Отпада ли синия талон ?

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
valiosport
Мнения: 2145
Регистриран на: Нед 20 юни 2010 21:58
Автомобил: Golf 4 1.9 TDI
Двигател:
Местоположение: България

Отпада ли синия талон ?

Мнениеот valiosport » Съб 12 сеп 2020 10:49


Колеги вчера ми излезе в новините че искат да премахват талона към книжката, някой има ли информация дали е приет закона ? Точковата система как ще се отчита?




Потребителски аватар
kamaza11
Мнения: 234
Регистриран на: Чет 06 дек 2018 16:34
Автомобил:
Двигател:

Re: Отпада ли синия талон ?

Мнениеот kamaza11 » Съб 12 сеп 2020 11:11


Точковата система и вмомента не се отчита по талон.
Ако го премахнат, още по- добре. Една простотия по- малко ще нося.


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Отпада ли синия талон ?

Мнениеот cecoa1 » Съб 12 сеп 2020 11:18


Той отдавна е безсмислен. Просто им помагаше да си съберат глобите, но сега с тия таблети и нови технологии, хептен му се губи смисъла.


helikamov
Мнения: 286
Регистриран на: Сря 10 дек 2008 10:18
Автомобил: TOYOTA AVENSIS
Двигател: 2WW 2017
Местоположение: Велико Търново

Re: Отпада ли синия талон ?

Мнениеот helikamov » Съб 12 сеп 2020 11:45


Трябва да мине на второ четене в Парламента и тогава ...


Потребителски аватар
stoi4o.d
Мнения: 3332
Регистриран на: Съб 27 фев 2010 17:52
Автомобил:
Двигател:

Re: Отпада ли синия талон ?

Мнениеот stoi4o.d » Съб 12 сеп 2020 16:32


Хартията отпада, дано поне има т.нар. "златен талон" в електронната система


valiosport
Мнения: 2145
Регистриран на: Нед 20 юни 2010 21:58
Автомобил: Golf 4 1.9 TDI
Двигател:
Местоположение: България

Re: Отпада ли синия талон ?

Мнениеот valiosport » Съб 12 сеп 2020 17:39


cecoa1 написа:Той отдавна е безсмислен.

И защо да е безмислен? Нали това е стимул към водача ако няма нарушения 6 години да придобие златен талон.
За 15 години откакто имам книжка имам една глоба за изгоряла крушка и за непоставен колан и ми остават още 6 месеца за да си извадя златен талон и това ме стимулира да спазвам стриктно правилника и като ме спрат за проверка и му покажа цялата азбука в книжката и златния талон по друг начин гледат. Ако няма талони, правя нарушение, плащам си глобата и в таблета като ме проверат нямам глоби, в случая какво ме отличава от нарушителите?


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Отпада ли синия талон ?

