ПТП кой плаща (ГО или Каско)

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Valchev83
Мнения: 48
Регистриран на: Сря 07 фев 2018 13:20
Автомобил:
Двигател:

Re: ПТП кой плаща (ГО или Каско)

Мнениеот Valchev83 » Нед 17 май 2020 13:00


То защо ти е да си правиш каско без ГО? Не дай боже да удариш някоя нова кола за над 100 000 лв. От къде ще вземеш пари да му платиш щетите? Именно затова ГО е задължителна!

Sent from my SM-N970F using Tapatalk




bmwww
Мнения: 909
Регистриран на: Сря 05 сеп 2012 10:02
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Враца

Re: ПТП кой плаща (ГО или Каско)

Мнениеот bmwww » Нед 17 май 2020 13:07


Stivi написа:
bmwww написа:Имам 2 полици , 2 документа . Това са 2 услуги . В Англия е 1 и там предявяваш чрез твоя застраховател към този на виновния и това е , но имаш 1 услуга и можеш да предявиш иск на 1 защото имаш 1 документ . Смисъл опитвам се да разбера къде е логиката . Ясно е , че няма да се правя на маймуна да предявявам от двамата .

Ами ясно е че застрахователите в Англия мислят повече за удобството на клиента отколкото за собствената си печалба ! Добре са го измислили обаче /поне както си го описал/ ,не можеш да си направиш Каско без да си платил Гражданска,понеже Каско-то се явява надграждане на Гражданската и не се предлага самостоятелно !?

Точно така .


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6151
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: ПТП кой плаща (ГО или Каско)

Мнениеот VWGT » Нед 17 май 2020 13:23


bmwww написа:Да ама имам 2 полици за 2 застраховки . Щом ми позволяват да се застраховам 2 пъти значи би трябвало да дават пари и едните и другите . Къде е логиката тогава да даваш пари за застраховка и да не ти се изплаща после ? Разбирате ли ? Имам 2 полици , 2 документа . Това са 2 услуги . В Англия е 1 и там предявяваш чрез твоя застраховател към този на виновния и това е , но имаш 1 услуга и можеш да предявиш иск на 1 защото имаш 1 документ . Смисъл опитвам се да разбера къде е логиката . Ясно е , че няма да се правя на маймуна да предявявам от двамата .

Иначе точно това не разбирам , защо ще ти позволяват да застраховаш 10 пъти Голфа , пък после няма да ти го плащат от 10 компании ?


каква логика търсиш? направи си ГО и КАСКО в една и съща компания и ще имаш една полица.
В бг историята с каското е малко по различна... тук мутрите ни научиха първо нея да правим, нищо че е доброволна, и после се появи ГО. Няма логика човек да прави няколко полици за различни застрахователни рискове, факт е. У нас има застрахователи, които правят само ГО на много ниски цени. Приеми го като слабост на застрахователната система в бг, но всички останали принципи на съответните покрития са си общовалидни за ЕС.


bmwww
Мнения: 909
Регистриран на: Сря 05 сеп 2012 10:02
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Враца

Re: ПТП кой плаща (ГО или Каско)

Мнениеот bmwww » Нед 17 май 2020 13:32


Приех го вече . Ами този бонус-малус ли е не го и знам как се казва . Той на какъв принцип е ? Така и така съм пуснал темата за застраховките , поне да се образовам малко . В Англия е ако не си предявявал/не са предявявали иск към твоя застраховател т.е. не си бил виновен в ПТП .


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: ПТП кой плаща (ГО или Каско)

Мнениеот cecoa1 » Нед 17 май 2020 13:39


bmwww написа:Да ама имам 2 полици за 2 застраховки . Щом ми позволяват да се застраховам 2 пъти значи би трябвало да дават пари и едните и другите . Къде е логиката тогава да даваш пари за застраховка и да не ти се изплаща после ? Разбирате ли ? Имам 2 полици , 2 документа . Това са 2 услуги . В Англия е 1 и там предявяваш чрез твоя застраховател към този на виновния и това е , но имаш 1 услуга и можеш да предявиш иск на 1 защото имаш 1 документ . Смисъл опитвам се да разбера къде е логиката . Ясно е , че няма да се правя на маймуна да предявявам от двамата .

