Фокус 1,6 2000 г. Тресе много рядко при превключване от първа на втора

Технически раздел за всички марки автомобили, които не са VAG
rld
Мнения: 540
Регистриран на: Нед 01 мар 2015 20:01
Автомобил:
Двигател:

Фокус 1,6 2000 г. Тресе много рядко при превключване от първа на втора

Мнениеот rld » Чет 07 яну 2021 18:46


Здравейте, пиша за един проблем с колата, който ме стресира последните месеци. 4 пъти от октомври до днес ми се случва когато потегля със студена кола и превключа на втора, точно при отпускане на съединителя да се получи разтрисане на колата. Като позагрее няма проблеми, на по-високи скорости също. Съединителя не приплъзва и не създава други проблеми, но първо за него се сетих. Ако е тръгнал да заминава няма ли да тресе така винаги?

На техническия преглед ми казаха, че на задно дясно колело не държи ръчната(с барабани съм). Ходих да я видят, но майстора не се справи добре с поставянето на челюстите и колелото почна да грее при каране. Имаше рекламация и в момента е по-добре, но пак се случи няколко пъти да я усетя дясното по топло от другото колело.
Мислите ли, че ръчната задържа и затова се получава тресенето? И като покарам се отпуска…
Имам и препоръка да сменя тампоните, които държат задния мост към купето тъй като са тръгнали.

Майстор, който се занимава със смяна на съединители, кара колата, но не усети проблеми със съединителя. Тъй като се случи 4 пъти, не е оправдано да я оставя в сервиз, защото ще е трудно да възпроизведат тресенето и затова реших да попитам за съвет тук. Колата е Фокус 1,6 2000 година без маховик




Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11902
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Фокус 1,6 2000 г. Тресе много рядко при превключване от първа на втора

Мнениеот К.Одаджийски » Пет 08 яну 2021 6:23


Колата не е без маховик, има си, просто е твърд а не е двумасов. Иначе, ва пасата ми Б3 от години като тръгвам от паркинга сутрин се получава претрисане, само сутрин и само при първото тръгване, след 100 метра няма. Карам си го така, ако има да се чупи нещо, ще се счупи, но няма да е скоро.
Та, може да е от омекнала пластина на притискателя това примерно, но докато не откаже няма смисъл да се сменява. Имам познат със същия фокус, на който му е прецакан синхронизатора за втора и всяко включване е с особен звук, но пък не претриса.
Относно ръчната, трябва малко да се преработят късите жила отзад в барабаните и на самите барабани да им се премахнат ръбовете и става перфектна


rld
Мнения: 540
Регистриран на: Нед 01 мар 2015 20:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Фокус 1,6 2000 г. Тресе много рядко при превключване от първа на втора

Мнениеот rld » Пет 08 яну 2021 11:06


Майстора престърга ръба на барабаните ама можеше и една идея по добре. По сайтовете тук и в чужбина не предлагат маховик, та затова реших че няма, или не се сменя.
Всеки път ли е това при теб?
Сетих се за две допълнителни неща - някой незатегнат болт по задното окачване като гледаха тампоните и педала на газта да заяжда защото е с жило и сякаш има някакъв празен ход. И както не обичам да натискам много на ниските да не и стига газта и да претриса... Но известно време ще пробвам с повече газ да карам


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19114
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Фокус 1,6 2000 г. Тресе много рядко при превключване от първа на втора

Мнениеот stefan4o » Нед 10 яну 2021 8:21


Принципно барабани не се стържат и свещи не се причукват. Просто се сменяват с нови.


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12769
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Фокус 1,6 2000 г. Тресе много рядко при превключване от първа на втора

Мнениеот Zdravko Zankov » Нед 10 яну 2021 10:06


При лека елипса си се стърже прекрасно. Навремето като проверявах цените за нови барабана Пасат В4 останах изключително неприятно изненадан.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19114
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Фокус 1,6 2000 г. Тресе много рядко при превключване от първа на втора

Мнениеот stefan4o » Нед 10 яну 2021 11:12


Аз веднъж сменях на Джетата. Не беше толкоз фрапиращо скъпо - като се ползва отстъпката.


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Фокус 1,6 2000 г. Тресе много рядко при превключване от първа на втора

Мнениеот muns61 » Нед 10 яну 2021 14:12


Когато престъргването се прави както трябва, няма никакви проблеми. Просто барабанът/дискът се слага на дорник, а не се хваща директно в универсала.


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11902
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Фокус 1,6 2000 г. Тресе много рядко при превключване от първа на втора

Мнениеот К.Одаджийски » Нед 10 яну 2021 17:26


Не се стърже целия барабан, просто от външната страна с карбидно борче се премахва ръба от накладката, все едно му правиш фаска. Иначе докарал ли го е до стругар, по добре нов



Върни се в “Технически раздел за други марки автомобили”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 16 госта