Пререгистрация без промяна на собственика - общински данък

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Потребителски аватар
dmt_alpha
Мнения: 62
Регистриран на: Съб 12 мар 2016 15:48
Автомобил:
Двигател:

Пререгистрация без промяна на собственика - общински данък

Мнениеот dmt_alpha » Съб 12 мар 2016 16:03


Привет,

Чета форума отдава и да похваля всички участващи - доста главоболия съм си спестил благодарение на wvclub. Но сега съм в ситуация, за която не успях да намеря информация и намерих повод да се регистрирам и сам да пусна пост. :)

Казусът ми е следният - смених си постоянното гражданство (и с него и шофьорската книжка), та ми е на дневен ред да пререгистрирам колата. Доколкото разбрах, трябва само да мина да си платя за новите номера, без да минавам през канал, което е облекчение (ако е вярно). Това, което ме гложди обаче е данъка, защото още не съм го платил в старата община и се чудя дали не е възможно да направя пререгистрацията първо и да речем след месец да платя данъка направо в новата община. Знаете ли дали това е възможно?

По принцип данъка не е голям, но този месец ми се събират вноските гражданска+каско, а миналата есен направо си хвърлих полу-умрелите летни гуми, та и там ще трябват доста пари. Общо-взето гледам да разсроча поне един разход за по-нататък. :biggrin




Потребителски аватар
vucata
Мнения: 3610
Регистриран на: Пон 28 сеп 2009 8:38
Автомобил: Ford Mondeo MK2
Двигател: 1.8TD 2000
Местоположение: Bulgaria- Sofia
Контакти:

Re: Пререгистрация без промяна на собственика - общински данък

Мнениеот vucata » Съб 12 мар 2016 17:49


Канал ще минеш, ако сменяш номерца. За данъка, никой няма да ти го иска в КАТ. Автоматично със смяната на номерата и талоните, данъка ще се пренасочи в новата община предполагам, защото вече системата на КАТ е вързана с тях. А и при положение, че няма да се сменя собственика, би следвало да е така както казвам. Но на първо време не се притеснявай, отивай си в КАТ и си дейсрвай по смяна на номера и талони. Общината може да почака месец, два.


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11923
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Пререгистрация без промяна на собственика - общински данък

Мнениеот К.Одаджийски » Съб 12 мар 2016 19:59


Ако ще сменяваш номерата мисля че задължително ще трябва да минеш на канал. За данъците, не знам как стои въпроса, те ще ти ги пуснат при пререгистрацията в новата община, но какво става с данъците в старата не знам, предполагам си остават да висят.
И последно, не си сменил гражданството, а местожителството предполагам :mrgreen


Потребителски аватар
dmt_alpha
Мнения: 62
Регистриран на: Съб 12 мар 2016 15:48
Автомобил:
Двигател:

Re: Пререгистрация без промяна на собственика - общински данък

Мнениеот dmt_alpha » Съб 12 мар 2016 21:29


Така де, местожителство имах предвид, не знам какво гражданство ме гони :biggrin

Притеснението ми за данъка е от там, че не познавам нито един човек, който да е сменял местожителство и да си е пререгистрирал автомобила. Няколко човека знам, които като мен станаха софиянци, но продължават да си карат със старите номера, но всеки първи се сеща за данъка заради опита от покупко-продажби.


Потребителски аватар
vucata
Мнения: 3610
Регистриран на: Пон 28 сеп 2009 8:38
Автомобил: Ford Mondeo MK2
Двигател: 1.8TD 2000
Местоположение: Bulgaria- Sofia
Контакти:

Re: Пререгистрация без промяна на собственика - общински данък

Мнениеот vucata » Нед 13 мар 2016 12:44


Интересно, на малкия талон са данните от личната карта, според мен ще имат ядове тез хора.


Потребителски аватар
dermeister
Мнения: 805
Регистриран на: Пет 15 сеп 2006 16:51
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Пререгистрация без промяна на собственика - общински данък

Мнениеот dermeister » Пон 14 мар 2016 10:17


До скоро нямаше ядове, ако талонът на колата остане на стария адрес, но от тази година аз имах проблем с винетния стикер за платено паркиране в София. Адресът на талона трябва да е същият като адреса, за който кандидатстваш за паркиране. При мен и двата са в София, но се наложи да сменя талона.


