НАП ме търси за платен фиш ?

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
tabu_bg
Мнения: 116
Регистриран на: Пон 02 авг 2010 10:08
Автомобил: Nissan Navara
Двигател: yd25ddti
Местоположение: Козлодуй/София

НАП ме търси за платен фиш ?

Мнениеот tabu_bg » Пет 16 дек 2016 18:09


Предварително се извинявам ако вече е коментирано, но не открих подобен казус. Здравейте колеги, днес получих писмо от НАП, в което пише, че в 7 дневен срок трябва да платя 50 лева. Фиша е писан преди 4 години и 11 месеца ( фиша е за превишение на скоростта с 13 км/ч), платен е в 7 дневен срок и си пазя платежният документ от СИБАНК. Понеже четох че проблема е доста разпространен в България, има ли някой който е минал през подобна процедура по доказване на плащането и как се процедира ?




Потребителски аватар
Rqhovo
Мнения: 424
Регистриран на: Пон 13 апр 2009 18:06
Автомобил: Passat B3
Двигател: 1Y 1991
Местоположение: Русе
Контакти:

Re: НАП ме търси за платен фиш ?

Мнениеот Rqhovo » Пет 16 дек 2016 19:13


С бележките в НАП и там казваш за какво си.После ти дават да попълниш едни документи и ти преснимат бележката и си готов.


Потребителски аватар
Spas
Модератор
Модератор
Мнения: 3690
Регистриран на: Нед 09 сеп 2007 11:51
Автомобил: VW Golf 2
Двигател: 1800 RP
Местоположение: София

Re: НАП ме търси за платен фиш ?

Мнениеот Spas » Съб 17 дек 2016 13:35


Фишове и актове имат срок за давност, при теб отдавна е изтекъл.


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12793
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: НАП ме търси за платен фиш ?

Мнениеот Zdravko Zankov » Съб 17 дек 2016 19:18


Не е точно по темата,но днес имахме един спор.
Приятел твърди,че на негов познат са му взели книжката след спиране за рутинна проверка.При проверката е установено,че въпросния човек има неплатен/и фишове.И книжката е прибрана.
Има ли подобно нещо,промяна в закона?


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8295
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: НАП ме търси за платен фиш ?

Мнениеот Stivi » Съб 17 дек 2016 19:36


Spas написа:Фишове и актове имат срок за давност, при теб отдавна е изтекъл.

Ако преди да изтече давността данъчните са предприели действия за събиране на глобата и са изпратили писъмце че си искат парите,получил го или не започва да тече нов период за давност така че не разчитайте много на автоматично погасяване :a045 В случая това няма значение понеже колегата е прибран и си пази документа отпред почти 5 години и може да им го набие в канчетата :th_up


Потребителски аватар
Spas
Модератор
Модератор
Мнения: 3690
Регистриран на: Нед 09 сеп 2007 11:51
Автомобил: VW Golf 2
Двигател: 1800 RP
Местоположение: София

Re: НАП ме търси за платен фиш ?

Мнениеот Spas » Нед 18 дек 2016 12:02


Работата е там, че ще им набие какво? Ще видят документа и какво? Ще му кажат - ОК, ай, чао, ако имаше възможност за контра-иск, тогава си е набиване. Ама няма такава възможност. За съжаление.


Потребителски аватар
zfa159
Мнения: 7882
Регистриран на: Сря 31 яну 2007 12:16
Автомобил: SX4 M16A B4 Syncro AGG
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: НАП ме търси за платен фиш ?

