Движение на ТИР-ове по магистрали

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
EvgeniiOnegin
Мнения: 83
Регистриран на: Нед 18 окт 2020 8:44
Автомобил: cc
Двигател:

Re: Движение на ТИР-ове по магистрали

Мнениеот EvgeniiOnegin » Пет 15 юли 2022 18:50


Забравяте и другата глупост на тираджиите - да карат в аварийната лента.

Иначе и аз като повечето от вас, карам предимно лява лента заради дупките и като видя идващ самолет се прибирам за кратко, с надеждата за няколко секунди да не ударя кратер.

Аз иначе повече се дразня на градско-селските изпълнения. Липсата на мигачи, слаломи между лентите на булеварди, да карам с 80-85 на цариградско в лява лента и някой да ми присвятка, все едно това е лента за изпреварване. Използване на ленти за завиване за движение направо и обратното. Оставиш 3 секунди разстояние до предния автомобил за безопасност и идиот от съседната лента се намърда между вас. Това ме дразни повече.




Потребителски аватар
mukot
Мнения: 321
Регистриран на: Чет 26 дек 2013 22:28
Автомобил: VW T-roc FL + Honda Civic Sport
Двигател: DXDB - 2023 + eHEV - 2024
Местоположение: София

Re: Движение на ТИР-ове по магистрали

Мнениеот mukot » Пет 15 юли 2022 19:07


И аз съм съгласен със samo_pechka. Хора, които карат според правилата и спазвайки ограниченията по никакъв начин не са длъжни да освободят по най-бързия начин лявата лента на магистралата за превишаващи скоростта и бързащи. Просто бързащите е редно да се поуспокояват и да се съобразяват с другите и да не живеят с мисълта, че само с тях всички трябва да се съобразяват.
А пък вече много гневни да тръгват да изпреварват през дясната лента е съвсем неразумно и създаващо рискове действие, но за съжаление се случва и често хората които го правят са интелигентни и обясняват как са били предизвикани и са всъщност прави!


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19139
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Движение на ТИР-ове по магистрали

Мнениеот stefan4o » Пет 15 юли 2022 19:11


Всеки е прав за себе си. Аз не заемам ничия страна в спора. Всяка си има своите доводи и е права.
Карането със скорост близка до максимално позволената не дава право на каране в лява лента и правене на колони от коли, които НЕ карат по правилата в същата тая лента (същите тези, каращи с по-висока от позволената скорост си носят ПЕРСОНАЛНА отговорност за действията). Просто понякога на човек му изпушва главата и не го мисли много-много. Именно тогава стават и белите. Нека този отгоре бди над всички нас :bishop
Относно ТИР-овете - и на мен ми се е случвало и то доста пъти - но към тях съм търпелив. Изчаквам ги карайки зад тях и после си ги задминавам. :th_up


Потребителски аватар
Sonny_89
Мнения: 812
Регистриран на: Сря 25 мар 2015 17:48
Автомобил: VW Passat B7 + Opel Astra H
Двигател: CFFB + Z19DTH
Местоположение: Пловдив

Re: Движение на ТИР-ове по магистрали

Мнениеот Sonny_89 » Пет 15 юли 2022 19:20


Общо взето нещата опират до толерантност, която уви в много от водачите липсва. В тази връзка си спомням "казус" по време на курсовете ми за C+E категория, а именно преминаване през кръгово. Интструкторът не ми позволяваше да навляза при опасност от отнемане на предимство. И се чудя аз, с 18-20 метров камион, кога ще дойде такъв момент, особено по време на час-пик :no
Както и да е... Уважавайте останалите водачи и шофирайте разумно :c020


gadnyara
Мнения: 266
Регистриран на: Чет 15 фев 2018 18:35
Автомобил: Golf7 GTE 17 + MB S205 220d 20
Двигател:

Re: Движение на ТИР-ове по магистрали

Мнениеот gadnyara » Пет 15 юли 2022 20:14


Към неуважението можем да добавим и липса на традиции и умения при карането по магистрала. Едва преди 20 години само София, Пловдив (+Пазарджик) и Варна имаха магистрални излази, общо около 250км.

За сравнение, гледал съм Телемотор (автомобилно предаване), от '77-78г. където разнищваха темата "глобите за бай германец, който не освобождава изпреварващите ленти". Полицаи снимаха нарушителите от мостове.

Нормално е да сме 20-30год. назад и в шофирането.


