Движение на ТИР-ове по магистрали

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9873
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Движение на ТИР-ове по магистрали

Мнениеот group® » Сря 13 юли 2022 23:14


Знам, че има доста начетени хора тук и имам конкретно питане:
Защо не се забранява на ТИР движение/изпреварване в крайна лява лента по магистралите?

Не искам да се жалвам и плюя на общо основание, но наистина ми писва вече!
Адски много са.
Изпреварване на камион, движещ се с 85 от друг с 90км/ч е просто идиотия, която създава куп нередности.
Днес един ми изкочи буквално пред мен.
Все тая.

Защо не се спира това безумие?
Карал съм в европата и там дясна лента си е колона с камиони. Не съм видял изпреварване. Не знам дали е забранено или не?
Тук са в пъти по-малко и кошмар...




Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11917
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Движение на ТИР-ове по магистрали

Мнениеот К.Одаджийски » Чет 14 юли 2022 7:43


В Унгария доколкото знам изпреварването от такива камиони на магистралата е забранено, последния път като минавах имаше 200 км колона в дясната лента и през 20-30 км все се намираше някой на който не му пука и тръгва да изпреварва, ама заради гъстотата от камиони няма къде да се прибере и така на магистралата става задръстване и опасни ситуации.
До човек е според мен, не ги разбирам с това изпреварване при разлика от 2-3-5 км/ч


Потребителски аватар
railfan
Мнения: 641
Регистриран на: Вто 13 сеп 2016 17:19
Автомобил: Passat B6
Двигател: CBAB 2009

Re: Движение на ТИР-ове по магистрали

Мнениеот railfan » Чет 14 юли 2022 7:50


И аз попаднах наскоро в същата ситуция на Тракия - при това на баира от София към Вакарел - тир изпреварва тир, и двамата се движат успоредно, направиха колона и след няколко километра никаква промяна в тая ситуация все пак изпреварващият тир реши, че колоната вече е порядъчно дълга и натисна спирачките, за да може да си влезе в дясна лента.

П.С. Доколкото знам сега лятото в дните петък и неделя имат някаква часова забрана да вървят, но не знам точно в какви часови диапазони се прилага.


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Движение на ТИР-ове по магистрали

Мнениеот cecoa1 » Чет 14 юли 2022 7:53


Доколкото помня, при над определен брой ленти е забранено. Т.е. в най-лявата не могат да се движат ППС, които не развиват максималната скорост за този път.
Но при само две ленти в посока(И аварийна), си трябва знак. В Германия, най-често тези знаци са за определено време от денонощието, а понякога и за разстояние. Не, че не се нарушава, но не и постоянно.
А защо го правят хората, които управляват тези машини, е отделна тема. И да, който не го е работил, трудно ще разбере, но не е да няма причини.


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19695
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Движение на ТИР-ове по магистрали

Мнениеот Vlad777 » Чет 14 юли 2022 8:03


Има места, на които е забранено - например на изкачването към тунелите. Масово и това не се спазва. Сигурно всички бързат да изпреварят колкото се може повече камиони, за да са по-напред на опашката на границата... :rolleyes


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Движение на ТИР-ове по магистрали

Мнениеот cecoa1 » Чет 14 юли 2022 8:27


Едно, че бързат, друго, че на изкачванията е по-добър шанса за изпреварване, ако камиона е по-мощен или по-лек от другия.


Потребителски аватар
buller
Мнения: 2164
Регистриран на: Пет 14 апр 2006 11:33
Автомобил: VW Passat B5_5 Exclusive
Двигател: 1_8T AWT
Местоположение: София

Re: Движение на ТИР-ове по магистрали

Мнениеот buller » Чет 14 юли 2022 8:32


Вярвам че всеки от нас е имал такива ситуации с изпреварващи се тирове и хвърляне на камъчета, рискови ситуации и т.н.
Говорил съм с бивш водач на ТИР и той ми е казвал, че в повечето случаи те трябва да компенсират някак за забавянията по границите - затова и карат така.
Нито ги оправдавам, нито ги виня... Като всичко - половинчата работа.
За мен не те са най-големият проблем на пътя, а едни 2-3% джигити, надрусани, безгръбначни, всемогъщи, каращи основно джипове примати, които правят проблемите. Тировете рядко изпреварват в лява лента като цяло, дори да се случи - ще си изкакам да изпревари половин или една минута, ще си го изпреваря и по живо - по здраво.


Потребителски аватар
Sonny_89
Мнения: 812
Регистриран на: Сря 25 мар 2015 17:48
Автомобил: VW Passat B7 + Opel Astra H
Двигател: CFFB + Z19DTH
Местоположение: Пловдив

Re: Движение на ТИР-ове по магистрали

Мнениеот Sonny_89 » Чет 14 юли 2022 9:06


Хората не са тръгнали на екскурзия, а да изпълняват трудовите си задължения, обвързани с работно време. Всяка минута превишение носи сериозни парични санкции (особено на запад). Тук минута, там минута, накрая може да загубиш ден или два за един курс, следователно вместо 3, можеш да направиш 2 за месец и да разполагаш с по-малко време за семейството, което и без това им е ограничено. Щом си на стигнал някого, това означава, че се движиш с по-висока средна скорост от него. Както водачите на автомобили се ядосваме, че някой се движи със 70 км/ч по прав междуградски път и трябва да го изпреварим, така е при тях. Лично на мен не ми пречат, както и водачите решили да изпреварват, когато ги наближа в лявата лента с максимално разрешената скорост. Просто си изчаквам :c020.