Мнениеот zfa159 » Пон 19 дек 2016 15:52


Spas е прав, когато нямаш възможност за конта иск, просто ходиш да доказваш, че си невинен и това е, нищо не им набиваш, напротив, улесняваш ги, защото имат една работа по-малко за вършене т.е. една леля ще има една задача по-малко за утрешния ден и повече време за кафе и мръщене :) .
Аз имах същия случай, ама директно в КАТ, когато ходих да си сменям книжката като изтече старата - пратиха ме на някакво гише, че имам неплатен фиш от преди 5 години, който аз си бях платил по банков път с платежно нареждане в оказания срок. Наложи се да ходя вкъщи да го търся къде е платежното, но го намерих и им го занесох. Отметнаха, че е платен, преснимаха квитанцията и всичко беше ок, но се случват такива неща и затова тези хартийки трябва да се пазят (аз си ги събирам заедно с всички други платетни такси за колите и т.н.). Не, че е голяма драма да им платя едни 5лв още един път, ако не го бях намерил, ама следващоия път може същото да се случи с някой фиш от камера за 300 или 500лв или този фиш да беше станал вече акт, който седи неплатен и разправия за 100 години напред...
По въпроса за книжката при проверка - има такова изменение в закона и ако имаш неплатени актове (не зная колко и за каква сума), при проверка в системата излиза дали да ти вземат книжката или не. Наскоро ме спираха за рутинна проверка и полицая ме предупреди, че ако имам неплатени актове, цъкне ли ме в системата за справка, няма връщане назад и може да трябва да ми вземе книжката ей така, както си говорим. Аз в случая нямах и му казах да цъка смело, ама по принцип имат право и законово основание. Идеята му беше, че ако имам някакви актове, да почерпя нещо, за да не проверява, ама това можело да стане само преди да провери, защото пусне ли справката, после трябва да отчете взетата ми книжка, ако излезе в системата, че имам задължения и книжката е за взимане.


Потребителски аватар
danail_3
Мнения: 66
Регистриран на: Пон 02 ное 2009 8:58
Автомобил: Skoda Octavia estate LK
Двигател: AGU с АГУ
Местоположение: село Бързия обл. Монтана

Re: НАП ме търси за платен фиш ?

Мнениеот danail_3 » Пон 19 дек 2016 16:06


Едни боклуци (милиционери в Чепеларе) така ми взеха книжката Април (или Май) месец 2016. Изпредварих им патрулката в селото, където имаше знак забраняващ горното, а те умишлено караха с 15 - 20 км. и бяха създали колона от поне 10 - 15 коли и бусове (аз бях последен) :) . Само ми казаха че имам неплатен акт, друга информация не дадоха! Лошото е че след месец трябваше да пътувам в чужбина и документа ми трябваше. При справката в РПУ Берковица се оказа, че наистина имам акт за превишена скорост, но не ми е изпратено уведомление за което! Както и да е платих си акта и зачаках книжката. Преди 2-3 седмици идва наш (Берковски) милиционер да ми носи акта (без снимка) направо побеснех!


Потребителски аватар
zfa159
Мнения: 7882
Регистриран на: Сря 31 яну 2007 12:16
Автомобил: SX4 M16A B4 Syncro AGG
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: НАП ме търси за платен фиш ?

Мнениеот zfa159 » Пон 19 дек 2016 16:27


Ами в този случай като за начало не подписваш акта, а пишеш възражение, че не е имал снимка и т.н. После се консултираш примерно с Български автомобилен съюз (предлагат правна помощ, ако станеш член) и ако имаш основание, започваш да се съдиш с милиционерите за всичко, за което можеш. Първо за акта, понеже ако няма снимка, вероятно е без стойност, след това за това, че не са те уведомили за този акт (вероятно можеш да ги съдиш за това, понеже в закона имаше нещо писано за начина на уведомяване и сроковете за това) и след като го осъдиш за тези неща, започваш да ги съдиш за обезщетение, че са ти взели книжката неправомерно, в резултат на което си претърпял еди какви си финансови и морални загуби в размер на еди колко си пари, примерно.
Иначе да, реално в закона няма минимална скорост, с която да трябва да се движиш в насленото място и те могат да се влачат и с 5км/ч, докато някой се излъже да ги изпревари, което всъщност чакат да се случи. Да, има клауза, че не трябва да пречат на движението, ама те винаги могат да кажат, че пътната обстановка еди какво си и що си и са преценили, че тази скорост е безопасна, а ти, понеже си джигит, си ги изпреварил примерно с 40км/ч :mhihi .
:beer


Потребителски аватар
messut
Мнения: 146
Регистриран на: Сря 12 ное 2014 14:55
Автомобил: Vw Sharan 1.9 Tdi 110 ps [81 kw]
Двигател: AVG 1999
Местоположение: гр. Кърджали

Re: НАП ме търси за платен фиш ?

