Трета регистрационна табела за багажник за велосипеди на теглича

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Потребителски аватар
petko5
Мнения: 2926
Регистриран на: Сря 11 апр 2007 18:16
Автомобил: VW Golf 3
Двигател: ААМ
Местоположение: София-Белоградчик-Стара Загора

Re: Трета регистрационна табела за багажник за велосипеди на теглича

Мнениеот petko5 » Чет 21 май 2020 21:01


Не знам, но най вероятно ще съчинят нещо от тук :
https://advokatdimitrov.com/%D1%81%D0%B ... B0-%D0%BA/


Преди да направя тази процедура, разговарях с двама случайни клиенти, които ползваха от този тип багажник, каращи коли за над 60/70 бона и с качени велосипеди от 5/6 бона и нагоре :
https://www.escadra.bg/thule-easy-fold-xt-933/i2006.htm
Стана ми интересно, и ги попитах, трябва ли да има номера или може и така да се кара, отговора бе:
... абе трябва, заяждат се, но си караме, дреме ти..., живеем в България все пак...

Никога не съм ги разбирал тези хора..., имаш в ръцете си (четириколесна тенекия с прикачен инвентар) за над 70 бона и явно си човек с голям бизнес, много пари и свободно време, и защо трябва да бъдеш "Мишка" за 22.28 лв. и 15 дни чакане...!?

Е и аз живея в България и ми дреме...
Е и аз живея в България и искам да спазвам ЗдВП... и ги спазвам...
За две седмици чакане, за 1 ч. канали и сума от 22.28 лв. не си заслужава главоболията в последствия..., поне за мен :wink
За добро или лошо живеем в България и си има закони, които трябва да се спазват...

Както и да, всеки има глава на раменете и носи лична отговорност за действията си :th_up
Избора си е лично Ваш !

Успех от мен :th_up
Лек и безавариен път на всички




Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9869
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Трета регистрационна табела за багажник за велосипеди на теглича

Мнениеот group® » Чет 21 май 2020 21:28


Моята работа е да спазвам законите и да плащам данъци.
Когато административно безумие изисква да отделя общо 1 работен ден за тази тъпотия, аз го приемам, че държавата иска още от моите пари (време=пари), без това да е редно.
Да не говорим и за тази паразитна администрация, която пак от данъци се храни.
Няма как!
Хубаво е човек да си цени времето.
Хубаво е да правиш разлика между "Мишка за 22лв." и асертивност!!!
Тогава може и да се пооправи администрацията ни.
Няма да ми е първи случай на:
акт - обжалване - съд = протест! Нека си запазя това право :wink

п.с. само не разбрах какво общо има цената на колата, колелото и багажника, ама все тая

Edit:
Я да видим света:

- нейсе - https://www.vicroads.vic.gov.au/registr ... ber-plates
Coronavirus
More number plates
Bicycle rack number plates
If you have a bicycle rack fitted to your vehicle, you must ensure that the vehicles’ number plate is still clearly visible from a distance of 20 metres.

If the rear number plate of your vehicle is obscured because of a bike rack, you can either:

obtain a bike rack number plate from VicRoads and attach this to your bicycle rack (a fee applies)

attach the rear number plate from your car to your bicycle rack when it is in use and then return it to your vehicle when you are not using the bicycle rack


- ето как в UK можеш да си решиш въпроса с няколко клика и онлайн поръчка (все едно масло си поръчваш)
https://www.ukregplates.co.uk/?gclid=Cj ... 1LEALw_wcB

- пак:
https://www.how-to-towbar.com/2018/the- ... e-carrier/
If you buy a rear bike carrier, you should get the following number plate immediately. Since this requires no stamping, you can usually save long waiting times. Just have your license plate duplicated at your local contact point, as a rule a number of providers are based at the Traffic Office, so you can get the license plate there at short notice. The waiting times on site are individual, but usually very low. Often ordering on the Internet is no problem, so you even save the way to the office.



