със себе си, може да поискат и пълномощно (нотариално).

3.Завеждате документи, молба за пускане в движение , чакате Х часа (според района) , дават ви талончето, минавате канал за проверка на шасито и номер на двигател и сте ОК. Цялата далавера около 10-15 лева, и един цял целеничък ден!

п.с. Ако сте регистриран в КАТ Казанлък например и регистрацията е СТ , е напълно възможно талона да е в Стара Загора.... Бъдете психически подготвени!


Успех! Това е една все още много Комунистическа организация, където за всичко взима решение ШЕФА и само той и никой друг не може да Ви помогне! Дерзайте ....


Потребителски аватар
pe6kata
VW експерт
VW експерт
Мнения: 3009
Регистриран на: Чет 24 май 2007 16:49
Автомобил: passat corrado
Двигател: AAA и АBV turbo
Местоположение: Елхово

Re: Отнета шофьорска книжка- спират колата от движение.

Мнениеот pe6kata » Пон 05 ное 2012 15:48


това е пълен абсурд :shock :shock :shock

проблема е бил във водача, не във автомобила.

откъде на къде ще го спират от движение- автомобил се спира от движение по техннически причини- може водача да не е направил нарушение, но колата да не отговаря на изискванията за движение по пътищата и се вдига на трупчета до отстраняване на неизправността. После- нормално на канала, но...

какви са тия канали, проверки на номера... при положение че не е конастатирана техническа нередност

пълен абсурд


Потребителски аватар
freestyler911
Мнения: 2609
Регистриран на: Съб 29 мар 2008 14:20
Автомобил: VW polo
Двигател: AEX 1996
Местоположение: София

Re: Отнета шофьорска книжка- спират колата от движение.

Мнениеот freestyler911 » Пон 05 ное 2012 16:12


Абсурд абсурд ... ама иначе си стоиш спрян!


wolff1
Мнения: 467
Регистриран на: Чет 03 мар 2011 23:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: plovdiv

Re: Отнета шофьорска книжка- спират колата от движение.

Мнениеот wolff1 » Вто 06 ное 2012 2:11


freestyler911 написа:Абсурд абсурд ... ама иначе си стоиш спрян!

защo чакахте 40 дни?


Потребителски аватар
freestyler911
Мнения: 2609
Регистриран на: Съб 29 мар 2008 14:20
Автомобил: VW polo
Двигател: AEX 1996
Местоположение: София

Re: Отнета шофьорска книжка- спират колата от движение.

Мнениеот freestyler911 » Вто 06 ное 2012 9:26


Защото дори след 40 дни пак те питат има ли постановление, мина ли месец от акта...

Освен това колата още е спряна и не е в движение поради куп неуредици които нямат общо със КАТ...

Бил е изгубен малкия талон, изваден дубликат, после намерен , и така на полицаите колегата е дал малкия талон който се води изгубен ...

Освен това големия талон е изгубен, колата е на друга фирма която ни я отдава под наем , управителя няма пълномощно... Нямаме бележка за платен данък, караме с ксерокопие на полицата за застраховката, а трябвало оригинал......

В момента уж водят разследване и не се знае ...


Потребителски аватар
Asko VW
Мнения: 818
Регистриран на: Вто 29 ное 2011 14:04
Автомобил: VW Passat-B6 Variant
Двигател: 2-0 TDI BMP 2006
Местоположение: Sofia

Re: Отнета шофьорска книжка- спират колата от движение.

Мнениеот Asko VW » Вто 06 ное 2012 10:02


Здравей колега, да питам и аз нещо, ако можеш/имаш желание да ми отговориш :
freestyler911 написа:1.Пишат акта и спират колата от движение
- акт за собственика на автомобила (в случая фирмата Х), че е допуснал управлението й от водач в нетрезво състояние ли? И ако да в какъв размер е финансовата санкция и колата от тогава ли се води официално спряна от движение?
freestyler911 написа:-Акта , постановлението и решението , ако са излезли, ако не само акта
- Предполагам става въпрос за горните (на собственика), не на водача?
Посоченият в закона срок "до 1 месец", от кога започва да тече, от момента/датата на установяване на нарушението; от датата на съставяне на горният акт или от датата на наказателното постановление? Надявам се не е последното, че те понякога се бавят с месеци.


Потребителски аватар
freestyler911
Мнения: 2609
Регистриран на: Съб 29 мар 2008 14:20
Автомобил: VW polo
Двигател: AEX 1996
Местоположение: София

Re: Отнета шофьорска книжка- спират колата от движение.

Мнениеот freestyler911 » Вто 06 ное 2012 18:52


Желание винаги съм имал да помогна с каквото мога...

Та на въпроса.

Спирането от движение на автомобила е санкцията за собственика на МПС-то че е допуснал управление от употребил алкохол...

30-те дни са от акта до колкото ми обясниха в КАТ....

Паричното е около 10-15 лева по таксички за пускане в движение, а не наказание. За собственика няма акт... само губи колата за 1 месец...



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 15 госта