Движение на ТИР-ове по магистрали

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Потребителски аватар
alpinab
Мнения: 570
Регистриран на: Сря 26 юни 2013 20:22
Автомобил: VW Passat
Двигател: CRL
Местоположение: София

Re: Движение на ТИР-ове по магистрали

Мнениеот alpinab » Пет 15 юли 2022 9:56


Аз съм толерантен към всички. Към камиони, към дядовци с 80 в лявата лента, към телефонистите и мадамите.

Като казах горе, че карам в лява лента е защото обичайно пътувам когато има засилен трафик и нямам неври да се тътря с колеблива скорост заедно с тежкотоварния трафик в дясна. Когато някой иска да мине, пускам винаги при първа възможност. Аз не натискам коли пред мен, стига да се държат адекватно спрямо ситуацията и да поддържат скоростта на колоната. Такива като мен с моето мислене слава богу са болшинството.

Но непонасям, да ми се мига на пожар и да ми се спира рязко в момента, в който дори муцуната не се вижда в огледалото. Сещате се за какви ситуации става въпрос. Като тук подчертвам, че аз не съм кола единствена в ляво а през мен е колона от коли и всички изпреварваме десните. Просто има малки пи-ки, за които летенето с 200 им се полага и всички нормално каращи сме им задължени да им осигурам това тяхно право. Та така.




Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19698
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Движение на ТИР-ове по магистрали

Мнениеот Vlad777 » Пет 15 юли 2022 10:23


Ще заснема видео при някое от следващите пътувания, в което мога да покажа как кола, която се движи в лявата лента, щото ще изпреварва след 15 секунди, може спокойно да кара в дясно, да бъде изпреварена и пак да изпревари съвсем нормално, без да се налага изобщо да си променя скоростта. Отново обаче се води от правилото "ще чакаш!".

Не присветкам и не се лепя отзад. Ако видя че има достатъчно дължина продължавам да си карам в дясната лента, докато стигна колата в нея и излизам в ляво. Е, по пътя може и да се случи да съм минал покрай някой в ляво, но това си е негов избор - кара в дясно и го изпреварват нормално, или кара в ляво в нарушение и го изпреварват в нарушение. Най ми е забавно когато привържениците на правилото "ще чакаш!" започнат да ми светкат щото видиш ли не съм се съобразил с комплекса им, че трябва да са важни и да карат другите да чакат. Вече не съм на 20-30 години и все по-малко обръщам внимание на подобни индивиди. Да си живеят живота, аз минавам и заминавам.


gadnyara
Мнения: 268
Регистриран на: Чет 15 фев 2018 18:35
Автомобил: Golf7 GTE 17 + MB S205 220d 20
Двигател:

Re: Движение на ТИР-ове по магистрали

Мнениеот gadnyara » Пет 15 юли 2022 10:34


Това е висш пилотаж. Първо трябва да се научим да ползваме мигачите.


Потребителски аватар
railfan
Мнения: 645
Регистриран на: Вто 13 сеп 2016 17:19
Автомобил: Passat B6
Двигател: CBAB 2009

Re: Движение на ТИР-ове по магистрали

Мнениеот railfan » Пет 15 юли 2022 14:17


Vlad777 написа:
Stivi написа:да пропускаш по-бързите от теб и да си толерантен към тези пред теб, които искат да изпреварят
:th_up
Това е другият проблем на родните магистрали. Къде от несъобразителност (просто е тъп), къде от комплекси, всеки си сложил някаква скорост на темпомата и не натиска педал, щото другите "ще чакат". Аз си карам основно в дясна лента - излизам в лявата само за изпреварване. И както си карам някой ме настига примерно и седи в лява лента на няколко метра зад мене. Вижда, че пред мен има например камион, който настигам и трябва да изляза в ляво, но си седи там и едва едва ме изпреварва, така че аз да трябва да се забия в камиона.

И тук имам 2 варианта - или бия яко спирачки и спирам от 150 на 90, или давам всичката газ и се шмугвам в ляво пред бронята му, преди да се ударя в камиона... И двата варианта не са добре.

Липсва елементарна толерантност - па като видиш, че някой няма да може да изпревари - или намали леко и го изчакай, или дай газ и му освободи лентата. Пък ако караш със 110 и изпреварваш 2 камиона и видиш, че отзад идват коли - ми настъпи малко, изпревари, пък после пак карай със 110. Само дето сме единици тези, които спазваме подобни елементарни правила за толерантност, но все пак има и такива хора по пътищата.


