Отпада ли синия талон ?

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
valiosport
Мнения: 2145
Регистриран на: Нед 20 юни 2010 21:58
Автомобил: Golf 4 1.9 TDI
Двигател:
Местоположение: България

Re: Отпада ли синия талон ?

Мнениеот valiosport » Съб 12 сеп 2020 21:05


Абе то сега дават мигач че те пускат, ама има ли забрана за изпреварване не пробвам, че сега с тия камери като нищо ще ме снимат за неправилно изпреварване, пък ходи обеснявай че ти дали мигач :mhihi




Потребителски аватар
Е.Димитров
Мнения: 95
Регистриран на: Чет 10 фев 2011 6:07
Автомобил: Т5
Двигател: 7H
Местоположение: София/Пловдив

Re: Отпада ли синия талон ?

Мнениеот Е.Димитров » Пон 14 сеп 2020 10:45


Здравейте колеги,
само да кажа за така нареченият "Златен талон"
Активен шофьор съм, карам всеки ден кола (не ми е такава професията) и НЕ нарушавам правилата.
Съответно имам "Златен талон" от години.
Преди месец си купих бус, на който фаровете му не са автоматични (ще помисля как да оправя този проблем) и още първият ден ме спряха заради фаровете.
Никога не споря с полицай, винаги се държа коректно и с уважение.
И въпреки, че обясних как съм забравил фаровете, не нарушавам правилата и няма да се повтори, тези пътни полицаи, за 20 лева станаха п..ли!
Така че, не мисля, че "златен талон" спасява от нещо.


Потребителски аватар
kamaza11
Мнения: 234
Регистриран на: Чет 06 дек 2018 16:34
Автомобил:
Двигател:

Re: Отпада ли синия талон ?

Мнениеот kamaza11 » Пон 14 сеп 2020 15:33


Точно така, не дава привилегии и не значи, че си по- добър шофьор от другите. Не съм и съгласен да имаш някакви по- специални привилегии, нарушението си е нарушение. Има някои дори се пъчат с него, видиш ли полицаите те гледали с уважение...смях


valiosport
Мнения: 2145
Регистриран на: Нед 20 юни 2010 21:58
Автомобил: Golf 4 1.9 TDI
Двигател:
Местоположение: България

Re: Отпада ли синия талон ?

Мнениеот valiosport » Пон 14 сеп 2020 16:22


Привилегията е тази че при първо нарушение не ти вземат контролни точки, иначе глоба пак ще си има. И след това си длъжен да върнеш талона и ти дават пак синия.
Ако сте забелязъли на златния не пише броя на точките както в синия


Потребителски аватар
kamaza11
Мнения: 234
Регистриран на: Чет 06 дек 2018 16:34
Автомобил:
Двигател:

Re: Отпада ли синия талон ?

Мнениеот kamaza11 » Пон 14 сеп 2020 16:28


Да така е за точките, това е единствената привилегия. Не е малко да не ти вземат точки, но коментирах по- скоро начина на мислене на хората, че полицаят ще козирува дет се вика. Имам такива познати също, мислят си ги с ... няма да казвам кое :11


Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1512
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: Отпада ли синия талон ?

Мнениеот Кайзен » Пон 14 сеп 2020 16:44


На мен са ми опрощавани нарушения, след като са ми виждали "златния" талон. Но си зависи от човека. Няколко пъти не ми го взеха, но пък в 03:00 около Плевен на неспазено ограничение на скоростта ми го взеха.
cecoa1 написа:В немско не ги взимат, а ги дават наказателните точки, и имаш право само на осем. И една наказателна точка се възстановява след доста време без нарушения, преди май беше 2-3 години, сега го вдигнаха май на 5.

Възстановяването на точките е в зависимост от това колко си получил за извършеното нарушение:
- при получена 1т - 2,5г
- при получени 2т - 5г
- при получени 3т - 10г
Eintragungen (Ordnungswidrigkeiten) mit 1 Punkt: Verjährung erfolgt nach 2,5 Jahren
Eintragungen (Ordnungswidrigkeiten oder Straftaten) mit 2 Punkten: Verjährung erfolgt nach 5 Jahren
Eintragungen (Straftaten) mit 3 Punkten: Verjährung erfolgt nach 10 Jahren


Потребителски аватар
Е.Димитров
Мнения: 95
Регистриран на: Чет 10 фев 2011 6:07
Автомобил: Т5
Двигател: 7H
Местоположение: София/Пловдив

Re: Отпада ли синия талон ?

Мнениеот Е.Димитров » Вто 15 сеп 2020 7:31


Не казвам, че съм по-добър водач на мпс от други!
Казвам, че съм достатъчно внимателен за да не нарушавам правилата, което на фона на заобикалящите ме други водачи си е направо постижение.
Не казвам, че не трябва да ме санкционират за нарушение но смятам, че все пак забравени фарове не е толкова тежко нарушение, като минаване на червен сигнал на светофара, превишена скорост и подобни умишлени нарушения.
И според мен, след като аз имам уважение към контролните органи на пътя и уважавам тяхната работа и дейност , която извършват смятам, че и те трябва да има уважение към водачи, които не им създават работа, спазват правилата и не нарушават закона.
Не съм за тези 20 лева. Проблемите са в това, че за това нарушение становище се взима от контролният органа на пътя и той може да постанови дали да се глоби водача, или да бъде вербално санкциониран. Проблема е, че въпросните контролни органи бяха на улица, която няма фрапантни нарушения, нямаха радар за скорост и въобще цялата идея за превенция и контрол на пътя не се осъществяваше на конкретната улица. В съседство обаче има натоварени улици, с пешеходни пътеки, където автомобилите се движат с превишена скорост , не спират на пешеходци и въобще цари някаква тотална анархия и знам, че въпросните контролиращи органи знаят за това.


