Нова наредба за легналите полицаи, моля за съдействие

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Потребителски аватар
doktora
Мнения: 813
Регистриран на: Нед 27 фев 2005 18:04
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: гр.Лясковец,обл.В.Търново, PASSAT B4, COMBI,1.8Mi, ADZ , 94г, LPG BRC
Контакти:

Нова наредба за легналите полицаи, моля за съдействие

Мнениеот doktora » Чет 29 авг 2013 16:49


Здравейте Колеги!

Във връзка с поставените в цялата страна нерегламентирани, противозаконни и агресивни за нашите автомобили средтсва за ограничаване на скоростта на движение тип "Легнали полицаи" , от които предполагам на много от вас ви е дошло до гуша, искам да ви удведомя за следното:

Има влязла в сила НАРЕДБА № РД-02-20-10 от 5 юли 2012 г., за условията за изграждане или монтиране върху платното за движение на изкуствени неравности и на други средства за ограничаване на скоростта на движение и изискванията към тях.Наредбата е публикувана в ДВ, бр. 56 от 24.07.2012 г.

В тази наредба са описани условията и изискванията на които трябва да отговарят средствата за ограничаване на скоростта. В приложение номер 2 към тази наредба са приложени подробни чертежи с размери и данни за всеки един вид средство за ограничаване на скоростта.

Според преходните и заключителни разпоредби на тази наредба, цитирам -
"§ 3. (1) Съществуващите изкуствени неравности и другите средства за ограничаване на скоростта на движението се привеждат в съответствие с изискванията на тази наредба по реда на чл. 151 ЗУТ в срок три години от влизането й в сила.
(2) Съществуващите изкуствени неравности и другите средства за ограничаване на скоростта на движението, които не могат да бъдат приведени в съответствие с изискванията на тази наредба, се отстраняват в срок до една година от влизането в сила на наредбата"

Във връзка с горецитираното, искам да ви помоля за съдействие за изготвянето на жалба/и към съответните контролни органи, които са, цитирам:
"§ 4. Контролът по изпълнение на наредбата се възлага на службите за контрол по спазване на правилата за движение, определени от министъра на вътрешните работи, и на Дирекцията за национален строителен контрол в рамките на тяхната компетентност."

Ще разчитам на компетентно съдействие от вас Колеги за изготвяне на жалба, за да може след това който иска да я дава и разпостранява на познати, колеги, приятели и т.н.
Много от общините в страната, за разлика от община Варна, все още се ослушват и не предприемат никакви действия за премахване на многото противозаконни легнали полицаи по пътищата.

Наредбата може да я изтеглите от тук ---> https://www.dropbox.com/s/qosuv46t73e7w4u/Naredba.doc
Моля направете си труда да я прочетете - не е толкова голяма, само 6 страници текст, а останалото са чертежи към приложенията.




StrEagle
Мнения: 792
Регистриран на: Вто 19 юли 2011 13:11
Автомобил: Polo 6C
Двигател: DAJA
Местоположение: София

Re: Нова наредба за легналите полицаи, моля за съдействие

Мнениеот StrEagle » Чет 29 авг 2013 17:42


Браво колега! :bowdown

Обаче наскоро почнаха да слагат легнали полицаи наляво и надясно от новия вид - широките.
Моя личен проблем с тях, е че ги слагат на улици и булеварди с повече от едно платно в посока, където според мен трябва да направят надлези, както на булеварда в Младост!

В последните месеци се навъдиха 7 нови в Младост и 1 нов в Дружба. Само да ми падне тоя дето ги е наредил.. :newsm66


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13422
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Нова наредба за легналите полицаи, моля за съдействие

Мнениеот kris11 » Чет 29 авг 2013 20:00


doktora написа:Много от общините в страната, за разлика от община Варна, все още се ослушват и не предприемат никакви действия за премахване на многото противозаконни легнали полицаи по пътищата.

