Задължително шофиране с очила? Какви са санкциите?

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Потребителски аватар
shotik
Мнения: 349
Регистриран на: Пон 09 юли 2007 21:07
Автомобил: Seat Cordoba Vario 2000
Двигател: ALM 1.6 MPI 2000
Местоположение: София
Контакти:

Re: Задължително шофиране с очила? Какви са санкциите?

Мнениеот shotik » Съб 06 мар 2021 19:14


muns61 написа:+1.5 са очила за четене, няма как да се шофира с тях. На далеко нямаш добър фокус.
Освен ако има още нещо неизяснено...


Съпругата ми е бивш оптик, изработваше очила.
Сега ползва +1.5 за далече, +4 за четене, но сме на години.
За всеки е различно, но според нея, щом са преписани очила при шофиране , нека ги ползва.




Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9869
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Задължително шофиране с очила? Какви са санкциите?

Мнениеот group® » Съб 06 мар 2021 19:47


cecoa1 написа:
kris11 написа:
Zdravko Zankov написа:От 21 години шофирам с очила с диоптър. На дълъг път,и нощем. Четвърта поредна книжка,на снимките съм без очила. И никога не са ми правили проблем при проверка.



Офф През 5г. книжка ли сменяш ? Срока на книжката е 10г от датата на медицинското.

Само за някои категории е 10 години.

Или придобива нови категории :lupe


Zdravko Zankov написа:....шофирам с очила... никога не са ми правили проблем при проверка.

:gruebel
Т'ва да не е кат ония виц - зайо що си с шапка ... що си без шапка ... :icon_lol

За който не знае вица:
Вълкът и лисицата решили да се гаврят със заека. Срещат го и му викат:
- А, Зайо, ти що си без шапка бе? - и го съдрали от бой.
На другия ден отново го срещат, но този път заекът предвидливо си сложил шапка.
- А, Зайо, ти що си със шапка, бе? - и пак го съдрали от бой.
Така няколко дена се гаврили, що си със шапка, що си без шапка и бой. По едно време им писнало и решили да сменят стратегията. Наговорили се: "Утре като видим заека, ще му искаме цигара. Ако ни даде с филтър - Що ни даваш с филтър, ако ни даде без филтър - що ни даваш без филтър и пак ще го бием!". Зайчето обаче, било в храстите и чуло всичко. На другия ден носи две кутии цигари, с филтър и без филтър. Срещат го вълкът и лисицата и му искат цигара:
- Ей, Заек! Я дай една цигара!
- С филтър или без филтър? - пита Зайо.
Вълкът и Лисицата се спогледали, почесали се и в един глас изревали:
- Абе заек, ти що пак си без шапка?


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12769
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Задължително шофиране с очила? Какви са санкциите?

Мнениеот Zdravko Zankov » Съб 06 мар 2021 21:24


kris11 написа:
Zdravko Zankov написа:От 21 години шофирам с очила с диоптър. На дълъг път,и нощем. Четвърта поредна книжка,на снимките съм без очила. И никога не са ми правили проблем при проверка.



Офф През 5г. книжка ли сменяш ? Срока на книжката е 10г от датата на медицинското.


1997-2000
2000-2010
2010-2019
2019-към момента.
Очила сложих преди 2000г.


Pepsito
Мнения: 109
Регистриран на: Съб 14 мар 2020 14:51
Автомобил:
Двигател:

Re: Задължително шофиране с очила? Какви са санкциите?

Мнениеот Pepsito » Нед 07 мар 2021 12:02


Здравейте,
Само за информация:
Срока на шофьорската книжка е 5 г., за професионални шофьори!Миналата есен сменях книжка и аз се учудих.До преди това срока й бе 10г.На гишето така ми обясниха, а откога е така-незнам.Иначе съм с категория"С" от 1993г.


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11902
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Задължително шофиране с очила? Какви са санкциите?

Мнениеот К.Одаджийски » Пон 08 мар 2021 7:37


Оф топик е, ама стана въпрос.
От 2013 или 2014 година професионалните категории книжки са със срок от 5 години.Имам С категория от 95-та година, 2016-та сменявах книжката със срок от 5 години, тази година пак, само че си направих сметката, че откакто я имам категорията, не съм я ползвал с изключение на 5 км с една ГАЗка преди петнайсетина години и като отидох тази година да подавам документи за смяна на книжката отидох с медицинско за любителска категория и на гишето им казах че се отказвам от професионалните категории. Така ми издадоха книжка с 10 годишен срок без С и Т категориите, само В и М останаха


Потребителски аватар
Tipsy
Мнения: 1073
Регистриран на: Сря 13 окт 2010 21:03
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: НЕ СЪМ ОТ СОФИЯ

Re: Задължително шофиране с очила? Какви са санкциите?

Мнениеот Tipsy » Пон 08 мар 2021 8:05


Не бях обърбал внимание, но и моята книжка била със срок 5 години/като нищо щях да пропусна да я сменя/. Януари 2019 е преиздадена и имам C категория, която за сега не ползвам.
Наскоро четох една статия, че книжките ни били невалидни защото категория B1 била обозначена с микробус. От там видях, че имам ограничени 01.01, но не знаех какво значи. Очила нося непрекъснато, още отпреди да имам книжка и не ми е проблем, че попадам в това ограничение. След тази тема малко си обогатих знанията.


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Задължително шофиране с очила? Какви са санкциите?

Мнениеот cecoa1 » Пон 08 мар 2021 9:19


Само да уточним, че с отказването на категории, те не се губят.


