Анкета: Каква радиостанция да изберем за бусовете ?

Клубен раздел за Фолксваген бус клуб България
Правила на форума
Изображение
Потребителски аватар
PACH
Bus Master
Мнения: 3086
Регистриран на: Пон 25 окт 2004 16:54
Автомобил: VW Bus T3 Syncro
Двигател: 1.9 M-Tdi
Местоположение: Бургас
Контакти:

Анкета: Каква радиостанция да изберем за бусовете ?

Мнениеот PACH » Вто 23 окт 2012 20:25


Привет на всички, от известно време ми се върти в главата да се оборудваме с радиостанции, с които да си говорим докато пътуваме към сбирките. Вариантите са два, единия е бордова станция СВ 27 Мхц, така наречения тираджийски обхват, който е свободен за гражданска употреба и не се иска лиценз. Обхвата зависи от терена, но при нормален терен е над 25 км.
Вариант две е PMR 446, която масово ползваме при офроуд разхдоките, там говорим за преносима станция с малък обхват до 3-4 км. Лично аз предлагам да се ориентираме към вариант едно, разходите на станция с антена ще са около 150 лв. Предлагам всеки да си даде мнението и да решим какво ще изберем.За срещата в Турция да се оборудваме и да докато пътуваме да си говорим, така е много по-весело :)

Полезно инфо за СВ
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Какво е CB?
Като съкращение означава „citizen band”, а в директен превод от английски - граждански обхват. Диапазонът е 26.970 MHz до 27.850Mhz. Видовете модулации са AM (амплитудна модулация), FM (честотна модулация) и SSB (модулация с една странична лента). Стандартно разрешените мощности са до 4W.

Каква е далечината на връзка при CB?
Както за всяка радиовръзка нещата са много условни и зависят от редица фактори като взаимно разположение, терен, препятствия и антени. Като общо правило могат да се приемат следните практически установени дистанции:
- От преносима към преносима станция 1.5 – 7 Км.
- От преносима към автомобил 3-10 Км
- От преносима към стационарна 5-15 Км
- От автомобил към автомобил 10-20 Км
- От автомобил към стационарна станция 15-40 Км
- От стационарна към стационарна 20-80 Км

Кой може да използва CB радиостанции?
В България всеки, който пожелае – обхватът е разрешен и достъпен за всички.

Каква апаратура е най-добре да си изберем?
Диапазона на цените е голям, но много добра станция може да се купи между 50 и 150 евро. Различните модели имат различно предназначение и характеристики т.е. трябва да избирате в зависимост от целите, с които купувате станцията. Има и преносими и стационарни и такива, които са предназначени за монтаж в автомобили. Гледайте изходната мощност да е 4W, да има AM и FM модулации, чувствителността д е по-добра от 0.65 мкв и подтискането по съседен канал да е повече от 60дб.

Откъде да си купим?
На този форум ще създадем специална тема, в която да има координатите на вносители и продавачи на такава техника, както и тестове и впечатления за техните станции.

Какво е понятието усилвател?
Това е устройство, което се свързва между станцията и антената и усилва сигнала като обикновено на изхода осигурява между 10W до 400W. Тези устройства са незаконни, защото в обхвата CB е разрешена мощност само до 4W.
Винаги помнете, че няма по добър усилвател от качествената и добре монтирана и съгласувана антена!

Каква антена да се монтира?
Вариантите за избор на антена са неизброими. По принцип важи правилото колкото по дълга толкова по добре. Важно е антената да позволява работа с максималната мощност, която ще и подадете на входа. Специално при автомобилите антената трябва да е така подбрана и съответно монтирана че да не е първата цел на някой клон. (Особено важи за 4х4 машините)

Как се настройва антена?
Много важно е след като сте монтирали антената да я настроите така, че максимална част от подадената енергия да бъде излъчена. Коефициента на стоящи вълни или съкратено КСВ е най-важния параметър. Измерва се със специални уреди, които се казват КСВ–мер (Някои радиостанции го имат вграден) Колкото е по-близък до 1 толкова по-добре. Добрите антени обикновено се колебаят около 1.1 За приемлив резултат се счита КСВ под 1.5 Имайте в предвид, че при КСВ над 3 може да повредите крайния блок на вашата радиостанция и освен това ефективността на антената е минимална, а с това и далечината на осъществяваната радиовръзка.

