Проверка на актове към КАТ по интернет

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Потребителски аватар
ivan_pop
Мнения: 808
Регистриран на: Сря 16 апр 2014 17:51
Автомобил: OVB
Двигател: X18XE1
Местоположение: Плевен

Re: Проверка на актове към КАТ по интернет

Мнениеот ivan_pop » Нед 21 фев 2021 13:41


netizen написа:На 1:01 ; 1:04 ; 1:29 ти пресветват хората, както и да е де.

Не съм ги видял предполагам.Като ми присветнат винаги намалявам скоростта.




Потребителски аватар
dispatch
Мнения: 557
Регистриран на: Сря 21 май 2008 20:33
Автомобил: Passat В6 HighLine 2010
Двигател: CBBB DSG6 02Е
Местоположение: Павликени

Re: Проверка на актове към КАТ по интернет

Мнениеот dispatch » Сря 24 фев 2021 23:23


Гадно местенце, дето ако не го знаеш си готов. Просто след разклона за Левски имаш чувството, че вече си извън населеното място. През Обнова и Българене задължително карам в ограничението. Завират се в пресечите и нямат виждане. Снимат и в гръб.

Иначе двама така добре те предупредиха... как не си ги видял, не знам. До последно си кара добре след джипа... и след разклона за Левски реши че няма къде да се заврат вече... На обратно е по-кофти. В гръб се пада 100 метра след табелата. Там може и с 30 отгоре да те снимат.


Потребителски аватар
viksanlg
Мнения: 893
Регистриран на: Пет 10 авг 2012 18:46
Автомобил: Пасат б3 Лада Калина
Двигател: пб
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Проверка на актове към КАТ по интернет

Мнениеот viksanlg » Чет 25 фев 2021 20:21


Там застават откакто се помня,пък и така трябва да бъде през селото минават с над 100 , а мотористите и два пъти по бързо, доста камиони изпочупиха мантинелите и оградите на съседите.Щом като възпитанието на голямата част от шофьорите е такова, то реципрочната мярка е полицейски патрул да пълни хазната...


vandu
Мнения: 697
Регистриран на: Пон 30 юни 2014 10:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Проверка на актове към КАТ по интернет

Мнениеот vandu » Пет 11 юни 2021 20:00


При положение че автомобила не е на мое име ще ми дадат ли на мен фиша в КАТ ?
Собственика има и друг автомобил ама съм почти сигурен че глобата е за мен.


Потребителски аватар
viksanlg
Мнения: 893
Регистриран на: Пет 10 авг 2012 18:46
Автомобил: Пасат б3 Лада Калина
Двигател: пб
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Проверка на актове към КАТ по интернет

Мнениеот viksanlg » Пет 11 юни 2021 21:01


тц


JuStan
Мнения: 297
Регистриран на: Вто 20 дек 2011 14:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Bulgaria

Re: Проверка на актове към КАТ по интернет

Мнениеот JuStan » Пон 14 юни 2021 11:30


Колеги, според закона, снимането с мобилна камера и издаването на електронен фиш става в отсъствието на наказващия орган.
Тоест тези, които снимат с мобилна камери от автомобилите, са ДЛЪЖНИ да те спрат и наложат санкцията на момента - в противен случай - фишът пада в съда !
Електронен фиш се издава от стационарни камери и тези т.нар. триноги !

https://petkovalegal.com/%d0%b3%d0%bb%d ... %82%d0%b0/


brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Re: Проверка на актове към КАТ по интернет

Мнениеот brum » Чет 22 юли 2021 21:06


Снимаха ме на околовръстното при Технополиса на Младост. Привечер, празен път, аз си жуля с 80-90. Обаче патрулка в засада след знак 40 (за сефте го видях).

Като отворя системата пише, че имам невръчен фиш или наказателно постановление. Въпроса ми е как да разбера дали съм бил с 50+ или съм бил с по-малко от 50 км/ч над разрешената скорост без да си вземам фиша. Ще пратят ли снимка и ако да - на кой адрес (постоянен или на адресна регистрация). И в какъв срок да очаквам евентуалната снимка?

И сега още един въпрос - ако съм бил с 50+ мога ли да пиша половинката, че е карала? Че ако останем 3 месеца без шофьор (половинката има книжка, ама не кара) с тия деца дето сме ги нароили ще се видим в чудо...


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Проверка на актове към КАТ по интернет

Мнениеот 777 » Чет 22 юли 2021 21:42


Може. Ако имаш леля, чичо или друг роднина с книжка, който не кара - може да те спаси. В КАТ искат само да отметнат, че еди кой си е поел вината. Така че отиди при някой патрул да ти отпечата фиша.


brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Re: Проверка на актове към КАТ по интернет

Мнениеот brum » Чет 22 юли 2021 21:58


Добре, а каква е процедурата? Ако спра при патрулка какво се случва? Дават ми фиш/акт или директно ми вземат книжката?