Потребителски аватар
shotik
Мнения: 349
Регистриран на: Пон 09 юли 2007 21:07
Автомобил: Seat Cordoba Vario 2000
Двигател: ALM 1.6 MPI 2000
Местоположение: София
Контакти:

Re: Задължително шофиране с очила? Какви са санкциите?

Мнениеот shotik » Пон 08 мар 2021 9:42


Ето тук може да прочетете за ограниченията, Глава втора

https://lex.bg/laws/ldoc/2135458818


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6151
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Задължително шофиране с очила? Какви са санкциите?

Мнениеот VWGT » Пон 08 мар 2021 10:02


Добре, и в крайна сметка подлежиш ли на санкция, ако в книжката си описан като 01 (или какъвто е кода за очила)? Тази година и аз ще подновявам книжка, попринцип съм имал нужда от очила (според офтомолога, който всяка година ме преглежда), но не нося такива. Не знам в медицинското, което ще изкарвам за книжката, какво ще пишат, но нямам намерение само заради него да слагам очила ... все още.


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9869
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Задължително шофиране с очила? Какви са санкциите?

Мнениеот group® » Пон 08 мар 2021 10:07


Не мисля, че има реално проследяване на това и дори санкции.
По-скоро, ако се случи някоя беля и се стигне до експертизи и дело, може да се пришие вина по това основание.


Потребителски аватар
shotik
Мнения: 349
Регистриран на: Пон 09 юли 2007 21:07
Автомобил: Seat Cordoba Vario 2000
Двигател: ALM 1.6 MPI 2000
Местоположение: София
Контакти:

Re: Задължително шофиране с очила? Какви са санкциите?

Мнениеот shotik » Пон 08 мар 2021 10:23


VWGT написа:Добре, и в крайна сметка подлежиш ли на санкция, ако в книжката си описан като 01 (или какъвто е кода за очила)? Тази година и аз ще подновявам книжка, попринцип съм имал нужда от очила (според офтомолога, който всяка година ме преглежда), но не нося такива. Не знам в медицинското, което ще изкарвам за книжката, какво ще пишат, но нямам намерение само заради него да слагам очила ... все още.


В медицинското записват , ако имаш нарушение на нормалното зрение и препоръчват очила.
Въз основа на това , спри издаване на книжката се вписва като 01.01. в графа , при мен е така, но аз съм на години и е напълно разбираемо.
Има доста материали в гугъл, прочете ги, за Русия и Германия има описани санкции, ако не се спазва, за в България за сега не намирам.

Напиши в гугъл

"задължително шофиране с очила" и чети.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6151
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Задължително шофиране с очила? Какви са санкциите?

Мнениеот VWGT » Пон 08 мар 2021 10:44


Ммм, да! В България явно няма значение, но ако сме в чужбина може да стане интересно ... от нета разбрах, че имало три кода:
01.01 за очила
01.02 за лещи
01.06 за очила и лещи

т.е. ако се налага да вписват нещо различно от 01 в книжката трябва да е последното, защото иначе в някои държави може да те санкционират (примерно буквоядите в Гърция). Дори можело да те накарат да направиш полеви тест, да прочетеш текст. Аз проблеми с четенето с двете очи нямам, но ако трябва да чета само с едното или другото, тогава ми е проблем ... и точно заради това се дъня на прегледа при офтомолога.
Прочетох също, че в някои държави, като Германия, имало изискване да се носи и резервен чифт очила в колата.

С други думи, по-добре е без такива означения в книжката.


Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1511
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: Задължително шофиране с очила? Какви са санкциите?

Мнениеот Кайзен » Вто 09 мар 2021 11:10


За всички държави в ЕС е валидна

ДИРЕКТИВА 2006/126/ЕО НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА
от 20 декември 2006 година
относно свидетелства за управление на превозни средства (преработена)
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/BG/TXT/HTML/?uri=CELEX:02006L0126-20201101&qid=1615280326596&from=DE

където в Приложение 1, М7 са описани всички хармонизирани кодове на Европейския съюз.

Тези кодове се вписват в поле 12. Като за всяка категория може да има различен код

Изображение
Изображение
Изображение

На моята немска книжка за всички категории придобити в България е написан код: 70.BG


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Задължително шофиране с очила? Какви са санкциите?

Мнениеот cecoa1 » Вто 09 мар 2021 12:14


Има и една друга неуредица, касаеща професионалните шофьори с категории от "C/C1" и нагоре. И в немската книжка, и в българската, е предвидено да се нанася 95, когато водачът има минат периодичен(на всеки пет години) курс за професионална компетентност за превоз на пътници и товари. В немските го има, заедно с датите от кога до кога важи тая компетентност, обикновенно съвпада с датите на валидност на книжката, но мисля, че има и изключения(при смяна на книжка от чужденец например). В българската обаче, хем е предвидено, хем не се прави, а се издава отделна карта, подобна на книжката, на която са нанесени датите на валидност на професионалната компетентност. Двата документа са свързани, защото на втория трябва да има и номер на шофьорската книжка. Т.е. трябва да изкараш книжката, чак после да подадеш документи за другата карта. Така винаги има разминавания в датите на валидност, разправиите са повече, а и допълнителната карта се плаща отделно още някакви пари(тя се вади в ИА АА, т.нар. "ДАИ"). Отделно, че в целия останал ЕС, ни гледат като индианци с тия два документа, които навсякъде са само един(книжката).
Поредния нон сенс направен само за усложняване и оскъпяване у нас...



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 12 госта