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8308
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Пререгистрация без промяна на собственика - общински данък

Мнениеот Stivi » Пон 14 мар 2016 10:49


Ако смениш общината и номерата на новото място ще ти искат данък за оставащите месеци от календарната година ! Няма никакъв проблем да си караш колата с номерата от другото място,а ако решиш да сменяш го направи в началото на годината за да си платиш само на новия адрес !


Потребителски аватар
mukot
Мнения: 324
Регистриран на: Чет 26 дек 2013 22:28
Автомобил: VW T-roc FL + Honda Civic Sport
Двигател: DXDB - 2023 + eHEV - 2024
Местоположение: София

Re: Пререгистрация без промяна на собственика - общински данък

Мнениеот mukot » Пон 14 мар 2016 21:40


Правил съм такова нещо преди десетина години, затова правя уговорката, че може да има промени.
Проблем със смяната на номерата с новата лична карта няма как да имаш.
Проблем няма да имаш и с плащането на данъка в новата община от тук натам.
Проблема е с отписването на колата от старата община. Обикновено искат договор, че колата е продадена за да я отпишат, а ти нямаш, защото не си я продал, а си е останала твоя. Аз си спомням, че след като обясних казуса в старата община с по твърд тон, че няма как да им плащам и на тях, след като си плащам в новата, се съгласиха и ми я отписаха без специален документ. :flag_bulgaria


Потребителски аватар
dmt_alpha
Мнения: 62
Регистриран на: Съб 12 мар 2016 15:48
Автомобил:
Двигател:

Re: Пререгистрация без промяна на собственика - общински данък

Мнениеот dmt_alpha » Вто 15 мар 2016 23:54


Всичко дотук звучи логично. Утре сутринта мисля да ходя до КАТ да оправя документите. Някаква идея дали ще трябва да нося и бележка за платен данък за 2015 г?


Потребителски аватар
vucata
Мнения: 3610
Регистриран на: Пон 28 сеп 2009 8:38
Автомобил: Ford Mondeo MK2
Двигател: 1.8TD 2000
Местоположение: Bulgaria- Sofia
Контакти:

Re: Пререгистрация без промяна на собственика - общински данък

Мнениеот vucata » Сря 16 мар 2016 7:16


В КАТне.


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8308
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Пререгистрация без промяна на собственика - общински данък

Мнениеот Stivi » Сря 16 мар 2016 8:33


Има златно правило когато си имаш работа с държавната администрация-носиш всички възможни документи които имаш,даже и кръщелното за всеки случай :a045


Потребителски аватар
dermeister
Мнения: 805
Регистриран на: Пет 15 сеп 2006 16:51
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Пререгистрация без промяна на собственика - общински данък

Мнениеот dermeister » Сря 16 мар 2016 9:49


За смяна на адрес от една община в София в друга, не ми трябваше нищо друго освен оригиналните талони и лична карта.
При смяна на собственост вече искат и договори, заверени копия и т.н.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6161
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Пререгистрация без промяна на собственика - общински данък

Мнениеот VWGT » Сря 16 мар 2016 10:22


заради глупостите със зоните в София и аз сменях преди години документи. Преместих се от една Сф община в друга Сф община. Само си подавам документите в новата и доколкото помня автоматично ме отписаха от старата.
Беше така, първо смених ЛК, после документите на колата, после се регнах в общината. Пререгистрацията стана без да съм си платил данъка, който после изрично трябваше да ходя да платя в старата община, защото пък ми искаха бележка заради зоната.


Потребителски аватар
dmt_alpha
Мнения: 62
Регистриран на: Съб 12 мар 2016 15:48
Автомобил:
Двигател:

Re: Пререгистрация без промяна на собственика - общински данък

Мнениеот dmt_alpha » Чет 17 мар 2016 8:29


Минах вчера сутринта през КАТ. Общо-взето само се намръзнах да чакам в студа пред гишетата. В момента връщат хора и твърдят, че нямат регистрационни табели. Интересно стана как на един колега, дошъл 15 минути след мен за регистрация на нов Ситроен, успяха да му дадат номера. Сигурно с това оправдание отпращат само наредилите се за пререгистрация. Служителката на гише ми каза да гледам на сайта за информация кога ще проимат табели- там обаче е пустиня. Писах на имейла за информация на КАТ, но надали ще дочакам отговор.



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 13 госта