Актове, давности, закони - разяснения

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1345
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот fur1ous » Сря 24 авг 2022 23:12


Екстра, пожелавам ти ти да си този зад тази кола която кара със 120 км/ч в лява лента и да си караш така с километри, а зад теб със сигурност ще те напъват къси-дълги. Радвам се, че има поне един на който това да му е приятно :mhihi

Или викаш ти си от другите тЕрикати, ще го пуснеш тоя зад теб да напъва патрулката и като види че не пуска да изпревари от дясно, да го спрат и ти чак тогава да се върнеш в лява да си караш със 130/140 :mhihi

Чисто заяждане си е това което правят и нищо повече! Както искаш го разбирай ти.

И защо цитираш някакви неща които въобще нямат отношение със случката която се коментира?




Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9872
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот group® » Сря 24 авг 2022 23:24


Ако гледаш малко по-непредубедено ситуацията, ще видиш, че репортерката кола се е дръпнала от лява лента. Онзи настига полицейската и защото не получава веднага път изпреварва в дясно. Не изглежда да е седял дълго отзад.
Мерси за пожеланието, но това е твоята интерпретация. Аз имам друга.
И ако ще 135км/ч да е, 120 да е, стига да мога да си карам спокойно с равна скорост, супер ще е. Разликата София-Бургас ще ми е 30 минути. Този половин час съм готов да го жертвам, ако се кара наистина спокойно!

Нещата, които цитирам са точно резултат от тази акция за линеен контрол. Даже и в този ваш репортаж се казва това.
Естествено в репортажа не е обяснено, какво представлява акцията.

Едит на твоя едит:
Защо да се заяждам? Казвам какво мисля и обяснявам защо. Друга гледна точка не е заяждане.
Аз не карам бавно. Нарушавам правилата понякога.
В 99% от случаите, защото се изнервям :redface
Искам да карам спокойно, без тъпанари на всяка крачка и това е.
И другото е, че не обичам да хейтя на произвол.
Такива акции са стандарт и ежедневие в уредените страни. Ние тук все знаем повече...


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6154
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот VWGT » Чет 25 авг 2022 9:35


хм, и как разбра колко време е карал зад полицая преди да го изпревари?! Аз виждам орязан репортаж, показващ единствено следствията от поведение на полицай, който кара преднамерено с по-ниска скорост в лява лента при свободна дясна. Това за мен си е провокация и предпоставки за опасно поведение (и то създадени от ченге). Не случайно има правило, като е свободна дясна лента да ползваш нея, без значение от скоростта. Така я виждам ситуацията, дали намирам за нормално поведението на полицая (който не случайно наричам ченге), не ... даже изобщо. Но, за теб явно е. Ако утре повтори същото, но с 70км/ч, пак ще е прав, нали :)
В Сърбия няколко пъти съм засичал техни патрули, но подобно нещо никога. Карат си в дясна лента и просто чакат, ако са в лява даже ти правят място, за да могат да те щракнат след това. В други държави или няма, или не съм ги забелзвал изобщо.

А на какво основание ще пишат акт? Едва ли ще е за превишена скорост по скоростомер, те тези които сами са се снимали не могат да ги хванат за това. Ще издържи ли в съда? Или правят глупост след глупост и колко още държавен ресурс, който го плащаме ти и аз, ще бъде ангажиран без резултат?

Иначе, да ... трябва да има такъв контрол. Ето, мерцедеса в края на репортажа, който надминавал в авариийната лента. Пълно е с такива изроди. След един месец като се разчуе, че полицаи обикалят под прикритие, глобяват и свалят номера, нещата ще запознат да се нормализират. Глупаците, които натискат и карат с превишена скорост ще намалеят, от там и трафика ще се нормализира като всички започнем да се движим с една постоянна скорост, като навсякъде из Европа.
Да се надяваме само, че после няма да им доскучае и верно да почнат да ни пробват с 70 в лява лента.


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9872
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот group® » Чет 25 авг 2022 9:58


VWGT написа:Аз виждам орязан репортаж...