Какво означава понятието прохождение и как влияе на радиовръзката?
Прохождение се нарича отразяването на радиовълните от слоевете на йоносферата, което осигурява възможност за уверена връзка на разстояния от хиляди километри. Това е предимство за далечните радиовръзки, но същевременно е сериозен смутител на местните локални радиовръзки. Освен това прохождението се мени силно в зависимост от състоянието на атмосферата и моментната слънчева активност. Колкото е по-голяма слънчевата активност толкова по-често и по-силно се проявява ефекта на прохождението.



Специални канали на CB са 9, 19 и 27.

Канал 9 е предназначен само за повиквания при нужда от неотложна помощ, аварийни ситуации, бедствия, аварии и природни катаклизми.

Канал 19 обикновено се използва от шофьори и други професионалисти на пътя за да си разменят информация за пътната обстановка.

Канал 27 се използва само за повикване и търсене на събеседник когато няма предварително уговорен канал.

Моля никога не използвайте горепосочените канали за друго освен за тяхното предназначение. Това важи с особена сила за канал 9, в някои държави този канал постоянно се слуша от службите за спешна помощ и т.н. Не го запълвайте с ненужни разговори някой може да се нуждае неотложно от него!

Squelch (заглушител) е контрол, с който разполагат всички CB устройства и чието предназначение е да намалява или изключва фоновия шум, когато няма комуникация. Тъй като нивото на фонови шумове се променя според географското положение и времето на деня е важно да бъде правилно нагласен така, че да не бъдат изпуснати слабите повиквания. Това се постига като нивото на сработване се избира да бъде съвсем малко над нивото на шума.

В България както и в цяла Европа се използва честотна модулация или FM, това са честотите позволени в Европа и България (FM до 4w). Българските шофьори използват 25 канал и честотата е 27,245. Вече доста камиони имат радиостанции и постоянно има някой с които да направиш лафче.

Изображение

Изображение

Има и радиа , които поддържат всички тези, като Band D отговаря на позволените в EU

Изображение

Изображение




Потребителски аватар
valsanik
Мнения: 1214
Регистриран на: Пон 10 авг 2009 8:48
Автомобил: T3 MULTIVAN+CARAVELLE 16 C-87+91
Двигател: 1.6 TD JX +2.1 MV-Petrol+LPG
Местоположение: София

Re: Анкета: Каква радиостанция да изберем за бусовете ?

Мнениеот valsanik » Вто 23 окт 2012 21:13


На мен повече ми харесва да е бордова.Обхвата е по-голям.Пък и ще я ползвам само когато съм с вас.


Потребителски аватар
pitstop_loungebar
Мнения: 108
Регистриран на: Пон 21 ное 2011 14:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Анкета: Каква радиостанция да изберем за бусовете ?

Мнениеот pitstop_loungebar » Вто 23 окт 2012 22:36


Аз също съм навит за вариант едно.
Даже с колегите смятахме да сложим такива в магазина и в сервиза и склада,защото са в радиус точно от 8км,но в пресечен терен.

Ванка,давай да слагаме по една и да си лафим като идваш към София или когато аз джиткам из Бургас. А и за проекта,който знаеш ще е "+" да има и радиостанция!

Поздрави и дано да има още луди глави!


Потребителски аватар
chato
R.I.P
Мнения: 318
Регистриран на: Сря 20 май 2009 12:21
Автомобил: VW bus T3
Двигател: 1.6D CS 1981
Местоположение: sofia

Re: Анкета: Каква радиостанция да изберем за бусовете ?

Мнениеот chato » Сря 24 окт 2012 13:18


'СВ 27 Мхц' :да:


Потребителски аватар
PACH
Bus Master
Мнения: 3086
Регистриран на: Пон 25 окт 2004 16:54
Автомобил: VW Bus T3 Syncro
Двигател: 1.9 M-Tdi
Местоположение: Бургас
Контакти:

Re: Анкета: Каква радиостанция да изберем за бусовете ?

Мнениеот PACH » Сря 24 окт 2012 17:52


Очаквам и останалите да вземат отношение, колкото повече, толкова повече :)


Потребителски аватар
Dinkicha
Мнения: 62
Регистриран на: Нед 01 апр 2012 16:32
Автомобил: 1989 Volkswagen T3 Multivan
Двигател: 1.9 1Z
Местоположение: Бургас

Re: Анкета: Каква радиостанция да изберем за бусовете ?