Мнениеот cecoa1 » Съб 12 сеп 2020 18:41


Вальо, това със Златния талон е от няколко години, а аз имах предвид обикновения, какъвто си го има от много отдавна.
Когато всичко беше на хартия, нямаш ли талон, значи имаш акт. Актът пък имаше определен срок, в който е валиден и го показваш вместо талона. Трябва(ше?) до изтичане на валидността на акта(обикновено един месец от датата на нарушението), да отидеш в КАТ за да ти връчат Наказателно постановление(НП). Тогава вече можеш да го обжалваш, и през времето на обжалването се караше с някакъв друг документ(или беше презаверен акта, не съм го правил никога), а можеш и да си платиш глобата, и след представяне на платежното, връщаха талона.
Понякога в тоя едномесечен срок, не е излязло НП, и актът се презаверяваше за още месец, а понякога и по-дълго време(примерно лятото заради отпуските ги обработваха по-бавно, а и също когато нарушението е някъде в друга област на страната, а не там където живееш, пак се забавяше процедурата). Основното е, че те принуждаваха да идеш да си платиш при тях, защото като те хванат с акт, който му е изтекла валидността, се пишеше акт и за това нарушение. Макар че съм виждал безотговорни шофьори, които си получаваха по много актове за изтекъл акт един след друг(всеки нов си е валиден един месец), щото глобата за това беше малка, и не им се ходело в КАТ, щото много пари на куп трябва да платят, а някои може би и да останат без книжка.
Т.е. беше кофти със събирането на глобите по тая система с талона, макар това да му беше основното предназначение.
Дупките в талона, всъщност идват от там, че той се хваща всеки път с телбод към копието на акта, което отива в КАТ. Съответно много надупчен талон, значи шофьор с доста актове, когато нямаше таблети и връзка със системата, така се ориентираха полицаите на улицата.
Пиша всичко това, щото щом почти нямаш глоби, може и въобще да не си се занимавал с тая бюрокрация.
Това със Златния талон, въобще не е работа да се прави по тоя начин, а на Запад стимулът да караш добре, идва чрез системата за задължителните застраховки ГО, добила наскоро популярност у нас като "Бонус-малус", в различни разновидности. Освен това и самите глоби понякога зависят от това, дали скоро си имал подобни нарушения.

Това, че ще те гледат по друг начин полицаите, когато си със Златен талон, е малко излишно - ще разчиташ малко повече на компромиси, спрямо другите с нормален талон, ще си по-склонен да дадеш почерпка, за да го запазиш тоя талон...като цяло ще си по-неспазващ шофьор, разчитащ на такава привилегия. Полицая на пътя не му е работа да те знае колко нарушения имаш, той трябва безпристрастно да регистрира нарушението и толкова. Макар че, при тая връзка чрез таблети с централната система, вероятно могат да видят старите ти нарушения и колко точки имаш в книжката. Това обаче, е предпоставка също за злоупотреби, и им дава козове да си искат подкупи.


Потребителски аватар
venll-vr
Мнения: 465
Регистриран на: Пон 01 май 2006 12:39
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: България, Враца

Re: Отпада ли синия талон ?

Мнениеот venll-vr » Съб 12 сеп 2020 18:50


А с какво Ви помага? Като го имам и карам нормално не ме спират. Глобите за превишена скорост си ги плащаш като поп. Веднъж при проверка, като видяха талона ми поискаха пожарогасител и аптечка.


Потребителски аватар
kamaza11
Мнения: 234
Регистриран на: Чет 06 дек 2018 16:34
Автомобил:
Двигател:

Re: Отпада ли синия талон ?

Мнениеот kamaza11 » Съб 12 сеп 2020 19:13


Аз не съм на мнение, че златният талон кара полицаите да ти гледат по друг начин. Половината народ от имащите такъв не са карали през тези години, които се изискват за придобиване.
Полицаят нарочи лик те за съмнителен- няма как да му докажеш обратното, ако ще и пилот да си. Не се впечатляват от всички категории, дори ти мрънкат “как може да си с всички категории и да правиш нарушения. Мое мнение.
Иначе, може да оставят златен хартиен талон, който иска да си го изкара, но синият според мен е безполезен.


valiosport
Мнения: 2145
Регистриран на: Нед 20 юни 2010 21:58
Автомобил: Golf 4 1.9 TDI
Двигател:
Местоположение: България

Re: Отпада ли синия талон ?

Мнениеот valiosport » Съб 12 сеп 2020 19:24


Цецо, сега ако отпадне синия талон предполагам че и златния ще отпадне, няма как едните да имат талони, други не.
Това за дупченето на талона не ми се е случвало, дори не знам по какъв начин са дупчени, предполагам че колкото точки отнемат на водача толкова дупки се правят или бъркам?

Venll-vr, златния талон те спасява от отнемане на точки при първо нарушение.

А за карането с глоба ако те хванат свалят номерата на автомобила


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Отпада ли синия талон ?