А в Бг регистрация на кола = 1 бр ходене до КАТ
Един смотан номер за багажник = 2 бр ходене до КАТ
:censored2 :screwy :no :banghead


Потребителски аватар
petko5
Мнения: 2926
Регистриран на: Сря 11 апр 2007 18:16
Автомобил: VW Golf 3
Двигател: ААМ
Местоположение: София-Белоградчик-Стара Загора

Re: Трета регистрационна табела за багажник за велосипеди на теглича

Мнениеот petko5 » Чет 21 май 2020 22:04


Според теб, какво трябва да се направи ?
Така е за съжаление, на този етап няма как променим нещата....на Тази географска ширина!

Колкото повече пари и власт имаш на Тази географска ширина, толкова повече си над Закона, но... в крайна сметка всеки си намира "Дявола"....


Не визирам теб и нищо лично, но за съжаление е така...на Тази географска ширина...


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6151
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Трета регистрационна табела за багажник за велосипеди на теглича

Мнениеот VWGT » Чет 21 май 2020 23:12


Абсолютно безмислено упражнение е тая трета табела и ако проследите историята от мтб-бг форума ще установите, че третата табела се появява заради нита, който пък вече го няма.
Най-важното в случая е да се виждат и номера и светлините.
В Европа не вярвам да глобят някого заради преместена табела, докато при нас е много по-вероятно да го направят отколкото да те глобят за без табела.


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9869
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Трета регистрационна табела за багажник за велосипеди на теглича

Мнениеот group® » Пет 22 май 2020 9:14


Замислих се над няколко казуса с тази 3та табела:
- понеже тя се обвързва с конкретен багажник (нали искат документи за покупка), какво става ако сменим багажника?
- какво става при продажба на колата? Нали е вписана в талона. Новия собственик трябва да съхранява като очите си тази табела, дори и никога да не е карал колело. Или да я връща, защото дори и да кара, той си има друг багажник?! Трябва ли да минава канали с неговия багажник?
- Какво се случва ако имам 1 багажник и 2 коли? Как да извадя табела и за другата си кола, когато вече този багажник е обвързан с конкретна кола?

Надявам се от въпросите да става ясно, че основното безумие е да се минават канали с багажника. Какво точно се прави? Регистрира се аксесоар?
За тази цел си има сертификати. Тоест си носиш в колата сертификат и когато те спрат трябва да се провери дали отговаря, дали работят светлини и т.н.
А те искат с някаква начална тежка процедура да осъществяват контрол.
Да де ама после тази табела мога да я сложа на всяка самоделка и контрол = 0!
Защото никой катаджия няма да ми провери дали имам документи за багажника, дали отговаря ...

Оттук идва и мишкуването - караш с гуми за мъгла, слагаш ауспух 100db, махаш катализатори и всичко ...
Пътния полицай няма ангажимент да провери нищо.
И така се ражда родния тарикатлък!

п.с. Ей така, без очаквания, писах на КАТ с част от тези въпроси. Да видим дали умрял писмо пише :Mr Green Fun Пуснах им и линк към темата :mhihi


Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Мнения: 6055
Регистриран на: Пон 12 сеп 2005 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Трета регистрационна табела за багажник за велосипеди на теглича

Мнениеот DoH_KuXoT » Пет 22 май 2020 9:48


Аз продадох едната кола с трите табели, върнаха ги в кат и взеха нови три табели с пернишки номера. Няма драми. Регистрационния номер по никакъв начин не е обвързан с багажника! Само с автомобила, може да го местиш, на колкото ти е кеф багажници.
Ако си преместиш втората табела на багажника може да те санкционират за рег табела поставена не на предвиденото за целта място.
Ако си загубиш третата табела процедурата е същата като загубена първа или втора...
Червения цвят оказва извънгабаритен прикачен инвентар, следва да се вземе предвид от останалите в участници в движението.
Ако искаш да ползваш багажника на друг автомобил и той трябва да има трета табела.
Фактура не са искали искат някакъв документ за да се удостовери нуждата от такава табела, никъде не се води допълнително информация за багажника в регистрите на КАТ.


Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1512
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: Трета регистрационна табела за багажник за велосипеди на теглича

Мнениеот Кайзен » Пет 22 май 2020 11:26


petko5 написа:Необходими документи за подаване на заявление/молба:
- Документ за покупка на багажника, фискален бон или фактура-ако не на юридическо лице
- Копие от инструкцията за монтаж на багажника, ако нямате такава, намерете в нета и я изтеглете

DoH_KuXoT написа:Фактура не са искали искат някакъв документ за да се удостовери нуждата от такава табел

Обмислям да оставя сегашния ми автомобил на близък роднина в България. Разполагам със сваляем теглич, към който в момента си закачам моя багажник за велосипеди.
Възможно ли е в България да се регистрира автомобила без наличен багажник за велосипеди, но да се издадат три регистрационни табели и да се впише в големия талон необходимата информация?
Да предположим, че събитията ще се случат в следната последователност:
- 20.08.2020 - регистриране на автомобил в България (т.нар. нов внос) и получаване на три табели
- 25.09.2020 - пътуване с автомобила към Германия
- 28.09.2020 - покупка на багажник за велосипеди в Германия без наличие на фискален бон или фактура (покупка от часно лице на употребяван багажник за велосипеди) и без наличие на инструкцията за монтаж (няма налична в интернет пространството и предишния собственик не разполага с такава).
- 02.10.2020 - пътуване обратно към България с багажник за велосипеди, а защо не и нови-употребявани велосипеди

В Германия в момента багажниците за велосипеди, които не са предвидени за педелек (pedal electric cycle)модели, към момента са адски евтини, защото хората минават от обикновен тип (пример: до 36кг за 2 велосипеда) към такива за педелек (пример: 60кг за 2 велосипеда). Понеже моя роднина не смята да инвестира в педелеци, то за него стария тип багажник му е достатъчен. Също така вторичния пазар се напълни с прилични обикновени велосипеди, които са и доста изгодни.


Потребителски аватар
petko5
Мнения: 2926
Регистриран на: Сря 11 апр 2007 18:16
Автомобил: VW Golf 3
Двигател: ААМ
Местоположение: София-Белоградчик-Стара Загора

Re: Трета регистрационна табела за багажник за велосипеди на теглича

Мнениеот petko5 » Пет 22 май 2020 12:10


Здравей , колега !
На мен ми искаха документ, на колегата не, явно може и без документ за покупко-продажба, но при подаване на заявлението, задължително трябва да има поне техническо описание с картинки на багажника.
Разрови се в нета и намери PDF формат за инструкция и монтаж на въпросния багажник.

За каналите, Багажника задължително трябва да бъде закачен на теглича и вързан.
Не че мен ме проверяваха дали свети и мига, но го искат.

Успех от мен :th_up


Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Мнения: 6055
Регистриран на: Пон 12 сеп 2005 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Трета регистрационна табела за багажник за велосипеди на теглича

Мнениеот DoH_KuXoT » Пет 22 май 2020 12:58


Третата табела се издава за две седмици след заявление, няма как да ги вземеш накуп трите табели при регистрация на новия внос.


Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1512
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: Трета регистрационна табела за багажник за велосипеди на теглича

Мнениеот Кайзен » Пет 22 май 2020 16:33


Значи дори ако аз си дойда с мойта кола и искам да наема багажник за велосипеди за една седмица, то няма да мога да се придвижвам из страната? А дали ако си сваля моя заден и го поставя на чужд/нает багажник биха ме глобили?
Аз си мислех, че вече всички закони в България се приравнени към европейските такива, но явно има още пропуски.

Преди да си купя собствен багажник за велосипеди си наемах такъв за 3-4 дни. Тогава просто си свалях задния номер и го монтирах на багажника. Когато си купих мой багажник си поръчах още един номер онлайн и не ми се е налагало да го регистрирам никъде. Даже в момента моя багажник съм го дал на колега, който също си сложи неговия заден номер, след като аз свалих моя.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6151
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Трета регистрационна табела за багажник за велосипеди на теглича

Мнениеот VWGT » Пет 22 май 2020 18:12


Това за преместения номер у нас ми е най-интересния въпрос, не знам дали Груп се е сетил да ги попита :)

М, намерих го ... аз само за това инфо знам по въпроса, малко е старично, не знам какви са днешните реалности

От Закон за движение по пътищата:
Чл. 140. (1) (Доп. - ДВ, бр. 11 от 2017 г., в сила от 31.01.2017 г.) По пътищата, отворени за обществено ползване, се допускат само моторни превозни средства и ремаркета, които са регистрирани и са с табели с регистрационен номер, поставени на определените за това места.

