Тема за правилника за движение. Дискусии за спорни ситуации

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Потребителски аватар
kossel
Мнения: 1759
Регистриран на: Нед 10 апр 2005 3:39
Автомобил: Fiat Doblo Natural Power
Двигател: 103 коня 1600 16V
Местоположение: София

Тема за правилника за движение. Дискусии за спорни ситуации

Мнениеот kossel » Нед 11 окт 2015 18:46


Тема за правилника за движение. Дискусии за спорни ситуации.
-------------------------------------------------------------

Вчера в дъжда, кола в номер ВР ...., спира рязко след навлизане в кръгово, след пешеходната пътека. Аз бях след нея, спрях на косъм, все още не съм свикнал с 3 тона баничарка. Вероятно спря защото светофара светна жълто. Въпроса ми е има ли право да спира в кръстовище по този начин ? Аз например имам глоба на Соф.Универс. от камера, че съм спрял на жълто след като съм навлязъл в кръстовище и е трябвало да премина, така се разделих с златния си талон.

Друга ситуация:
В кръгово с 3 ленти може ли да се излиза от най-лявата лента като се пресича пътя на другите 2 десни ленти ? Не трябва ли да се престроиш поне в средната лента ?

Взел съм книжка в далечната 1990 декември месец.




Потребителски аватар
drago_tr
Мнения: 2528
Регистриран на: Сря 09 мар 2005 13:28
Автомобил: Passat B5 Audi A4B6
Двигател: AFN AVB
Местоположение: Пловдив, Враца

Re: Тема за правилника за движение. Дискусии за спорни ситуа

Мнениеот drago_tr » Нед 11 окт 2015 19:05


1. Влезнал ли си вече в кръстовището, няма значение какво вече свети светофара, трябва максимално бързо да излезеш. Докато това стане, другите чакат.
2. Може. Като разбира се подадеш сигнал преди това, но той не ти дава предимство.


drmilendd
Мнения: 1115
Регистриран на: Вто 30 авг 2005 23:02
Автомобил: Opel Vectra
Двигател: 22ZE 2009
Местоположение: София
Контакти:

Re: Тема за правилника за движение. Дискусии за спорни ситуа

Мнениеот drmilendd » Нед 11 окт 2015 20:06


движа се по път, който пресича главен път. Главния път има основно платно и локални платна. искам да завия наляво по локалното на главния път. На светофара имам три ленти, една само наляво и две направо. В коя лента трябва да се престроя, ако от лентата за ляв завой не мога да завия на ляво в локалното без да навляза в лентата за на направо /така е направен острова, който отделя локалното, че лявата лента свършва преди да стигна до локалното/. При завой от лявата лента трябва да навляза в средната лента за да влеза в локалното /клаксони/, а при завой от средната трябва да намаля за да вляза в локалното /клаксони/.


Потребителски аватар
polovera_9n3
Мнения: 1916
Регистриран на: Съб 17 авг 2013 22:39
Автомобил: VW POLO TDI
Двигател: BNM 2007
Местоположение: Кърджали

Re: Тема за правилника за движение. Дискусии за спорни ситуа

Мнениеот polovera_9n3 » Чет 15 окт 2015 23:45


Кое е правилно? Аз смятам и знам, че при правене на ляв завой от 2 автомобила не трябва да има конфликтна точка- следователно- синьото. Но тук пълно идиоти дето твърдят обратното- червените стрелки. Сори за детската рисунка, ама от мене на компа толкова :mhihi
Прикачени файлове
vapros.png


Потребителски аватар
kossel
Мнения: 1759
Регистриран на: Нед 10 апр 2005 3:39
Автомобил: Fiat Doblo Natural Power
Двигател: 103 коня 1600 16V
Местоположение: София

Re: Тема за правилника за движение. Дискусии за спорни ситуа

Мнениеот kossel » Пет 16 окт 2015 5:48


Когато ме учеха на правилника - червените стрелки бяха правилни ...


Потребителски аватар
Каспър
Мнения: 2217
Регистриран на: Съб 03 ное 2007 0:11
Автомобил: Insignia A Sports Tourer 2014 4x4
Двигател: A20NHT Turbo 250 HP
Местоположение: София

Re: Тема за правилника за движение. Дискусии за спорни ситуа

Мнениеот Каспър » Пет 16 окт 2015 7:05


kossel написа:Тема за правилника за движение. Дискусии за спорни ситуации.
------------------------------------------------------------
Друга ситуация:
В кръгово с 3 ленти може ли да се излиза от най-лявата лента като се пресича пътя на другите 2 десни ленти ? Не трябва ли да се престроиш поне в средната лента?

