Въпрос за вина при ПТП, поради рязко отворена врата

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Потребителски аватар
stardreamer
Мнения: 291
Регистриран на: Пет 23 авг 2013 11:44
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: dreams

Въпрос за вина при ПТП, поради рязко отворена врата

Мнениеот stardreamer » Вто 10 авг 2021 21:03


Колеги,
покрай мен за съжаление станах свидетел на близък, който катастрофира много нелепо и не малко в отваряща се врата в "точния момент".

Станало е, като заобикаля спряла кола, естествено е било стеснено, минал е близо до спрелия и точно тогава шофьорът й отваря врата, при което следва сериозен удар. Вратата се вклинва в неговата кола и й чупи цялата предница, другата кола не съм я виждал, но и тя доста е пострадала.

Любопитно ми е кой е виновен по закон, ясно, че като се заобикаля кола трябва да се оставя място, но мисля, че и водачът трябва да внимава с отварянето на вратата...
Вие какво мислите, по закон в кой е топката? :newsm66


Карайте внимателно и лека вечер! :smile




Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6151
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Въпрос за вина при ПТП, поради рязко отворена врата

Мнениеот VWGT » Вто 10 авг 2021 21:21


ченгетата на какво мнения са?


Потребителски аватар
stardreamer
Мнения: 291
Регистриран на: Пет 23 авг 2013 11:44
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: dreams

Re: Въпрос за вина при ПТП, поради рязко отворена врата

Мнениеот stardreamer » Вто 10 авг 2021 21:33


Не са викали КАТ, подписали двустранен протокол, като моят човек поема вина и аз бях много изненадан.


Потребителски аватар
kamaza11
Мнения: 234
Регистриран на: Чет 06 дек 2018 16:34
Автомобил:
Двигател:

Re: Въпрос за вина при ПТП, поради рязко отворена врата

Мнениеот kamaza11 » Вто 10 авг 2021 22:05


Приятел беше в същата ситуация. Отварящият вратата казал, че “трябвало да се гледа по- внимателно и съответно да му даде пари за щетата”, но полицията дошла и му написала акт на отварящия.


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Въпрос за вина при ПТП, поради рязко отворена врата

Мнениеот cecoa1 » Вто 10 авг 2021 22:42


Отварящият вратата ВИНАГИ е виновен. Доказано е многократно. Имах колега в градския транспорт в София, който редовно "възпитаваше" разни олигофрени из Студентски град по тоя начин. Не става въпрос чак винаги нарочно да обръща врати, но когато нещата са хептен нагли и на кантар, просто не натиска спирачката докрай (и защото това обикновенно значи падане на пътници в автобуса, и евентуални контузии...за които понякога разправията е повече). Всъщност, врати обръщаха понякога и колеги, които правеха всичко възможно да го избегнат. Понякога просто няма как. Но винаги вината беше за отварящият вратата.

Има си го и в закона, полиция си се вика винаги в такива случаи, особено когато няма съгласие относно вината.

А и трябва да се мисли логично - винаги, и всеки може да си отвори рязко вратата, за да бъде ударена, без заобикалящия да има възможност да го предотврати. Докато, ако отварящият вратата си гледа в огледалата, няма как някой да му я удари в отворено положение. Затова и закона е такъв, отварящият гледа, съобразява се, и отваря само когато е безопасно.


Потребителски аватар
Pet_rov
Мнения: 4412
Регистриран на: Сря 08 май 2013 16:16
Автомобил: Passat Variant B4
Двигател: ADZ 1996
Местоположение: Шумен

Re: Въпрос за вина при ПТП, поради рязко отворена врата

Мнениеот Pet_rov » Сря 11 авг 2021 8:25


Който отваря, е виновен. Това е единствения акт, който са ми писали някога - глобата беше за 50 лв.


zdravkop64
Мнения: 220
Регистриран на: Сря 10 юли 2019 8:12
Автомобил: Passat B6 4motion
Двигател: AXZ 2009

