Карах без винетка, до колко време трябва да се появи нарушение в сайта на тол

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Карах без винетка, до колко време трябва да се появи нарушение в сайта на тол

Мнениеот 777 » Пет 28 май 2021 20:01


group® написа:Ако днес получиш 6 фиша за превишена скорост за последните 3 години (през половина година си нарушавал), то това са 6 наказания за едно и също по вид провинение. Още на 1ва глоба можеше да се коригираш и да няма други 5, ако бе наложено своевременно.
Поне аз така разбрах колегата, но не знам дали това ще намери правна подкрепа.

Да, това имам предвид и при фишовете от камери важи още по-забележимо. Глобата е голяма за да се стреснеш и да внимаваш. Но бавят обработката с половин година, през това време те снимат и на други места и накрая те разбиват с някаква голяма сума. Технически е напълно осъществимо камерите като те снимат да разпознаят рег. номер, към него да има регистриран телефонен номер на собственика. Превишаваш, снимка, след 2 минути имаш SMS с известие за глоба и предложение да платиш 50%, ако платиш до 24 часа. Плащаш електронно, стряскаш се и започваш да караш по-внимателно. Ако не го направиш след 1 час ти идва нова глоба от следващата камера и разбираш, че пътуването ти се е оскъпило доста. Като има скоростна обратна връзка и най-вече без компромиси (от типа камерата не работи тоя месец, тоя е роднина на кмета, оня е бивш полицай или депутат) тогава всеки ще внимава дори глобите вместо 100,200,400лв да са 20,50,100 - достатъчно е да идват без пропуск. В момента сме като в Средновековието - 1000 души крадат без последици, хващат един и го обесват за назидание заради 1 хляб.




Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1345
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: Карах без винетка, до колко време трябва да се появи нарушение в сайта на тол

Мнениеот fur1ous » Пет 28 май 2021 20:11


Те телефоните си ги имат през гражданската отговорност могат да се вземат без проблем.
В България обаче нещата се случват по различен начин :mhihi


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Карах без винетка, до колко време трябва да се появи нарушение в сайта на тол

Мнениеот 777 » Пет 28 май 2021 20:19


Хипотетично да, но са данни на знайни и незнайни ЗК. Трябва КАТ или друга държавна институция да ги има.


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9873
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Карах без винетка, до колко време трябва да се появи нарушение в сайта на тол

Мнениеот group® » Пет 28 май 2021 20:30


Има ги - дава се, когато си вадиш ЛК или шоф. книжка.
Барабар с мейл.
Но не може това да се води за връчване.
Става за известие просто, което би било полезно.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6151
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Карах без винетка, до колко време трябва да се появи нарушение в сайта на тол

Мнениеот ktamen » Съб 29 май 2021 11:58


group® написа:Но не може това да се води за връчване.

Както ще да се води, ще има много голяма полза и ще е много лесно да се направи.
Дори да ти остане възможността да се правиш на разсеян докато ти го връчат на хартия, огромното мнозинство ще се стреснат и ще карат по-внимателно.
Всякакви връчвания от институции могат да стигат несравнимо по-надеждно до мен по електронен път. И отдавна си мисля, че трябва да имаш възможност да дадеш някакъв електронен адрес и да се подпишеш, че си съгласен да те уведомяват на него. Не да е задължително, а да имаш избор хартиено писмо или електронно. Аз бих си избрал електронно.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Карах без винетка, до колко време трябва да се появи нарушение в сайта на тол

Мнениеот 777 » Съб 29 май 2021 13:16


Ако вариантите са: SMS и 70% намаление на глобата при плащане до 24 часа спрямо чакане на писмо и 30% отстъпка до 14 дни, всеки ще се старае да има актуален телефон деклариран пред КАТ. После ще плаща на момента и ще внимава повече.


Потребителски аватар
dobrin
Чингис хан
Мнения: 30000
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Карах без винетка, до колко време трябва да се появи нарушение в сайта на тол

Мнениеот dobrin » Пон 31 май 2021 22:41


Предната седмица бях забравил, че смених номера и си карах без винетка. Два дни. После се сетих и купих. Онзи ден (сряда, 26.05) ме спряха. Явно им дава сигнал, че идва автомобил, който има дължими глоби и си ме спряха отдалече. Показаха ми снимките, платих си и продължих. По 70 лева на ден. Макс 5 минути.


