Проблеми с температурата на двигателя на Ford Mondeo 3 TDCI

Технически раздел за всички марки автомобили, които не са VAG
Потребителски аватар
cloud
Мнения: 226
Регистриран на: Съб 11 дек 2010 21:22
Автомобил: Vento
Двигател: 1Y
Местоположение: Русе

Проблеми с температурата на двигателя на Ford Mondeo 3 TDCI

Мнениеот cloud » Сря 26 дек 2018 4:53


Здравейте, колеги!
След двата ми Фолксвагена, нещата се случиха така, че се сдобих и с Форд. Какви са митовете и легендите за тази марка знаем всички. Тук хората винаги са били отзивчиви и компетентни, затова питам тук. Колата е Мондео мк3 2.0 тдци 130кс 2007г. Проблемът е, че не поддържа работна температура на двигателя. Загрява, изстива и после пак загрява и изстива. Забелязал съм, че за да държи температура трябва да карам на 5та или 6та предавка със скорости над 100км/ч. Сменил съм и двата термостата, ефект няма. Моля за съвети и насоки къде да търся проблема.




Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13422
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Проблеми с температурата на двигателя на Ford Mondeo 3 TDCI

Мнениеот kris11 » Сря 26 дек 2018 11:29


освен да си налетял на ментета термостати друго не се сещам.


Потребителски аватар
cloud
Мнения: 226
Регистриран на: Съб 11 дек 2010 21:22
Автомобил: Vento
Двигател: 1Y
Местоположение: Русе

Re: Проблеми с температурата на двигателя на Ford Mondeo 3 TDCI

Мнениеот cloud » Сря 26 дек 2018 13:52


Като марки съм изредил Vernet, Mahle и последно сложих Wahler.


Потребителски аватар
stefarata
Мнения: 1893
Регистриран на: Нед 13 сеп 2009 10:56
Автомобил: Seat Alhambra 7M
Двигател: AFN 1998
Местоположение: Карнобат

Re: Проблеми с температурата на двигателя на Ford Mondeo 3 TDCI

Мнениеот stefarata » Сря 26 дек 2018 19:24


Кога изстива, на място, при пуснато парно? Имат ли печка тези коли?


Потребителски аватар
Ronin
Мнения: 1025
Регистриран на: Съб 10 юни 2006 16:59
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив Kia ceed 16V 109 к.с
Контакти:

Re: Проблеми с температурата на двигателя на Ford Mondeo 3 TDCI

Мнениеот Ronin » Сря 26 дек 2018 20:22


Колега,и аз карам подобен Форд, държи се точно като при теб.Проблема е че този ми е 4-ти Форд.Термостат за Форд,само от мото Пфое около 73 лв.И да,не се занимавай освен термостата.Погледни и в капачката или тялото на термостата.Виж на твоята вероятно има един канал в който има съчма,използва се за обезвъздушаване,с времето тази съчма пада и охл.течност минава и от там.В моя вариант тази съчма е в периферията на термостата

Ако всичко това си го проверил и сложил нов оригинален термостат,пак няма да загрява,но е нормално за Форд.

При мен последно смених термостата преди месец,и преди и сега не загрява,градско направо изстива.Парно има,винаги.Вдигна ми разхода,след смяната на термостата,пак не загрява но разхода ми падна с литър и малко надолу


Потребителски аватар
cloud
Мнения: 226
Регистриран на: Съб 11 дек 2010 21:22
Автомобил: Vento
Двигател: 1Y
Местоположение: Русе

Re: Проблеми с температурата на двигателя на Ford Mondeo 3 TDCI

Мнениеот cloud » Сря 26 дек 2018 23:42


На място е абсурд да загрее. Изстива в движение, когато не е натоварен двигателя, поне аз така си го обяснявам. Въпросната съчма е на периферията на термостата. Относно оригиналните части... Нито ваг, нито Форд или пса произвеждат термостати, но обмислям варианта да купя два в кутийки на Форд от Германия, удоволствието е около 140лв. Продължавам да търся проблема, защото като ми изстине мотора, доста осезаемо намалява и топлото от парното.


Потребителски аватар
Ronin
Мнения: 1025
Регистриран на: Съб 10 юни 2006 16:59
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив Kia ceed 16V 109 к.с
Контакти:

Re: Проблеми с температурата на двигателя на Ford Mondeo 3 TDCI

Мнениеот Ronin » Чет 27 дек 2018 0:03


Както казах,парното винаги е ОК.Само за инфо ,последния е 1.8 TDCI DURATORQ 2009 г.и има много здраво парно,предишния беше абсолютно същия но 2004 г.Разликата между двата е само в ЕГР.По новия EGR е едно голямо кюмбе,на студен мотор отработените газове подгряват охл.течност в малкия кръг,стария няма такъв филм.Та ако ти не си пипал егр виж някой да не му е баел преди това.Провери го и дали работи коректно,то и чека ще свети.

Егр се забранява само софтуерно.Има вариант с ламаринка,но чека ще свети нонстоп

Последна промяна от Ronin на Чет 27 дек 2018 0:03, променено общо 2 пъти.