Когато излизаш от първия изход още с влизането взимаш най-външната или средната лента. Когато излизаш от втори или трети изход взимаш средната лента. Когато ще въртиш в кръговото или ще излизаш от далечен изход взимаш най-вътрешната лента и приближавайки изхода се престрояваш към средната или външната лента за да напуснеш кръговото. Това с навлизането във вътрешната лента и сечене на другите две за да излезнеш на първия или втория изход е тотална простотия. Българина масово незнае как се влиза, кара и излиза от кръгово движение, за мигачи вътре в него да не говорим.
drmilendd написа:движа се по път, който пресича главен път. Главния път има основно платно и локални платна. искам да завия наляво по локалното на главния път. На светофара имам три ленти, една само наляво и две направо. В коя лента трябва да се престроя, ако от лентата за ляв завой не мога да завия на ляво в локалното без да навляза в лентата за на направо /така е направен острова, който отделя локалното, че лявата лента свършва преди да стигна до локалното/. При завой от лявата лента трябва да навляза в средната лента за да влеза в локалното /клаксони/, а при завой от средната трябва да намаля за да вляза в локалното /клаксони/.

В тази ситуация изпадат автомобилите които се движат по бул.Гешов и искат да завият наляво на кръстовището с бул.Цар Борис за да влезнат в локалното на булеварда посока Княжево. Ако става въпрос за там, аз си мисля че за да е направено така значи въобще от там нямаш право да влизаш в локалното на булеварда.


Потребителски аватар
zografski
Мнения: 2589
Регистриран на: Сря 25 мар 2009 18:10
Автомобил: Golf IV V6 4Motion
Двигател: AUE 2001
Местоположение: Sofia

Re: Тема за правилника за движение. Дискусии за спорни ситуа

Мнениеот zografski » Пет 16 окт 2015 8:59


kossel написа:Когато ме учеха на правилника - червените стрелки бяха правилни ...

И мен така !!! И мен са ме учили, че е както са червените, сега не знам как ги учат... То сега ако караме изпит, съм сиг че 99% ще сме скъсани на листовките :mhihi


Потребителски аватар
DaDiablo
Мнения: 676
Регистриран на: Пет 22 фев 2013 22:50
Автомобил: Passat
Двигател:

Re: Тема за правилника за движение. Дискусии за спорни ситуа

Мнениеот DaDiablo » Пет 16 окт 2015 9:12


Каспър написа:
drmilendd написа:движа се по път, който пресича главен път. Главния път има основно платно и локални платна. искам да завия наляво по локалното на главния път. На светофара имам три ленти, една само наляво и две направо. В коя лента трябва да се престроя, ако от лентата за ляв завой не мога да завия на ляво в локалното без да навляза в лентата за на направо /така е направен острова, който отделя локалното, че лявата лента свършва преди да стигна до локалното/. При завой от лявата лента трябва да навляза в средната лента за да влеза в локалното /клаксони/, а при завой от средната трябва да намаля за да вляза в локалното /клаксони/.

В тази ситуация изпадат автомобилите които се движат по бул.Гешов и искат да завият наляво на кръстовището с бул.Цар Борис за да влезнат в локалното на булеварда посока Княжево. Ако става въпрос за там, аз си мисля че за да е направено така значи въобще от там нямаш право да влизаш в локалното на булеварда.

От Гешов нямаш право да влизаш в локалното на Борис. Позволеното включване в локалното, специално на Борис, става от няколко места само. Което прави тарикатите избягващи задръстванията толкова опасни.


Потребителски аватар
Spas
Модератор
Модератор
Мнения: 3690
Регистриран на: Нед 09 сеп 2007 11:51
Автомобил: VW Golf 2
Двигател: 1800 RP
Местоположение: София

Re: Тема за правилника за движение. Дискусии за спорни ситуа

Мнениеот Spas » Пет 16 окт 2015 9:44


И червените и сините стрелки може да са правилни или грешни, много важно е какви знаци има на кръстовицето :Mr Green Fun


iliikata911
Мнения: 28
Регистриран на: Пет 06 юни 2014 11:25
Автомобил:
Двигател:

Re: Тема за правилника за движение. Дискусии за спорни ситуа

Мнениеот iliikata911 » Пет 16 окт 2015 10:13


И аз точно за Гешов се сетих с тоя пример. Ами средна лента трябва, защото от лявата наистина следват клаксони, конфликнтни точки и т.н. Иначе, не знам защо е забранен левия по локалното според колегата по-горе. Няма син кръгъл знак с указана задължително направо посока.


