С българска книжка в Германия и постоянен адрес в Германия

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Потребителски аватар
dontaskdontsay
Мнения: 1382
Регистриран на: Вто 11 май 2010 17:33
Автомобил: Golf III 1.6 1994
Двигател: ABU

С българска книжка в Германия и постоянен адрес в Германия

Мнениеот dontaskdontsay » Пет 28 фев 2020 21:49


Здравейте колеги!
Трябва ми малко помощ за откриване на вратичка в законите между България и Германия.

В Германия излезе нов закон който забранява шофирането с българска книжка (издадена след 2020г.) и постоянен адрес на местоживеене в Германия.
С две думи. Ако живееш в Германия нямаш право да шофираш с новоизкараната си българска книжка. https://haskovo.live/%d0%b4%d0%be-6-%d0 ... %b6%d0%ba/

Мои роднина записа декември месец курсовете за шофьор в Българя за да му излезе уж по евтино и в последствие разбра за новия закон :stumm До няколко дни ще му бъде издадена българска книжка и търсим някаква вратичка в закона с която да му признаят книжката и в германия.

Попаднах на една статия в която се споменаваше че ако си бил студент по време на издаването на българската книжка то тя се признава. Все още никой не може да ни потвърди дали това е напълно вярно.

Интересува ме някой сблъсквал ли се е с подобен проблем и дали знае решение ?




Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12769
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: С българска книжка в Германия и постоянен адрес в Германия

Мнениеот Zdravko Zankov » Пет 28 фев 2020 22:04


И къде отиде ЕС,и унифицирани закони?


Потребителски аватар
Курт Деликуртев
предупреждение за БАН
Мнения: 2116
Регистриран на: Нед 17 сеп 2017 12:40
Автомобил: Passat Variant 2001
Двигател: AWT
Местоположение: Филибето майна/ Щурград

Re: С българска книжка в Германия и постоянен адрес в Германия

Мнениеот Курт Деликуртев » Пет 28 фев 2020 22:19


Не съм чувал за такъв проблем. Може да е от скоро, за да прекратят книжкотуризмът.
Тук една книжка за кат Б излиза до 2.500 евро, за камион 7 до 9.000 еврони.

Трябвало е да се отпише за 6 месеца от постоянното в Германия.

"Die ausländische Fahrerlaubnis muss vor Zuzug nach Deutschland oder während eines mindestens 6-monatigen Auslandsaufenthalts erworben worden sein.
Eine Fahrerlaubnis, die im Ausland erworben wurde, während der ordentliche Wohnsitz in Deutschland bestand, wird nicht anerkannt und kann nicht umgeschrieben werden."


Потребителски аватар
Чудомир
Мнения: 2846
Регистриран на: Вто 18 юли 2006 0:37
Автомобил: Passat 5.5 + Caravelle T4
Двигател: 03 V6 AMX + 97 VR6 AES
Местоположение: Нейде из Швабско или под тепетата

Re: С българска книжка в Германия и постоянен адрес в Германия

Мнениеот Чудомир » Пет 28 фев 2020 22:28


А роднината към датата на издаване на книжката студент ли е в Германия?
Курт Деликуртев написа:Не съм чувал за такъв проблем. Може да е от скоро, за да прекратят книжкотуризмът.
Тук една книжка за кат Б излиза до 2.500 евро, за камион 7 до 9.000 еврони.

Трябвало е да се отпише за 6 месеца от постоянното в Германия.

"Die ausländische Fahrerlaubnis muss vor Zuzug nach Deutschland oder während eines mindestens 6-monatigen Auslandsaufenthalts erworben worden sein.
Eine Fahrerlaubnis, die im Ausland erworben wurde, während der ordentliche Wohnsitz in Deutschland bestand, wird nicht anerkannt und kann nicht umgeschrieben werden."

Ето тук е разковничето. А сега ми покажи един студент, който се е регистрирал в кметството в Германия с неосновна регистрация, а вторична/допълнителна. Да му стисна ръката и да го почерпя :deal


Потребителски аватар
dontaskdontsay
Мнения: 1382
Регистриран на: Вто 11 май 2010 17:33
Автомобил: Golf III 1.6 1994
Двигател: ABU

Re: С българска книжка в Германия и постоянен адрес в Германия

Мнениеот dontaskdontsay » Пет 28 фев 2020 22:49


Докато писах темата се надявах точно ти да се включиш :smile От доста време си там и може и да си чул нещо което да помогне.