Потребителски аватар
cloud
Мнения: 226
Регистриран на: Съб 11 дек 2010 21:22
Автомобил: Vento
Двигател: 1Y
Местоположение: Русе

Re: Проблеми с температурата на двигателя на Ford Mondeo 3 TDCI

Мнениеот cloud » Чет 27 дек 2018 1:34


Има охладител на газовете към ЕГР-а. Там филма беше друг, стержена на клапанчето се изкриви и блокира доста отворен. За допълнителен електрически подгрев на антифриза не съм проверявал физически, но според диагностиката го има и се включва. Нямам почти никакво парно, не и докато не загрее двигателя. Не проумявам защо като загрее на 90 градуса и после рязко изстива.
В момента ми е затапен ЕГР-а с ламаринка, чека светва от време на време, но това не оказва не влияние на вървежа.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6119
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Проблеми с температурата на двигателя на Ford Mondeo 3 TDCI

Мнениеот ktamen » Чет 27 дек 2018 9:15


Запали го студен на място и с изключено парно и опипвай големия радиатор дали загрява или остава ледено студен. И после напиши какво се случва.


Потребителски аватар
Ronin
Мнения: 1025
Регистриран на: Съб 10 юни 2006 16:59
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив Kia ceed 16V 109 к.с
Контакти:

Re: Проблеми с температурата на двигателя на Ford Mondeo 3 TDCI

Мнениеот Ronin » Чет 27 дек 2018 9:26


При мен ЕГР си е в фабричния вид,чека свети заради датчика за положението на клапата която врътка стъпковия мотор.Износени са графитените писти и няма обратна информация.Но не оказва никакво влияние за сега,поне от 50 000 км.Датчик на моя модел не се продава отделно без целия егр който е над 1200 лв.За по малкия и 110 коньовия има.

Изстива си и при мен.На обороти на място също трудно загрява да не кажа че и не може.
Стрелката градско не отлепя ,само при натоварване мърда .Извън градско застава на средата и всичко е ок.Парно обаче имам винаги.Благодарение на тая система с подгряването.Влезна ли градско със загрял мотор и стрелката пада все едно че не работи.

Закачи си софтуера и гледай как ти е температурата в града,ще погледна при мен как е.Няма оправия ,всички фордове са така.Комънрейл с високо КПД ,не дават току така да губи топло.Карам и джип с 2.5 турбо ,голям мотор като обем,влачи 2 тона и нещо желязо,загрява парното на 1 км.Форда минимум след една обиколка на града започва да се усеща

Проблема при теб е парното.Мотора няма да го сгрееш
Виж си температурата през обд-то когато си в града и няма парно.


Потребителски аватар
Ronin
Мнения: 1025
Регистриран на: Съб 10 юни 2006 16:59
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив Kia ceed 16V 109 к.с
Контакти:

Re: Проблеми с температурата на двигателя на Ford Mondeo 3 TDCI

Мнениеот Ronin » Чет 27 дек 2018 17:53


Сутрин след 12 км.градско в задръстване по новогодишните празници.
Изображение

Вечерта,след около 80 км.градско в зверско новогодишно задръстване

Външна темп.7 гр.ИзображениеИзображение


Потребителски аватар
Snuupy
Мнения: 471
Регистриран на: Пон 26 яну 2015 0:15
Автомобил:
Двигател:

Re: Проблеми с температурата на двигателя на Ford Mondeo 3 TDCI

Мнениеот Snuupy » Пон 31 дек 2018 10:43


Коега, аз карам Mondeo МК3 2005г 2.2TDCI 155 коня.. Същата работа. Не съм сменял термостатите. Но има една фейсбук група, ще ти пратя на ЛС. Там колегите сменят и двата термостата, правят някакъв бай пас на охладителната, от към големия термостат и пак ефекта е никакъв... Тая кола загрява, само като я настъпваш здраво ! Това е тежката реалност. Но съм имал и 2 VAG-а TDI, Ауди А3 и Polo 6n2 1.4TDI, същата работа, с чисто нов антифриз и сменен термостат... Дизели....


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8290
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Проблеми с температурата на двигателя на Ford Mondeo 3 TDCI

Мнениеот Stivi » Пон 31 дек 2018 11:26


Не е много по темата,но взех една Фиеста 98 набор бензин ,да си ходи майка ми до работа и нейната стрелка за температурата седи на същото място като на снимката с включените фарове /а съм гледал клипове в тубата със същото положение/ ,може да е някаква "конструктивна особеност" :wink


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19114
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Проблеми с температурата на двигателя на Ford Mondeo 3 TDCI

Мнениеот stefan4o » Вто 01 яну 2019 20:57


При бензина трябва да си загрява нормално. Ние имаме служебен транзит 2008 модел 2.2 тдци. Кове си на 90гр. без значение градско или извънградско.
Едит: моя грешка 2008 е.

Последна промяна от stefan4o на Вто 01 яну 2019 21:37, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
Snuupy
Мнения: 471
Регистриран на: Пон 26 яну 2015 0:15
Автомобил:
Двигател:

Re: Проблеми с температурата на двигателя на Ford Mondeo 3 TDCI

Мнениеот Snuupy » Вто 01 яну 2019 21:19


Сравняваш кола 5 години по-нова.... това е като да сравняваш Голф 4 с Голф 6... нямат общо.



Върни се в “Технически раздел за други марки автомобили”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 12 госта