Иначе точно това не разбирам , защо ще ти позволяват да застраховаш 10 пъти Голфа , пък после няма да ти го плащат от 10 компании ?


Нещо много си се объркал. Каското плаща щети по твоята кола, независимо дали ти си виновен за причиняването им. ГО плаща САМО причинените от твоето возило щети, т.е. когата си виновен.
Т.е. в твоя случай ТИ нямаш две полици за щетите по твоята кола. Имаш само Каско. По него можеш да получиш пари, дори и ти да си виновен, или ако щетите са от неизвестен извършител, или паднало дърво, градушка. Когато те е ударил някой друг(т.е. той е виновен ), неговата ГО трябва да покрие щетите по твоята кола, за което не е нужно да имаш каско. Обаче когато имаш, може да предпочетеш застрахователят ти по Каско да ти плати ремонта, а той вече си търси парите от този застраховател, при който е ГО на този който те е ударил. Въпроса е, кой вариант ти е по-изгоден. Ако твоят застраховател е читав, понеже сам си го избрал и гледаш да е такъв, то той ще ти плати по каско пълната цена на целия ремонт, и за теб случая приключва. После те си търсят парите от другия застраховател, теб не те бърка. Но ако решиш да чакаш обезщетение по ГО на този който те е ударил, то неговия застраховател оценява щетите и превежда парите. Ако не е читав, може оценката на щетите да не ти стигне да ги оправиш, както и не се знае в какви срокове ще се случат нещата с огледи и превод на парите. Може дори да се стигне до съд и разправии и нещата да се проточат.
Така или иначе, няма как да получиш две обезщетения за едно и също застрахователно събитие. Така би било и в примера за Голфа с десет застраховки(което е нзаконно), за събитие плаща само един застраховател. Това е и смисъла на застраховката на имущество - да ти възстанови щетите, а не да получиш печалба два-три пъти по-голяма от загубите при застрахователно събитие. Да, понякога все пак печалба има, както и застрахователни измами с тази цел, но това е просто като застрахователят плати повече от пазарната цена на имуществото. Мой приятел получи към 900лв по ГО за тотал щета на кола, която едва ли струваше 500... Но това си е до конкретни случаи.


bmwww
Мнения: 909
Регистриран на: Сря 05 сеп 2012 10:02
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Враца

Re: ПТП кой плаща (ГО или Каско)

Мнениеот bmwww » Нед 17 май 2020 13:50


Ето това ме обърква :

Когато те е ударил някой друг(т.е. той е виновен ), неговата ГО трябва да покрие щетите по твоята кола, за което не е нужно да имаш каско. Обаче когато имаш, може да предпочетеш застрахователят ти по Каско да ти плати ремонта, а той вече си търси парите от този застраховател, при който е ГО на този който те е ударил.

Защо се сливат двете понятия и се взаимозаместват след като са различни неща . Да нямам 2 полици , но на онзи застрахователя трябва да ми плати нали ? И след това имам 1 полица за Каско т.е. и те трябва да ми платят , а откъде ще си търсят парите това не е моя работа и не ме засяга . Нали това е идеята . Да го "нахендрат" застрахователя на този дето ме блъсна от 2 места , след това веднага застраховката му става двойна и бонус-малус ли е се нулира и започва да го трупа от начало . Така работи системата . А не ГО и Каско да са взаимозаменяемми . Така тарикатчето дето ме блъсна няма да вика следващия път загледах се , защото за следващите поне 3 години застраховката му става от 300 на 600 лева на година . Да ама той може да кара колата на баща си за която няма застраховка . И това е недомислено . В Англия примерно баща му трябва да го е добавил като 2ри шофьор и в този случай ако иска да го държи като 2ри шофьор и на баща му примерно застраховката става двойна след като втория му шофьор е виновен в ПТП и нещата се нареждат веднага . Няма да има вече "загледах се" , "не те видях" и такива неща . Абе мъчим се нещо да направим в БГ ама още сме далеч . Ето тук е разликата . В БГ имаш 2-3 коли имаш 2-3 ГО като в Англия т.е. за всяка кола ГО , но в БГ може да нямаш кола т.е. и ГО пък да караш на баща си колата докато в Англия трябва и в този случай да имаш ГО т.е. баща ти има за колата си , но ако искаш и ти да я караш трябва да те пиша 2ри шофьор и да ти плаща и на теб ГО . Така се избягва и това примерно собственика на виновната кола в ПТП да носи последствия като вдигане на застраховката и губене на бонус-малуса без да има реално вина . Вината си се поема от отговорния за ПТП .


