ПТП и обещетение по ГО

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Потребителски аватар
stardreamer
Мнения: 291
Регистриран на: Пет 23 авг 2013 11:44
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: dreams

ПТП и обещетение по ГО

Мнениеот stardreamer » Съб 11 яну 2020 18:11


Здравейте колеги,
вчера ме удариха здраво, излизайки с висока скорост от улица със стоп и доста ми смачкаха колата.
Дойде КАТ, не знам защо поискаха да направим двустранен протокол, направихме, ясно е кой е виновен, въпросът ми е какво след от тук наттатък (първо ПТП ми е)?

Разбрах, че трябва да закарам колата на оглед или да закарам човека, който го извършва до нея. Притеснява ме колко време ще бавят плащането и колко ще е то. За съжаление в случая колата е стара, но много рядка и трдуно се намират за нея части, само предното стъкло е 200-300лв и то с чакане за поръчка... Има доста смачкано, усукани носещи греди (рога) и други...

Имам ли полезен ход и какъв е той? :)
Благодаря и дано не попадате в такъв случай!

Последна промяна от stardreamer на Съб 11 яну 2020 18:50, променено общо 1 път.




Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19114
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: ПТП и обещетение по ГО

Мнениеот stefan4o » Съб 11 яну 2020 18:47


Съжалявам за случката, колега. Тъй като ти си невинен следва да потърсиш застрахователя на виновния. Трябва да заведеш щетата при него. Вероятно техен представител ще дойде да огледа колата. Въз основа на което ще ти изплатят сума за щетата. Играл съм го лично това и ми платиха в рамките на 3 седмици. Не очаквай сумата да е кой знае каква. Аз бях доволен, понеже ми дадоха толкова, колкото ми бяха дали като оферта за ремонт на удара. Не ми се наложи да търся повторно и да навлизам в спор със застрахователя.


taran
Мнения: 565
Регистриран на: Съб 21 май 2011 6:30
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: ПТП и обещетение по ГО

Мнениеот taran » Съб 11 яну 2020 22:04


Колегата го е обяснил добре по горе. Ако не си доволен от обезщетението мажеш да подадеш жалба при застрахователя,крайния вариянт е през съда,ма това не съм го играл и предполагам ще е дълъг филм.
Ако смяташ,че ремонта ще е скъп,виж какви са варянтите за смятане на обезщетението - дали е по "експертна оценка" или може и по фактури.
Ако втория варянт е възможен,ще получиш обезщетение ,чак след като си възтановиш колата и предадеш събраните фактури за части и работа при застрахователя.
При стара кола,съществува и опасноста, да я изкарат набързо икономическа тотална щета.
Успех с неприятното начинание.


Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Мнения: 6055
Регистриран на: Пон 12 сеп 2005 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: ПТП и обещетение по ГО

Мнениеот DoH_KuXoT » Нед 12 яну 2020 7:01


Какъв е автомобила и колко е увреден? Ако е тотална щета (сумата на ремонта надвишава или е близка до стойността на автомобила) не се започва ремонт. Има два вида тотализиране, със снемане от отчет и без. Втория случай се постига с договаряне и получаване на по-ниско обезщетение от реалното с цел да можеш да си оправиш автомобила. Реалната стойност на МПС се изважда от списък наречен Шваке, в който е записано колко струва автомобила като се смята как върви обезценяването през годините. Имаш срок, в който трябва да идеш при застрахователя на виновния , така че го направи възможно по-скоро. В двустранния протокол трябва ясно на е написано кой е виновен. При тежки ПТП с автомобил, който не е в движение или има пострадали или ина наличие на алкохол с двустранен протокол не става, КАТ трябва да посетят и да пишат протокол задължително! Това е предпоставка за отказ в повечето компании.


taran
Мнения: 565
Регистриран на: Съб 21 май 2011 6:30
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: ПТП и обещетение по ГО

Мнениеот taran » Нед 12 яну 2020 12:45


Доколкото знам,за предявявяне на претенци за обезщетение по ГО,няма изрично определен срок.Разбира се,колкото по-рано се "заведе" щетата,толкова по-бързо ще се получат някакви резултати.


Потребителски аватар
stardreamer
Мнения: 291
Регистриран на: Пет 23 авг 2013 11:44
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: dreams

Re: ПТП и обещетение по ГО

Мнениеот stardreamer » Нед 12 яну 2020 19:47


Благодаря на всички за информацията

Колата е Форд Пробе 1995-та. Увредена е доста предницата - капак, 2 калника, броня, фарове, мигачи, 2-та рога (шасито), изглежда, че има леко усукано предно окачване, 2-та радиатора, перки, разширителен съд, предно стъкло, 2 еърбега и сигурно още някакви по-незначителни неща.
Проблемът е, че колата е с висока сантиментална стойност и се надявам да успея да я поправя.