Мнениеот cecoa1 » Съб 12 сеп 2020 19:59


Така е, ще отпадне, но не е чак такава болка за умиране. У нас имаме доста точки... В немско не ги взимат, а ги дават наказателните точки, и имаш право само на осем. И една наказателна точка се възстановява след доста време без нарушения, преди май беше 2-3 години, сега го вдигнаха май на 5. Въобще от началото на тая година увеличиха всички наказания за нарушения по пътищата в Германия, и вкараха и някои нови правила...абе ужас. При нас си е супер в това отношение.

Дупченето нямаше нищо общо с точките - просто елементарен телбот, където си щракваш с телче един лист към друг, и при разделянето им остават две дупки. Някога по-отдавна и по социализма, може да е било друго, не знам.


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8289
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Отпада ли синия талон ?

Мнениеот Stivi » Съб 12 сеп 2020 20:05


cecoa1 написа:Дупченето нямаше нищо общо с точките - просто елементарен телбот, където си щракваш с телче един лист към друг, и при разделянето им остават две дупки. Някога по-отдавна и по социализма, може да е било друго, не знам.

Тъй,тъй ! Сега вече не го гледат много талона ,но в "онези" времена го гледаха внимателно и като видят ,че много е играл телбода и вече те разбират ,че си абонат и "...кво праим сега.." :Mr Green Fun Иначе това дето ще отпаднат и актовете е радващо,правиш нарушение,спират те и си получаваш веднага фиша със сумата за плащане. Ако нямаш възражения,отиваш и си плащаш,ако не си съгласен-обжалване в съда,кратко и ясно !


batjoro
Мнения: 96
Регистриран на: Вто 14 мар 2006 15:55
Автомобил:
Двигател:
Контакти:

Re: Отпада ли синия талон ?

Мнениеот batjoro » Съб 12 сеп 2020 20:20


"всъщност идват от там, че той се хваща всеки път с телбод към копието на акта, което отива в КАТ. Съответно много надупчен талон, значи шофьор с доста актове, когато нямаше таблети и връзка със системата, така се ориентираха полицаите на улицата."
Това не е вярно. Едно време талоните бяха други - имаха табличка с изброени нарушения, за които се правят дупки, и празни кутийки срещу тези нарушения. Катажията като кондуктор правеше дупка в съответната кутийка срещу нарушението. И като те спираха за проверка първото нещо беше да вдигнат талона към небето и да проверят за дупки.


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Отпада ли синия талон ?

Мнениеот cecoa1 » Съб 12 сеп 2020 20:45


Написал съм си, че за по-преди не знам, няма как да помня, аз съм под 40.
Ама сега като каза, имам някакъв смътен спомен от нещо такова, при нарушение на баща ми(може би на пръстите на едната ръка се броят всичките му глоби до сега, за над 40 години стаж като шофьор).


Потребителски аватар
vladovelin
Мнения: 1323
Регистриран на: Чет 27 дек 2007 11:18
Автомобил: Golf3 GTI
Двигател: 2E 1994
Местоположение: Пазарджик

Re: Отпада ли синия талон ?

Мнениеот vladovelin » Съб 12 сеп 2020 20:54


Една случка от миналия век,когато нарушенията се отразяваха с дупка в талона.
Стария път към София/ магистрала още нямаше/.
Пътувам към София и във Вакарел една жълта Волга / колите на КАТ бяха жълти а не таксита/ се движи с 40 км/ч , основа линия непрекъсната и караш след него.
След излизане от Вакарел и прекъсната основа линия включвам ляв мигач и газ.
Милиционера се ядоса и включи сирената и последва спиране за проверка и дупка в талона неправилно изпреварване и дата месец и година На нарушението.
Беше офицер майор или капитан не си спомням но беше сгрешил годината.
Щом се върнах в Пазарджик минах през КАТ и си взех нов талон за 1 лев.



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 24 госта