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: ПТП кой плаща (ГО или Каско)

Мнениеот cecoa1 » Нед 17 май 2020 14:44


Два пъти да ти платят щетите няма как, а и няма логика и смисъл. Каското покрива съвсем други рискове, включително и кражба на автомобила. Та нищо не се препокрива. Просто разправията със застрахователя по ГО на някой, който те е ударил, може да я оставиш на застрахователя ти по Каско. Парите в крайна сметка си идват от ГО на виновния. Има вариант дори, в полицата за каското да има изрична клауза да не ги занимаваш тях, когато друг е виновен и ще ползваш обезщетение по неговата ГО. Съответно тия неща се гледат внимателно преди сключване на застраховката.
Колкото до възпитателния ефект на ГО с бонус-малус сме го коментирали доста, има си тема по въпроса. Обобщено - работещи модели от чужбина, малко трудно се напасват у нас.


bmwww
Мнения: 909
Регистриран на: Сря 05 сеп 2012 10:02
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Враца

Re: ПТП кой плаща (ГО или Каско)

Мнениеот bmwww » Нед 17 май 2020 14:57


Ахам , зацепих накрая . Значи в БГ е така - Каското покрива всичко което не покрива ГО , но когато ПТП е в категорията която покрива ГО т.е. ПТП без твоя вина то каско застрахователя просто ти прави като услуга да предяви иск от твое име , вместо да се занимаваш ти . Плаща ти , но реално не от неговия джоб защото ти нямаш вина .


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: ПТП кой плаща (ГО или Каско)

Мнениеот cecoa1 » Нед 17 май 2020 15:04


Точно така.


taran
Мнения: 565
Регистриран на: Съб 21 май 2011 6:30
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: ПТП кой плаща (ГО или Каско)

Мнениеот taran » Нед 17 май 2020 16:18


ktamen написа:Ти предварително ли знаеш в коя компания е застрахован шофьора, дето ще те блъсне след половин година, че да си направиш каско в същата ЗК.

Нещо не си чел както трябва- пиша,че колегата може да си направи каско в същата компания, в която си е направил ГО,а не да си напрви каско в ЗК,на неизвестно лице,което ще го блъсне след неизвестно време.
Нещо което са написали още няколко души слид мен.


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: ПТП кой плаща (ГО или Каско)

Мнениеот icoico » Нед 17 май 2020 16:55


bmwww написа:Ахам , зацепих накрая . Значи в БГ е така - Каското покрива всичко което не покрива ГО , но когато ПТП е в категорията която покрива ГО т.е. ПТП без твоя вина то каско застрахователя просто ти прави като услуга да предяви иск от твое име , вместо да се занимаваш ти . Плаща ти , но реално не от неговия джоб защото ти нямаш вина .


То и в Англия е така, ама го разказват по малко по- друг начин :mhihi Застраховката се прави при един застраховател и ГО а.к.а. third party insurance се възприема като един вид първа базова/задължителна степен на покритие. Както някой назад отбеляза в България, благодарение на едни трибуквени организации се запознахме първо с каското(плащам на Компира и Репата такса да не ми откраднат колата) и чаааак много по късно със застраховането на отговорността към трети лица. Затова и е принципно възможно ГО да ти е в една компания, а каското в съвсем друга и като цяло да са съвсем различни застраховки



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 20 госта