Технически преглед - газова уредба

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Потребителски аватар
zografski
Мнения: 2589
Регистриран на: Сря 25 мар 2009 18:10
Автомобил: Golf IV V6 4Motion
Двигател: AUE 2001
Местоположение: Sofia

Технически преглед - газова уредба

Мнениеот zografski » Вто 29 мар 2022 10:54


Здравейте колеги,
Малко се чудех какво заглавие да сложа, понеже въпроса ми е малко странен, ако модераторите решат, че съм сбъркал, се извинявам и нека преместят темата :icon_lol
Та бутилката на ГИ ми навършва 10г и до колкото съм запознат, съм задължен да я сменя, до тук добре, а сега въпроса :D
До 10.04.2022 ми е техническия преглед, до тази дата ли трябва да сменя бутилката или друго яче казано, ще ми направят ли проблем на ГТП, че бутилката ми е от 2012та, а не съм я сменил или това ще е проблем чак през 2023г?
Така или инак ще го правя това нещо тази година, но смяната на бутилката за мен е свързана и с други административни разправии, трябва да я регистрирам след смяната, след което трябва да си сменя талоните, понеже още не ми пише в тях, че съм с гориво - Газ/бенз и т.н.




Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Технически преглед - газова уредба

Мнениеот 777 » Вто 29 мар 2022 10:59


След като нямаш газ в талона, защо разсъждаваш дали ще ти правят проблем на ГТП за бутилката? Струва ми се, че имат по-съществен повод за проблем, ако имат желание. Върви смени бутилката докато си се наканил. Че мине ли тоя ГТП, може да откараш още 5г със старата бутилка.


Потребителски аватар
zografski
Мнения: 2589
Регистриран на: Сря 25 мар 2009 18:10
Автомобил: Golf IV V6 4Motion
Двигател: AUE 2001
Местоположение: Sofia

Re: Технически преглед - газова уредба

Мнениеот zografski » Вто 29 мар 2022 11:05


Не е така, системата ми е слагана преди 2014та и до сега не бях задължен да сменям талоните (по закон и наредба, това съм го проверил и за това не съм ги сменил когато го вкараха това).
Та ме вълнува повече това което съм задал като въпрос, газовата си ми е изрядна с всички документи и все още не съм в никакво нарушение, НО въпроса е друг:
Дали проблем ще е ако бутилката ми е на 10 години или ако бутилката ми е на повече от 10 :D т.е проблем тази година ли да очаквам (т.е. да се захващам със смяната) или да очаквам драми др година при ГТП.
По скоро се надявам някой, който е минал през това да пише, а не толкова да се включват колеги, които ще хвърлят боб или ще ми гледат на карти. :beer


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Технически преглед - газова уредба

Мнениеот 777 » Вто 29 мар 2022 11:25


Можеше досега да звъннеш в сервиза за ГТП и да ти кажат какво ще правят ако отидеш.


Потребителски аватар
zografski
Мнения: 2589
Регистриран на: Сря 25 мар 2009 18:10
Автомобил: Golf IV V6 4Motion
Двигател: AUE 2001
Местоположение: Sofia

Re: Технически преглед - газова уредба

Мнениеот zografski » Вто 29 мар 2022 11:29


В крайна сметка това ще направя, но реших първо да пиша, в случай, че има запонзати и вече минали през това. Мисля че темата ще е полезна и за други хора с времето, на които им предстои подобна галимация, така че ще пиша като разбера, освен ако някой не се включи с компетентен отговор преди това.


thanis
Мнения: 1332
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Технически преглед - газова уредба

Мнениеот thanis » Вто 29 мар 2022 15:38


В Правило № 67 на ИКЕ на ООН не е предвиден максимален експлоатационен срок на резервоарите (бутилките) за пропан бутан, поради което е прието за експлоатационен срок на резервоарите (бутилките) за пропан бутан да се взема предвид срока, заложен от производителя, който обикновено е 10 години.

Към датата на преминаване на ГТП, трябва бутилката да е годна. Т.е. ако ти изтича бутилката примерно Май месец и минеш Април ГТП. Не трябва да те спрат, но догодина няма да можеш да минеш със старата бутилка Април.

ГТП-тата не винаги са запознати напълно точно с нормативната уредба и има места, където не искат да поемат риска, защото при инцидент се гледа кой е издал разрешението за преминат ГТП.

1.2.7. маркировка (знак) за одобряване типа на резервоара и датата на производство на
резервоара.", а след думите "предвиден от производителя" се поставя запетая и се добавя "а
когато не е посочен срок от производителя – ако са изминали повече от 10 години от датата
на производство за резервоар за ВНГ и 20 години от датата на производство за резервоар за
СПГ..
1.2.7. (доп. – ДВ, бр. 80 от 2020 г., в сила от 12.11.2020 г.) маркировка (знак) за
одобряване типа на резервоара и датата на производство на резервоара.
Автомобилът е неизправен, в случай че е изтекъл срокът на експлоатация на резервоара
за СПГ или ВНГ, предвиден от производителя, а когато не е посочен срок от производителя –
ако са изминали повече от 10 години от датата на производство за резервоар за ВНГ и 20
години от датата на производство за резервоар за СПГ.


Това е цитиран текст от Наредба Н-32. Тълкувай го както искаш.


