Новият закон за зимни (и не само) гуми

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13434
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот kris11 » Пон 13 ное 2023 19:46


777 написа:Летните с 4мм грайфер са доста наивна работа. Карал съм с 2 нови зимни отпред и 2 нови летни отзад (на 1 месец и сигурно с над 4мм грайфер) и резултатът беше много нестабилна задница на сняг и риск от завъртане. Тъй че писалите закона са си преставяли нещата съвсем теоретично. И мен така ме окуражаваха тогава псевдо разбирачи "те предните са важни, а задните само се търкалят".

2021 i 22г предни зимни, задни летни почти на сезон с голям графер. Долна баня на сняг Боро никакъв проблем, 2022 г снега ме хвана още около Ст Загора, пак без проблем , ама не съм идиот да карам с 150 в лявата лента при силен снеговалеж на 2-3м от предната кола.На 3-4 места верижни насъбирания на скрап.




Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот 777 » Пон 13 ное 2023 22:00


Няма 150, с 40-50км/ч усещах как се занася задницата постоянно в снега и се чудех колко смело ме задминават разни. Е, имаше една подробност, че бяха Корморан, но като дълбочина на грайфера са в рамките на закона.


Liminat
Мнения: 425
Регистриран на: Вто 21 окт 2008 21:54
Автомобил: VW
Двигател:
Местоположение: Варна

Re: Новият закон за зимни (и не само) гуми

Мнениеот Liminat » Вто 14 ное 2023 8:20


Има ли сняг/лед, не върви нито нова лятна, нито дори всесезонна пред дори средноизносена зимна. Мина време, но веднъж сложих отпред чисто нови всесезонни, а отзад клебер, с 3-4 мм грайфер (за мен при 2 мм грайфер си закъснял доста със смяната). След като 2-3 пъти ги усетих да пребоксуват при потегляне, на места и при ускоряване, им смених местата. Със зимния клебер отпред нещата веднага се подобриха, оттогава съм отписал всесезонните като гуми за зимата. По-скоро са трисезонни, поне за мен. Зимните обаче могат да са... и четирисезонни :)


Потребителски аватар
mukot
Мнения: 321
Регистриран на: Чет 26 дек 2013 22:28
Автомобил: VW T-roc FL + Honda Civic Sport
Двигател: DXDB - 2023 + eHEV - 2024
Местоположение: София

Re: Новият закон за зимни (и не само) гуми

Мнениеот mukot » Вто 14 ное 2023 21:19


Liminat написа:Има ли сняг/лед, не върви нито нова лятна, нито дори всесезонна пред дори средноизносена зимна. Мина време, но веднъж сложих отпред чисто нови всесезонни, а отзад клебер, с 3-4 мм грайфер (за мен при 2 мм грайфер си закъснял доста със смяната). След като 2-3 пъти ги усетих да пребоксуват при потегляне, на места и при ускоряване, им смених местата. Със зимния клебер отпред нещата веднага се подобриха, оттогава съм отписал всесезонните като гуми за зимата. По-скоро са трисезонни, поне за мен. Зимните обаче могат да са... и четирисезонни :)

Аз пък мисля обратното. Зимни гуми карани лятото намаляват сигурността, като най-вече удължават спирачния път. Да не говорим, че след като са карани през лятото не бих си и помислил да ги карам следващата зима. :confused


Потребителски аватар
MamaMy
Мнения: 892
Регистриран на: Вто 27 юни 2006 22:33
Автомобил: Galaxy
Двигател: AUY
Местоположение: Едно малко село край Плевен

Re: Новият закон за зимни (и не само) гуми

Мнениеот MamaMy » Вто 14 ное 2023 22:09


Като взех Галаксито беше с летни гуми. Предните чисто нови с три надлъжни канала и поне 7-8 мм дълбочина. Сръбски Таурус. Задните бяха Тойо на 3 години. Понеже нямах пари, а беше вече февруари, намерих 4 зимни Нокиан втора ръка 2019г. с достатъчно грайфер да закрепи положението. Купих само двете, сложих ги отзад и се прибрах. На другия ден три пъти атакувах близкия хребет и три пъти губих битката. Пътя изчистен почти до асфалт. Голям срам. Изгорих 5л. нафта да боксувам за 300м баир. Върнах се пред нас с подвита опашка. Врътнах задни с предни гуми за половин час и се пробвах отново. Почти никъде не успях дори да пробуксувам. Като стигнах до работа първото което направих беше да взема пари на заем и да купя и другите два Нокиана. Изводите ги оставям на вас.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19150
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Новият закон за зимни (и не само) гуми

Мнениеот stefan4o » Вто 14 ное 2023 22:26


Е, ти пък. Те сръбските лятоска не стават ти за зимни искаш да ги ползваш :Mr Green Fun


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Новият закон за зимни (и не само) гуми

Мнениеот 777 » Сря 15 ное 2023 0:57


Законът твърди, че единственото важно е 4мм грайфер.


Потребителски аватар
dalgia-73
Мнения: 423
Регистриран на: Пет 16 юли 2010 17:00
Автомобил: VW Touran
Двигател: BKC
Местоположение: Силистра

Re: Новият закон за зимни (и не само) гуми

Мнениеот dalgia-73 » Сря 15 ное 2023 6:37


Те летните какъвто и грайфер да имат не стават за зимата.Със живота компромис не бива.Имам някакво предчувствие ,че скоро ще променят закона и зимните гуми ще станат задължителни.