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19689
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Движение на ТИР-ове по магистрали

Мнениеот Vlad777 » Пет 15 юли 2022 20:59


Аз все си мисля, че няма как някой да те изпревари от дясно, ако дясната лента не е свободна. Знам, че е модерно в днешно време да се зачеркват всякакви правила в математика, физика, химия и т.н. точни науки по схемата "всеки сам си преценя", но освен ако не ползва аварийната, то няма как някой да те изпревари от дясно, ако там не е свободно. Тоест имаме водач, който не се движи в най-дясната свободна лента.
Чл. 15. (1) На пътя водачът на пътно превозно средство се движи възможно най-вдясно по платното за движение, а когато пътните ленти са очертани с пътна маркировка, използва най-дясната свободна лента.
И не казвам, че изпреварването от дясно е правилно, а само, че е възможно в такъв случай, а не би трябвало да е така.

А относно чл. 42, ал. 2 може ли някой специалист да изтълкува това:
(2) Водач, който изпреварва, е длъжен:
3. да се убеди, че като се движи с безопасна скорост, може да извърши изпреварването за кратко време.
"Краткото време" е едно и също и на магистрала и на двулентов път. Тоест водач, който се движи по пътищата, би следвало да има някаква представа какво е "кратко време" по принцип и с каква скорост трябва да се извърши изпреварване за кратко време по безопасен начин. И ако на двулентов път може да си направи сметката дали ще изпревари за "кратко време", то би трябвало да може да си направи същата сметка и на магистралата за същото това време. Все пак се изисква и някакво елементарно ниво на разбиране на понятията. Та този член на закона според вас за какво е сложен там?


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19139
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Движение на ТИР-ове по магистрали

Мнениеот stefan4o » Пет 15 юли 2022 22:15


Предполагам се визира - "газ до дупка" при изпреварване? Това е най-бързият възможен начин - да впрегнеш всичките коне и да се прибереш максимално бързо в дясната лента.


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11917
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Движение на ТИР-ове по магистрали

Мнениеот К.Одаджийски » Пет 15 юли 2022 22:44


Толерантност трябва, така е, но при последното ми прибиране от Бургас виждам в огледалото че ме настига на километър след табелата за изход от града А класа с русичка жена вътре, минах в дясната лента карайки със 140 да и направя място, тая се закотви в лявата лента в мъртвата зона на огледалата ми и стоя там независимо аз с каква скорост карах през всичките сто и не знам си колко километри до отбивката за Стара Загора, там слезе от магистралата. Имах доста време да се чудя, дали да не отбия по нея и да и дръпна едно конско поне, но трябваше да се прибирам а вече беше късно и се отказах. Малко по нататък на влизане от същия град към магистралата тъкмо мина един камион, от отбивката влязоха два каращи като пилотни коли на НСО празни автовози и директно тръгнаха да изпреварват току що миналия камион, като ме засякоха доста долнопробно, тоя е с кола, ще спре, ако сме го видели изобщо.
За няколко километра не им се получи изпреварването, обаче докато се приберат вече бяха направили поне километър колона в лявата лента, а познайте колко от шофьорите в тая колона бяха изнервени от създалата се ситуация и на какви гледки се нагледах до Пловдив. Всеки се мъчеше да прескочи предния от ляво, от дясно, отгоре, през аварийната, пълна трагедия, голям сеир изгледах /колата ми не е маломощна и при добро желание бих могъл спокойно да участвам в екшъна/, просто щото бях тръгнал за да пристигна, иначе и аз можех с рогите напред, ама не е нужно, нужно е спокойствие, съобразяване с обстановката, толерантност и най вече шофиране, а не закусване, кафе, фейсбук и инстаграм.


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9873
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Движение на ТИР-ове по магистрали

Мнениеот group® » Съб 16 юли 2022 3:21


Не съм изпреварвал в дясна лента от първите сънори на клуба.
Някои хора не знаят кога е това, но ще кажа че тогава ограничението не беше 140км/ч.


Къси-дълги за мен е табу - гастербайтерите ни научиха поне на това. Мигача си е мигач.

Като цяло темата не беше си го мерим.
Въпросния случай бях с на жената колата. Жялки 150к.с. от армосферен мотор.
Карах с 120-130км/ч.
Изкочи ми ТИР отпред, защото е решил, че съм бавен.
Това ок ли е?
Да, пред пасата ми изкачат по-рядко, но какво от това?
Работа имали?
На ония свят ще си почиват, нали?!
Защото и те не са безсмъртни.
И аз съм катал 'големи'.
Имам т.нар. професионална книжка.
Америкаска.
И?!
Бързали за курс?
Като убиеш цяло семейство - живей после!
Тука се разпуснахте в теории за шифирането по магистрала.
Но истината е, че у нас се изпреварва камион, защото е турски. Или хасковски. Защото българин от София е на върха на хранителната верига.
А не защото онзи е с 85км/ч.
ШИБАНИ КОМПЛЕКСАРИ!
ТОВА Е!
А вие си лалайте за принципи.