Потребителски аватар
zografski
Мнения: 2589
Регистриран на: Сря 25 мар 2009 18:10
Автомобил: Golf IV V6 4Motion
Двигател: AUE 2001
Местоположение: Sofia

Re: Технически преглед - газова уредба

Мнениеот zografski » Вто 29 мар 2022 15:50


Доста изчерпателно, благодаря за отделеното време да го намериш и споделиш това инфо! До колкото съм виждал(на моята бутилка), на самата бутилка има само година или поне като съм гледал, месец не съм виждал да пише. Все пак инфото е полезно, не е моя работа да тълкувам закони, а и като цяло не се имам за специалист в тази област, та за най-сигурно ще си взема документите за ГИ и ще ида до ГТП-то, където си правя техническия и ще ги питам, за да няма драми в последния момент. Бутилката така или инак съм я планувал за тази година (няма и не искам да бягам от тази процедура), просто ми се искаше да не съм притиснат с датата на ГТП-то.


vocil
Мнения: 249
Регистриран на: Пон 14 апр 2008 12:58
Автомобил: Рено Меган
Двигател: K4M760 2004
Местоположение: София

Re: Технически преглед - газова уредба

Мнениеот vocil » Вто 29 мар 2022 19:01


Ако в талоните е вписана газта и са минали 10гд няма как да се мине преглед. Вариантите са два :или се сваля бутилката и снимат, че я няма и тогава преглед или нова бутилка, протокол за монтаж, регистрация на АГУ тогава ГТП.Този случай го играх края на миналата година. За 1 ден смених бутилка, регистрацията и ГТП.
Ако не е вписана газта в талоните, повечето пунктове отказват преглед, но още се намират и такива на които се минава.
Това го играх преди около месец, ако на някой му потрябва адреса на такъв пункт в София, на лично. Като остане малко време и на този автомобил ще сменя бутилката и узаконя газта.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Технически преглед - газова уредба

Мнениеот 777 » Вто 29 мар 2022 19:13


vocil написа:Ако в талоните е вписана газта и са минали 10гд няма как да се мине преглед.

Не е вписана - прочети.


vocil
Мнения: 249
Регистриран на: Пон 14 апр 2008 12:58
Автомобил: Рено Меган
Двигател: K4M760 2004
Местоположение: София

Re: Технически преглед - газова уредба

Мнениеот vocil » Вто 29 мар 2022 19:46


Моля, прочетете цялото мнение.
vocil написа:Ако не е вписана газта в талоните, повечето пунктове отказват преглед, но още се намират и такива на които се минава.
Това го играх преди около месец, ако на някой му потрябва адреса на такъв пункт в София, на лично. Като остане малко време и на този автомобил ще сменя бутилката и узаконя газта.


Потребителски аватар
zografski
Мнения: 2589
Регистриран на: Сря 25 мар 2009 18:10
Автомобил: Golf IV V6 4Motion
Двигател: AUE 2001
Местоположение: Sofia

Re: Технически преглед - газова уредба

Мнениеот zografski » Вто 29 мар 2022 22:21


Тук не става дума как да заобиколя смяната или закона, това изобщо няма смисъл да го коментираме ;) винаги съм си изряден и не ми е проблем смяната, а това че съм притиснат от времето, а в момента съм доста зает. Като цяло си уговорих час за утре и направо ще свърша тази работа, по смяната на бутилката, но реално от пункта казаха, че няма да ми направят проблем тази година, но ако е на друг пункт, не се знае колегите им дали ще ме пуснат.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19114
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Технически преглед - газова уредба

Мнениеот stefan4o » Сря 30 мар 2022 7:59


Колега, ако бутилката ти е 10 или повече годишна - сменяш с нова, дават ти протокол от монтажа, после отиваш на пункт за АГУ да направят първоначален преглед и ти дават един розов лист. После в срок до 3г трябва да смениш талона (ако в него пише само бензин) на колата и това е. Аз още не съм сменил талона инак минах през другите две неща. На преглед си ми я гледат (ГТП), когато минавам. Но догодина ще сменя талона (живот и здраве).


Потребителски аватар
zografski
Мнения: 2589
Регистриран на: Сря 25 мар 2009 18:10
Автомобил: Golf IV V6 4Motion
Двигател: AUE 2001
Местоположение: Sofia

Re: Технически преглед - газова уредба

Мнениеот zografski » Сря 30 мар 2022 9:17


Сутринта я оставих да я сменят, от сервиза работят и с някакъв пункт за АГУ и направо те ще ми направят прегледа и озаконяване или там както се нарича. Като цяло с тия АГУ шега не бива и там винаги гледам да съм изряден, че не ми се иска да се паля :D . Това дето каза, че до 3г трябва да сменя талоните, не го знаех, мислех че ще трябва до 7-14 дена да ги сменя. Ако е така наистина, може и да не се разправям сега с КАТ и смяна на талони, че и без това нямам време да се обърна :D


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19114
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Технически преглед - газова уредба

Мнениеот stefan4o » Сря 30 мар 2022 12:00


Така е, наистина. Питай после пункта за преглед, за да ти потвърдят.


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13422
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Технически преглед - газова уредба

Мнениеот kris11 » Сря 30 мар 2022 18:43


zografski написа:....Това дето каза, че до 3г трябва да сменя талоните, не го знаех, мислех че ще трябва до 7-14 дена да ги сменя.

Така е спокойно.
В края на август смених бутилката , преглед на гИ и розов талон , после ГТП. Срока за смяна на рег. талон на возилото до 3г. Ако догодина не си сменил талона - минаваш ГТП пак с розовия талон.



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 19 госта