Чл. 175. (1) (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) Наказва се с лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от 1 до 6 месеца и с глоба от 50 до 200 лв. водач, който:
1. (изм. - ДВ, бр. 101 от 2016 г., в сила от 21.01.2017 г.) управлява моторно превозно средство, на което табелите с регистрационния номер не са поставени на определените за това места;


От Наредба I-45 на МВР:
Чл. 10. Чл. 10.
...
(4) Табелите с регистрационен номер се монтират на местата, определени от
производителя.


Ако допуснем, че говориш за багажник (тъй като ремаркето подлежи на регистрация и трябва да разполага със собствена регистрационна табела), то доколкото багажникът не е място за монтаж на регистрационна табела, предвидено от производителя на МПС, то ти подлежиш на цитираната по-горе глоба.



и последвалата комуникация ...

В този случай с багажника за колело той си има предвидено място за поставяне на табела. В случая мисля,че съм законен, защото табелата ще бъде поставена на определено за това място от производителя (на багажника за колело).


Ти хубаво ще си го поставил на предвиденото за това място на багажника, но колата ще е без номер и ще те чокат.
Инак щом държиш да тестваш и "ама аз ги разбирам тека нещата" - давай.


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9869
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Трета регистрационна табела за багажник за велосипеди на теглича

Мнениеот group® » Пет 22 май 2020 18:30


Това ми е основния въпрос към тях, но едва ли ще има отговор.

Ето и казуса на Кайзен потвърждава логиката - взимаш багажник под наем и ...?!

DoH_KuXoT - как не е обвързана табелата с багажник конкретен, когато:
А) даваш документи за такъв
Б) минаваш канали с него - монтиран и светещ

Тоест аз взимам твоя законен и изряден багажник, минавам КАТ, взимам си табелата и после си връзвам каквото искам?
Защо тогава просто не ми дадат табела или най-добре да си поръчам от фирма, и всичко да приключи?

VWGT - супер си. Сега знам по какъв член ще ме пуснат :twisted


Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Мнения: 6055
Регистриран на: Пон 12 сеп 2005 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Трета регистрационна табела за багажник за велосипеди на теглича

Мнениеот DoH_KuXoT » Пет 22 май 2020 18:44


Това с даването на документи за багажника е абсолютно безмислено , ако ме питаш, просто нещо са решили да искат насреща , за да разреши началника на КАТ да ти се издаде трета табела. Аз си принтирах упътване от интернет , и преправих фактура от емаг за да имам документи, колко са ги гледали не знам, казах им , че са оригинали и ми трябват за гаранцията и не ми ги взеха даже, само ги погледнаха.
Давам ти багажника минаваш, взимаш номера и го слагаш на друг багажник, никой не може да ти каже копче.
Трябва да си имаш регистрационен номер и си взимаш багажник под наем, лепкаш му твоя номер и си изряден.
Вече дали ти се занимава да тестваш полицаите дали ще ти пишат акт, защото си преместил номера на непредвиденото за целта място, решаваш сам, аз присъствах на писането на много актове и минах между капките, та реших за следващия маратон с байка да не ми се заяждат зелените човеци.


Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Мнения: 6055
Регистриран на: Пон 12 сеп 2005 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Трета регистрационна табела за багажник за велосипеди на теглича

Мнениеот DoH_KuXoT » Пет 22 май 2020 18:53


ето и едно файлче с инструкции за моя багажник , някой ако му трябва, че на ЛС ме питат колеги , но там не може да се пращат файлове
Прикачени файлове
2hT8S4cPyu2uNcrfaECoNrCKBuWiamSs.pdf
(2.99 MiB) Свален 213 пъти


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9869
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Трета регистрационна табела за багажник за велосипеди на теглича

Мнениеот group® » Пет 22 май 2020 19:07


Писах и на offnews
Барем те решат да зададат няколко неудобни въпроса и евентуален отговор от КАТ да видим.



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 22 госта