Данък МПС

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Данък МПС

Мнениеот 777 » Сря 29 юли 2015 15:02


Интересуват ме някои нюанси на тема данък. Например данъкът към колата ли се "води" или на актуалния собственик? Примерно ако собствеността се смени на 1.07, новият собственик трябва ли да плати цялата година или само половин (когато колата е негова)? При сделката би трябвало нотариусът да изиска бележка за платен данък, но предполагам може и да не си прави труда. Съответно данъкът за годината може да не е платен и да остане за купувача. Има ли вариант 3г да не е плащан и новият собственик да дължи всичко от миналите години?




Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19141
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Данък МПС

Мнениеот stefan4o » Сря 29 юли 2015 15:14


Не мисля, че при неплащан данък 3 години някой нотариус ще изповяда сделка. Иначе може да си загуби работата. Тая ми Джета като я прехвърляхме при нотариуса в Дупница продавачът си носеше платения данък за 2013г., а това беше през месец Юни, ако помня добре. Да не те подведа, ама когато се продава движима/недвижима собственост ако данъците за текущата година са вече излезли като суми редно е продавачът да си ги плати. Аз съм бил 4 пъти свидетел, от които в 3 бях в ролята на купувач - та си искаха бележката за платения данък нотариусите.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Данък МПС

Мнениеот 777 » Сря 29 юли 2015 15:30


Принципно се иска бележката - ако не нотариуса, може и купувачът да иска да я видя. Но хипотетично, ако не е платен ми е интересно дали новият собственик трябва да плаща за минали години. Ако по договор притежава колата от дата Х, на какво основание биха му искали данък за предната година или дори началото на текущата година. Плащаш данък на движим имот, който притежаваш. Ако не е платен за някаква минала година би трябвало да търсят тогавашния собственик. Това за губенето на работата на нотариуса не е много сериозно. Те ги хващат в груби измами и пак минават с мъмрене, че за една бележка ще му търсят сметка...


Потребителски аватар
mrpetrov
Мнения: 415
Регистриран на: Чет 22 авг 2013 15:28
Автомобил: 1997 Passat B5
Двигател: 1.6 AHL
Местоположение: ¯\_(ツ)_/¯

Re: Данък МПС

Мнениеот mrpetrov » Сря 29 юли 2015 15:36


В края на 2013-та продадох старата Вектра - нотариуса поиска бележка от общината, местни данъци и такси, че за автомобил с регистрационен номер еди кой си няма задължения. За бележката платих 5 лв. След като изчистих всички задължения за колата.
Много ми е интересно как е станала тая сделка, че да има някакви стари задължения по автомобил, предмет на договор за покупко-продажба.


Salvatore
Мнения: 140
Регистриран на: Пет 03 юли 2015 23:37
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Данък МПС

Мнениеот Salvatore » Сря 29 юли 2015 15:44


Няма право да изповядва сделката, ако има неплатени данъчни задължения. Важи за коли, апартаменти...Преди няколко месеца така ми отложиха сделка за имот-заради 5 лева от данъчната декларация. Имах да доплащам 5 лева и ги бях забравил. Сделка за няколко десетки хиляди се отложи заради 5 лева.
Специфичното при данъка МПС е, че може да се плаща на части и ако собственикът е избрал този начин на плащане, този въпрос също трябва да го изчистите.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Данък МПС

Мнениеот 777 » Сря 29 юли 2015 17:23


Добре, но означава ли, че нотариусът трябва да плати парите? Поне преди време се искаше и данъчна оценка на колата - правят я фиктивно в ЗК. Но поне веднъж съм прехвърлял кола без да се дава такава бележка.

Другият интересен въпрос е, представянето на бележка за платен данък за 2015 гарантира ли, че за 2013-14 всичко е платено? Би трябвало данъчните да не допускат "дупки" в годините, но знае ли човек.


Потребителски аватар
kosam@
Мнения: 117
Регистриран на: Вто 08 юли 2008 22:33
Автомобил: Lexus GS-300
Двигател: 2JZ-GE
Местоположение: Salzburg
Контакти:

Re: Данък МПС

Мнениеот kosam@ » Сря 29 юли 2015 20:38


Когато закупиш автомобила,и като отидеш в общината да я регистрираш ти начисляват данъка от датата на закупуване или регистриране в общината, не знам точно, до края на годината. Не плащаш задълженията на стария собственик.