Потребителски аватар
mukot
Мнения: 321
Регистриран на: Чет 26 дек 2013 22:28
Автомобил: VW T-roc FL + Honda Civic Sport
Двигател: DXDB - 2023 + eHEV - 2024
Местоположение: София

Re: Новият закон за зимни (и не само) гуми

Мнениеот mukot » Сря 15 ное 2023 10:09


dalgia-73 написа:Те летните какъвто и грайфер да имат не стават за зимата.Със живота компромис не бива.Имам някакво предчувствие ,че скоро ще променят закона и зимните гуми ще станат задължителни.

Проблемът е, че ако зимните станат задължителни много хора ще ги карат целогодишно. А това наистина е опасно. :confused


Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1348
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: Новият закон за зимни (и не само) гуми

Мнениеот fur1ous » Сря 15 ное 2023 10:29


То сняг няма и всяка година става все по топло вие тук обсъждате как зимните гуми ще се правят задължителни :mhihi


thanis
Мнения: 1336
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Новият закон за зимни (и не само) гуми

Мнениеот thanis » Сря 15 ное 2023 13:29


Смисъла на зимните гуми е как се справят при температури под 4-7 градуса, а не толкова как се справят на сняг. Летни гуми при минус 5 градуса си стават на пластмаса и много лесно може да се загуби сцепление.

Както и липсата на сняг в Стара Загора не означава, че ако отида на "гости" в София примерно няма да съжалявам за избора си на гуми. Дори смотаните зимни гуми се справят по-добре от премиум летните на ниски температури.

Ако автомобила е само градски и се кара нормално спокойно, да кажем - може да изкараш зимата, но пак има определени рискове, които просто не съществуват със зимни гуми.


batjoro
Мнения: 98
Регистриран на: Вто 14 мар 2006 15:55
Автомобил:
Двигател:
Контакти:

Re: Новият закон за зимни (и не само) гуми

Мнениеот batjoro » Сря 15 ное 2023 14:59


Летни гуми при минус 5 градуса си стават на пластмаса и много лесно може да се загуби сцепление.


Точно това се оказва, че не е баш така. Снощи гледах Александър Блох по АМS канала да обяснява, че летните гуми при сух път продължават да имат добро сцепление и при температура под общоприетите 7⁰С.
Колко под - не уточни.
Пиша това не защото съм на мнение да се кара зимата с летни гуми, даже напротив!
Просто май "пластмасата" се получава при още по-ниска температура.


thanis
Мнения: 1336
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Новият закон за зимни (и не само) гуми

Мнениеот thanis » Сря 15 ное 2023 15:38


Под пластмаса да се разбира драстично занижено сцепление. При температура от 7 градуса времето за спиране на равен участък от 80км/ч на премиум лятна гума се снишава с почти 12% при температура от 2 градуса. Докато стигнем до минус 5 спокойно може да се сложат няколко дължини на автомобила. Типична зимна гума при тези условия е в разлика под 50 сантиметра (12-те процента при лятна гума са почти 3 метра и половина). В абсолютни стойности това е разлика от 4 градуса и 7 пъти по-голям спирачен път само от типа гума. Сложете променливата качество, износеност, реакция на шофьор и нещата почват да стават доста плашещи.

Едно време не е имало лятна и зимна гума, ама там не се е карало толкова много и като цяло са си ползвали вериги доста по-често. Ако зависи сигурността на семейството ми, понеже избирам да пътувам извън града и този ми избор струва 500лв някак си не си заслужава потенциалния риск. Дори и всесезонни гуми да сложи човек, пак е по-добре от колкото цяла зима да си изкара с летните гуми. Това с 4-те мм беше заради недоволство от градове като Бургас, Варна, Стара Загора - където реално няма "истинска" зима.

Има хора във форума, където си избират гуми с разлика от класа под 1метър спирачен път, а тук говорим много над това. Шофьори има всякакви, за масов избор е по-безопасно зимна или всесезонна гума от колкото лятна.

Ще катастрофирам ли веднага, ако изляза с лятна гума на зимни условия - не. Но всичко се увеличава страшно много. Рискувам ли много когато карам лятна гума в зимни условия при температури под нулата и на мокро - Да.


Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1348
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: Новият закон за зимни (и не само) гуми

Мнениеот fur1ous » Сря 15 ное 2023 15:59


Вече за София не знам кое е по добре, зимната гума като цяло също не е добър вариант. Ако гледаме 2-3 зими назад 20-30% е сухо, 5% са сняг 65% от времето е дъжд. Зимните гуми както всички знаят не се справят много добре с дъжда защото са предвидени с канали за сняг, реално отговор кое е най добро няма, ама все повече се клони към всесезонката за определени условия, има много добри всесезонки на мокро.


batjoro
Мнения: 98
Регистриран на: Вто 14 мар 2006 15:55
Автомобил:
Двигател:
Контакти:

Re: Новият закон за зимни (и не само) гуми

Мнениеот batjoro » Сря 15 ное 2023 17:25


Вие, в София, с какви скорости карате, че каналите на зимната гума няма да се справят с отвеждането на водата? :eek



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 140 госта