невръчен фиш

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: невръчен фиш

Мнениеот 777 » Чет 13 май 2021 23:21


Нещо разкрасяваш ситуацията. Колко пъти се случва да ти търсят неясен фиш, че и някакъв срок да изтече?




Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6150
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: невръчен фиш

Мнениеот ktamen » Пет 14 май 2021 2:38


Колкото и да разкрасява ситуацията за всички ни е очевидно, че системата или изобщо не работи или не работи правилно и отговорните партийни чиновници много слабо се вълнуват от това, че обикновения гражданин често трябва да плаща няколко пъти за едно и също нещо. Едва ли има българин, дето да не е останал с горчивото чувство, че е бил измаммен от някоя институция по един или друг повод. Първото, което се сещам е как съм плащал данъци за новозакупени коли, въпреки че тези данъци са били платени от предишните собственици и си имам бележки за да го докажа, такива примери всеки от нас може да даде.
В нормалните страни не е така. Първия ден като пристигнах в Англия трябваше да стигна сам от летището до една метростанция и да се обадя на едни познати да ми покажат квартирата. Стигнах до станцията, излязох навън и позвъних по телефона, оказа се че съм излязал от грешната страна на станцията и трябва да мина от другата страна. Без да му мисля много се върнах откъдето бях излязал и цъкнах с картата за вляза отново в станцията, едва тогава се сетих да попитам една какичка, дежуряща около бариерите, как да мина отсреща. Тя веднага ми каза, че щом съм влязал с картата, системата ще ми вземе пари и трябва ида в офиса, да обясня че не съм пътувал и да ми върнат парите в картата. Намирането на офиса и особено обясняването какво съм сътворил бяха мисия невъзможна за мен. Тя се усмихна, заключи си работното място и каза да я следвам. Заведе ме до офиса, там обясни какъв съм индианец, дадох картата и си ми върнаха парите. Крайният резултат е, е че тази какичка не допусна един добросъвестен, макар и не особено адекватен клиент, да плати за нещо, което не е ползвал. Нямаше да се разоря от цената на едно билетче, но щеше да ми остане едно гадничко усещане, всички сме го изпитвали в България много пъти и го приемаме за нещо съвсем нормално, ама не е icon_idea
Това беше преди 4 години, оттогава съм се убедил че предпочитат 10 недобросъвестни да злоупотебят с толкова лабава система, отколкото само един добросъвестен да се почувства измамен.
Работя като самонает, подавам данъчни декларации, плащам данъци, получавам помощи от държавата и макар че са ми казвали че съществуват, все още не съм виждал с очите си английско гише за нещо си с английска леличка зад това гише. Никой никога не ми искал бележка, издадена от някакво такова гише.
ПП Доколкото знам англичаните не са длъжни да имат каквито и да е документи, ако не шофират и не ходят зад граница, могат да си живеят и без документи. И Личните карти не са задължителни, а по желание.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: невръчен фиш

Мнениеот 777 » Пет 14 май 2021 9:58


Системата им, че има дупки е вярно. Но да не бъркаме понятията - 90% от хората "изненадани" с неплатени фишове при получаване на други документи са такива, които просто не плащат и се ослушват. Седят и чакат някаква давност да мине.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6154
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: невръчен фиш

Мнениеот VWGT » Пет 14 май 2021 10:22


Да се ослушваш и чакаш давност не е незаконно или нередно. Хиляди адвокати и счетоводители с това си изкарват хляба. Работата на държавата е да си запуши дупките и защити интересите (на обществото като цяло). А това без да се дигитализират процесите няма как да стане. Според различни разчети за 15 години са изхарчени м/у 200 млн и 2 млрд евро за въпросната дигитализация, която покрива около 5% от услугите на администрацията ... всички виждаме на какво ниво е.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: невръчен фиш

Мнениеот 777 » Пет 14 май 2021 10:27


VWGT написа:Да се ослушваш и чакаш давност не е незаконно или нередно.

Имаш право да чакаш давност, но не би трябвало да се оплакваш когато се получат странични ефекти:
MamaMy написа:Ти докато се замоташ да намериш фиша изтича срока за подмяна и вече реално си сгафил и си глобен. И какво, кой в случая е рекетьора?


