Промяна в закона за движение по пътищата,конкретно в чл.105 (тъмните стъкла)

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Fox.Spasov
Мнения: 24
Регистриран на: Пет 23 яну 2015 14:39
Автомобил: Golf MK5
Двигател: BLF 2006

Промяна в закона за движение по пътищата,конкретно в чл.105 (тъмните стъкла)

Мнениеот Fox.Spasov » Чет 24 мар 2016 19:45


Колеги,днес разглеждах предлаганите промени в ЗДвП,по-конкретно в чл.105,които може би са убегнали на повечето от нас покрай шума за гумите,глобите и прочие.Промените са изразени в това ,че вече се ще е регламентирано затъмняването и на задното стъкло на автомобила,което ще е забранено.Също така се въвежда уточнение и в ал.2 и се добавя и още една алинея,която се явява един вид уточнителна.Това е сегашната версия на закона,с последно изменение на 16.02.2016г.:Чл. 105. (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) (1) Забранява се ограничаване на видимостта през челното стъкло и през страничните стъкла на автомобила, осигуряващи видимостта на водача към пътя, както и намаляване на прозрачността им.
(2) Ограничаване на видимостта през стъклата на задните врати на леките автомобили, както и намаляване на прозрачността им, се допуска само при наличие на огледала за виждане назад от двете страни на автомобила.
Това е от проекта,който е минал през правната и транспортни комисии на Народното събрание и е гласуван на първо четене на 24.02.2016г:
§ 5. В чл. 105 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 след думата „челното” се поставя запетая и думата „стъкло” се заменя с думата
„задното”.
2. В ал. 2 след думата „задните” се добавя думата „странични”.
3. Създава се ал. 3:
„(3) Намаляване прозрачността на стъклата по ал. 2 се допуска само в границите на
стойностите, определени в Правило № 43 на Икономическата комисия за Европа на Организацията на
обединените нации.”.
Това е и целият проект http://parliament.bg/bills/43/554-01-162.pdf
Правило 43 - http://www.rta.government.bg/images/Ima ... 43rev1.pdf
Надявам се информацията да е от полза на колегите ,които автомобилите им са със затъмнени стъкла,да няма изненадани после.Не ,че е сигурно дали закона ще влезе в този си вид де,но като гледам как е минало гласуването най-вероятно ще мине.И остава само да видим кога ще влезе в сила.Лично мен не ме устройва,тъкмо се бях навил да затъмнявам задните стъкла :mhihi , сега май няма да го правя :icon_sad




Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Промяна в закона за движение по пътищата,конкретно в чл.105 (тъмните стъкла)

Мнениеот icoico » Чет 24 мар 2016 23:34


Пропуснал си по- важното. Задължителните зимни гуми:

§ 9. В чл. 139, ал. 1 се създава т. 4:
„4. с гуми, предназначени за зимни условия през периода от 1 ноември до 1 април”.


свалянето на регистрационните табели "в предвидените от закона случаи"

§ 15. В чл. 165 се правят следните изменения и допълнения:
2. В ал. 2:
а) в т. 2 след думите „документите по т. 1“ се поставя запетая и се добавят думите „както и да
отнемат табелите с регистрационен номер“;


и служебното прекратяване на регистрация за автомобили без валидна ГО:

в) създават се точки 9 и 10:
10. прекратяват служебно регистрацията на регистрирано пътно превозно средство чрез
отнемане на административното разрешение да участва в пътното движение за определен период.”


Fox.Spasov
Мнения: 24
Регистриран на: Пет 23 яну 2015 14:39
Автомобил: Golf MK5
Двигател: BLF 2006

Re: Промяна в закона за движение по пътищата,конкретно в чл.105 (тъмните стъкла)