За съжаление същите лаладжии са в АПИ, ДАИ, и т.н.


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Движение на ТИР-ове по магистрали

Мнениеот cecoa1 » Съб 16 юли 2022 6:26


Турски камион трудно ще изпревариш, за хасковски не знам. Това с друг камион и в България.
Същите тия турци(нямам нищо против тях по принцип като народ, хора и пр), карат по-различно в Германия.
А за темата, ако твоята случка е единичен случай, то явно е било нещо инцидентно. Грешки се правят, всички сме хора. Е, онези в камионите си прекарват половината живот в път, та и повечко време има да сгафят. Отделно, че някои са безсмъртни, луди глави, които карат във всякакви нарушения, най-малкото превишават времето за каране и не спят по цяло денонощие, карайки на енергийни напитки.
И накрая - много е относително понятието "изскочи". За да ти изскочи ТИР, толкова рязко, че да те засече, както би го направил някой джигит с кола, то определено не те е видял, а ти обясняваш "мислел е, че карам бавно". Заради инцидентна неадекватна реакция на някой, ти искаш някакви генерални забрани, лишени от здрав смисъл. Че правиш неадекватни заключения, и даваш негативни определения на една голяма група хора, които ти явно не можеш да разбереш, е съвсем отделен въпрос, и сам прецени какво негативно определение заслужаваш за това.
Ти генерализираш, обобщаваш, че трябва изпреварването, и въобще движението на камиони в лява лента да бъде забранено навсякъде. Друг даже ти приглася, да ги свалят от магистралите, а трети може да каже и през козите пътеки да минават... Но всеки от нас пазарува в магазина стоки, докарани с тези същите превозни средства. Та помислете пак, но така някак виждайки цялата картинка, от гледна точка на обществото, а не само от собствената камбанария, и то само в някакви кратки моменти на неудобство по пътищата.


EvgeniiOnegin
Мнения: 83
Регистриран на: Нед 18 окт 2020 8:44
Автомобил: cc
Двигател:

Re: Движение на ТИР-ове по магистрали

Мнениеот EvgeniiOnegin » Съб 16 юли 2022 7:30


Без тираджиите, бакшишите и герб, клета майка България е загубена.


vocil
Мнения: 249
Регистриран на: Пон 14 апр 2008 12:58
Автомобил: Рено Меган
Двигател: K4M760 2004
Местоположение: София

Re: Движение на ТИР-ове по магистрали

Мнениеот vocil » Съб 16 юли 2022 9:17


Защо все трябва да е на въпреки, все да е напрежение и все уж някой нещо да ти пречи? Радвайте се на живота колеги, създавайте си удоволствия и им се наслаждавайте.Нека бъдем толерантни и да не си тровим нервите излишно по пътищата.Пета година шест дни в седмицата минавам по тази магистрала София - Траянови врата и обратно с автомобил. Хиляди случки, и какво ще си тровя здравето да се ядосвам ли? Не, радвам се че съм стигнал невредим и се наслаждавам на пътя.
По темата :Колега Влад, радвай се, че се е разминало.
До колкото знам сте адвокат. По закон няма забрана за движение или изпреварване на тежкотоварни автомобили на магистрала Тракия, освен където изрично със знак или забрана не е въведена такава. До колкото разбирам случая не е такъв. Ако не Ви харесва това не става с оплакване, а със желание за законодателни промени. Инициирайте такива ако желаете. Конкретно в случая:сигнализирате на тел. 112 или в най близкото рпу. И от там си тръгват нещата по канален ред.
Дано има повече радост в живота :beer

ПС. Упс, объркал съм се кой е колегата със случая. Извинявам се на колегата Влад.

Последна промяна от vocil на Съб 16 юли 2022 11:14, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9873
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Движение на ТИР-ове по магистрали

Мнениеот group® » Съб 16 юли 2022 10:34


cecoa1 написа:А за темата, ако твоята случка е единичен случай, то явно е било нещо инцидентно.


Понеже далеч не е единичен случай, а капката, която ме подтикна за темата, всички написани изводи след това губят смисъл за мен.

Гледам на колите като оръжие и съм го показвал с коментарите си в разни теми.
На камионите обаче, гледам като оръжие за масово унищожение.
И не, повече от останалите участници нямат право на грешка.
Не знам как е Бг или Германия, но в щатско са ни учили точно на това.
А законодателя, отговорните институции имат зафължението да елиминират точно предпоставките за тежки ПТП.
Щом в Унгария може, в други страни може, значи и в Бг ще може. Някой ден.
А дотогава пожелавам на всички тук да не им се случва да разберат къде е проблема в това.