Потребителски аватар
tomata
Мнения: 483
Регистриран на: Нед 11 юни 2006 18:21
Автомобил: VW Passat B5 Alhambra
Двигател: AWT AWC
Местоположение: Пазарджик

Re: невръчен фиш

Мнениеот tomata » Пет 14 май 2021 12:10


Системата на ИО е много много бъгава, преди великден ме спират на входа на София, по АМ Тракия, дрегер документи, оп поличая "имаш невръчен фиш за 50лв, какво правим, пращаш до 14дни и ще бъде 37лв" (вкъщи не е идвало нито писмо, нито бележка да ходя до пощата) и ме попита да го връчва или не. Аз отговорих "както решите". Попитах какво ми е нарушението, неможел да каже, че ще го отвори и ме пусна. След няколко дни същото положение пак проверка, пак дрегер, пак таблети идва полицая "изряден сте, приятна вечер", а аз учуден (нали имам фиш) и казвам "еее супер, (смея се) забавихте се, помислих че имам нещо глоба", полицая : нямате, приятна вечер. После проверих в прословутата система в нета и действително изписва "имате невръчен фиш или акт". Сега ми е чудно имам или нямам, но нямам намерение да ходя до КАТ Пазарджик, ще чакам да ми го връчат, ако имам.
Забравих да кажа, че от 2004г от както имам книжка никога не съм глобяван, имам 2 коли на мое име, голф 5 плюс и пасат б5.5.


Потребителски аватар
MamaMy
Мнения: 889
Регистриран на: Вто 27 юни 2006 22:33
Автомобил: Galaxy
Двигател: AUY
Местоположение: Едно малко село край Плевен

Re: невръчен фиш

Мнениеот MamaMy » Пет 14 май 2021 21:35


777 написа:Нещо разкрасяваш ситуацията. Колко пъти се случва да ти търсят неясен фиш, че и някакъв срок да изтече?

Не преувеличавам нищо. Когато измислиха новите документи, аз бях един от първите които си ги извадиха. По същата причина когато изтекоха бях от първите на които им се наложи да ги сменят. Аз естествено не съм от най-доверчивите и затова не чаках до последния срок, а отидох месец по-рано. Нали има и някакъв срок , а не исках да ги вадя експресно и да плащам като поп. След перипетиите на гишето служителката ми каза, че не може да ми каже нищо за фиша освен буква М и номер и че евентуално е за неправилно паркиране. Ако не го платя няма да ми даде новите документи като отида за получаване. Записа ми го на едно листче. Аз запалих да го издирвам по причина, че имам син талон за инвалид и в рамките на синя зона спирах навсякъде без проблем. Не е имало нужда да нарушавам. В КАТ след доста ровене и звънене ми казаха, че за рамките на града те не се занимават с паркирането и да ходя в общината. Плюс това в КАТ нямали кочан с фишове с буква М. В общината едвам намерих кой да ме информира. Взеха въпроса "присърце" и казаха, че ще проверят и в едномесечен срок щели да отговорят. Направо ме вбесиха. Бюрократи - буквояди. Намерих познат който си записа номера и след 4-5 разговора стигна до центъра за градска мобилност. От там отрекоха фиша да е техен. И те нямали такава буква. Е, остана ми в пожарната и във ВиК да проверя. Платих си 50-те лв рекет и стиснах зъби. След мен колегите един по един започнаха да сменят документи. След едно събиране на кафе стана дума и каква беше изненадата. Всеки от тях който е шофьор и е сменял документи и има автомобил(и), имал и невръчен фиш за неправилно паркиране. Според категорията на книжката глобата е съответно за Б - 20лв за Ц - 50лв. Всичко светна заради съпругата на един от колегите. Тя е собственичка по документи на всичките им 2 коли и джип, но няма книжка. Съответно нито тя нито той имат невръчени фишове, а той си признава, че често спира както му дойде. Ами не вярвам в толкова съвпадения. Май се пълнят касички, а?


Zhivko Zhelev
Мнения: 49
Регистриран на: Съб 26 апр 2014 13:28
Автомобил: VW GOLF
Двигател: TSI 2017 DSG
Местоположение: Burgas

Re: невръчен фиш

Мнениеот Zhivko Zhelev » Съб 15 май 2021 14:55


На административен език, т.е. в държавната администрация, това,което описваш се казва таргет. Изпълняваш го, имаш по–високо ДМС / допълнително материално стимулиране/.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: невръчен фиш

Мнениеот 777 » Съб 15 май 2021 15:16


Не че не е възможно, но говорим за системата на КАТ и се смесва с някаква шашма на ниво местно подразделение.


