Карах без винетка, до колко време трябва да се появи нарушение в сайта на тол

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Vincent1
Мнения: 128
Регистриран на: Чет 07 мар 2019 20:37
Автомобил:
Двигател:

Карах без винетка, до колко време трябва да се появи нарушение в сайта на тол

Мнениеот Vincent1 » Пет 28 май 2021 8:40


Здравейте колеги,

Оказа се че в началото на май ми е изтекла винетката. В неделя минавах по АМ Струма и там както винаги преди едни от тунелите имаше тол полиция. В сайта на тол системата пише:

При преминаване през камерите на тол системата на автомобил без платена пътна такса нарушението се заснема от камерите на електронната системата за пътно таксуване. До 23:59 ч. в деня на установяването му служители в Центъра за верификация на нарушенията сверяват постъпилите данни, за да се изключи възможността за некоректно издадени електронни фишове. Проверява се дали категорията на превозното средство и неговият регистрационен номер са правилно разпознати от системата, след което нарушението се регистрира и вече е видимо за проверка в системата.

Как да го разбирам този текст - ако минеш без винетка още същия ден се преглежда записа и те качват в системата, че си глобен или някой ден като стигнат до теб със записите, тогава се качва нарушението в сайта на тол системата.

Към момента вече 5 дни след пътуването няма нищо в сайта като нарушение. Тези от тол полицията предполагам не снимат 24/7, даже си спомням ясно че единя от тях нещо се разхождаше навън.
---------
Забравих да кажа, че от магистралата слезнах на пътен възел Драгичево. В участъка кв. Люлин - Драгичево мисля, че няма ТОЛ рамка с камери, нали? Реално затова тези седят преди тунела, за да компенсират ремката нали, защото ако съм минал през рамка са ме снимали.

Последна промяна от Vincent1 на Пет 28 май 2021 8:51, променено общо 1 път.




petrushkov
Мнения: 318
Регистриран на: Вто 27 окт 2009 21:41
Автомобил: VW T4 1996
Двигател: AET
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Карах без винетка, до колко време трябва да се появи нарушение в сайта на тол

Мнениеот petrushkov » Пет 28 май 2021 8:51


Здравейте колега.
Ако разполагат със снимка, сумата е 75 лева на ден. Платими само с карта (на място). Ако регистрационният номер е бил зацапан, слънцето в лоша позиция (качеството на снимката не е задоволително), сте си спестили скъпо селфи.


Vincent1
Мнения: 128
Регистриран на: Чет 07 мар 2019 20:37
Автомобил:
Двигател:

Re: Карах без винетка, до колко време трябва да се появи нарушение в сайта на тол

Мнениеот Vincent1 » Пет 28 май 2021 8:58


Сега говорих с тези от ТОЛ системата и ми казаха, че в рамките на 24ч се качвало. Това ми звучи нереално, както казах нарушение нямам в ситемата, но ще продължа още известно време да си проверявам.


helikamov
Мнения: 287
Регистриран на: Сря 10 дек 2008 10:18
Автомобил: TOYOTA AVENSIS
Двигател: 2WW 2017
Местоположение: Велико Търново

Re: Карах без винетка, до колко време трябва да се появи нарушение в сайта на тол

Мнениеот helikamov » Пет 28 май 2021 8:59


Бъди сигурен, че рано или късно ще те спрат /мен ме спряха след 10 дена и си личеше, че чакаха точно мен/ . Показаха ми снимката с дата и час и си платих разсеяноста. На място при тях на ПОС терминал с карта - 70лв. компенсаторна такса. Ако до 6 месеца не те открият или спрат изпращат глобата в Кат и НАП. Така ми обясниха. Така, че по-добре сега 70 кинта отколкото после 300 мисля, че бяха.


Vincent1
Мнения: 128
Регистриран на: Чет 07 мар 2019 20:37
Автомобил:
Двигател:

Re: Карах без винетка, до колко време трябва да се появи нарушение в сайта на тол

Мнениеот Vincent1 » Пет 28 май 2021 9:27


helikamov написа:Бъди сигурен, че рано или късно ще те спрат /мен ме спряха след 10 дена и си личеше, че чакаха точно мен/ . Показаха ми снимката с дата и час и си платих разсеяноста. На място при тях на ПОС терминал с карта - 70лв. компенсаторна такса. Ако до 6 месеца не те открият или спрат изпращат глобата в Кат и НАП. Така ми обясниха. Така, че по-добре сега 70 кинта отколкото после 300 мисля, че бяха.


Ще си платя разбира се, въпроса е дали са ме снимали. Както пише в цитирания абзац по-горе и както ми казаха от ТОЛ системата, нарушението трябва да излезне в сайта до 24 часа. Вече са минали 5 дни, затова исках да разбера от други хора дали наистина се появява веднага в системата нарушението и дали има смисъл да проверявам още след като 5 дни нищо не излиза.


helikamov
Мнения: 287
Регистриран на: Сря 10 дек 2008 10:18
Автомобил: TOYOTA AVENSIS
Двигател: 2WW 2017
Местоположение: Велико Търново

Re: Карах без винетка, до колко време трябва да се появи нарушение в сайта на тол

Мнениеот helikamov » Пет 28 май 2021 10:03


Емиии може и да ти се рзмине /ако номера не се разчита на снимката, примерно/. Но нищо не ти пречи, докато си пиеш сутрин кафето да си проверяваш.