AAA..е така. Не са отстранени всички. Пр. На 8 ми приморски полк има 2 на прословутото място на убийството на Лора. При пътуване в посока центъра видимост за пешеходец никаква , ама грам никаква , ако сте в лявата лента. Дърветата са с дебелина на короната над 60-80 см. На по 50-60 м в 2 те посоки има светофари , за какво е тази ненужна пътека?. От светофара на Кракра към ул Дякович стои пътеката - чудно как от срещуположната страна я махнаха , а тая я забравиха. По пътя покрай Каменар стоят 2 асфалтови или бетонни без маркировка /20 см дълги и 15 високи/.В с. Здравец в ляво към старата църква стои 1 като описаната пак без грам маркировка.
Трябва ли да ходя с кирката вечер ???
Да съдя общинските помияри има ли смисъл?


renault_19
Мнения: 294
Регистриран на: Нед 07 окт 2012 9:36
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: sofia

Re: Нова наредба за легналите полицаи, моля за съдействие

Мнениеот renault_19 » Пет 30 авг 2013 8:37


Не мога да ви разбера колеги какъв ви е проблема с гърбиците?
Аз рядко си позволявам градско да карам с повече от 60 и всичко ме изпреварва от всякъде.Като има пътека на трилентов булевард как да пресече човек?Споменахте Дружба ,та преди въпросната пътека някой мъчил ли се е да пресича шесте ленти ,въпреки че булеварда не е натоварен.
Нито ми се е разбила колата,нито ми се е вдигнал разхода, нито съм закъснял за някъде от тия гърбици нито нищо.Пробвал съм да карам с 80 вместо с 60 до работа и пристигам 1-2 минути по-рано. Не мога да разбера как маса народ не се научи че от юркане в града се пестят по 1-2 минути и то не винаги.


myrshavija
Мнения: 5553
Регистриран на: Вто 05 апр 2005 6:45
Автомобил:
Двигател:

Re: Нова наредба за легналите полицаи, моля за съдействие

Мнениеот myrshavija » Пет 30 авг 2013 8:44


renault_19 написа:Не мога да ви разбера колеги какъв ви е проблема с гърбиците? ...
Моят проблем е, че голяма част от тях са прекалено високи и скорост от 5км/ч е прекалено висока за да мога да премина през тях без да издрънчи нещо отдолу. Колата ми не е по-ниска от нормалното за модела. Другият ми проблем е, че много от тях са "с ръб" и колата подскача при качването и слиза със засилка все едно от бордюр. А основният ми проблем(от който произлизат двате предни) е, че се правят на око и контрол НЯМА.


Потребителски аватар
doktora
Мнения: 813
Регистриран на: Нед 27 фев 2005 18:04
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: гр.Лясковец,обл.В.Търново, PASSAT B4, COMBI,1.8Mi, ADZ , 94г, LPG BRC
Контакти:

Re: Нова наредба за легналите полицаи, моля за съдействие

Мнениеот doktora » Пет 30 авг 2013 8:51


Община Варна явно не е премахнала всички легнали полицаи, но поне е започнала този процес, за разлика от другите общини. Колега kris11, какъв вид/тип не са премахнати - асфалтови или тези дето се "коват" към асфалта?
И между другото Колега kris11 , не е необходимо да съдиш/съдим общинските помиари, а да подадем сигнал/жалби към контролните органи, които да се заемат с проверката, издаването на предписания и заповеди към общините. Поради тази причина се обръщам към всички вас за съдействие за изготвяне на точни, издържани от към текст образци на жалбите, които който желае да подаде към всяка районна РДНСК и КАТ.
И във връзка със следния текст в наредбата, цитирам - "§ 3. (1) Съществуващите изкуствени неравности и другите средства за ограничаване на скоростта на движението се привеждат в съответствие с изискванията на тази наредба по реда на чл. 151 ЗУТ в срок три години от влизането й в сила."
Та въъ връзка с по горното, бих искал да обсъдим, помислим и преценим кои са тези изкуствени средства за ограничаване на скоростта които могат да се приведат в съответствие с изискванията, защото това ми се струва нещо като вратичка, нещо за което общините могат да се хванат като причина за непремахването на легналите полицаи?!
Кой вид легнали полицаи според вас могат да попаднат в тази точка? Според мен това са единствено асфвалтовите съоръжения, които наистина могат да бъдат преправени по някакъв начин.


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13422
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Нова наредба за легналите полицаи, моля за съдействие

Мнениеот kris11 » Пет 30 авг 2013 9:08


за 2 те, за които писах в града са ковани / гумени/ , а втората на 8 ми Приморски полк е асалтова и широка.
В 2 те села за тесни и доста високи без грам маркировка.
Относно :
renault_19 написа:
Не мога да ви разбера колеги какъв ви е проблема с гърбиците? ...