Потребителски аватар
MamaMy
Мнения: 889
Регистриран на: Вто 27 юни 2006 22:33
Автомобил: Galaxy
Двигател: AUY
Местоположение: Едно малко село край Плевен

Re: невръчен фиш

Мнениеот MamaMy » Съб 15 май 2021 18:21


Тя цялата система на кат се оказа май семейна фирмичка която се командва по Вайбър. Аз не знам, ама нещо май по новините ги даваха...
Те така се използва държавната машина за изстискване на лимони. Все нещо да пуснат, че няма вече какво да се открадне. :newsm66


georgi_1986
Мнения: 68
Регистриран на: Вто 25 авг 2009 18:54
Автомобил:
Двигател:

Re: невръчен фиш

Мнениеот georgi_1986 » Вто 20 сеп 2022 18:30


Колеги, може ли да се вярва на сайта на КАТ за не връчени фишове?


Потребителски аватар
Ивайло Димов
предупреждение за БАН
Мнения: 1519
Регистриран на: Пон 31 май 2021 19:02
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: 1800 -20V -AGN -1999
Местоположение: Шумен

Re: невръчен фиш

Мнениеот Ивайло Димов » Вто 20 сеп 2022 19:46


Аз за 26 години стаж имам 1 фиш за 50 лева ...заради 10км превишена скорост в посока Шумен -Мътница ....И ми го връчиха 1 година при рутинна проверка ,излязло в системата им .Така,няма давност все някога ще се наложи на смениш лична карта или свидетелство за МПС.Имаше идея да се взимат глоботе от заплатата където работиш но КС им охлади мераците .Вариант има като минаваш ГТП ....докато не си платиш глобата ...няма преглед ...като местния данък .


Сефте чувам за тва че документ за самоличност е пожелание :) Като те спре английско ченге ...кво Джон Доу ли си .В епоха на глобален тероризъм няма как да си "Никой"


Потребителски аватар
Dils
Мнения: 23
Регистриран на: Сря 24 ное 2021 11:56
Автомобил: Golf 5 GTI
Двигател:
Местоположение: София

Re: невръчен фиш

Мнениеот Dils » Пон 26 сеп 2022 14:54


Другият начин, е да се помолиш да те спрат за рутинна проверка, че да ти ги връчат, вместо да се разкарваш до КАТ :biggrin И все пак - за да се счетат за 'връчени', трябва да ти ги разпечатат. Може и да не могат да ги отпечатат.. ако не им работи машинката.. примерно :icon_lol


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6150
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: невръчен фиш

Мнениеот ktamen » Нед 05 ное 2023 23:31


Ивайло Димов написа:

Сефте чувам за тва че документ за самоличност е пожелание :) Като те спре английско ченге ...кво Джон Доу ли си .В епоха на глобален тероризъм няма как да си "Никой"

Сори за закъснелия отговор, ама едва сега прочетох какво си писал.
Английските ченгета не те спират за щяло и нещяло, мен още не са ме спирали.
Не си длъжен да имаш документи, ама само на теория. Документ ти е нужен за много неща - за шофиране, за пътуване в чужбина, за банкова сметка и пр. Така че едва ли има някой без документи, нищо че не е длъжен по закон.
Не си длъжен да ги носиш постоянно, ако английско ченге те спре и нямаш документи, ще те попита кой си и съм сигурен, че лесно и надеждно ще проверят дали лъжеш. Документите могат да са фалшиви, така че вероятно пак ще направят същата проверка.
Преди месец ходих да си отварям още една банкова сметка, трета поред в една и съща банка. Попитаха имам ли някакъв документ
- Нямам, проблем ли е?
- Не.
И ми отвориха и новата сметка без да им показвам никакъв документ.


nikmar
Мнения: 345
Регистриран на: Пон 22 ное 2010 11:02
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бургас

Re: невръчен фиш

Мнениеот nikmar » Пон 06 ное 2023 13:02


Те, банките, когато вземат пари, може и без документи, но когато дават, е друго... :biggrin



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: kamaza11 и 156 госта