Re: Въпрос за вина при ПТП, поради рязко отворена врата

Мнениеот zdravkop64 » Сря 11 авг 2021 8:37


Твоят познат е постъпил безотговорно спрямо себе си. Как така ще поема вина при положение, че НЯМА никаква вина за удара? Този, който отваря вратата, носи цялата отговорност за евентуално ПТП. И на мен ми се е случвало неведнъж да се измъквам на косъм от индивиди, които изобщо не се сещат, че преди да отворят вратата на колата трябва да погледнат. Много пъти ми се е искало да отнеса някоя врата, особено на някои наглеци, защото съм имал тази възможност, но не съм го правил, защото не ми се занимава с институции и разправии.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19113
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Въпрос за вина при ПТП, поради рязко отворена врата

Мнениеот stefan4o » Сря 11 авг 2021 8:47


Няма ли как да се оспори, въпреки подписът за вина?


Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1316
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: Въпрос за вина при ПТП, поради рязко отворена врата

Мнениеот fur1ous » Сря 11 авг 2021 9:07


Е кое да оспориш.. ти си признал,че поемаш вината вече


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8289
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Въпрос за вина при ПТП, поради рязко отворена врата

Мнениеот Stivi » Сря 11 авг 2021 9:56


Може в случая да има някакви неизвестни за нас детайли, които са накарали човека да се съгласи ,че е виновен icon_idea


Потребителски аватар
stardreamer
Мнения: 291
Регистриран на: Пет 23 авг 2013 11:44
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: dreams

Re: Въпрос за вина при ПТП, поради рязко отворена врата

Мнениеот stardreamer » Сря 11 авг 2021 15:43


Да, и аз така предположих.
Неизвестните детайли са, че човекът е на годинки, не е запознат със законите достатъчно и е почувствал, че е виновен, защото "той го блъска".

Нямам представа дали може да се оспори, но и да може, човекът няма да иска, просто ми беше интересно, като казус.


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Въпрос за вина при ПТП, поради рязко отворена врата

Мнениеот muns61 » Сря 11 авг 2021 21:37


Имам двама познати, актувани в такава ситуация. Единият отворил врата и го блъснали, а другият се ударил в отворена врата. Първият е ясен, а на другия са писали акт за причинено ПТП поради неспазване на странична дистанция. Обжалвал безрезултатно.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6151
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Въпрос за вина при ПТП, поради рязко отворена врата

Мнениеот VWGT » Чет 12 авг 2021 9:16


Може би има значение дали си се ударил във (по-скоро ти си ударил) вече отворена врата, или е отворена докато ти си минавал. При първото е логично да актуват този който се удря.
Аз с колело имах подобен случай, минавам покрай кола, която си отваря пред мен рязко вратата. Едвам го избегнах, а той почва да ми държи сметка ... в този момент спря патрулка, която е била зад мен и ни обясни ситуацията, общо взето както и колегите са го описали, когато отварям вратата на колата, трябва да се уверя че около мен няма никой.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Въпрос за вина при ПТП, поради рязко отворена врата

Мнениеот 777 » Пет 13 авг 2021 0:41


Да търси началника на КАТ и да пита какво може да се направи. Подписът какво значи - приел е вината поради незнание на подробностите + стрес. Ако са описали точно какво е станало значи и другият си признава. Само дето неправилно са попълнили колоните на протокола.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6119
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Въпрос за вина при ПТП, поради рязко отворена врата

Мнениеот ktamen » Пет 13 авг 2021 13:06


Застрахователят трябва да плати. Значи застрахователят никак няма да е щастлив, че трябва да плаща неправилно и един телефонен разговор с него няма да е излишен.
Познатият да се обади на на застрахователната компания, в която има ГО и да обясни, че е поел вината, но впоследствие е разбрал, че вината е на другия шофьор. Ако има начин вината да се прехвърли на другия водач, застрахователят ще го използва.
Поне доколкото съм запознат, отварящия вратата винаги е виновен, но в някои случаи вина носи и другия водач.



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 14 госта