Мнениеот messut » Чет 09 фев 2017 0:02


За да не отварям нова тема ще пиша тук. Скоро се сдобих с ПИК кода за ползване на електронните услуги на НАП. Проверих за задължения и се оказа, че имам неплатен фиш от 22.08.2013г за... 20 лв. До тук добре. Влизам в Портала за електронни административни услуги на МВР : https://e-uslugi.mvr.bg/ESP.Web.Portal/KATActs/ActService/Index#, за да проверя фиша. Да наистина имам неплатен фиш. Натискам опция за плащане и след като въведох име егн и т.н. системата ми генерира десет цифрен код за плащане чрез Easypay. С този код отидох на каса на Easypay и си платих фиша. След това пак проверих в портала за електронни административни услуги на МВР и изписа, че вече нямам задължения.До тук пак добре. Влизам в сайта на НАП и там си стои същия неплатен фиш. След сърфиране в сайта на Нап се натъкнах на това:

НАП съветва своите клиенти преди да преведат глобите, наложени от орган на МВР, да проверят дали не е изтекъл срокът за доброволното има плащане. Защото когато срокът за доброволно плащане на глоби по фиш, наказателни постановления и/или електронен фиш, издаден след 22. 07. 2011 г., е изтекъл, те се предават за принудително събиране на компетентната ТД/офис на НАП. Това означава, че те вече трябва да се плащат по банковата сметка за принудително събиране на публични вземания в НАП, а не по сметка на МВР.

По тази причина Агенцията препоръчва на своите клиенти преди плащане да направят справка дали задължението е предадено за събиране в НАП. Справка може се направи онлайн с помощта на персонален идентификационен код или в офис на НАП по постоянен адрес на гражданите.

Ако срокът за доброволно плащане по задължения за глоби, наложени от органите на МВР по Закона за движение по пътищата не е изтекъл, те могат да бъдат платени по следните сметки на МВР"...


Реално сега платен ли ми е фиша или съм се прецакал с 20 лв?!


Потребителски аватар
ivuchev
Мнения: 847
Регистриран на: Чет 24 дек 2009 23:58
Автомобил: Vw polo 1 4 8v + vw sharan 1 8 T
Двигател: АКК -2000 --------АWC -2004
Местоположение: Перник

Re: НАП ме търси за платен фиш ?

Мнениеот ivuchev » Чет 09 фев 2017 0:56


Zdravko Zankov написа:Не е точно по темата,но днес имахме един спор.
Приятел твърди,че на негов познат са му взели книжката след спиране за рутинна проверка.При проверката е установено,че въпросния човек има неплатен/и фишове.И книжката е прибрана.
Има ли подобно нещо,промяна в закона?



Има разбира се за неплатени глоби ти взимат книжката


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6154
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: НАП ме търси за платен фиш ?

Мнениеот VWGT » Чет 09 фев 2017 10:38


Евала на такива хора, които пазят подобни бележки по 5 години, аз не мога :)
За такива като мен препоръчвам да си плащат глобите към КАТ през елетронно банкиране. Банката е задължена да пази историята поне 5 години, като реално тя никога не се трие. И в двата случая това е достатъчно, за да докажете плащането.

Мессут, не си се прецакал, ама си пази бележката. Ако тая система е генерирала всички необходими реквизити, за да разпознаят за какво е било плащането, следва да е ОК. Ти реално си платил по трета сметка на КАТ, т.нар. микросметка, която КАТ имат в EASYPAY и по която им се събират парите.
На теория, ако няма основание за това плащане КАТ би трябвало да ти върнат парите. Ако случайно това стане, си ги преведи където трябва.


slavei2003
Мнения: 65
Регистриран на: Пон 04 фев 2013 15:25
Автомобил: FORD GALAXY
Двигател: Y5B 1999г 147kc
Местоположение: Враца
Контакти:

Re: НАП ме търси за платен фиш ?

Мнениеот slavei2003 » Чет 09 фев 2017 14:12


Здравейте колеги! Какво ще правим ,когато при рутинна проверка се окаже ,че сме с неплатени глоби и искат да ни вземат книжките,а ние сме ги платили и документите са у дома.Без талон караш с акта,ама без книжка?Ако сме на море?


Потребителски аватар
Andonov
Мнения: 3925
Регистриран на: Вто 06 мар 2007 8:44
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Ямбол
Контакти:

Re: НАП ме търси за платен фиш ?

Мнениеот Andonov » Чет 09 фев 2017 15:36


Просто е. Има доста време до морето. Намираш време и проверяваш дали "висиш" някъде. Ако е да, си оправяш бакиите и караш спокойно за морето. :icon_lol

Аз имах стар неплатен фиш от 2010г. Платих го в пътъчен ден и в идващия понеделник проверих в системата на КАТ дали е излезнал че е платен - да беше, като преди това си "светеше" в червено



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 31 госта