Мнениеот Dinkicha » Сря 24 окт 2012 20:39


Еее т'ва е страхотна идея,който и да питаме все ще е за първия вариянт :screwy Друг е въпроса дали всички биха дали 150 лева и дали имат и възможност mhihi Да не замазвам мнението-за вариянт 1 съм,по' ще сме сигурни пък и то няма да остане само за този Фест,и нататък ще се използва нали така? :wink:


Ivelin
Мнения: 189
Регистриран на: Пет 31 авг 2007 12:40
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Анкета: Каква радиостанция да изберем за бусовете ?

Мнениеот Ivelin » Сря 24 окт 2012 22:37


Аз имам вариант 2 и с 2 ръце гласувам за вариант 1 :).


Потребителски аватар
pitstop_loungebar
Мнения: 108
Регистриран на: Пон 21 ное 2011 14:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Анкета: Каква радиостанция да изберем за бусовете ?

Мнениеот pitstop_loungebar » Чет 25 окт 2012 0:10


Да не забравяме и факта,че може да се монтира и усилвател,който излиза без пари реално и така се повишава качеството,а и обхвата също!

Ванка,имаш ли набелязано място/магазин вече или?


Потребителски аватар
pepi3196
Мнения: 364
Регистриран на: Пет 08 авг 2008 21:25
Автомобил: T3 Karavel
Двигател: T3 1987
Местоположение: София

Re: Анкета: Каква радиостанция да изберем за бусовете ?

Мнениеот pepi3196 » Чет 25 окт 2012 6:31


Бройте и мен Вариант 1 :да:


Потребителски аватар
DA@KA
Мнения: 1081
Регистриран на: Съб 24 юли 2010 18:41
Автомобил: Caravelle
Двигател: ACV 1998
Местоположение: гр.Русе

Re: Анкета: Каква радиостанция да изберем за бусовете ?

Мнениеот DA@KA » Чет 25 окт 2012 7:35


Дет се вика и аз съм за №1.Сега остава да намерим такова количество,че на старо няма толкова в продавалника mhihi


eddie75
Мнения: 95
Регистриран на: Пет 26 юни 2009 22:26
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: varna

Re: Анкета: Каква радиостанция да изберем за бусовете ?

Мнениеот eddie75 » Чет 25 окт 2012 10:48


Аз съм за, ако намерим нещо да купим комбинирано, още по-добре :)


Потребителски аватар
L&R
Мнения: 9371
Регистриран на: Чет 09 юни 2005 15:19
Автомобил: CCC
Двигател:
Местоположение: coffeeforums.bg
Контакти:

Re: Анкета: Каква радиостанция да изберем за бусовете ?

Мнениеот L&R » Чет 25 окт 2012 10:58


съжалявам че ви пиша в темата , но ми се подмяташе някъде едно такова CB president, ако има желаещи го давам за нещо символично, само да го изровя , че не помня и къде беше :lol:


Потребителски аватар
PACH
Bus Master
Мнения: 3086
Регистриран на: Пон 25 окт 2004 16:54
Автомобил: VW Bus T3 Syncro
Двигател: 1.9 M-Tdi
Местоположение: Бургас
Контакти:

Re: Анкета: Каква радиостанция да изберем за бусовете ?

Мнениеот PACH » Чет 25 окт 2012 13:35


L&R написа:съжалявам че ви пиша в темата , но ми се подмяташе някъде едно такова CB president, ако има желаещи го давам за нещо символично, само да го изровя , че не помня и къде беше :lol:


Няма проблем, ако го намериш пусни снимки, инфо и цена, даже може да ползваме темата ако някой попадне на евтина станция да споделя обявата, за да може да се оборудваме, лека полека :)


Потребителски аватар
chato
R.I.P
Мнения: 318
Регистриран на: Сря 20 май 2009 12:21
Автомобил: VW bus T3
Двигател: 1.6D CS 1981
Местоположение: sofia

Re: Анкета: Каква радиостанция да изберем за бусовете ?

Мнениеот chato » Чет 25 окт 2012 16:05


Понеже количеството определя цената,може би е най-добре да уточним приблизително колко станции ще трябват,да направим едно проучване на пазара и да видим,кой търговец ще даде най-добра цена.


Потребителски аватар
PACH
Bus Master
Мнения: 3086
Регистриран на: Пон 25 окт 2004 16:54
Автомобил: VW Bus T3 Syncro
Двигател: 1.9 M-Tdi
Местоположение: Бургас
Контакти:

Re: Анкета: Каква радиостанция да изберем за бусовете ?

Мнениеот PACH » Чет 25 окт 2012 20:51


ОК, да се запишем и преброим,

За мен една бройка.



Върни се в “VW Bus клубна зона”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 12 госта