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8377
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Движение на ТИР-ове по магистрали

Мнениеот samo_pechka » Съб 16 юли 2022 11:28


Vlad777 написа:"Краткото време" е едно и също и на магистрала и на двулентов път. Тоест водач, който се движи по пътищата, би следвало да има някаква представа какво е "кратко време" по принцип и с каква скорост трябва да се извърши изпреварване за кратко време по безопасен начин.

Недоумявам защо си се заловил за това "кратко време" .
Това е твърде относително понятие. Зависи от много фактори, както и от това дали се движиш по магистрала или по друг път , дори ако щеш и от типа автомобил. За един с кола ако 3-5 сек. е кратко време , то за камион често е твърде "кратко" . За мотоциклет от средна кубатура нагоре пък е доста време , аз за тези 5 сек. мога "опаткам" поне три коли коли извънградско.
Затова няма как да има дефиниране какво е кратко време.
Отделно има и друг момент , аз лично като видя, че насреща ми има голям камион, автобус и т.н. от този калибър, разумно връщам газ, изчаквам ако трябва.
Също и когато видя такъв на по-кофти кръстовище или виждам , че има условия и време да го пропусна , правя го.

Бъдете толерантни към останалите участници .
А , че има черни овце и сред тях, еми то винаги ще ги има, и сред автмобилисти, и сред мотоциклетисти...


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9873
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Движение на ТИР-ове по магистрали

Мнениеот group® » Съб 16 юли 2022 13:38


samo_pechka написа:Бъдете толерантни към останалите участници .


Много пъти се повтори това в темата.
Изобщо нямам за цел да коментирам това, защото съм на същото мнение.

Идеята за темата ми е в няколко аспекта:
- да видя дали и други си патят, прави им впечатление; Явно не толкова. Явно аз съм карък и попадам доволно често в такива ситуации.
- да повдигна изобщо дискусията, защото според мен нещата се влошават. Причина може да е премахването на безплатните второкласни пътища и съответно увеличения тежкотварен трафик по магистралата или просто увеличени доставки, превози.
- и естествено да предупредя в сезона на пътуванията да се внимава с камионите, защото е факт, че са повече. Факт е, че са по-нервни от всякога. Факт е, че предизвикват изключително тежки катострофи. Поне за мен такива са фактите.

Да, има и други проблеми по пътя. Да, с всичко трябва да се внимава. Но аз пуснах тема конкретно за този проблем, макар явно само на мен да прави впечатление. Както казах, дано не се разписват повече колеги с такива наблюдения.


Едит:
Всъщност се оказвс, че такава инициатива има още от 2016г.
https://www.economic.bg/bg/a/view/zabra ... -nas-59392
Какво и докъде е станало, явно никой не знае.

Ето в Словения как са го узмислили през 2021г.
(Източник е страницата във фейсбук на Съюза на медународните превозвачи):

Важно!!!

ВЪВЕДЕНА ЗАБРАНА ЗА ИЗПРЕВАРВАНЕ ОТ ТОВАРНИ АВТОМОБИЛИ В РЕПУБЛИКА СЛОВЕНИЯ

В Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ постъпи информация от Посолството на Република България в Любляна относно разпространена от словенските медии информация, съгласно която считано от 15 януари 2021 г. влиза в сила забрана за изпреварване от товарни автомобили по магистрала А1 между Шентил (Šentilj) и Копер (Koper) в часовия пояс между 06:00 и 18:00 часа. Полицейският контрол ще бъде засилен.
Новият режим е въведен за товарни автомобили с тегло над 7,5 тона. Тези превозни средства ще могат да изпреварват през деня в трилентовите участъци, а през нощта - по протежение на цялата магистрала. Забраната за изпреварване от товарни автомобили вече е в сила по време на сутрешните и следобедните пикови часове в някои магистрални участъци, в тунели, на кръстовища и на някои околовръстни пътища.
Отсечките, където изпреварването е забранено в пиковите часове, са маркирани, а глобата за нарушения възлиза на 300 евро.
Забраната се въвежда с цел нормализиране на движението и подобряване безопасността по автомагистралата.
Правителството също така планира да въведе автомагистрална полиция като друг начин за повишаване на безопасността. През първата фаза е планувано да бъде създадено едно звено в района на Любляна. Общо 15 патрулни коли се очаква да наблюдават магистралната мрежа



cecoa1 написа: Заради инцидентна неадекватна реакция на някой, ти искаш някакви генерални забрани, лишени от здрав смисъл. Че правиш неадекватни заключения...


Май не са ми толкова неадекватни заключенията и лишени от 'здрав смисъл' (каквото и да означава това?!)



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 162 госта