Мнениеот Fox.Spasov » Пет 25 мар 2016 0:36


Не мисля,че съм пропуснал по-важното.Не ме разбирай погрешно,това което си постанал също е важно,но на него му се отдели достатъчно време в медийното пространство и мисля,че повечето хора разбраха за какво става дума.Исках да покажа,че има и промяна по този прословут чл.105,който доста хора си го тълкуват както искат и затова стават всякакви недоразумения и пререкания с полицията.Просто въпроса или е убегнал на медиите или за тях не е от първостепенна важност,но аз си мисля ,че засяга голяма част от хората в този форум и като цяло притежателите на автомобили с затъмнени стъкла и за тях това е важно,независимо кой каква част от тях е затъмнил и как.Защото преди нямаше ясно формулиран член ,алинея и каквото и да е за затъмнението на задните стъкла,докато сега ще бъде ясно разписано и е по-добре хората да са информирани по-рано,за да няма неприятно изненадани.Всички знаем какви слухове се носят ,че не могат да ти спират колата от движение за затъмнено задно,а пък за предните странични също,за тях най-много някоя глоба в размер на 20лв, и други филми,че КАТ нямат с какво да ти измерят колко % ти пропускат стъклата и прочие.Всичко това са много неясни и форумни писания,аз не видях никъде някои юрист да се е изказал как стоят нещата,а и аз самият не познавам адвокат ,който да е вещ в тази материя ,за да ми даде някакви разяснения как стоят нещата.


Потребителски аватар
hvp800
Мнения: 4614
Регистриран на: Вто 29 яну 2013 19:46
Автомобил: VW Bora
Двигател: ASZ

Re: Промяна в закона за движение по пътищата,конкретно в чл.105 (тъмните стъкла)

Мнениеот hvp800 » Пет 25 мар 2016 8:50


Ами дори и сега не разбрах !?! По новото изменение трябва ли да махна фолиото от задните прозорци или да го заменя с по-светло такова


Потребителски аватар
lubo007
Мнения: 1231
Регистриран на: Вто 31 окт 2006 18:56
Автомобил: GOLF 5 TDI
Двигател: BKC
Местоположение: Пловдив

Re: Промяна в закона за движение по пътищата,конкретно в чл.105 (тъмните стъкла)

Мнениеот lubo007 » Пет 25 мар 2016 8:57


Всичко им е на ред, че сега опряха до зимни гуми и затъмнени стъкла!
За какво са ти зимни гуми, ако не излизаш от града и караш рядко още повече в зимни условия!
Каква е разликата дали задният прозорец е затъмнен или просто нямаш такъв (пикап, или лека кола направена на товарна!
Аз лично кола без странични огледала, не виждам как се кара в това натоварено движение! Друг е въпросът че не всеки поглежда в тях, и от там затъмнените им джамове им пречели.
Няма нито един в парламента дето да му е там мястото :newsm66
трябва да си обучим едно камикадзе и да го пуснем там! :death :bishop


Потребителски аватар
lubo007
Мнения: 1231
Регистриран на: Вто 31 окт 2006 18:56
Автомобил: GOLF 5 TDI
Двигател: BKC
Местоположение: Пловдив

Re: Промяна в закона за движение по пътищата,конкретно в чл.105 (тъмните стъкла)

Мнениеот lubo007 » Пет 25 мар 2016 8:59


hvp800 написа:Ами дори и сега не разбрах !?! По новото изменение трябва ли да махна фолиото от задните прозорци или да го заменя с по-светло такова

ще стане ясно скоро! не вярвам да пропуснат да вземат някой лев от глоби за това! Просто някой трябва да следи за вратички в закона, защото представете си нашите "куклички" със бели (прозрачни) стъкла! :11


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8296
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Промяна в закона за движение по пътищата,конкретно в чл.105 (тъмните стъкла)

Мнениеот Stivi » Пет 25 мар 2016 9:10


Fox.Spasov написа:„(3) Намаляване прозрачността на стъклата по ал. 2 се допуска само в границите на
стойностите, определени в Правило № 43 на Икономическата комисия за Европа на Организацията на
обединените нации.”.

Това сигурно и писалите промяната не го знаят колко е ,а крайно ми е интересно как после катаджийте ще определят твоето фолио отговаря ли на правилата на Европа или е с един тон по-тъмно :mhihi Не се занимавайте с поредната тъпотия фигурираща в закона просто щото трябва да е там !


Потребителски аватар
onazi
Мнения: 1160
Регистриран на: Пет 27 апр 2012 1:53
Автомобил: Golf IV
Двигател: 1.9 TDI
Местоположение: София

Re: Промяна в закона за движение по пътищата,конкретно в чл.105 (тъмните стъкла)

Мнениеот onazi » Пет 25 мар 2016 9:52


Да бе да
Ще хванат да ни поразходят малко!