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9873
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Движение на ТИР-ове по магистрали

Мнениеот group® » Чет 14 юли 2022 10:25


К.Одаджийски написа:В Унгария ...

Точно в Унгария съм виждал и аз най-дългите колони от камиони. Средна лента, карат си с равна скорост, лявата лента също с много трафик и постоянна скорост.
Тогава не бях с 'умен' темпомат и пак си карах спокойно с него.

Защо там работи системата, а тук не?
Разбирам, че хората работят.
Разбирам, че такава забрана трябва да е свързана и със сваляне от магистралата на бавните камиони/коли.

Самия факт, че постоянно има катастрофи с тирове е показател, че проблем има.
Карането на камиони в аварийна лента също е често срещано явление.
Не знам на какво точно се дължи някои да карат бавно - претоварване, техническо състояние, друго, но това също трябва да се контролира.

Разликата в ограниченията е голяма.
90 и 140км/ч
Това е голямо натоварване и за кола, и за шофьор.
Всяко изкачане на камион в лява лента, особено в засилен трафик е предпоставка за верижна катастрофа.
Допълнително, шофьорите се изнервят и това води до още рискове.
Не е нормално да не може да се кара с равномерна скорост.

И да, джигитите с къси-дълги също са проблем, но темата е конкретно за камионите и решенията, които може да се вземат от съответната администрация.


Потребителски аватар
Sonny_89
Мнения: 812
Регистриран на: Сря 25 мар 2015 17:48
Автомобил: VW Passat B7 + Opel Astra H
Двигател: CFFB + Z19DTH
Местоположение: Пловдив

Re: Движение на ТИР-ове по магистрали

Мнениеот Sonny_89 » Чет 14 юли 2022 10:39


Изпреварването от товарни автомобили е забранено по унгарските магистрали (или повечето от тях), поради тази причина преминаването с тежкотоварни МПС е бич за шофьорите. Представете си, че пред вас и има камион движещ се със 75 вместо с 85 км/ч. и то в рамките на около 4 часа. Нормално е на някой да не му издържат нервите. Колкото до разликата в скоростта на камионите - икономия на гориво, по-маломощен камион, по - тежък товар, спокоен водач :mhihi :rolleyes


Потребителски аватар
lokva
Мнения: 832
Регистриран на: Сря 07 яну 2009 20:34
Автомобил: Passat 3c
Двигател: CBAB 2008
Местоположение: Гоце Делчев Hamburg

Re: Движение на ТИР-ове по магистрали

Мнениеот lokva » Чет 14 юли 2022 11:18


Всичко е до манталитет. В Германия например
На магистрала е 80 за камиони , но всички карат с 90 и това е нормално. На останалите пътища е 60 за камиони. Повечето водачи карат с тази скорост и няма излишни нерви. Които бърза, за коли ограничението е 100 и при възможност изпреварва. При нас все някои бърза и някои му пречи. В България е нормално при ограничение от 140 да караш с 200 но камион да изпреварва е проблем.


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Движение на ТИР-ове по магистрали

Мнениеот cecoa1 » Чет 14 юли 2022 11:35


В Унгария е равно, така лесно се кара на ограничител. Но при баири, и когато всеки бърза, се случва следното - нагоре леките и мощни изпреварват, а надолу пък обратното- тежките ги пускат с малко над ограничителя(изпреварват леките) за да компенсират забавянето от изкачването. Е, времето за движение над ограничител е ограничено също, ако се премине то, тогава се записва нарушение за превишена скорост в тахографа. В Германия ми се случвало многократно да се изпреварваме с един и същ колега например, но просто много фактори те карат да бързаш максимално възможно.
...
На междуградско е 60 там, но почти всички товарни карат със 70.


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19695
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Движение на ТИР-ове по магистрали

Мнениеот Vlad777 » Чет 14 юли 2022 12:02


lokva написа:В България е нормално при ограничение от 140 да караш с 200 но камион да изпреварва е проблем.
По магистралата рядко виждам някой да кара със 140 км/ч. общо взето всеки кара с различна скорост и очаква, че като си кара със 110 и настигне тира автоматично лявата лента е негова, въпреки че някой отзад идва със 140. Аз редовно карам с около 145 по GPS, което е около 150 на темпомата и постоянно се налага да намалявам и да ускорявам, защото всеки си е преценил че ще кара на магистралата с немагистрална скорост.

Вероятно ако се направят платени магистралите, голяма част от тези шофьори, които цепят стотинката на две ще слазат от там и ще карат по безплатните пътища.


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Движение на ТИР-ове по магистрали

Мнениеот cecoa1 » Чет 14 юли 2022 12:20


Малко трябва да сме над нещата, няма как да се угоди на всички за всичко, компромисите са неизбежни.
Не всеки може добре да прецени с каква скорост се приближава автомобила в огледалото. На темпомат със 150 и в Германия относително рядко може да се кара за дълго време, и то на определени магистрали. Добрата страна - ако можеше, сигурно нямаше да навлязат още адаптивните темпомати.


Потребителски аватар
Sonny_89
Мнения: 812
Регистриран на: Сря 25 мар 2015 17:48
Автомобил: VW Passat B7 + Opel Astra H
Двигател: CFFB + Z19DTH
Местоположение: Пловдив

Re: Движение на ТИР-ове по магистрали

Мнениеот Sonny_89 » Чет 14 юли 2022 12:32


Затова с голямо нежелание пътувам по родните магистрални пътища. Трябва или да караш бързо(с максимално разрешената скорост) или с темпото на ТИР-те. Като прибавим и попадналите участъци :stumm



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 24 госта