Има закон - държавата / общините да си го спазват !!
Ако аз постaвя примерно скоба или гърбица ще дойдат поне 20 полицая , а държавата не и пука,кметовете хич.

Последна промяна от kris11 на Съб 31 авг 2013 18:33, променено общо 4 пъти.


Потребителски аватар
doktora
Мнения: 813
Регистриран на: Нед 27 фев 2005 18:04
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: гр.Лясковец,обл.В.Търново, PASSAT B4, COMBI,1.8Mi, ADZ , 94г, LPG BRC
Контакти:

Re: Нова наредба за легналите полицаи, моля за съдействие

Мнениеот doktora » Пет 30 авг 2013 9:13


Колега renault_19 , аз не съм против този вид съоръжения за ограничаване на скоростта, напротив - нека да ги има където е необходимо, но и нека да са по-човешки и да отговарят на закона. Аз живея в гр.Лясковец, обл.В.Търново и те каня да ми дойдеш на гости, но преди това ще те помоля да минеш 2-3 пъти по централната улица на града . Преди да сториш това, имай в предвид следното - преди 2 години асфалтираха и ремонтираха централната улица на града, улицата стана перфектна, а шофирането по нея стана удоволствие, но ... но в един момент общината реши да изсере едно голямо ако върху всичко това( извинявам се за израза ) , като постави на почти всеки 50 метра, страшно агресивни за автомобилите легнали полицаи. За да си представиш колко са агресивни ще ти ги опиша - високи са най-малко 15см. и са широки едва 20см. и за да минеш през тях без последствия за окачването на автомобила, е необходимо преди това почти да спреш! Поради тази причина вече избягвам централната улица и се принуждавам да минавм по малки улички, които въпреки че са тесни и осеяни с дупки ми се струват прекрасни, срванение с новоремонтираната централна улица.


renault_19
Мнения: 294
Регистриран на: Нед 07 окт 2012 9:36
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: sofia

Re: Нова наредба за легналите полицаи, моля за съдействие

Мнениеот renault_19 » Пет 30 авг 2013 9:28


Да няма съоражения е едно, а да са калпаво направени е друго. Спецяло в София доста направиха и не са чак толкова агресивни. С реното мога да си мина и с 50 без да намаля нищо не се удря,е разбира се ако през всеки минавам така няма да изкара много колата.
Иначе и аз съм 100% за да има норми за тези неща,височина максимална, и всичко както си трябва да се изграждат качествено и по норма.
Иначе решение за ограничаване на скоростта не знам, глоби не помагат, катастрофи не помагат, повечето глупаци като се нашият някъде и оцелеят си казват,а то не било страшно и дай пак газ.Такива какво да ги правиш освен физически да ги ограничиш.Другото е да редят павета и да мажат маркировка като ги хванат да карат със 100 в населено място,ама не се прави.
Предполагам колегата от Лясковец е бил свидетел на ремонтираната централна улица в града как местните как да ги нарека примерно младежи с неизживяно детство въртят стари бмв-та със 100тина кмч.Това го има навсякъде.
И според мен е по-добре законотворците ни да измислят нещо за запор на имущество и банкови сметки и да купят камери вместо да наливат асфалт на бабуни, но сега това са измислили.


Потребителски аватар
Asko VW
Мнения: 815
Регистриран на: Вто 29 ное 2011 14:04
Автомобил: VW Passat-B6 Variant
Двигател: 2-0 TDI BMP 2006
Местоположение: Sofia

Re: Нова наредба за легналите полицаи, моля за съдействие

Мнениеот Asko VW » Пет 30 авг 2013 9:37


Аз с правилно изпълнените и обозначени (вкл. боядисани) изкуствени неравности проблем нямам, особено с тези новите, които ги водят "повдигната пешеходна пътека", проблема ми е с тези дето са колкото широки толкова и високи (както казва един приятел - тип бордюр :icon_lol ), тия неща и с 5-10 км/ч да минеш колата пак подскача яко, имал съм случаи на първа без газ (с дизел съм) и пак колата на слизане се изтърсава сякаш съм я пуснал от високо. Отделно, че 98% от тях не са боядисани и вечерно време (особено ако е мокро) са практически незабележими преди да е станало късно, в добавка ако липсва знак и не си минавал от там (за да ги знаеш), така може да се изтресеш, че да потрошиш и колата и кръста си.