Потребителски аватар
vanesto
Мнения: 6176
Регистриран на: Пон 23 фев 2009 16:14
Автомобил: Octavia 3 FL+Golf 4 Variant
Двигател: DGTE 2018+AHF 1999
Местоположение: Varna

Re: Промяна в закона за движение по пътищата,конкретно в чл.105 (тъмните стъкла)

Мнениеот vanesto » Пет 25 мар 2016 10:15


Аз като я четох тая наредба, всички със затъмнени над 30% /70% светлопропускливост/ задни стъкла сме в нарушение, хаха. Да дойде катаджията да ми ги измери, ще искам да видя сертифициран уред. Какъв е смисъла да ги затъмняваш 30%?


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8296
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Промяна в закона за движение по пътищата,конкретно в чл.105 (тъмните стъкла)

Мнениеот Stivi » Пет 25 мар 2016 10:29


А руснаците дето идват лятото в България с колите си и на които 90% от колите са силно затъмнени на границата ще ги карат ли да махат фолиото щото имаме европейска норма,или за "кучета и котки може,а за прасета не може...":mhihi


IRRITATING
Мнения: 2102
Регистриран на: Чет 29 ное 2012 15:32
Автомобил: VW Passat
Двигател: AVF
Местоположение: София

Re: Промяна в закона за движение по пътищата,конкретно в чл.105 (тъмните стъкла)

Мнениеот IRRITATING » Пет 25 мар 2016 10:37


Демокрацията не е всеки да прави каквото иска а е изградена на някакви правила.Как в Германия не може да си опаковаш колата като ковчег и да си сложиш големи джанти а в България може.


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8296
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Промяна в закона за движение по пътищата,конкретно в чл.105 (тъмните стъкла)

Мнениеот Stivi » Пет 25 мар 2016 10:46


IRRITATING написа:Демокрацията не е всеки да прави каквото иска а е изградена на някакви правила.Как в Германия не може да си опаковаш колата като ковчег и да си сложиш големи джанти а в България може.

Абе лятото по магистралата фучат едни коли с немски номера и забрадени жени вътре,те също са на 90% с тъмни стъкла /без предните/ та изглежда не само в България може.... :a045 Не казвам ,че одобрявам /даже напротив/ затъмняване тип "мутра" където се вижда само през предното стъкло,но да се регулира затъмняване на задните стъкла значи да спрат всички коли тип фургон понежа там затъмнението е 1000% :screwy


Потребителски аватар
vanesto
Мнения: 6176
Регистриран на: Пон 23 фев 2009 16:14
Автомобил: Octavia 3 FL+Golf 4 Variant
Двигател: DGTE 2018+AHF 1999
Местоположение: Varna

Re: Промяна в закона за движение по пътищата,конкретно в чл.105 (тъмните стъкла)

Мнениеот vanesto » Пет 25 мар 2016 10:47


Да, и виждаме докъде ги докараха правилата им. Понеже имат армия от чиновници и юристи, които пишат правила след правила и вземат по 20000 евро заплати, сега не могат да се справят с бежанците. Когато се мислиш за велик, щото на хартия всичко ти е уредено, идва някой и ти показва, че с тази хартия можеш да си избършеш..., защото освен че трябва да има правила в една демокрация, трябва да има и хора, които са способни да вземат решения в непредвидени ситуации, т.е. лидери, а не лицемери.


Потребителски аватар
onazi
Мнения: 1160
Регистриран на: Пет 27 апр 2012 1:53
Автомобил: Golf IV
Двигател: 1.9 TDI
Местоположение: София

Re: Промяна в закона за движение по пътищата,конкретно в чл.105 (тъмните стъкла)

Мнениеот onazi » Пет 25 мар 2016 11:02


Добре, де! Реално погледнато не трябва ли да има във всяка патрулка уред за измерване? Как така ще ми напише акт или фиш или ще ми спре колата от движение господина Полицай?
Не съм чела и не съм запозната, но питам?
Абе то нали всичко ни е уредено, та за това се хванаха!
А и другито което е.. Аз ходя с много тъмни очила? Не знам защо, но си мисля, че и те намаляват до някъде видимостта? Ще ни ги забранят ли и тях? :mhihi


IRRITATING
Мнения: 2102
Регистриран на: Чет 29 ное 2012 15:32
Автомобил: VW Passat
Двигател: AVF
Местоположение: София

Re: Промяна в закона за движение по пътищата,конкретно в чл.105 (тъмните стъкла)

Мнениеот IRRITATING » Пет 25 мар 2016 11:06


Най-вероятно няма да има уред за мерене,а ти ще трябва да представиш документ удостоверяващ,че затъмнението е в нормите.



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 79 госта