Потребителски аватар
kamaza11
Мнения: 234
Регистриран на: Чет 06 дек 2018 16:34
Автомобил:
Двигател:

Re: Отпада ли синия талон ?

Мнениеот kamaza11 » Вто 15 сеп 2020 9:57


Нормално, катаджийте стоят на хранилките, но реално не предотвратяват нищо. Джигитът си намаля на камерата/стоянката, после пак си кара както си знае.
Това за фаровете е пълна глупост за града, според мен. И все пак си виждам понякога някакви куковици в тъмното, каращи без светлини.. Според мен трябва да са задължителни за извън града, случвало ми се е малко преди да започна изпреварване да видя в последния момент срещу мен кола без фарове, която на фона на другите с включени светлини не се виждаше изобщо отдалеч.
За нарушенията- хубаво е според мен да се стимулират съвестните шофьори чрез ГО и данък МПС, а не някакви талончета. Много по- голям стимул ще ми дадат, ако знам, че от 300лв ще ми стане 200лв ГО- то, а не че няма да ми вземат точки от първото нарушение.


Потребителски аватар
Е.Димитров
Мнения: 95
Регистриран на: Чет 10 фев 2011 6:07
Автомобил: Т5
Двигател: 7H
Местоположение: София/Пловдив

Re: Отпада ли синия талон ?

Мнениеот Е.Димитров » Вто 15 сеп 2020 10:13


Всъщност, най-големият ми яд беше не тези прословути 20 лева, не това, че имам "златен талон" и не ми се е разминало, а както обясних на полицаите, пробитата им система, която кой-знае колко време ще излиза информация, че не съм си пратил фиша и трябва да нося още една бележка за платен фиш в документите за доказателство, че нямам задължения.
Да не говорим, че и въпросната касова бележка, която взех от изипей, когато платих фиша още същият ден с времето избледнява. Вероятно трябва да я ламинирам :)


Потребителски аватар
kamaza11
Мнения: 234
Регистриран на: Чет 06 дек 2018 16:34
Автомобил:
Двигател:

Re: Отпада ли синия талон ?

Мнениеот kamaza11 » Вто 15 сеп 2020 11:15


Бележките си ги снимам на телефона и отделно правя копие на ксерокс. Винаги избледняват!
На приятелката баща й имаше акт. Плати го, взе си талона, но накрая на годината му се наложи да тършува у дома за платежното, защото не зачитаха, че си го е платил.
Цялата система е толкова тъпа... А вместо златен талон, по- добре е отстъпка на данък МПС и ГО-то.


batjoro
Мнения: 96
Регистриран на: Вто 14 мар 2006 15:55
Автомобил:
Двигател:
Контакти:

Re: Отпада ли синия талон ?

Мнениеот batjoro » Вто 15 сеп 2020 13:41


И аз съм със златен талон, пътувам през нощта по Тракия. Става светло, изгаря ми крушката на десния фар и аз не разбирам. Спират ме. Казвам, че ще я сменя веднага, но катаджията авторитетно ми заявява, че на магистрала ремонт не може да се прави. И тъй си "изгорях" с чувството за несправедливо наказание... Посред бял ден не застрашавах движението, но...
Та така де, златният талон не ми помогна.


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Отпада ли синия талон ?

Мнениеот cecoa1 » Вто 15 сеп 2020 19:20


Това е било от серията "ако мине", и е минало... Що не го пита, на патрулката крушките все извън магистралата ли горят...
Не ми се търси, но поне когато съм чел Закона и Правилника, помня че пишеше с какви неизправности може да се придвижиш до отстраняването им при определени условия. Даже имаше такива въпроси в листовките.
Едно е да не си ги включил фаровете, друго да има изгоряла крушка. Интересно е и какво баш е съчинил "авторитетния катаджия". Щото е пълен нон сенс, писАл човека акт, неразрешил да си смениш крушката, и те пуснал да си продължиш пътя със същата "опасна повреда".
Да не говорим, че как баш са те спрели "на магистрала", също е пълна глупост ако е на самата магистрала. Тоя акт пада при всички положения, а с две три точни приказки, въобще нямаше и да го напишат.


valiosport
Мнения: 2145
Регистриран на: Нед 20 юни 2010 21:58
Автомобил: Golf 4 1.9 TDI
Двигател:
Местоположение: България

Re: Отпада ли синия талон ?

Мнениеот valiosport » Вто 15 сеп 2020 20:03


За изгарянето на крушката съм съгласен и все пак все по често срещам разни коли с по един фар а на изгорелия фар не свети и габарита и отпред не можеш да разбереш мотор ли е кола ли е. Друг проблем са тия с дневните светлини дето ги връзват на дългите и карат така и вечер


Потребителски аватар
baracuda681
Мнения: 574
Регистриран на: Съб 27 дек 2008 0:28
Автомобил:
Двигател:

Re: Отпада ли синия талон ?

Мнениеот baracuda681 » Сря 21 окт 2020 8:31


Процедурата е стопирана за допълнително обсъждане относно административнонаказателния процес.


talaz
Мнения: 12
Регистриран на: Пон 28 ное 2011 0:20
Автомобил:
Двигател:

Re: Отпада ли синия талон ?

Мнениеот talaz » Пон 31 юли 2023 19:12


Хайде честито най накрая това недоразумение да изчезне :mhihi :mhihi :mhihi
Депутатите пратиха синия талон в историята

https://www.actualno.com/politics/deputatite-pratiha-sinija-talon-v-istorijata-news_2024015.html



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 15 госта