Потребителски аватар
calm
Мнения: 979
Регистриран на: Пет 28 дек 2007 0:17
Автомобил: VW PASSAT B5
Двигател: 1.8T
Местоположение: София
Контакти:

Re: Тема за правилника за движение. Дискусии за спорни ситуа

Мнениеот calm » Пет 16 окт 2015 10:15


Там лентата за ляв завой е за завой по Борис. Двете ленти за "на право" указват посоката за първото кръстовище, т.е. на самия булевард. Второто кръстовище се явява
Гешов и локалното. Лявата права лента се използва за завой на ляво в локалното, или за движение на право. Няма забранителни или задължителни знаци, които да не позволяват тази маневра. От лентата за завой на ляво преди Борис не може да се влезне в локалното, тъй като след първото кръстовище остават две ленти за движение, от които поне една трябва да бъде пресечена, а престрояване в кръстовище е забранено. След като е направен завоя по Борис не е разрешено включване в локалното(поради същата причина, има и знак за движение на ляво и на право). Това важи и за следващото кръстовище, на Мъглен. Трябва да се търси друго решение. Но от Гешов в локалното в посока Княжево се влиза от лявата лента за движение на право.


Потребителски аватар
ivo_555
Мнения: 1913
Регистриран на: Чет 21 яну 2010 11:16
Автомобил:
Двигател:

Re: Тема за правилника за движение. Дискусии за спорни ситуа

Мнениеот ivo_555 » Пет 16 окт 2015 12:38


polovera_9n3 написа:Кое е правилно? Аз смятам и знам, че при правене на ляв завой от 2 автомобила не трябва да има конфликтна точка- следователно- синьото. Но тук пълно идиоти дето твърдят обратното- червените стрелки. Сори за детската рисунка, ама от мене на компа толкова :mhihi


Това е много интересна ситуация, и тук в Ямбол си имаме едно такова, ама съвсем същото кръстовище, като най честия случай е там да се прави ляв завой, съответно отсрещния прави обратен! Мен на правилника ме учиха в далечната 1997г. и ако трябва да съм честен, не си спомням конкретно за такава ситуация какво са ме учили, но някак си няма логика при два срещуположни обратни завоя да има конфликтна ситуация! По тази логика и левите завой ли трябва да ги правим така? Какво пък правим ако както казах, единия прави ляв, а другия обратен завой?

п.п. По актуалните правила, при завой не трябвали да се навезе в най-близката лента по най краткия път съответно?


Потребителски аватар
lent
Мнения: 481
Регистриран на: Пон 28 юни 2010 9:30
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Стара Загора

Re: Тема за правилника за движение. Дискусии за спорни ситуа

Мнениеот lent » Пет 16 окт 2015 13:10


polovera_9n3 написа:Кое е правилно? Аз смятам и знам, че при правене на ляв завой от 2 автомобила не трябва да има конфликтна точка- следователно- синьото. Но тук пълно идиоти дето твърдят обратното- червените стрелки. Сори за детската рисунка, ама от мене на компа толкова :mhihi


Таз схема дето си я качил е меко казано неясна - тази страничната улица каква е - еднопосочнаи в каква посока,двупосочна или ... ит.н.,както спомена един колега по-нагоре - какви знаци има на кръстовището?Защото тези подробности определят много неща!!!


Потребителски аватар
polovera_9n3
Мнения: 1916
Регистриран на: Съб 17 авг 2013 22:39
Автомобил: VW POLO TDI
Двигател: BNM 2007
Местоположение: Кърджали

Re: Тема за правилника за движение. Дискусии за спорни ситуа

Мнениеот polovera_9n3 » Пет 16 окт 2015 18:29


Отбивката е двупосочна и на излизане от нея има знак стоп.


Потребителски аватар
fox_vt
Мнения: 2788
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 18:22
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: AHU 97
Местоположение: Велико Търново

Re: Тема за правилника за движение. Дискусии за спорни ситуа

Мнениеот fox_vt » Пет 16 окт 2015 21:11


Към автора -какво е това кръгово със светофар :eek Иначе по втория въпрос може ама трябва или да си нахален и най важното бърз или връткаш още едно кръгче.Аз на едно кръгово при нас с четири входни платна но с 3 ленти в него типично българска простотия,влизам винаги в най лявата лента и тръгвам доста преди другите и не ми пречи да се престроя най вдясно за първия изход :mhihi Разбира се невинаги става номера.Иначе на друго кръгово с две платна аз съм във външното до мен има кола във вътрешното.Аз обаче искам да изляза на втория изход а оня папагал на първия и има наглостта да ми свири :screwy Да се чувствам аз виновен че не съм излязъл на първия изход щото съм външен а той най отвътре иска да излезе на първия :dummy



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 7 госта