Тъй де, тъй.
И всеки вижда, каквото си иска.
Всеки ще сгреши, всеки ще е прав.
Вие виждате провокация.
Аз виждам опит в правилната посока да се наложи ред в хаоса.
За вас карането с 135км/ч* в лява лента е по-сериозно нарушение от изпреварване в дясна лента.
За мен не е така.
Няма драма. От клавиатурата никой, нищо няма да промени :biggrin


*това казва репортера. Аз избирам неговите думи пред тези на нарушителя. Всеки сам си 'преценя' :Mr Green Fun


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6154
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот VWGT » Чет 25 авг 2022 10:16


За мен карането с всякаква скорост (особено по-ниска от допустимата) в лява при свободна дясна е нарушение, да. А когато води до други нарушения (като задминаване в дясно) си е направо провокация, да.
Аман от опити за ред в хаоса, но ... живи и здрави.


Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1345
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот fur1ous » Чет 25 авг 2022 11:18


Това не е ред в хауса, това е простотия. Ограничението е 140, а не 125-130 или 135 км/ч.
Решението е много просто да се хванат хората който карат по магистрала с висока скорост и се знае отдавна. Камери измерват време между дадена отсечка. от т. А до т. Б със 140 км/ч се знае точно за колко време се стига (проста математика), ако си под това време - глоба, то е ясно че си превишил, даже може да се сметне средната скорост на превишение!

Ама сме в такава държава дето хранилката е по важна, затова ще има полицай в храстите и ченгета който карат в лява лента с 130км/ч за да може да захлебят повече, щото ако знаеш,че камерите са като гореописаните нямаш избор и ще караш под 140 км/ч , освен ако не искаш глоба, която ще ти е сигурна, но хранилката ще е по малко и не е оферта.

Не изключвам и опцията @group® да е ченге, затова да ги защитава така.


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8293
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот Stivi » Чет 25 авг 2022 17:07


Що не вземат да направят експеримент, да пуснат една патрулка да кара в лявата лента със 135 от София до Бургас при натоварен трафик ! Гарантирам колона в двете платна поне 20 км още преди Стара Загора и няколко верижни катастрофи :a045


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19139
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот stefan4o » Чет 25 авг 2022 18:07


Такива, дето карат със 130 в лява лента и аз ги изпреварвам отдясно, след като карам 2 до 5 мин след него, за да се досети да се премести. Уви, някои си карат все едно са сами на пътя. Последно един темпоматаджия направи колона, карайки със скорост 130-140 някъде и не можах да го изтърпя повече от 7 минути да карам зад него. Не ми е ежедневие. Да кажем 3-4 пъти годишно ми се случва, но МНОГО се дразня. Аз правя път на всеки, който ме застига смело.
Аз също съм "за" да се измисли вариант за глоби за над 140кмч, но по правилен начин. А не по километраж и с каране в лявата лента при свободна дясна.


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9872
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот group® » Чет 25 авг 2022 19:31


stefan4o написа:...но по правилен начин.

То правилния начин си го има.
Онзи ден си платих фиш по него.

Аз твърдя съвсем смело, без да се заяждам, на база моя опит, че аз със 160км/ч съм в пъти по безопасен от този на видеото, който изпреварва в дясно!

Но все тая.
И двете са нарушения.
Ама аз не съм п***о, като този да се оправдавам.
Плащам, понасям си вината, наясно съм с грешката си, никой друг не ми е виновен и продължавам в живота.


Офф: Ако трябва да ти влизам в тона Стефане, ще кажа, че такива, които са решили да изпреварват в дясно и аз лесно ги лекувам. Ама не е идеята да се показваме що за джигити сме, нали?
Такъв да кара 7 минути пред мен в лява лента никога не съм имал. Пробвал ли си с мигач?


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19139
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот stefan4o » Чет 25 авг 2022 19:36


Специално тоя, последния, пробвах какво ли не. От флашване, каране на дълги зад него, каране на 20см от него и т.н. Всичко, което се сетих опитах, карах доста време зад него, може да са били 10 и повече минути... Накрая не го изтърпях и малко рисково го изпреварих, но просто ме скоси много. :screwy Зад мен колоната стана над 10 коли. Мисля, че и други го изпревариха от дясно тоя индивид, след като го изпреварих аз. И аз не съм светец и правя нарушения, като ме спипат - си плащам като поп, също като теб. Но все пак трябва да има малко колегиалност поне. У някои хора такава липсва - карат все едно са властелините на пътя.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6154
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот VWGT » Чет 25 авг 2022 21:22


Абе мисля си, че не говорим за ситуация, в която някой идиот се е събудил с идеята днес да надминава само от дясно.