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9873
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Карах без винетка, до колко време трябва да се появи нарушение в сайта на тол

Мнениеот group® » Вто 01 юни 2021 0:01


Интересното на системата е, че камерите на пътя те прихващат и проверяват за глоби. Така те спират.
Но по камерите не се налага глоба. Май?
Защото и аз бях пропуснал да подновя и ме щракна патрул във В.Търново. Даже ги видях как се суетят в колата.
Но не ме спряха.
Спряха ме след някакво време и ми казаха, че имам глоба от В.Търново.
Тоест по целия път София - В.търново не ме е хванала камера, а има бол?
(Във В.Търново се усетих от суетнята им и си купих)


Потребителски аватар
kamaza11
Мнения: 237
Регистриран на: Чет 06 дек 2018 16:34
Автомобил:
Двигател:

Re: Карах без винетка, до колко време трябва да се появи нарушение в сайта на тол

Мнениеот kamaza11 » Вто 01 юни 2021 8:59


Цитирам от друг автомобилен форум. За информация само.
“ Само да допълня за винетките - от личен опит. Преди две години смених колата през май. И декември си платих винетките за другите коли. Минал пак месец май и съм изключил да платя за моята. и си карам здраво като пич. И ме спират чак септември - нямаш винетка , аз дори сигурен че бъркат. Е оказаха се прави. 6 броя снимки. Обясниха ми следното и то съвсем културно. Системата имала право да те снима всяка седмица по веднъж. До 150 км наоколо не снима пак . Ако излезеш от тези 150км , същият ден нова снимка. Ако ти ги връчат при спиране и платиш на място - 100 лв всяка с 30% отстъпка. При доставка в къщи , всяка по 300 лв. Всяка камера подава сигнал и до най близката проверяваща кола , уж за да те спрат и ти кажат , че нямаш винетка. Но явно не го правят - минавал съм покрай десетки коли и не са ме спирали преди да се натрупат снимките. Само 300 лв. е , ако те спре КАТ”


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Карах без винетка, до колко време трябва да се появи нарушение в сайта на тол

Мнениеот 777 » Вто 01 юни 2021 10:27


Има една система за електронно известяване:

https://edelivery.egov.bg/

Дали биха имали желание да интегрират липсата на винетка там? Да те извести още при първа снимка, а не да се правят на загрижени, че искат всички да си плащат пътния данък, но по възможност да се понатрупат глоби. Сигурно ще трябват 10 или 100 милиона за "разработка" на мега "софтуер" (сумата е ирония, която граничи с реалността). Може би първо трябва да се съберат парите чрез глоби и след това ще стане...


Потребителски аватар
L&R
Мнения: 9371
Регистриран на: Чет 09 юни 2005 15:19
Автомобил: CCC
Двигател:
Местоположение: coffeeforums.bg
Контакти:

Re: Карах без винетка, до колко време трябва да се появи нарушение в сайта на тол

Мнениеот L&R » Чет 11 ное 2021 12:26


Вдигам темата с още един казус, който май не е рядкост. Купуваш си винетка, объркваш символ или категорията, да категория К3 има 2 вида, за да е гадно. Караш си по магистралите и трупаш глоби без никой да те спре и така година. Случайно или не имаш глоби под формата на фишове, които никой не си дава зор да ти връчи или извести, че си в нарушение. Приключваш годината с честитки накуп. Преди да се включат защитниците на тол системата, да отговорността върху всяка грешка си е на потребителя, ама защо аджеба никой не го известява този потребител да се коригира или оборот да се прави е по изгодно. Новината е от лятото, но такива случаи има доста.

:death :a045


Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1345
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: Карах без винетка, до колко време трябва да се появи нарушение в сайта на тол

Мнениеот fur1ous » Чет 11 ное 2021 12:51


За да има повече хранилка :redface


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Карах без винетка, до колко време трябва да се появи нарушение в сайта на тол

Мнениеот 777 » Чет 11 ное 2021 13:02


Но има и поговорка: Когато нещо е направено от простотия, не търсете зла умисъл.


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13433
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Карах без винетка, до колко време трябва да се появи нарушение в сайта на тол

Мнениеот kris11 » Чет 11 ное 2021 17:33


L&R написа:Вдигам темата с още един казус, който май не е рядкост. Купуваш си винетка, объркваш символ или категорията, да категория К3 има 2 вида, за да е гадно. Караш си по магистралите и трупаш глоби без никой да те спре и така година.

Че само с тази система ли е така тука ??
Брат всички тези БГсистеми недомислия за милиони са направени с цел да си от потърпевшата страна.
Така е и със синята зона и с градския транспорт "машинките"
Удари 1 чаша вино и се успокой. Нищо няма да се промени.


Потребителски аватар
lub4eto
Мнения: 236
Регистриран на: Пон 11 мар 2013 9:12
Автомобил: Сеат Алхамбра 1
Двигател: ADY 1996г
Местоположение: Тетевен

Re: Карах без винетка, до колко време трябва да се появи нарушение в сайта на тол

Мнениеот lub4eto » Нед 26 дек 2021 10:24


Миналата година бях забравил, че ми е изтекла винетката. Карах така 3 месеца докато се усетя. Разбира се обикалях на много места. Проверявах в КАТ известно време и видях, че нямам фишове. Предположих, че ми се е разминало. Преди няколко дни разбрах, че може да провериш в тол системата, и след проверка там видях, че имам 5 засичания без винетка. Въпросът ми е как да процедирам, като е минала повече от година.



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 33 госта