Роднината все още не е изкарала курсовете и не се води студент никъде. Била е студентка и в Германия и в Българя но това е било отдавна. Сега обмисляме да запише един семестър в някой университет тук и да се надяваме че ще мине метър :eek


taran
Мнения: 565
Регистриран на: Съб 21 май 2011 6:30
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: С българска книжка в Германия и постоянен адрес в Германия

Мнениеот taran » Пет 28 фев 2020 23:35


Не съвсем същият казус,но подобен имаше един познат в края на миналата година. Имаше неуредици с "компетентноста" му (човека е с категория С и работеше като шофьор на камион) за да си оправи документите в България си прекрати адресната регистрация в Германия и сега чака да минат 6 месеца уседналост в България за да си вземе българските документи и да се върне да работи,пак в германия.
Работата с вратичките е по- скоро мисия невъзможна.При постоянен адрес в Германия,ако ти изтече срока на българската книжка,също трябва да я смениш с немска.Шофьорите на камиони директно си сменят книжките с немски.


Потребителски аватар
Чудомир
Мнения: 2846
Регистриран на: Вто 18 юли 2006 0:37
Автомобил: Passat 5.5 + Caravelle T4
Двигател: 03 V6 AMX + 97 VR6 AES
Местоположение: Нейде из Швабско или под тепетата

Re: С българска книжка в Германия и постоянен адрес в Германия

Мнениеот Чудомир » Съб 29 фев 2020 0:35


dontaskdontsay написа:Докато писах темата се надявах точно ти да се включиш :smile От доста време си там и може и да си чул нещо което да помогне.

Роднината все още не е изкарала курсовете и не се води студент никъде. Била е студентка и в Германия и в Българя но това е било отдавна. Сега обмисляме да запише един семестър в някой университет тук и да се надяваме че ще мине метър :eek

Аз може много неща да съм чул, ама половината от тях не са верни, а другата едва ли ще ти помогнат. Затова съм на принципа - не съм ли го прочел в закон, наредба или присъда - не вярвам. Защото има и силно субективен момент на "кой е тръгнал да рови".

За какви курсове говориш? Езикови за работа или предстудентски езикови?

Принципно ми е писнало да давам съвети на някой, който и без това след това ще твърди, че или съм го излъгал, или си мисли, че е знаел повече от мен. Не визирам теб, а принципно. Затова колкото и да ми е против убежденията, трябва на хората да не им "се отварят очите с вратички", а да им се пускат линкове да четат (за да се образоват) или да ги щавят яко с пари за такива съвети.

Ето тук под точка 1 е обяснено за С категориите:

https://www.bmvi.de/SharedDocs/DE/Artik ... hland.html

Проблемът на твоята роднина е в същия линк:

Ein ausländischer Führerschein berechtigt nicht zur Teilnahme am Straßenverkehr in der Bundesrepublik Deutschland,...
wenn Sie zum Zeitpunkt des Erwerbs der ausländischen Fahrerlaubnis Ihren ordentlichen Wohnsitz in der Bundesrepublik Deutschland hatten...

Така че ако Б категорията е придобита преди пренасяне в Германия, то БГ книжката може да се ползва без смяна за немска такава (скрито преимущество "за" смяната е, че немската е безсрочна)
https://www.gesetze-im-internet.de/fev_2010/__28.html

(1) Inhaber einer gültigen EU- oder EWR-Fahrerlaubnis, die ihren ordentlichen Wohnsitz im Sinne des § 7 Absatz 1 oder 2 in der Bundesrepublik Deutschland haben, dürfen – vorbehaltlich der Einschränkungen nach den Absätzen 2 bis 4 – im Umfang ihrer Berechtigung Kraftfahrzeuge im Inland führen. Auflagen zur ausländischen Fahrerlaubnis sind auch im Inland zu beachten. Auf die Fahrerlaubnisse finden die Vorschriften dieser Verordnung Anwendung, soweit nichts anderes bestimmt ist.

(4) Die Berechtigung nach Absatz 1 gilt nicht für Inhaber einer EU- oder EWR-Fahrerlaubnis,
...
2.
die ausweislich des Führerscheins oder vom Ausstellungsmitgliedstaat herrührender unbestreitbarer Informationen zum Zeitpunkt der Erteilung ihren ordentlichen Wohnsitz im Inland hatten, es sei denn, dass sie als Studierende oder Schüler im Sinne des § 7 Absatz 2 die Fahrerlaubnis während eines mindestens sechsmonatigen Aufenthalts erworben haben,

В случай, че е придобита по време на имането на редовна регистрация в Германия, то придобитата чуждестранна не важи на територията на Германия, освен ако е доказано, че е придобита по времето на мин. 6-месечен престой като ученик или студент в другата държава.


taran
Мнения: 565
Регистриран на: Съб 21 май 2011 6:30
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: С българска книжка в Германия и постоянен адрес в Германия

Мнениеот taran » Съб 29 фев 2020 8:30


Чудомир написа:Принципно ми е писнало да давам съвети на някой, който и без това след това ще твърди, че или съм го излъгал, или си мисли, че е знаел повече от мен. Не визирам теб, а принципно. Затова колкото и да ми е против убежденията, трябва на хората да не им "се отварят очите с вратички", а да им се пускат линкове да четат (за да се образоват) или да ги щавят яко с пари за такива съвети.


Това ще го покажа на жема ми :mhihi :mhihi :mhihi . За съжеление българите, масово се образоват от фейсбук,други интернет платформи и "една жена на спирката каза..."


Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1512
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: С българска книжка в Германия и постоянен адрес в Германия

Мнениеот Кайзен » Съб 29 фев 2020 9:06


Чудомир написа:(скрито преимущество "за" смяната е, че немската е безсрочна)

Беше безсрочна. Вече е с период на смяна от 15г. Има и закон уреждащ валиднотта на "безсрочните": https://www.gesetze-im-internet.de/fev_ ... ge_8e.html
https://www.adac.de/verkehr/rund-um-den ... -umtausch/


Потребителски аватар
dontaskdontsay
Мнения: 1382
Регистриран на: Вто 11 май 2010 17:33
Автомобил: Golf III 1.6 1994
Двигател: ABU

Re: С българска книжка в Германия и постоянен адрес в Германия

Мнениеот dontaskdontsay » Съб 29 фев 2020 10:44


Чудомир написа:За какви курсове говориш? Езикови за работа или предстудентски езикови?


Извинявай, не съм се изразил ясно. Говорех за шофьорските курсове. Все още не е взела изпита за категория Б. До няколко дни ще получи книжка. През това време смятаме да я запишем като студентка в някой университет тук в България.


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8352
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: С българска книжка в Германия и постоянен адрес в Германия

Мнениеот samo_pechka » Съб 29 фев 2020 12:41


А как стоят нещата при преиздаване на книжката ? Може ли в Бг да се преиздаде ? Или задължително в немско?
Дотук чета за нов курс предимно.


Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1512
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: С българска книжка в Германия и постоянен адрес в Германия

Мнениеот Кайзен » Съб 29 фев 2020 12:51


Ако отговаряш на
ihren ordentlichen Wohnsitz im Sinne des § 7 Absatz 1 oder 2 in der Bundesrepublik Deutschland
то преиздаване само в Германия.


Потребителски аватар
Чудомир
Мнения: 2846
Регистриран на: Вто 18 юли 2006 0:37
Автомобил: Passat 5.5 + Caravelle T4
Двигател: 03 V6 AMX + 97 VR6 AES
Местоположение: Нейде из Швабско или под тепетата

Re: С българска книжка в Германия и постоянен адрес в Германия

Мнениеот Чудомир » Съб 29 фев 2020 13:06


Кайзен написа:
Чудомир написа:(скрито преимущество "за" смяната е, че немската е безсрочна)

Беше безсрочна. Вече е с период на смяна от 15г. Има и закон уреждащ валиднотта на "безсрочните": https://www.gesetze-im-internet.de/fev_ ... ge_8e.html
https://www.adac.de/verkehr/rund-um-den ... -umtausch/

Мерси, това не го знаех.
Чудомир написа:За какви курсове говориш? Езикови за работа или предстудентски езикови?

Извинявай, не съм се изразил ясно. Говорех за шофьорските курсове. Все още не е взела изпита за категория Б. До няколко дни ще получи книжка. През това време смятаме да я запишем като студентка в някой университет тук в България.

Еми значи схемата би била записване за обучение в БГ (редовно, нали :Mr Green Fun ), което да е повече от 6 месеца, по това време вадене на БГ книжка (която да не е извадена в седмицата след записване на следването, а малко по-късно :Mr Green Fun ).
В оптималния случай съчетано с отписване по местожителство от Германия и никакви други тукашнотериториални събития като работа в Макдоналдс, рентичка от Жобса и подобни :mhihi.
Като теглиш чертата, не е сигурно дали ще е на далавера.

Естествено от собствен опит съм длъжен да спомена, че човек с БГ книжка и нулев опит в началото според мен не е способен да кара адекватно в немски условия.


Потребителски аватар
dontaskdontsay
Мнения: 1382
Регистриран на: Вто 11 май 2010 17:33
Автомобил: Golf III 1.6 1994
Двигател: ABU

Re: С българска книжка в Германия и постоянен адрес в Германия

Мнениеот dontaskdontsay » Съб 29 фев 2020 19:56


Отписването по местожителство не е вариант. Главно това за студентите ме интересуваше дали е вярно. Благодаря че го потвърдихте :beer


Потребителски аватар
ivan_pop
Мнения: 808
Регистриран на: Сря 16 апр 2014 17:51
Автомобил: OVB
Двигател: X18XE1
Местоположение: Плевен

Re: С българска книжка в Германия и постоянен адрес в Германия

Мнениеот ivan_pop » Съб 29 фев 2020 20:29


Чудомир написа:
Естествено от собствен опит съм длъжен да спомена, че човек с БГ книжка и нулев опит в началото според мен не е способен да кара адекватно в немски условия.

Това май и от човека зависи!
Аз през 2018г. работих 6 месеца в Германия.През първия месец отказвах да шофирам.Само се возех докато се ориентирам в обстановката.В България имам повече от 20 години опит като шофьор.След първия месец започнах да си карам спокойно.



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 15 госта