Ще дам един пример от тази година в Гърция, който ме провокира да реагирам на нашите ченгета. Колона от случайни 10 коли си караме в дясна лента, по едно време застигаме 2 сръбски коли, които се движат пакет в лява лента. Колите пред мен започнаха да минават в лява лента с идеята ония да дойдат в дясна и да се разминем по правилата. Половината коли се наредихме в лява лента, обаче сърбите не мърдат от там. Останалите коли останаха в дясна, всички караме с еднаква скорост и чакаме сърбите да го измислят. Покарахме известно време така и първите коли от групата, започнаха с мигач да се връщат в дясна лента и да задминават сърбите. И аз по тях ... като си в Рим, правиш като римляните. Като знам как карат гърците в този участък (+20-30 км/ч на тяхната скорост), предполагам много народ са ги задминали от дясно. Т.е. много нарушения и предпоставки за ПТП заради идиотизъм. Та и нашите ченгета така ...


Потребителски аватар
Dils
Мнения: 23
Регистриран на: Сря 24 ное 2021 11:56
Автомобил: Golf 5 GTI
Двигател:
Местоположение: София

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот Dils » Пет 16 сеп 2022 15:58


Не е като да нямам фишове, факт, но все си мисля, че коректност и колегиалност на пътя трябва да има, още повече движейки се с високи скорости.

Обаче.. Не виждам логика да се сърдим на някой, че не е "по правилата", карайки лява лента при свободна дясна... при положение, че ние също не сме 'по правилата', изпреварвайки го отдясно :)
Аз лично карам лява лента с добра скорост, когато десните са супер зле и си жаля колата. Погледът в огледалото, иде ли някой желаещ.. правиш му път, разбира се.
Ако пред мен има по-бавно движещ се, не изпреварвам, дълги да святквам, леви мигачи да давам.. що за простотии са това?! Още по-красива гледка е някой бързащ наглец (за оня свят, може би) да те пресира, несъобразявайки, че в дясна лента има n на брой коли, които не е подходящо да засечеш или да убиеш значително скоростта си. Сори. Ще се преместя, когато условията са удачни, ако ще с прожектор да свети, ще изчака +20-30 секунди.

Това ни е проблемът - липсата на култура на пътя, да съобразиш, че не си сам.


Потребителски аватар
venll-vr
Мнения: 466
Регистриран на: Пон 01 май 2006 12:39
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: България, Враца

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот venll-vr » Сря 07 дек 2022 9:17


Имам издаден ЕФ за превишена скорост от 14 км и заплатих 70.00 лв. с отстъпката. Глобата е двойна, тъй като се води повтаряемост е рамките на 1 год. Цитиран е предишен ЕФ No..., на базата на който е взето решението. Няколко дни по-късно видях, че същият този ЕФ No... съм го обжалвал и е паднал в съда преди повече от 6 месеца. Нямам други нарушения. Ще има ли смисъл да обжалвам? Написан така ЕФ е невалиден, защото нямам други нарушения и реално глобата трябва да е 50 лв. Не си търся заплатената глоба, а правотата при наказанието.


Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1345
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот fur1ous » Сря 07 дек 2022 9:49


Имаше смисъл ако не го беше заплатил, платил ли си значи си се съгласил и признал за виновен, може да обжалваш, но много силно се съмнявам да ти бъде върнато нещо.


MapTo_D
Мнения: 52
Регистриран на: Чет 17 юни 2021 17:51
Автомобил:
Двигател:

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот MapTo_D » Пет 20 яну 2023 15:33


Здравейте. Да питам и аз нещо, понеже не са ми съвсем ясни нещата.
Имам глоба (ел.фиш) от 12.10.2020г. Същия ми беше връчен около 2 седмици по-късно от пощенски служител, защото се случва далеч от моя град. Глобата не е платена, хайде сега изяжте ме.

Глобата е предадена за събиране към НАП, излиза ми в сайта им. Но от публичния изпълнител не съм получавал покана за доброволно или доброзорно погасяване. Месец май трябва да подновявам СУМПС, в КАТ предполагам ще искат да си платя за да задвижат процедурата. Но пък по мои сметки вече е изтекла обикновената погасителна давност на задължението и сега какво - трябва да ходя в НАП и да пусна заявление за заличаване на вземането ли? Поне това разбрах от всичко, което прочетох.



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: ktamen и 148 госта