Решение на ВАС във връзка с паркирането

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Потребителски аватар
Shakez
Мнения: 159
Регистриран на: Вто 16 ное 2010 11:05
Автомобил: Passat CC
Двигател: CBAB
Местоположение: Sofia

Решение на ВАС във връзка с паркирането

Мнениеот Shakez » Чет 09 юни 2022 11:54


Здравейте, колеги!
Преди време, на 06.09.2021г. ми беше сложен фиш на чистачките за неправилно паркиране. Факт, има поставени знаци В27, но това е друга тема. Според решение на ВАС, Столична община няма право да глобява за неправилно паркиране. Решението мисля е от 17.03.2022г. Наскоро мой близък беше глобен с фиш за 20 лева и то отново от ЦГМ. В крайна сметка имате ли представа дали имат право да глобяват и как по-точно може да се обжалва, ако нямат такова право? Искам да добавя, че тук става въпрос за Столична община.




Потребителски аватар
110afn
Мнения: 1893
Регистриран на: Нед 25 окт 2009 13:55
Автомобил: Audi A6
Двигател: AFN
Местоположение: Враца

Re: Решение на ВАС във връзка с паркирането

Мнениеот 110afn » Чет 09 юни 2022 12:36


Немаш ли си по-сериозна работа?
Хем признаваш вината си, но видиш ли може да паднат тия 20лв.
При положение, че на тия същите, правомощията са да вдигат с паяка, бъди доволен, че си минал метър


Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Мнения: 6059
Регистриран на: Пон 12 сеп 2005 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Решение на ВАС във връзка с паркирането

Мнениеот DoH_KuXoT » Чет 09 юни 2022 13:20


едно време фишове до 50 лв не подлежаха на обжалване , нещо променило ли се е ?


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Решение на ВАС във връзка с паркирането

Мнениеот icoico » Пет 10 юни 2022 7:31


DoH_KuXoT написа:едно време фишове до 50 лв не подлежаха на обжалване , нещо променило ли се е ?


Отдавна подлежат. Стига да имаш нерви да си губиш времето за петдесет лева...

Shakez написа:...Решението мисля е от 17.03.2022г. Наскоро мой близък беше глобен с фиш за 20 лева и то отново от ЦГМ. В крайна сметка имате ли представа дали имат право да глобяват и как по-точно може да се обжалва, ако нямат такова право? Искам да добавя, че тук става въпрос за Столична община.


А какво пише във фиша?

https://news.lex.bg/%D0%B2%D0%B0%D1%81- ... %BD%D0%B5/

...Решението на съда означава, че Столичната община повече не може да издава фишове за нарушения на собствената си наредба за организация на движението.
Няма пречка определената от кмета на София служба за контрол да издава фишове, но не на основание наредбата на Столичния общински съвет (СОС), а на основание ЗДвП...


Потребителски аватар
Shakez
Мнения: 159
Регистриран на: Вто 16 ное 2010 11:05
Автомобил: Passat CC
Двигател: CBAB
Местоположение: Sofia

Re: Решение на ВАС във връзка с паркирането

Мнениеот Shakez » Пет 10 юни 2022 15:18


110afn написа:Немаш ли си по-сериозна работа?
Хем признаваш вината си, но видиш ли може да паднат тия 20лв.
При положение, че на тия същите, правомощията са да вдигат с паяка, бъди доволен, че си минал метър


Мога да ти отговоря в стил "Абе, мърляч...", кореспондиращ на тона ти, но не виждам смисъл да го правя. Мисля, че е ясно каква е идеята на форума, а именно да се съберат съмишленици, в случая фенове/собственици и т.н. на определена марка автомобили, VW и да обменят опит и знания, нещо, което колегата @icoico е направил. За да съм напълно искрен, ще споделя, че въпросната улица, на която бях паркирал е еднопосочна, а на нея изведнъж изникнаха едни приятни знаци, ей така за около 2 седмици. Не бях обръщал внимание на тези знаци, тъй като живея в района и съответно не са ми направили впечатление, но това си е моя грешка. В допълнение ще кажа, че не бях излизал 3-4 дни от вкъщи, тъй като ми беше адски зле, не беше КОВИД, но да кажем, че не можех да се надигна от леглото. Паяк в този район за 15 години не съм виждал. Глобата с фиш ми беше наложена в неделя, почивен ден. Оказа се, че си е поредната акцийка, те по администрацията обичат така - за една година направят една акция и после тихо. Отделно, веднага след като си видях фиша, съм превел сумата. И не, не ми е за 20-те лева, а за правилата. По повод тези знаци съм отправил питане към съответната институция, относно мотивацията за поставянето им на 04.11.2021г, като още очаквам отговор и това след 3 подсещания по това питане до зам.кмета по транспорта. Всеки път като задам въпрос, или напиша нещо има поне по 2-ма, 3-ма като теб, които много държат да драснат някой ред - ей, така, да сипят на някого, просто защото - абе не е ясно защо, ама да има там. Апелирам към подобни потребители да не го правят, тъй като не води до нищо конструктивно. Ако сме на маса, да си пием бирата, разбирам подобни отговори - сигурно ще е забавно. А така, само загуба на време. Дано съм бил напълно изчерпателен, пък ако не съм, не смятам да споделям повече детайли.

icoico написа:
Отдавна подлежат. Стига да имаш нерви да си губиш времето за петдесет лева...

Shakez написа:...Решението мисля е от 17.03.2022г. Наскоро мой близък беше глобен с фиш за 20 лева и то отново от ЦГМ. В крайна сметка имате ли представа дали имат право да глобяват и как по-точно може да се обжалва, ако нямат такова право? Искам да добавя, че тук става въпрос за Столична община.


А какво пише във фиша?

https://news.lex.bg/%D0%B2%D0%B0%D1%81- ... %BD%D0%B5/

...Решението на съда означава, че Столичната община повече не може да издава фишове за нарушения на собствената си наредба за организация на движението.
Няма пречка определената от кмета на София служба за контрол да издава фишове, но не на основание наредбата на Столичния общински съвет (СОС), а на основание ЗДвП...


За 50-те лева не съм сигурен, но бих ти се доверил. За другото - Благодаря, не се бях замислял за това.


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Решение на ВАС във връзка с паркирането

Мнениеот icoico » Пет 10 юни 2022 17:40


ЗДвП написа:
Чл. 189. (13) (Отм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г., нова - ДВ, бр. 51 от 2007 г., предишна ал. 5, доп. - ДВ, бр. 10 от 2011 г., обявена за противоконституционна с РКС № 1 от 2012 г. - ДВ, бр. 20 от 2012 г.) Не подлежат на обжалване наказателни постановления и електронни фишове, с които е наложена глоба до 50 лв. включително.



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 155 госта