ПТП кой плаща (ГО или Каско)

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
bmwww
Мнения: 909
Регистриран на: Сря 05 сеп 2012 10:02
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Враца

ПТП кой плаща (ГО или Каско)

Мнениеот bmwww » Съб 16 май 2020 23:29


Здравейте , имах ПТП при което не съм виновен . Въпроса ми е понеже имам ГО и Каско , та към кой да предява иск ? Само едните ли плащат или и от двамата да чакам пари ? В смисъл различни компании са и различни застраховки , по пътя на логиката трябва да плащат и Застрахователя и от Каското , но ми казаха , че няма как и двамата да плащат което ме изуми . Истина ли е и ако да - каква е логиката ? Не е ли врътката , че при ПТП ако си без Каско например и не си виновен плаща застрахователя на виновния , ако си виновен то твоя плаща на другия докато при Каско даже и да си виновен пак плащат от Каското ?




Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6153
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: ПТП кой плаща (ГО или Каско)

Мнениеот VWGT » Съб 16 май 2020 23:37


предяви си иск по каското ти


bmwww
Мнения: 909
Регистриран на: Сря 05 сеп 2012 10:02
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Враца

Re: ПТП кой плаща (ГО или Каско)

Мнениеот bmwww » Съб 16 май 2020 23:40


А не трябва ли и застрахователя и каското да плащат ? Все пак едната застраховка е задължителна , а другата е пожелателна т.е. екстра застраховка ? Аз ще предява по Каското ама някак си застрахователя при която е Задължителната застраховка минава между капките .


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6153
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: ПТП кой плаща (ГО или Каско)

Мнениеот VWGT » Съб 16 май 2020 23:41


твоето ГО покрива щетите които си причинил на други лица, а не тези които си получил. Ако нямаш каско търсиш застрахователя по ГО на виновния за ПТПто.
Застрахователят по твоето КАСКО ще предяви иск към застрахователя по ГО на виновния, за да си поиска парите, които ти е изплатил.
За една и съща щета не можеш да получиш две обезщетения.

Последна промяна от VWGT на Съб 16 май 2020 23:46, променено общо 3 пъти.


bmwww
Мнения: 909
Регистриран на: Сря 05 сеп 2012 10:02
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Враца

Re: ПТП кой плаща (ГО или Каско)

Мнениеот bmwww » Съб 16 май 2020 23:44


Да де , ами сега не мога ли да го търся ? Не трябва ли да ми покрие щетите които е причинил "неговия" автомобил ? Отделно Каското си е моя застраховка която естествено , че ще плаща . Питам законова истина ли е , че само от едните може да се искат пари и ако да се чудя къде е логиката .

Да , ще предяви ама аз защо си плащам каско тогава - за да предявява иска от мое име за нещо което ми се полага ли ? Питам защото не бях 6 год. в БГ и се стрещам със много нелогични неща в последно време .


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8290
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: ПТП кой плаща (ГО или Каско)

Мнениеот Stivi » Съб 16 май 2020 23:47


Логиката е да да се набуташ ти,а не застрахователите :banghead


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6153
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: ПТП кой плаща (ГО или Каско)

Мнениеот VWGT » Съб 16 май 2020 23:48


ГО в цял свят работи по този начин. Ако искаш си предяви иска направо към ГОто на виновния.


bmwww
Мнения: 909
Регистриран на: Сря 05 сеп 2012 10:02
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Враца

Re: ПТП кой плаща (ГО или Каско)

Мнениеот bmwww » Съб 16 май 2020 23:56


Защо е тази вратичка ако е истина ? Нали това са 2 различни застраховки за различни неща . Просто не разбирам . Между другото в Англия няма такива филми , да имаш каско и ГО отделно . Има 3 вида застраховки и като ги сключваш самият застраховател предлага и 3те и те пита каква искаш (за трети страни само , трети страни+пожар и кражба или пълна т.е. като Каско в БГ) и пълната е винаги най-евтината . Пък тука едните искат задължителна и после тичай при други да си правиш Каско за 5 пъти по голяма сума от задължителната ГО . Накрая на годината си едни 2 бона назад в сравнения с Англия дето е 1000лв. на година пълната застраховка . Не искам да политизирам темата ама тия нормални ли са ? Къде е Англия къде е БГ по заплати и какво ли още не !

Същото като да строшиш крак . Отиваш в болницата и ти го гипсират т.е. "плащат" от здравната каса защото имаш задължителните здравни , но ако имаш екстра застраховка за счупване на крайници то и те ти плащат . Защо за колите да не може - както и да е . Просто бях изумен и рекох да питам истина ли е .


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6153
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: ПТП кой плаща (ГО или Каско)

Мнениеот VWGT » Нед 17 май 2020 0:29


то е същото, различни застраховки за различни рискове с различни покрития. Просто в бг си застрахован по различните рискове в отделни компании явно. В Англия можеш ли да предявиш едновременно искове по твоето КАСКО и по ГО на виновния?