Точно тази философия изповядвам и аз. Но с тая разлика, че се стремя да държа лява лента когато дясната просто не става. Също не изпреварвам на къси-дълги.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19149
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Движение на ТИР-ове по магистрали

Мнениеот stefan4o » Пет 15 юли 2022 14:52


И аз карам почти постоянно в лява лента :mhihi
Но пропускам самолетите - на всеки три секунди напред гледам по една назад за нископрелитащи, и така следя обстановката зад мен в реално време. Одеве пресен случай - карах сигурно 10 мин зад два автомобила, които упорито си караха в лявата лента, чаках ги да изпреварят един, два, три тира (трите камиона бяха през доста големи разстояния, а не каращи един зад друг). Накрая ми кипна и ги изпреварих и двамата отдясно. :censored2 Бавещият се беше нова Шкода Октавия, вероятно караща на темпомат... :wink Сигурно ако бях търпелив, трябваше да ги изчакам още поне 15 мин да се наканят да се приберат вдясно, а аз да си продължа в лявата :gruebel

Последна промяна от stefan4o на Пет 15 юли 2022 14:56, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8385
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Движение на ТИР-ове по магистрали

Мнениеот samo_pechka » Пет 15 юли 2022 14:56


Сега с риск да си навлека неодобрение. Нали сме за законите? Щом закона НЕ забранява изпреварването на камион от камион, не виждам проблем. И на мен често ми се е случвало да чакам търпеливо зад някой, но си чакам .
Вината не е на шофьорите , вината е, че ние изостанахме катастрофално откъм инфраструктура, пътища ,места за почивка / паркинги край пътя и т.н. Недостиг откъм магистрали , силен трафик, скапани пътища , скапана маркировка , липса на видимост/табели/ кръстовища заради селски гюрлюци и магарешко тръне.
Плащаме ли си за пътищата? Плащаме си, къде винетки, къде отчисления от горива , пътен данък и т.н. Какво получаваме насреща? От петте пръста най-дългия. Затова сме на тоя хал.
Извинявам се на чувствителните предварително.


Потребителски аватар
Lupender
Мнения: 708
Регистриран на: Съб 29 окт 2011 18:22
Автомобил: SEAT Cordoba
Двигател: TDI 1.9 ASV
Местоположение: Благоевград

Re: Движение на ТИР-ове по магистрали

Мнениеот Lupender » Пет 15 юли 2022 15:00


Съгласен съм по отношение на рисковете, които възникват при изпреварване на камиони, особено при натоварен трафик, но това е част от общия контекст по неспазване на каквито и да било правила. За мен лично са по-дразнещи абонатите на лявата лента, които карат на темпомат с 3-5 км/ч по-бързо от тези в дясната. Ако има такива тук - не го правете. Ако сте бързи, бъдете бързи, а не тежкари, щото ми късате нервите (не само на мен, а и на такива като мен), особено когато виждате, че колатя в дясно настига по-бавно МПС. Правилното поведение е да се кара в дясна лента, а лявата да се ползва само за изпреварване. Няма спор, че петък и неделя се формират две колони с разлика от 10-15 км/ч между двете, но през останалото време карането в лява лента е проява на неуважение към другите водачи, излишен тежкарлък и създава предпоставки за необоснован риск. Защо е рисково - защото, както още някой беше писал, аз няма да скачам на спирачката заради бавно приближаващия ме от ляво, а ще дам газ, това води до възникване на конфликтни ситуации от пътнотранспортно и хулиганско естество.


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19698
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Движение на ТИР-ове по магистрали

Мнениеот Vlad777 » Пет 15 юли 2022 15:07


samo_pechka написа:Щом закона НЕ забранява изпреварването на камион от камион, не виждам проблем.
Хубаво е и да се четат законите:
Чл. 42. (1) Водач, който ще предприеме изпреварване, е длъжен:
...
3. да се убеди, че като се движи с безопасна скорост, може да извърши изпреварването за кратко време.
Кратко време е разтегливо понятие, но като цяло със сигурност изпреварване от 30 и повече секунди не е кратко време. Демек - нямат право.


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8385
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Движение на ТИР-ове по магистрали

Мнениеот samo_pechka » Пет 15 юли 2022 15:11


Щом няма дефиниране за кратко време, няма проблем. А това, че на нас 30 сек. ни се струва дълго , еми сори.


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19698
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Движение на ТИР-ове по магистрали

Мнениеот Vlad777 » Пет 15 юли 2022 15:17


samo_pechka написа:Щом няма дефиниране за кратко време, няма проблем. А това, че на нас 30 сек. ни се струва дълго , еми сори.

Ако 30 секунди за изпреварване ти се струват кратко време - помисли дали би изпреварил по този начин на двулентов двупосочен път. Все пак и в законите има някакви общоприети разбирания и норми и това, че имаме в България подобно поле за тълкуване, това не означава, че е спазена идеята на закона, който точно с този член цели да забрани именно тези изпреварвания.

Но ганьо е тарикат - на него ли ше му кажеш!


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8385
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Движение на ТИР-ове по магистрали

Мнениеот samo_pechka » Пет 15 юли 2022 15:36


Чакай малко сега. Какъв двулентов, двупосочен път!? Говорим за магистрали сега.