За съжаление чувам, че по ГО не обичали да плащат много, не знам до колко е вярно, предстои да разбера. :)


Потребителски аватар
dobrin
Чингис хан
Мнения: 30000
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: ПТП и обещетение по ГО

Мнениеот dobrin » Нед 12 яну 2020 20:31


Предявяваш си претенцията. Определят ти две суми - едната е за тотал щета, но трябва да им дадеш колата. Другата - по-малка - не им даваш колата и не я бракуваш, т.е. можеш да си я оправиш. Не очаквай повече от 50% от пазарната цена. Жалко за хубавия автомобил - дано си го оправиш.
Естествено, ако не си доволен, можеш да искаш преразглеждане, после и да ги съдиш, но за такива автомобили все още няма адекватни оценки, дори по дела.


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: ПТП и обещетение по ГО

Мнениеот muns61 » Нед 12 яну 2020 20:48


Двустранен протокол не се пише, ако колата не е в движение. Съдейки по щетите, не си в движение.
Не зная колко си склонен да дадеш за ремонт, но преди 15-16 г правих такъв Проуб със странично-челен удар и цената не беше никак приятна за собственика. И като намерихме донор за някои ламарини.


Потребителски аватар
stardreamer
Мнения: 291
Регистриран на: Пет 23 авг 2013 11:44
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: dreams

Re: ПТП и обещетение по ГО

Мнениеот stardreamer » Нед 12 яну 2020 20:52


Да, всъщност тези две точки изобщо не са ми ясни - как се определя стойността на колата и как щетите (попаднах и на някакъв коефициент за/на овехтяване, а колата е доста стара)...
В мобиле.бг я има от 2700 до 7000 в хубаво състояние, но не знам това ли гледат или си имат техни каталози някакви (Шваке и подобни).


Вероятно утре започва филмът по същество и ще ви информирам как протича.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19114
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: ПТП и обещетение по ГО

Мнениеот stefan4o » Нед 12 яну 2020 21:01


Мобиле не е критерий за застрахователя. Там има и Лади по 10 бона. По Шваке ги гледат.


Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Мнения: 6055
Регистриран на: Пон 12 сеп 2005 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: ПТП и обещетение по ГО

Мнениеот DoH_KuXoT » Нед 12 яну 2020 22:49


dobrin написа:Предявяваш си претенцията. Определят ти две суми - едната е за тотал щета, но трябва да им дадеш колата. Другата - по-малка - не им даваш колата и не я бракуваш, т.е. можеш да си я оправиш. Не очаквай повече от 50% от пазарната цена. Жалко за хубавия автомобил - дано си го оправиш.
Естествено, ако не си доволен, можеш да искаш преразглеждане, после и да ги съдиш, но за такива автомобили все още няма адекватни оценки, дори по дела.

Никой застраховател не плаща 100% и не взима автомобила. Тотал е 70% от стойността по Шваке. Нарича се икономически тотал. Според мен тази щета ще бъде отказана , заради двустранния протокол при наличие на автомобил, който се води , че не е в движение. КАТ са Ви изиграли. Пиши по натам как са се развили нещата. Успех!


Потребителски аватар
stardreamer
Мнения: 291
Регистриран на: Пет 23 авг 2013 11:44
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: dreams

Re: ПТП и обещетение по ГО

Мнениеот stardreamer » Нед 12 яну 2020 22:56


Всъщност колата до някъде е в движене, там неуспяхме да я запалим, но е било поради проблем с тока - като извадих ключа и изгасих фаровете, те са се опитвали да се приберат през цялото време и това е бутнало акумулатора, после и с кабели и ток не стана да се запали. След изключване на буксите за прибиране на фаровете колата си запали, всичко си работи, като изключим охладителната система.

Ще видим, борбата започва от утре...
Лека вечер и благодаря на всички за мненията!


Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Мнения: 6055
Регистриран на: Пон 12 сеп 2005 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: ПТП и обещетение по ГО

Мнениеот DoH_KuXoT » Пон 13 яну 2020 13:08


Спукан радиатор се счита за автомобил, който не е в движение. Надявам се не съм лош пророк...


Потребителски аватар
ivo_555
Мнения: 1913
Регистриран на: Чет 21 яну 2010 11:16
Автомобил:
Двигател:

Re: ПТП и обещетение по ГО

Мнениеот ivo_555 » Пон 13 яну 2020 14:23


Приятелката ми преди време причини птп, другия автомобил беше със смляна предница, полицаите които дойдоха казаха, щом нямате претенции, пишете си двустранен протокол, и все едно не сме идвали. Затварят си очите щом няма ранени, а дори днес четох, че ще променят наредбите и щом няма ранени дори и автомобилите да не са в движение полиция няма да ходи, дори няма да имало нужда и входящ номер да се взима.


Потребителски аватар
dobrin
Чингис хан
Мнения: 30000
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: ПТП и обещетение по ГО

Мнениеот dobrin » Пон 13 яну 2020 17:28


DoH_KuXoT написа:
dobrin написа:...

Никой застраховател не плаща 100% ...

Наясно съм с това, а и никъде не съм го написал. :th_up



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 23 госта