Потребителски аватар
xploda
Мнения: 1644
Регистриран на: Нед 14 окт 2007 13:38
Автомобил: Civic
Двигател:
Местоположение: София

Re: Нова наредба за легналите полицаи, моля за съдействие

Мнениеот xploda » Пет 30 авг 2013 12:11


В крайна сметка къде да подаваме жалбите?


Потребителски аватар
ivanovkbg
Мнения: 850
Регистриран на: Вто 27 мар 2012 12:43
Автомобил: Passat B6
Двигател: BKP 2007 4Motion
Местоположение: София

Re: Нова наредба за легналите полицаи, моля за съдействие

Мнениеот ivanovkbg » Пет 30 авг 2013 12:15


Нека да споделя и аз какво е положението в Карнобат. На главната улица(Москва) сложиха 2 легнали полицаи. Единият е точно на едно кръстовище и може да се заобикаля, като се навлиза в другите две улици от кръстовището— лично за мен това е проблем, тъй като може да доведе до ПТП. А, и този полицай не отговаря много на наредбите — не е много висок, но е тесен.
Вторият легнал полицай, е сравнително по-висок, отново тесен и за капак е сложен на завой. За жителите на града, това, че е на завой не е кой знае какъв проблем, но за хората, които минават за първи път през града или просто не знаят  този легнал полицай е проблем и често води до щети, най-вече материални, за щастие...

Освен всичко това, тези изкуствени неравности не са сигнализирани с маркировка...

Лично аз смятам, че този на завоя трябва да се премахне, тъй като не веднъж съм ставал свидетел как коли си оставят броните, пукат картери и т.н...

Същото е и положението с останалите 3 легнали полицаи в града(ул. Сергей Киров) — височки са и сравнително тесни, също така липсва и маркировка!

Иначе виждам, че в по-големите градове, легналите полицаи вече отговарят на наредбата — говоря за Айтос и Бургас.

Последна промяна от ivanovkbg на Пон 02 сеп 2013 7:07, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
doktora
Мнения: 813
Регистриран на: Нед 27 фев 2005 18:04
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: гр.Лясковец,обл.В.Търново, PASSAT B4, COMBI,1.8Mi, ADZ , 94г, LPG BRC
Контакти:

Re: Нова наредба за легналите полицаи, моля за съдействие

Мнениеот doktora » Пет 30 авг 2013 12:47


xploda написа:В крайна сметка къде да подаваме жалбите?


В Районната дирекция за национален строителен контрол и в КАТ!

За КАТ не съм на 100% убеден, в смисъл че аз така го изтълкувах --> "Контролът по изпълнение на наредбата се възлага на службите за контрол по спазване на правилата за движение ... "


Дайте преди това да измислим някакъв образец на жалба?!


П.П. Според Глава 5 , от Закона за движение по пътищата, става ясно че службите за контрол по спазване на правилата за движение, всъщност това са КАТ, т.е. със сигурност вторият контролиращ орган към който трябва да подаваме жалби е КАТ.
И ето едно от задълженията на КАТ, според Глава 5 , от Закона за движение по пътищата, чл.165, ал.(1), т.3, цитирам - "следят за състоянието на пътя и пътните принадлежности и издават писмени предупреждения, сигнални писма или разпореждания до собствениците или до
администрацията, управляваща пътя, и до фирмата, поддържаща пътния участък, за
отстраняване на установени неизправности по тях"


Потребителски аватар
doktora
Мнения: 813
Регистриран на: Нед 27 фев 2005 18:04
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: гр.Лясковец,обл.В.Търново, PASSAT B4, COMBI,1.8Mi, ADZ , 94г, LPG BRC
Контакти:

Re: Нова наредба за легналите полицаи, моля за съдействие

Мнениеот doktora » Пет 30 авг 2013 14:11


Колеги, а това е другото по бързо и сигурно средство за разрешаване на проблема с легналите полицаи - без жалби, без ходене по институции, без нерви ... достатъчно е само да посетим общината с това чудо :mhihi :mhihi :mhihi :mrgreen

Изображение


StrEagle
Мнения: 792
Регистриран на: Вто 19 юли 2011 13:11
Автомобил: Polo 6C
Двигател: DAJA
Местоположение: София

Re: Нова наредба за легналите полицаи, моля за съдействие

Мнениеот StrEagle » Пет 30 авг 2013 15:03


да да, само че една минута с това струва колкото нова Дачия Логан..



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 15 госта