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6151
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Проверка на актове към КАТ по интернет

Мнениеот VWGT » Чет 22 юли 2021 22:47


Само ще ти връчат акта. Книжката на момента се отнема само ако си пил или ти е изтекъл вече връчен акт, който налага такава мярка (има и още, но не са по твоя въпрос). Иначе книжката се предава в КАТ при влизане в сила на акта, т.е. след изтичането на законовия срок за обжалването на връчен акт. Но не ми е ясно точно как става с поемането на вината от друг човек, ако вече са ти връчили акта на теб. Най-добре спри когато си с жената в колата, или се разходете двамата до КАТ :)


brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Re: Проверка на актове към КАТ по интернет

Мнениеот brum » Пет 23 юли 2021 6:44


При това положение ще си чакам да ме спрат. Последният път когато ме спираха за проверка беше преди години. Има шанс да му мине давността :) .


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Проверка на актове към КАТ по интернет

Мнениеот 777 » Пет 23 юли 2021 10:11


В КАТ се попълва документ, че еди кой си е карал колата в момента на снимката. Правят му на него нов фиш, а твоят се отменя. Ако чакаш да те спрат ще има месеци и години да си в съмнения, а може да си бил с 35км превишение. Плащаш и забравяш случая. Лошото е, ако снимката е отпред и се виждаш ясно, но в повечето случаи не им се занимава и не ги интересува. А и не дават снимки напоследък доколкото знам, ако не ги поискаш изрично. Ако не друго, в краен случай ще е по-добре сега да си без книжка отколкото посред зима (примерно).


thanis
Мнения: 1332
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Проверка на актове към КАТ по интернет

Мнениеот thanis » Пет 23 юли 2021 11:49


brum написа:При това положение ще си чакам да ме спрат. Последният път когато ме спираха за проверка беше преди години. Има шанс да му мине давността :) .


Не искам да те плаша колега, но е напълно възможно да ти дойде полиция на място на адрес да ти го връчат и вземат книжката, ако си яко провинен и имаш много нарушения. Това естествено не е редовна практика, но е възможност. Ако в срок от една година от извършване на нарушението (от заснемането му) не е издаден електронен фиш, административно наказателно производство не се образува, а образуваното се прекратява. /В твоя случай, щом ти излиза, че имаш невръчени и си сигурен, че други нарушения нямаш, това отпада/

Погасителна давност, с изтичането на която се погасява възможността компетентният орган да реализира правомощията си по административнонаказателното правоотношение за елктрония фиш е три години от датата на извършването на нарушението. Абсолютната давност, с изтичането на която административнонаказателното преследване се изключва е четири години и половина от датата на извършването на нарушението. В случай, че посочения давностен срок е изтекъл електронният фиш следва да бъде отменен, а административнонаказателното производство прекратено. Т.е. ако ти се рискува да караш поне 3г. и да не ти се налага да излизаш от България, действай така. Ако ти го връчат в 14 дневен срок имаш отстъпка 30%, обаче ако нямаш намерение да обжалваш.
Лошото е, че съгласно чл. 182 от Закона за движението по пътищата:

В тези случаи ВОДАЧ, който превиши разрешената максимална скорост в населено място, се наказва, както следва:
1. за превишаване с 10 км/ч. – с глоба 20 лв.;
2. за превишаване от 11 до 20 км/ч. – с глоба 50 лв.;
3. за превишаване от 21 до 30 км/ч. – с глоба 100 лв.;
4. за превишаване от 31 до 40 км/ч. – с глоба 400 лв.; < ----- тук
5. за превишаване над 40 км/ч. – с глоба 600 лв.; <---- или тук
6. за превишаване над 50 км/ч. – с глоба 700 лв. и три месеца лишаване от право да управлява моторно превозно средство, като за всеки следващи 5 km/h превишаване над 50 km/h глобата се увеличава с 50 лв.

Което дори и с 30% отстъпка, пак си е цифра 280 или 420 лева за такова нарушение е болезнено.

Книжка по-скоро няма да ти вземат, ама глобата си е солена. Ако имаш златен талон, точки за такова нещо не пипат. Поздрави и късмет !


brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Re: Проверка на актове към КАТ по интернет

Мнениеот brum » Пет 23 юли 2021 13:41


Глобата е солена, ама съм виновен и ще си я изстрадам. Драмата е да не остана без книжка, че на мен виси возенето до детска градина и пазаруването за 5 (или 6 според това къде е бабата) човека.


thanis
Мнения: 1332
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Проверка на актове към КАТ по интернет

Мнениеот thanis » Пет 23 юли 2021 15:48


Ако това те притеснява, пишете, че половинката е карала и така. Точки ще ти вземат, ама книжката по-скоро не
https://www.mvr.bg/opp/%D0%BF%D0%BE%D0% ... 0%BA%D0%B8 Ето от сайта на МВР.



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 20 госта