Цената на застраховката е друга бира, определя се от рискове, изплатени щети, бонус-малус и тн. Не знам как стоят нещата в конкретното ти сравнение. Но ако в Англия имаш добра история с хубав бонус, а в бг си нов или с кофти история, изобщо не е странно.


Valchev83
Мнения: 48
Регистриран на: Сря 07 фев 2018 13:20
Автомобил:
Двигател:

Re: ПТП кой плаща (ГО или Каско)

Мнениеот Valchev83 » Нед 17 май 2020 4:59


Елементарно е - няма как да получиш 2 обезщетения за една и съща щета, за да няма злоупотреби. Иначе аз ще си купя примерно един Голф, ще му направя застраховки във всички компании. После го блъскам ама така, че да е тоталка и със парите, които взема от всичките 10 обезщетения ще си купя направо БМВ Х5М.


taran
Мнения: 565
Регистриран на: Съб 21 май 2011 6:30
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: ПТП кой плаща (ГО или Каско)

Мнениеот taran » Нед 17 май 2020 8:15


Към пусналия темата - практически,можеш да предявиш претенция към застарахователя на виновното МПС,но тогава не можеш да търсиш обезщетение по каско. Може и обратното.
ГО е задължителна застраховка и баз нея никъде в ЕУ не можеш да си караш колата по общиствината потна мрежа. Частично и пълно каско са застраховки, които сключваш по собствено желание и в коя компания ще ги направиш, също е твой избор. Могъл си, да си направиш каско в същата компания в която ти е ГО,що не си,ти си знаеш...


bmwww
Мнения: 909
Регистриран на: Сря 05 сеп 2012 10:02
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Враца

Re: ПТП кой плаща (ГО или Каско)

Мнениеот bmwww » Нед 17 май 2020 12:28


Да ама имам 2 полици за 2 застраховки . Щом ми позволяват да се застраховам 2 пъти значи би трябвало да дават пари и едните и другите . Къде е логиката тогава да даваш пари за застраховка и да не ти се изплаща после ? Разбирате ли ? Имам 2 полици , 2 документа . Това са 2 услуги . В Англия е 1 и там предявяваш чрез твоя застраховател към този на виновния и това е , но имаш 1 услуга и можеш да предявиш иск на 1 защото имаш 1 документ . Смисъл опитвам се да разбера къде е логиката . Ясно е , че няма да се правя на маймуна да предявявам от двамата .

Иначе точно това не разбирам , защо ще ти позволяват да застраховаш 10 пъти Голфа , пък после няма да ти го плащат от 10 компании ?


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6121
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: ПТП кой плаща (ГО или Каско)

Мнениеот ktamen » Нед 17 май 2020 12:33


taran написа:Към пусналия темата - практически,можеш да предявиш претенция към застарахователя на виновното МПС,но тогава не можеш да търсиш обезщетение по каско. Може и обратното.
ГО е задължителна застраховка и баз нея никъде в ЕУ не можеш да си караш колата по общиствината потна мрежа. Частично и пълно каско са застраховки, които сключваш по собствено желание и в коя компания ще ги направиш, също е твой избор. Могъл си, да си направиш каско в същата компания в която ти е ГО,що не си,ти си знаеш...

Ти предварително ли знаеш в коя компания е застрахован шофьора, дето ще те блъсне след половин година, че да си направиш каско в същата ЗК.


Valchev83
Мнения: 48
Регистриран на: Сря 07 фев 2018 13:20
Автомобил:
Двигател:

Re: ПТП кой плаща (ГО или Каско)

Мнениеот Valchev83 » Нед 17 май 2020 12:40


Наскоро тъста ми го блъснаха и сега съдим застрахователя по ГО на виновния (Дал Бог Живот и Здраве), защото платиха 4 пъти по-малко, отколкото струваше ремонта. Големи измекяри са. Не си правете ГО при тах, а за каско съвсем да не говорим!
Моя съвет към тези, които си правят Каско е да си доплатят, за да имат право на сервиз дори колата да е по-стара. Само така няма да доплащате ремонти от джоба си!

Sent from my SM-N970F using Tapatalk


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8290
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: ПТП кой плаща (ГО или Каско)

Мнениеот Stivi » Нед 17 май 2020 12:51


bmwww написа:Имам 2 полици , 2 документа . Това са 2 услуги . В Англия е 1 и там предявяваш чрез твоя застраховател към този на виновния и това е , но имаш 1 услуга и можеш да предявиш иск на 1 защото имаш 1 документ . Смисъл опитвам се да разбера къде е логиката . Ясно е , че няма да се правя на маймуна да предявявам от двамата .

Ами ясно е че застрахователите в Англия мислят повече за удобството на клиента отколкото за собствената си печалба ! Добре са го измислили обаче /поне както си го описал/ ,не можеш да си направиш Каско без да си платил Гражданска,понеже Каско-то се явява надграждане на Гражданската и не се предлага самостоятелно !?



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 3 госта