Потребителски аватар
Traytor
Мнения: 1657
Регистриран на: Пон 24 авг 2009 3:09
Автомобил: Audi A4 B6 Avant Quattro
Двигател: AKE 2004
Местоположение: София

Re: Данък МПС

Мнениеот Traytor » Сря 29 юли 2015 21:16


При продаване на кола се отива при нотариус със бележка за платен данък до датата на продажбата(да оказа се че може да не плащаш за цялата година, просто казваш на лелката в данъчното) и това е. Данъка се води на собственика. Няма как да стане да си зачислиш колата в данъчното ако миналия собственик не е платил дължимото! Карат те или да го намериш да си плати или ти казват да изчакаш докато те го намерят с писма и прочие. Така че нотариуса и да не погледне никой няма да го търси него, в данъчното ги интересува към тях всичко да е платено и това е.


Salvatore
Мнения: 140
Регистриран на: Пет 03 юли 2015 23:37
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Данък МПС

Мнениеот Salvatore » Пет 31 юли 2015 8:46


Да изясним малко нещата, да няма объркване.
Има един местен данък, който се дължи всяка година от данъчно задълженото лице. Не следва колата, а е по данъчната партида на лицето. Това позволяваше да има коли, дето са минали през КАТ, но не са се появили в данъчното, което положение изчезна от тази година.Ако сега си я купиш, КАТ подава автомтично данни.
Та, този данък трябва да е платен към момента на сключване на сделката пред нотариуса.

Освен него има един едкократен данък при сключване на самата сделка, който се плаща чрез нотариуса. Издават разписка, че са превели сумата по сметка на съответната служба МДТ по адрес на КУПУВАЧА. Това нещо се пази, защото иначе няма как да се удостовери плащането на този данък и после купувачът ще трябва да го плати пак.

Третото са вече разходите за нотариуса и оценката...оценката в взимат с едно обаждане по телефона, нищо специално няма, но ако по друг повод сте си вадили оценка от застрахователя и той е издал документ на хартия за това в последните 6 месеца, може да ползвате нея.


Калоян Кирилов
Мнения: 1713
Регистриран на: Пон 12 фев 2007 21:27
Автомобил: Suzuki Marauder 800 Opel Astra G
Двигател:
Местоположение: Стара Загора

Re: Данък МПС

Мнениеот Калоян Кирилов » Пон 11 яну 2016 20:57


Значи сега аз, ако си продам колата кой ще и плаща данъка и от кога до кога като сме 11 януари?


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6151
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Данък МПС

Мнениеот ktamen » Пон 11 яну 2016 21:52


В нашата логична държава и двамата ще го платите.
Преди два месеца купих един голф с платен данък за тази година. След месец го бракувах. Отидох в общината да го отчисля и ме накараха да платя 5лв за този един месец.
В интерес на истината, като възразих, че вече данъка е платен ми предложиха с всички документи да обикалям по канцелариите и да доказвам, че баба ми е нямала тепавица.
Предпочетох да дам 5лв и да не се занимавам с глупости.


virus_2005
Мнения: 256
Регистриран на: Чет 04 яну 2007 22:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Данък МПС

Мнениеот virus_2005 » Пон 11 яну 2016 23:07


Чл. 58. (3) При прехвърляне на собствеността на превозното средство новият собственик не заплаща данъка, ако предишният собственик го е платил за времето до края на календарната година.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6151
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Данък МПС

Мнениеот ktamen » Пон 11 яну 2016 23:46


В нормалните държави тези членове и алинеи може и да значат нещо........
Ама двете бележки са си тук при мен да им се радвам :bowdown


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Данък МПС

Мнениеот 777 » Вто 12 яну 2016 11:57


Калоян Кирилов написа:Значи сега аз, ако си продам колата кой ще и плаща данъка и от кога до кога като сме 11 януари?

Ако я продадеш днес (12.01), ще дължиш данък за 12 дни (12/366), а купувачът останалото. Само че ако платиш целият данък за годината, купувачът отива с бележката ти и отмята да не му търсят данък и на него. Т.е. технически може да платиш само от 01.01 до деня на продажбата, но реално хората плащат цялата година или ако е разсрочено само половината. Купувачът почти винаги е облагодетелстван. Би могъл да искаш да ти плати данъка за оставащата част от годината, но знаем как се правят пазарлъци и това е най-малкото, което купувачът ще изклинчи.


Потребителски аватар
Presli82
Мнения: 508
Регистриран на: Чет 04 ное 2010 22:46
Автомобил: Volkswagen Passat b2
Двигател: diesel
Местоположение: Svoge
Контакти:

Re: Данък МПС

Мнениеот Presli82 » Пет 22 апр 2016 12:46


Здравейте.
Отивам в данъчното за данъците за колите и какво се случва: Казват ми че аудито ми е отчислено... Шах с пешката! :mhihi Трябваше да им занеса големия талон за да ми го зачислят наново. Обясниха ми че това не е единичен случай , и че от КАТ постоянно им подавали грешни данни за зачислени и отчислени автомобили. Така че си проверявайте нещата и не се доверявайте на никого.



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 36 госта