И си оставам на мнението, че щом в закона няма изрична забрана за изпреварване, не виждам проблем.
Нали сме за законите?
Хубави, лоши, такива имаме, с такива се съобразяваме.
П.п. не съм шофьор на камион, но уважавам всички участници в движението .
А специално разбирам на какво изпитание са подложени шофьорите на камиони. На някои не издържат нервите , но да се запитаме каква е причината ( основно ) затова .
Като се почне от работодателя , до притискащите срокове за доставки, до организацията по пътищата , до самите пътища , до преминаването през границите и т.н.
А черни овце винаги си има и ще си има и занапред , и при нас водачите на л.к и при водачите на тежкотоварни.


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19698
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Движение на ТИР-ове по магистрали

Мнениеот Vlad777 » Пет 15 юли 2022 15:52


samo_pechka написа:Чакай малко сега. Какъв двулентов, двупосочен път!? Говорим за магистрали сега.
В закона не пише за магистрали специално. Значи като караш по двулентов път можеш да прецениш какво е кратко време, а като си на магистрала и изведнъж не можеш, така ли?! Ето това е ганьовщината - "те ли ше ми кажат" и "те ше чакат"...

Закон има icon_idea Цитирах го и всеки нормален човек ще го разбере. Тарикатя ганя обаче не го разбира... Ше чакат еб@л съм им майката!


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8385
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Движение на ТИР-ове по магистрали

Мнениеот samo_pechka » Пет 15 юли 2022 16:34


Vlad777 написа: Ше чакат еб@л съм им майката!

Имах по-високо мнение за теб. Нещо те афектира мнението ми ли?
Да те питам персонално : кой шофьор ще изпреварва на двулентов двупосочен път камион и със камион без да си направи сметката. Няма такъв ( или със супер малки изключения ) . Всеки малко или много с профи книжка ще си прецени може или не, допустимо или не. За какви чакания , минути и секунди говорим?! Кой ще е тоя дето ще изпреварва с минути по извънградско в Бг по двулентов и двупосочен път?!
Аз имам последните 4-5 години средно до 30-35к.км на година, ( а преди това съм прескачал и редовно 70к.км на година ) . От тия км имам половина по автобани . Никога по пътища в които ти ми цитираш не съм имал спомени за такива ситуации . Карам от 35 години кола. Като излезе трета лнта-да, изпреварват се , но пък често с максимално допустимата по закон за леки коли 90км ( сега вече що и камиона кара с тая, отделен въпрос ) .
Спъва ли го някой ако извънградско ( не магистрално ) се движи камион с 80-90?
Темата е за магистрали и камиони и дай сега да се придържаме моля към това, а не кой карал вляво или вдясно или по селски сокаци..
Щом си плащат данъци , щом нямат персонални забрани, значи са пълноправни участници в движението.


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Движение на ТИР-ове по магистрали

Мнениеот cecoa1 » Пет 15 юли 2022 18:23


Vlad777 написа:
samo_pechka написа:Щом закона НЕ забранява изпреварването на камион от камион, не виждам проблем.
Хубаво е и да се четат законите:
Чл. 42. (1) Водач, който ще предприеме изпреварване, е длъжен:
...
3. да се убеди, че като се движи с безопасна скорост, може да извърши изпреварването за кратко време.
Кратко време е разтегливо понятие, но като цяло със сигурност изпреварване от 30 и повече секунди не е кратко време. Демек - нямат право.

Живота е миг във вечността, ти за някакви 30 секунди, 5 минути и подобни...
Има ли определение на кратко време в тоя същия закон, или правилника за прилагането му???
Ами няма. Тогава защо твоите 5 минути да са по-важни от неговите 5 минути?! Забранено му е, когато има знак, другото са свободни интерпретации, нямащи общо с реалността.
И тука да морализаторстваш, а да обясняваш преди това, че по твоя преценка, изпреварваш и отдясно, мисля е леко нон-сенс. Действията ти са много по-рискови, защото неопитен шофьор може да тръгне да се прибира в дясно без да те види, и последствията няма да имат нищо общо, с тези, ако някой някъде намалил в лявата лента, пък било то и след камион изпреварващ с 85-90км/ч.
Безаварийни километри ти желая, но не е лошо да си преосмислиш някои подобни навици при шофиране.


Потребителски аватар
venll-vr
Мнения: 466
Регистриран на: Пон 01 май 2006 12:39
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: България, Враца

Re: Движение на ТИР-ове по магистрали

Мнениеот venll-vr » Пет 15 юли 2022 18:38


samo_pechka е абсолютно прав. Има закони и те трябва да се спазват. Дали ни харесват или не е друга тема на разговор. Проявявайте търпение и толерантност при шофирането. По-добре 30 мин. по-късно, отколкото 30 години по-рано. Не сте сами на пътя. Както на вас ви пречат по-бавните, така и вие пречите на по-бързите. Всеки мисли, че най-добрият шофьор, но всички имаме трески за дялане. Леко и безаварийно. Карайте спокойно и не се ядосвайте за глупости. В живота има други по-важни неща.



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 196 госта