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19687
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Карах без винетка, до колко време трябва да се появи нарушение в сайта на тол

Мнениеот Vlad777 » Пет 28 май 2021 13:43


Вариант 2 е като пътуваш някъде, да спреш до някой ТОЛ патрул и да ги помолиш да проверят. Сигурен съм, че няма да откажат да ти съберат парите, ако системата им покаже, че дължиш :th_up


bongoo
Мнения: 153
Регистриран на: Сря 13 юни 2018 15:16
Автомобил: Passat B8-5
Двигател: 150 TDI 7DSG

Re: Карах без винетка, до колко време трябва да се появи нарушение в сайта на тол

Мнениеот bongoo » Пет 28 май 2021 14:12


Миналата година по това време пътувах от Габрово за София.Чак на Микре като мернах колата на ТОЛ от далеч се сетих, че май ми е изтекла винетката.Веднага отбих преди тях в дясно и платих online.След като получих потвърждение за активна винетка си продължих като михах покрай тях.Казах си, разминах се на косъм.Да, ама камери за винетки ми казаха, че имало бол разположени по цялата първокласна пътна мрежа и шанса да не са ме засекли и снимали до Микре ми се видя нищожен.Скоро ме спираха и ми връчиха 2 неплатени фиша за скорост от 2018 и 2019.Друго нямах, та може и да си се разминал и ти.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Карах без винетка, до колко време трябва да се появи нарушение в сайта на тол

Мнениеот 777 » Пет 28 май 2021 14:38


Аз чух за някакъв човек - всеки ден до работа пътувал без винетка. По-късно махнаха винетките за този участък, но той хванал времето преди това. И в един момент към 3000лв все за винетка. Що за тъпа работа да трупат нови наказания без да е наложено или поне съобщено първото.


Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Мнения: 6059
Регистриран на: Пон 12 сеп 2005 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Карах без винетка, до колко време трябва да се появи нарушение в сайта на тол

Мнениеот DoH_KuXoT » Пет 28 май 2021 14:44


Каква е връзката между двете неща ? Нарушението си е нарушение. Ако превшиш скоростта и те снимат с камера , по твоята логика докато ти пристигне наказателното постановление можеш да какраш както си пожелаеш без санкции.
Законите трябва да се знаят и спазват, незнанието не е оправдание.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Карах без винетка, до колко време трябва да се появи нарушение в сайта на тол

Мнениеот 777 » Пет 28 май 2021 14:48


Случая с камерата е подобен. Не става дума за всякакъв вид нарушения. Но специално за превишението те глобяват не за да забогатее държавата, а за да ти кажат да не правиш така друг път. Като бавят връчването все едно не ги интересува предотвратяването на нарушения. В случая с камерите има неоправдано бавно обработване на снимките в много случаи.


Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Мнения: 6059
Регистриран на: Пон 12 сеп 2005 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Карах без винетка, до колко време трябва да се появи нарушение в сайта на тол

Мнениеот DoH_KuXoT » Пет 28 май 2021 14:59


777 написа:Що за тъпа работа да трупат нови наказания без да е наложено или поне съобщено първото.

ще го кажа по друг начин, това че не си уведомен, че си нарушител, не те прави невинен за следващите ти нарушения


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Карах без винетка, до колко време трябва да се появи нарушение в сайта на тол

Мнениеот 777 » Пет 28 май 2021 15:24


Говоря по принцип доколкото съм схванал идеята на Правото. Някой учил тази специалност може да се произнесе по-обосновано. Но наказанията са измислени за да се предотврати дадено явление, а не за да се изкарват пари. Справедливо е да ти искат втора глоба за каране без винетка след като вече са те известили, че си без винетка и ти се полага глоба и въпреки това ти пак си без винетка.


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9872
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Карах без винетка, до колко време трябва да се появи нарушение в сайта на тол

Мнениеот group® » Пет 28 май 2021 15:35


В идеята на 777 има логика (за правно основание не знам).
Ако целта на наказанието(глобата) е възпитателна, то своевременното налагане е от значение.

Ако днес получиш 6 фиша за превишена скорост за последните 3 години (през половина година си нарушавал), то това са 6 наказания за едно и също по вид провинение. Още на 1ва глоба можеше да се коригираш и да няма други 5, ако бе наложено своевременно.
Поне аз така разбрах колегата, но не знам дали това ще намери правна подкрепа.


Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1343
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: Карах без винетка, до колко време трябва да се появи нарушение в сайта на тол

Мнениеот fur1ous » Пет 28 май 2021 16:21


Никои не споменава обаче дали на този път има пътен знак за задължителна винетка, защото на доста места го виждам.



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: boichopavlov и 6 госта